کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

افزایش استانداردهای خودرویی مهم‌ترین چالش خودروسازان است؟

افزایش استانداردهای خودرویی مهم‌ترین چالش خودروسازان است؟
در برنامه راهبردی صنعت خودرو به افزایش سهم ارزش افزوده صنعت خودرو از تولید ناخالص داخلی در سال ۱۴۰۰ اشاره و روی صنعت خودرو برای این افزایش حساب شده است. طبق هدف‌گذاری صورت‌گرفته در این سند در سال ۱۴۰۰ سهم ارزش افزوده صنعت خودرو از تولید ناخالص داخلی باید به ۳.۵ درصد افزایش یابد.
به گزارش اخبار خودرو،صنعت خودرو در کشور یکی از صنایع بسیار مهم است و به دلیل گردش مالی بالا، نیاز مردم به خودرو و نقشی که در بهبود آمار و ارقام اقتصادی دارد، همواره موردتوجه دولت‌هاست. ضمن اینکه به این موارد باید درآمدهایی را که دولت از راه‌های مختلف از این صنعت کسب می‌کند، نیز افزود. دولت به صورت مستقیم و غیرمستقیم از خودرو درآمدزایی می‌کند و همین باعث شده است این صنعت مورد توجه باشد.
در برنامه راهبردی صنعت خودرو به افزایش سهم ارزش افزوده صنعت خودرو از تولید ناخالص داخلی در سال ۱۴۰۰ اشاره و روی صنعت خودرو برای این افزایش حساب شده است. طبق هدف‌گذاری صورت‌گرفته در این سند در سال ۱۴۰۰ سهم ارزش افزوده صنعت خودرو از تولید ناخالص داخلی باید به ۳.۵ درصد افزایش یابد. با توجه به رشد فروش و رونق در سال گذشته و همچنین افزایش تولید و فروش در ماه‌های ابتدایی سال جاری، شاهد سهم ۳درصدی صنعت خودرو از تولید ناخالص داخلی در سال ۹۶ بوده‌ایم بنابراین می‌توان گفت صنعت خودرو می‌تواند سهم خود را بیشتر از این هم افزایش دهد و یکه‌تاز کل صنعت کشور باشد. البته برای ثبات در این راه خودروسازان باید شرایط تولید و کیفیت محصولاتشان را افزایش دهند، به سمت استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها بروند و همچنین بتوانند هزینه‌های تولید خود را کاهش دهند.
تولید خودروهای جدید، باکیفیت و همچنین افزایش استانداردها که موجب افزایش قیمت خودروها خواهند شد از اصلی‌ترین چالش‌های خودروسازان برای حفظ وضعیت فعلی است. خودروسازان در سال گذشته رشد تولید ۴۰درصدی داشتند و در سه ماه ابتدایی امسال نیز رشدی معادل ۱۵درصد را تجربه کردند. بنابراین ضروری است برای سال آینده و با توجه به افزایش میزان استانداردها، به فکر محصولات جایگزین و بالا بردن سطح کیفی خودروهای خود باشند. از این نظر می‌توان انتظار داشت که سال آینده سال پرچالش برای صنعت خودروی کشور به لحاظ افزایش استانداردهای خودرویی باشد.
در همین زمینه حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنعت خودرو به‌عنوان دومین صنعت بزرگ کشور بعد از پتروشیمی است، به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «تاثیرگذاری این صنعت در رکود و رونق می‌تواند بسیار زیاد باشد. اگر روندی که از سال گذشته در این صنعت آغاز شده است، امسال نیز ادامه پیدا کند می‌توان بسیار امیدوار بود در سال جاری نیز شاهد رونق، تولید و فروش خودروها باشیم.»
قرار است دی‌ماه امسال استانداردهای جدید خودرویی از ۵۵ مورد فعلی به ۸۳ مورد ارتقا پیدا کند. با افزایش این استانداردها بسیاری از خودروهای پرفروش خودروسازان که در این سال‌ها دست آن‌ها را در مواقع حساس گرفته‌اند با مشکل جدی در تولید مواجه خواهند شد. برای زمستان امسال و اوایل سال آینده خودروهایی که همواره یک‌ستاره در آسمان داشته‌اند باید به فکر کسب ستاره‌های جدید باشند و همچنین بتوانند استانداردهای جدید را پاس کنند. اعمال استانداردهای جدید و تلاش خودروسازان برای جواب دادن به این استانداردها قطعا باعث افزایش قیمت خودروها خواهد شد. به‌عقیده کارشناسان، بازار خودرو، مخصوصا خودروهای زیر ۴۵میلیون تومان بیش‌از این برای افزایش قیمت کشش ندارند.
