کارمانیا
مدیران خودرو

ایران، ستاره اقبال خودروسازان فرانسوی

ایران ، ستاره اقبال خودروسازان فرانسوی
دو شرکت خودروسازی رنو و پژو سیتروئن سال گذشته میلادی را در حالی پشت سر گذاشتند که آمارها افزایش فروش این دو شرکت را نشان می داد. افزایش فروشی که هر دوی آنها بخشی از آن را مدیون بازگشت به بازار ایران هستند.
بررسی میزان فروش خودروسازی پژو در اروپا و در دنیا طی سال ۲۰۱۶ نشان دهنده افزایش قابل توجه فروش و موفقیت آن در بازار کشورهایی است که پژو در آن حضور دارد.
میزان فروش گروه PSA در سال ۲۰۱۶ و در سطح جهانی به رشد ۱۰٫۶ درصدی رسیده است. با وجود تولید وعرضه حجم بالای محصولات پژو در سه ماه آخر سال، فروش این محصولات با گذشت چند ماه هنوز هم در ناوگان حمل و نقل چندان به چشم نمیخورند، چرا که این گروه صنعتی کاهش ۴٫۳ درصدی را در اروپا و کاهش ۱۶٫۵ درصدی را در چین تجربه کرده است.
اما در بازارهای آمریکای لاتین شرایط به گونه دیگری بوده و رشدی معادل ۲۲٫۶ درصد در این کشورها گزارش شده است. این گروه خودروسازی، افزایش فروش در آفریقا و خاورمیانه خود را مرهون افزایش فروش خودروهایی است که در ایران و تحت لیسانس پژو تولید می‌کند.
یکی از علامت های توسعه گروه PSA در سطج بین المللی توافق پژو با شرکت ایران خودرو و نیز توافق سیتروئن با شرکت خودروسازی سایپا است.
در نوامبر ۲۰۱۶ پژو اولین جایگاه را در بازار فروش خودرو و بطور خاص فرانسه از آن خود کرد و پژو ۲۰۸ برای سومین ماه متوالی پرفروش ترین خودرو در این کشور بوده و ۴٫۳ درصد از بازار خودروفرانسه را به خود اختصاص داده است.این میزان فروش در بازار داخلی نسبت به سال گذشته خود ۵٫۶ درصد رشد داشته است و این شرکت در مجموع ۱۶٫۸ درصد از بازار را با تولید ۱۲۷۳۰ خودرودر سال در اختیار داشته است.
به گزارش خودرو کار خودروسازی پژو این افزایش فروش را برای سومی سال پیاپی تجربه کرده است اما در این میان مدل های پژو ۳۰۰۸ با ثبت ۶۰ هزار درخواست تنها سه ماه پس از تولید و مدل تغییر یافته آن با عنوان پژو ۴۰۰۸ در چین و با فروش ۱۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو از پرفروش تری های سال ۲۰۱۶ به حساب می آیند.
هم اکنون شرکت پژو با فروش بیش از ۳٫۱ میلیون خودرو در سال در قدرتمندترین جایگاه خود پس از سال ۲۰۱۰ قرار دارد.اما بخش بزرگی از این افزایش قدرت در سال ۲۰۱۶ به دلیل حضور مجدد او در خودروسازی ایران و فروش قابل توجهی از خودروهایی است که در ایران و تحت لیسانس پژو تولید میشود.
پیش بینی میشود با اجرای توافق جدید این گروه با ایران مبنی بر تشکیل یک شرکت مشترک و همکاری در تولید،فروش خودروسازی پژو در ایران بطور قابل ملاحظه ای افزایش یابد.
میزان فروش گروه خودروسازی PSA نه تنها در ایران بلکه در سطح جهانی افزایش داشته و بطور مثال در خاورمیانه و آفریقا با رسیدن به رقم ۱۱۲ درصد فروش حتی بیش از دوبرابر را نسبت به سال ۲۰۱۵ تجربه کرده است.
ایران نیز با تولید ۲۳۳ هزار دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۶ سهم قابل توجهی در این افزایش فروش ها نسبت با سال ۲۰۱۵ داشته است.اگر به این افزایش فروش ها در یازار جهانی جزئی تر نگاه کرده و بخواهیم ایران را در این افزایش فروش در نظر نگیریم،این رقم از ۱۲٫۲۷ درصد رشد به ۱٫۳۶- درصد خواهد رسید.
