گروه مستند اسب بخار

کارمانیا
مدیران خودرو
اگر همکاری نیسان و پارس خودرو از سر گرفته شود

صنعت خودروسازی ایران در دوره های مختلف زمانی، همکارانی داشته که گاهی اوقات دوستان خوبی بودند و بعضی وقت ها، نمک نشناس! معلوم است که برای شکل دادن به صنعت خودرویی ایران باید از صنایع قدیمی و با اصالت استفاده کنیم تا در کنار تجربه کار، دانش فنی خود را بالا ببریم. با آغاز تحریم ها علیه ایران، خیلی از این همکاران پا پس کشیده و بازار خودرو ایران که روزی برایشان پر سود بود را فراموش کردند. طبیعی است که آن ها هم فکر منافع خود در سایر بازارهای جهانی بودند و بازار ایران را فدای بازار میلیونی جهانی کردند. در این دوره بود که چینی ها نوپا به ایران آمدند و در عین کم تجربگی، چیزهایی را به ما نشان دادند که حکایت از پیشرفت سریعشان و درجا زدن ما داشت. شاید برخی معتقد باشند که همین چینی ها هستند که امروز ترمز دستی پیشرفت صنعت خودروسازی ما را کشیده اند. حال وقتی به خودروسازان اصیل هم نگاه می کنیم، کم نبودند که کاری برای پیشرفت صنعت خودرو ما نکرده اند و جز وابستگی، محصولی را برای ایران جا نگذاشته باشند. برخی از همین شرکت ها در زمان قبل تحریم با محصولاتی وارد بازار ایران شدند که عمرشان دیگر گذشته بود و در هیچ جای دنیا بازار خوبی نداشتند. برخی ها بودند که آمدند و با معرفی محصولشان، چیز دیگری به مردم تحویل دادند. اگر به تیتر اخبار خودرویی دقت کنید، دوباره همان شرکت ها برگشته اند تا محصولاتی قدیمی را برای ایرانیان تولید کنند و به اسم خودرو روز، به بازار ایران تزریق کنند. البته در همین نارفاقتی ها، برخی برندها و کمپانی ها هم بودند که همیشه جذابیت را برای ایرانیان به ارمغان آوردند. درست است که ما به جز روش صحیح مونتاژ و تجربه در سر هم بستن قطعات، چیزی را از آن ها به ارث نبردیم. ولی همین که در زمان همکاریشان با کمپانی های ایرانی، محصولات روزشان را به بازار ایران فرستادند، جای شکر دارد که حداقل سطح درک مشتریان را فهمیده اند. نیسان جز آن دسته از کمپانی های اصیل ژاپنی است که در مدت همکاری اش با پارس خودرو، محصولاتی را به بازار ارائه کرده که هنوز بسیار طرفدار دارند. اگر به سابقه حضور این برند اصیل نگاه کنید، متوجه می شوید که اکثر خودروهایی که با برند نیسان پا به ایران گذاشتند، ماشین هایی بودند که در بدو ورودشان به کشورمان، در سطح جهانی به روز بوده و حرفی برای گفتند داشتند. البته بگذریم که نیسان وانت آبی جز خاطرات هر ایرانی شده و به قوانینی تبدیل شده که در هیچ کتاب آیین نامه رانندگی به آن اشاره نشده است! حال که برخی شنیده ها از این ماجرا حکایت می کند که شاید نیسان دوباره پا به بازار ایران بگذارد، به این مسئله می پردازیم که با توجه به قوانین وارداتی امروزمان، چه خودرویی ها از این کمپانی اصیل بیشتر برای بازار ایران مناسب است؟