سعید موتمنی، کارشناس بازار خودرو و رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه بازار کشش افزایش قیمت ندارد، به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «به عقیده من بازار دیگر کشش قیمت بالاتر را ندارد. درواقع بازار خودرو کشور انحصاری است. خودروسازان معتقد هستند اگر قیمت‌گذاری از حالت دستوری خارج و قیمت توسط آنها تعیین شود، وضعیت بازار بهتر خواهد شد اما این حرف صحیح نیست. متاسفانه شرکت‌ها به‌شکلی با هم حرکت می‌کنند که منافعشان تامین شود تا بازار را در اختیار داشته باشند. تا زمانی‌که انحصار در صنعت خودرو وجود داشته باشد، نمی‌توان صحبتی از کیفیت و تحول در آن کرد.»
صنعت خودرو برای ثبات وضعیت فعلی که به عقیده وزیر صنعت و همچنین مدیران‌عامل دو خودروساز بزرگ کشور در بهترین حالت در چند سال گذشته است، نیاز به سرمایه‌گذاری وتغییر و تحول در جریان تولید دارد. علی جزایری، کارشناس صنعت خودرو تغییر در جریان تولید خودروسازان را بسیار ضروری می‌داند و معتقد است: «مشکلات و موانع موجود بر سر راه تولید خودروسازان و از سویی عدم سرمایه‌گذاری در این حوزه باعث تداوم تولید محصولاتی با پلت‌فرم‌های قدیمی در این سال‌ها شده است. به شکلی که این جریان مانع ارتقای کیفیت و استانداردها در تولید برخی از خودروها در کشور شده است.»
وی با بیان اینکه امروز باید خودروهایی جدید و متناسب با نیاز جایگزین محصولات قدیمی شوند تا بازار خودروی ایران با تحولی در زمینه تولید و تقاضا و از سویی رشد بازار صادرات همراه شود، می‌افزاید: «متاسفانه عدم سرمایه‌گذاری درباره تولید و تحقیق‌و‌توسعه در صنعت خودرو موجب شده است جریان کیفیت و رقابت‌پذیری در خودروسازی کشور روند قابل‌قبولی نداشته باشد.» همکاری با خودروسازان و شرکت‌های طراح خودرو، راهکاری است که خودروسازان داخلی برای حفظ و افزایش سهم خود از بازار انتخاب کرده‌اند. در این زمینه نیز خودروسازان باید به فکر صادرات باشند. زیرا با افزایش میزان تولید و اشباع بازار داخلی راهی جز صادرات برای خودروسازان باقی نخواهد ماند. در سال‌های اخیر برخی بازارهای سنتی صادرات خودرو از کشور مانند سوریه و عراق به سبب مسائل سیاسی و امنیتی دچار مشکل شده‌اند و این موضوع در روند صادرات تاثیر گذاشته است. عضوکمیسیون صنایع مجلس در این خصوص می‌گوید: « باید به فکر صادرات محصولات و یافتن بازارهای جدید باشیم.» حمیدگرمابی معتقد است: «در اطراف کشور جمعیت ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیونی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان در آنجا نفوذ کرد. لازمه این کار بازاریابی و روش‌های مناسب برای جذب بازارهای خارجی است.»
با قراردادهای خودرویی که امضا شده‌اند، راه برای صادرات بیشتر فراهم خواهد شد. در شرایط پسابرجام خودروسازان داخلی می‌توانند در همکاری مشترک با خودروسازان مطرح خارجی به این بازارها راه پیدا کنند. به عقیده بسیاری از کارشناسان خودروسازان باید از ظرفیت برند خودروسازان خارجی برای صادرات استفاده کنند تا بازارهای منطقه را در دست بگیرند.

زمان ارسال پست: ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۵:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها:

One Response to “افزایش استانداردهای خودرویی مهم‌ترین چالش خودروسازان است؟”

  1. دلسوز ملت گفت:

    آخه برادر من با پراید و پژو و سمند مدل ۲۰ سال پیش می خوای چه بازاریابی بکنی کشورهای دگه که …. نیستن بیان ماشینای کره ای و .. رو ول کنن بیان سمنده مارو بخرن

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.