فروش پژو در اروپا ۱٫۹ میلیون خودرو در سال برآورد شده که نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش ۳٫۶ درصدی داشته است.اگرچه سال ۲۰۱۶ بیشترین فروش را طی سه سال اخیر برای این خودروسازی به همراه داشته اما با نگاه کرد به آمارهای سال ۲۰۱۵ متوجه میشویم که این افزایش فروش در سال ۲۰۱۶ بطور ناگهانی اتفاق نیفتاده است زیرا میزان فروش پژو در سال ۲۰۱۵ نیز با تولید ۳ میلیون خودرو نسبت به سال ۲۰۱۴ رشد ۱٫۲ درصدی داشته است.
چین برخلاف دیگر کشورها در سال ۲۰۱۶ نتوانسته فروش چندانی را نصیب پژو کند در حالیکه در سال ۲۰۱۴ چین پس از فرانسه دومی بازار فروش پژو به حساب می آمد.اما با افزایش روابط با ایران و نیز موفقیت های این گروه خودروسازی در بازار اروپا ترس از مشکلات موجود در بازار خودروی چین بسیار کم رنگ تر خواهد شد.ایران قبل از اجرای تحریم ها در سال ۲۰۱۲ به عنوان دومین بازار برای خودروسازی پژو پس از فرانسه محسوب میشد.
خودروسازی رنو نیز در سال های اخیر جایگاه خود را در بازار جهانی و نیز در بازار داخلی فرانسه همچنان حفظ کرده است. بطوریکه پیش بینی میشود شرکت های خودروسازی رنو،پژو و سیتروئن به عنوان پرفروش ترین ها در سال ۲۰۱۷ شاخته شوند.سال ۲۰۱۶ برای خودروسازی رنو سال موفقیت آمیزی بوده و شرکت رنو توانسته است با اندکی تفاوت و با تولید ۳٫۱۸ میلیون خودرو برای اولین بار از پژو سبقت بگیرد.
فروش خودروهای رنو و داچیا ۱۳٫۳ درصد نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش داشته است. با آنکه اختلاف ها میان ارقام اندک است و رنو با فروش ۳٫۱۸ میلیون تنها ۳۶۰۰۰ خودرو بیشتر از پژو فروخته است اما سبقت گرفتن آن در بازار برای اولین بار طی سال های اخیر قابل توجه است.در سال گذشته نه تنها پژو فروش دوبرابری را در سطح جهانی تجربه کرده است بلکه رنو نیز در این میان جایگاه تازه ای پیدا کرد.
در هند که یکی از کشورهای پیشرو در زمینه خودروسازی محسوب میشود خودروسازی رنو موفق شده است طی سال ۲۰۱۶ به فروش ۱۴۵ درصدی رسیده و ۱۰۵۷۴۵ خودرو را دراین کشور به فروش برساند.
در ایران نیز با آنکه رنو موفق شده است تنها دومدل خودرو به بازار عرضه کند اما فروش خود را به دوبرابر رسانده و توانسته است در مقابل گروه PSA که قدمت بیشتری در ایران دارند قرار بگیرد. این خودروسازی در چین با شرکت دانگ فنگ همکاری داشته و تحت عنوان شرکت های همکار فعالیت میکند و به این طریق توانسته است فروش قابل توجهی را در سال ۲۰۱۶ بدست آورد.
اما در بازار داخلی فرانسه خودروسازی رنو همچنان بعد از گروه PSA قرار دارد. رنو در سال گذشته در اروپا ۱٫۸ میلیون فروش داشته که ۶۵۲۰۰۰ آن متعلق به بازارهای داخلی فرانسه است در حالیکه پژو ۱٫۹ میلیون فروش در اروپا داشته است که از این رقم ۶۸۸۰۰۰ خودرو متعلق به بازارهای داخلی است.
اما خودروسازی رنو دیگر تنها یک خودروسازی در فرانسه نیست بلکه این شرکت با خودروسازی های قدرتمندی مانند فولکس واگن و تویتا در حال همکاری است و توانسته اند از این طریق ۱۰ میلیون خودرو را به فروش برسانند.
توافق رنو ونیسان نیز به حضور این شرکت در بازار کمک شایانی کرده است بطوریکه در سال ۲۰۱۵ فروش ۸٫۵۳ میلیون خودرو برای این شرکت های همکار به ثبت رسیده است. بطورکلی خودروسازی رنو با گذشتن از مرز ۲ میلیون خودرو در سال بالاترین میزان فروش را پس از پنج سال تجربه کرد.

زمان ارسال پست: ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ | ۱:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،

2 Responses to “ایران، ستاره اقبال خودروسازان فرانسوی”

  1. شایان گفت:

    فرانشه اگه خودرو ساز بود الان باید توی بازار آمریکا میبود حداقل

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.