تیانا را احیا کنید

1

نیسان تیانا کم جان تر از ماکسیما بود، در شتاب و قدرت به پای ماکسیما نمی رسید، گاهی رقبای کره ای از آن جلو می زدند؛ ولی هر چه بود واقعا خوب بود. خودرویی که امکانات رفاهی بسیار خوبی داشت و از نظر استهلاکی در ایران عالی ظاهر شد. خودرویی ایمن که پایدار بود و فضای مناسبی را برای خانواده در داخل اتاق خود فراهم کرده بود. موتوری به نسبت کم مصرف که بد هم راه نمی رفت و گیربکس CVT آن شتاب را فدای آرامش اتاق کرده بود. با اینکه خرید تیانا در زمان عرضه برای هر ایرانی مقدور نبود، ولی با توجه به قیمت رقبای ژاپنی و کره ای وارداتی، می توان گفت که تیانا با قیمتی ارزنده به مشتریان تحویل داده می شد. شرکت نیسان در ماه می ۲۰۱۲ از نسل جدید نیسان آلتیما یا همان اتاق تیانا رونمایی کرد و با مدل ۲۰۱۳ روانه بازار شد. این خودرو هنوز که هنوز است در بازار جهانی با ظاهر ۲۰۱۳ خود به فروش می رسد و در نسخه ای به موتور ۲٫۵ لیتری ۶ سیلندر بنزینی مجهز است که ۱۸۲ اسب بخار قدرت دارد. ظاهر این نسل از آلتیما به مراتب از اتاق قبل زیباتر شده و در برخی بازارها این اتاق با نام همان تیانا یا حتی ماکسیما به فروش می رسد. البته که ماکسیما اتاقی بزرگتر از آلتیما محسوب می شود، ولی به خاطر تشابه زیاد خطوط طراحی، نام گذاری به شیوه ای دیگر باعث شده تا بازار نیسان هم چنان پا برجا باشد. این خودرو در نسخه فول به امکاناتی نظیر شش محفظه انفجاری ایربگ، زنون و چراغشور، سرد کن و گرمکن صندلی های جلو، سانروف، پرده برقی عقب، صندلی سفارشی شاگرد، مانیتور، تهویه دوگانه اتوماتیک، دنده پشت فرمان، سنسور پارک جلو و عقب، گردش چراغ در سر پیچ و… مجهز است. اگر این ماشین شش سیلندر ۱۸۲ اسب بخاری با امکانات سطح فول قیمتی زیر ۱۷۰ میلیون تومان را در حضور مجددش در ایران تجربه کند، مطمئنا پیرو قیمت مناسب، پیروزی شیرینی را در بازار ایران به دست می آورد.

2

ورسا، جانی دوباره برای نیسان

12

نیسان ورسا خودرویی است که برای یک خانواده متوسط از نظر درآمد طراحی شده که از خودرو استفاده شهر و جاده ای دارد. ورسا سدان آخرین بازبینی را برای ارائه به بازار برای سال ۲۰۱۵ تجربه کرده است که از این بازنگری، ظاهری پدید آمده که ورسا را به محصولات روز نیسان بسیار نزدیک کرده است. ورسا با ابعادی به نسبت معمولی عرضه می شود که نه زیاد بزرگ بوده و نه کوچک. از ویژگی های طراحی این خودرو، فضای بار بزرگ و کابین راحت برای چهار نفر است. موتور ورسا ۱٫۶ لیتر حجم دارد که قادر به تولید ۱۰۹ اسب بخار بوده که با ۱۴۵ نیوتن متر گشتاور در ۴۴۰۰ دور در دقیقه، به چرخ های جلو منتقل می کند. گیربکس این خودرو از نوع چهار سرعته اتوماتیک است و بیشتر در این مدل به فروش می رسد. با توجه به استقبال از گیربکس های CVT نیسان، ورسا در نسخه ای با گیربکس CVT عرضه می شود که در حالت تعویض دستی، قابلیت ارائه ۷ دنده به راننده را دارد. وجود امکاناتی نظیر رینگ ۱۵ اینچی آلیاژی، شش کیسه هوا، مانیور، دوربین عقب، آینه تاشو برقی، کروزکنترل و… باعث می شود که از این خودرو در ایران استقبال خوبی بشود. البته که این استقبال خوب با قیمت خودرو در رابطه بوده و با لحاظ فروش منطقی می توان گفت که ورسا می تواند در ایران موفقتی را برای برند نیسان کسب کند. البته باید اشاره کنیم که نیسان ورسا در نسخه هاچبک و نوت هم عرضه می شود که مشخصات تقریبا مشابهی دارند.

11

پولسار، این بار نامی برای یک ماشین

5

نیسان پولسار از آن دسته از محصولات این برند ژاپنی محسوب می شود که در قالب یک ماشین هاچبک و به روز عرضه می شود. وجود پنج درب در این خودرو نشان دهنده فضای کافی برای یک خانواده چهار نفره با ابعاد متوسط است. پولسار در نسخه بنزینی به موتور ۱٫۲ لیتری توربو مجهز است که ۱۱۴ اسب بخار قدرت دارد و گشتاور ۱۹۰ نیوتن متر را در دور موتور پایین تحویل می دهد. این خودرو بیشتر با گیربکس ۶ دنده دستی محبوب بوده که می تواند شتاب ۰ تا ۱۰۰ را در ۱۰٫۷ ثانیه ثبت کند. البته که شاید این عدد برای یک ماشین توربو هاچبک آن چنان جذاب نباشد، ولی با توجه به ظاهر و برند خودرو و همچنین ابعاد می توان گفت که پولسار خودرویی مناسب برای عرضه به بازار ایران است. پولسار با اینکه ماشین به نسبت کوچکی محسوب می شود، ولی امکاناتی نظیر سیستم تهویه دوگانه، مانیتور، دوربین عقب، کروز کنترل، سیستم استارت و توقف اتوماتیک و… را در خود جای داده است. این ماشین با ظاهر جذاب خود به راحتی می تواند نظر خیلی ها به خود جلب کند که از خرید کره ای های رقیب بی خیال شوند.

6

لوسی که می تواند جذاب باشد

3

نیسان جوک، خودرویی با اتاق یک شاسی بلند جمع و جور است که هیکلی عضلانی و عجیب دارد. این خودرو در مناطق آزاد ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفته و خیلی از رانندگی با آن لذت می برند. این خودرو با موتور ۱٫۵ و ۱٫۶ لیتری رایج است که قدرت ۱۱۰  و ۱۱۵ اسب بخار را به طور متعارف تولید می کند. البته نسخه های فابریک تقویت شرکت در گزینه های انتخابی موجود است که قدرت ۲۰۰ اسب بخار را برای یک موتور ۱٫۶ لیتری به ارمغان می آورد. گیربکس این خودرو قالبا دنده ای یا اتوماتیک CVT بوده و در اکثر نمونه ها قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند. شرکت نیسان نسخه های ای جوک را با سیستم انتقال قدرت AWD عرضه می کند. با توجه به اتاق و امکانات، با عرضه نیسان جوک از جانب پارس خودرو، می توانیم شاهد رقابت رنو کپچر و سانگ یانگ تیوولی با این ژاپنی باشیم.

4

قشقایی، اصالتی که باید روی آن کار شود

8

واقعیت این است که نیسان قشقایی در زمان عرضه به بازار ایران، یکی از خودروهای روزی بود که در سطح جهان هم عرضه می شد و طرفداران زیادی را پیدا کرد. ولی به خاطر سیاست های نه چندان درست فروش و عرضه، این خودرو از رقبای کره ای جا ماند و به ماشین شسکت خورده تبدیل شد. شاید بهتر باشد این طور بگوییم که ظاهر ساده، موتور نه چندان قوی و قیمت بالا باعث شد تا قشقایی در کنار رقبایی مثل هیوندای توسان و کیا اسپرتیج شکست بخورد. ولی هر چه که باشد ظاهر جدید قشقایی سراسر از هیجان و زیبایی است که می تواند خیلی ها را با قیمت منطقی سمت خود بکشاند.  نسل جدید قشقایی با موتور ۱٫۲، ۱٫۶، و دو لیتری بنزینی عرضه می شود که قدرتی بین ۱۱۵ تا ۱۶۲ اسب بخار را تولید می کند. این قدرت برای قشقایی کافی بوده و با توجه به مصرف سوخت پایین و امکانات و ایمنی بالا، می توان گفت که قشقایی با قیمت حدودی ۱۵۰ میلیون تومان می تواند در بازار ایران موفق تر از بقیه کره ای ها باشد. البته باید اشاره کرد که در نمونه جدید قشقایی اکثر مدل ها تنها تک دیفراسیل بوده و از نسخه AWD کمتر یاد می شود.

7

سنترا، رقبی برای ۱۲۰ میلیونی ها

10

کمپانی نیسان، این روزها محصولی را در سبد خود دارد که قابلیت رقابت با خودروهای زیادی را در ایران دارد. سنترا ماشینی سدان است که با موتور ۱٫۸ لیتری ۱۳۰ اسب بخاری عرضه می شود و از گیربکس XTronic نیسان با انتقال گشتاور ۱۷۳ نیوتن متری به چرخ های جلو استفاده می کند. این ماشین به مراتب طراحی جذاب تری از ورسا دارد و امکاناتی در آن به کار رفته که باعث می شود سنترا از رقیب پر آپشنی مثل سراتو عقب نماند. در طراحی اتاق و بدنه ظرافت بیشتری خرج شده و کیفیت بهتری به گفته کارشنانسان دیده می شود. از جمله امکاناتی که در این اتاق وجود دارد، می توان به شش محفظه کیسه هوا، سانروف، استارتر، سنسور پارک جلو و عقب، مانیتور با ۶ بلندگو، کروزکنترل، آینه تاشو برقی، چرم ضد چروک صندلی ها، تهویه اتوماتیک، گرمکن صندلی های جلو، رادار تنظیم فاصله، سیستم خاموش و روشن شدن اتوماتیک خودرو و… اشاره کرد. اگر این ماشین در رده قیمتی سراتو ۲۰۰۰ اتوماتیک، کرولا GLi و لنسر ۱٫۸ لیتری تیپ۴ عرضه شود، می توان امید داشت که پارس خودرو را با فروش خوب مواجه کند. ظاهر خاص و اسپرت این ماشین می توان برگ برنده آن نزد رقبا باشد.

9

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو و گروه مستند اسب بخار

7 Responses to “اگر همکاری نیسان و پارس خودرو از سر گرفته شود”

 1. حسین گفت:

  احتمال اینکه تیانا جدید حتی با قیمت مناسب موفق باشد کمه!
  وضعیت برای ورسا و پولسار بدتره و امکان موفقیتشون ضعیفه!
  اما جوک اگر در دو مدل ارزون غیرفول و فول که مدل فول از موتور قوی‌۲۰۰ اسبی و سیستم awd استفاده کنه ، ممکنه موفق باشه!
  قشقایی اگر در دو مدل ارزون ۱۰۰ میلیونی و فول ۱۵۰ میلیونی با موتور ۱۶۰ اسبی(در نسخه فول) عرضه بشه موفق هست!
  سنترا چون موتوراش ضعیفتر از کرولا هست ، باید ارزون تر باشه و امکاناتش بیشتر!و در این صورت موفق میشه!

 2. حمید گفت:

  ورسا و قشقایی فکر نمیکم بتونن بفروشن ولی بقیه واقعا عالیه
  انصافا نیسان کجا و کره ای کجا !!!

 3. امیرحسین گفت:

  توانا بدلیل عدم عرضه مناسب و تبلیغات کافی و سیاستگذاری اشتباه ناموفق شد ولی ماشینی با کیفیت، راحت و برای مصرف‌کننده ایرانی مناسب هست.نظرسنجی از دارندگان توانا رضایت بالایی ازین ماشین رو نشون میده
  پولسار و سنترا اگر با قیمت گذاری و عرضه صحیح همراه باشند مطمئناً بازار ایران موفق خواهند بود.به یاد داشته باشید که مشتری ایرانی همیشه خاطره خوبی از نیسان داشته و به رقبای کره ای ترجیح میدن

 4. امیرحسین گفت:

  منظورم تیانا بود که به اشتباه توانا تایپ شد

 5. حسین گفت:

  دوستان توجه داشته باشید که محصولات نام برده یک خواسته ایرانی ها رو تامین نمیکنه!
  و اون قدرت زیاد به همراه قیمت کم هست!
  مگر شرایطی که تو کامنت قبلی‌ام گفتم!

 6. مهران گفت:

  سلام وخسته نباشید خدمت گروه اسب بخار می خواستم بدونم که نیسان تینا دوباره در ایران مونتاژ میشه یا نه

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.