کارمانیا
مدیران خودرو

استقلال پژو از ایران خودرو بی اساس است

استقلال پژو از ایران خودرو بی اساس است
در حالی که طی ماههای اخیر زمزمه هایی درباره میل پژو برای فعالیت مستقل از ایران خودرو شنیده می شد، امین آزاد روزنامه نگار به سراغ کریستف کمار مدیر بخش خاورمیانه پژو سیتروئن رفته و با او در این زمینه گفت و گو کرده است.
این برای اولین باری بود که پس از ۱۵ سال روزنامه نگاری در حوزه خودرو وارد شرکت پژو سیتروئن شده بودم اولین قرار با مدیران پژو در مرکز تحقیقات این شرکت در اطراف پاریس گذاشته شده بود مرکزی که در آن ۵ هزار مهندس در حال طراحی خودرو هستند و چند بخش آن هم در حال کار بر روی پروژه ایران و محصولات جدیدی هستند که قرار است وارد بازار ایران شود. **البته مشاور ارشد پژو تعداد کل مهندسان تحقیقاتی این گروه خودرو سازی را ۱۲ هزار نفر اعلام کرد و گفت این تعداد محقق در چندین مرکز مختلف پخش هستنند. وی می گفت: گروه ‍پژو سیتروئن سالانه بالای هزار اختراع در فرانسه ثبت می کند که از این نظر مقام اول ابتکارات را در فرانسه دارد. مدیران پژو در زمان ورود گفتند خیلی نادر است که روزنامه نگاری وارد این مرکز شود. نمی دانم حرفشان چقدر بازار گرمی بود. چرا که بارها وارد چنین مراکزی به عنوان خبرنگار شده ام و حداقل ده بار از مرکز تحقیقات رنو فرانسه بازدید کرده ام.

**پس از ورود انتظار داشتم بخش های بیشتری را ببینیم، ولی تنها یک اتاق تست امواج و یک اتاق درک سه بعدی از خودرو به ما نشان داده شد. کمی ناامید شدم، اما گفتم این را در مصاحبه با مدیران پژو جبران می کنم. با این همه مدیر بخش خودروهای آینده پژو سیتروئن هم وقتی که به سوال درباره خودروهای آینده بازار ایران پرداختم گفت: باید سوالاتم را از مدیر بخش خاورمیانه پژو سیتروئن بپرسم. پس منتظر ماندم تا با کریستف کمار مصاحبه کنم. بگذریم که زمان مصاحبه بسیار کوتاه بود و بیش از۸۰ درصد سوال ها بی جواب ماند. البته مدیران پژو قول مصاحبه دیگری را دادند مدیرانی که بی اندازه محافظه کار هستند. البته جواب هایی را که مدیر بخش خاورمیانه پژو سیتروئن داد را می توانید در ادامه بخوانید. مدیری که می گوید هر ماه یک هفته در ایران است.

برای شروع کمی درباره برنامه های پژو و سیتروئن در ایران توضیح می دهید ؟

تولید محصولات پژو در ایران تا سال ۲۰۱۰ روند صعودی داشت و به عدد ۴۹۳ هزار دستگاه رسیده بود البته در زمینه سیتروئن داستان کمی متفاوت بود می دانید که شرکت سایپا در شروع کار در اصل شرکت سازنده محصولات سیتروئن در ایران بود اما پس از انقلاب این موضوع تغییر کرد . در سال ۲۰۰۳ تولید زانتیا در ایران آغاز شد که تنها محصول سیتروئن بعد از انقلاب در این شرکت بود در ادامه واردات محصولات سیتروئن هم رخ داد.اگر به ایران خودرو نگاه کنیم ۵۳ درصد و سایپا ۳۵ درصد سهم بازار ایران را دارد بر اساس این قدرت تولید و سهم بازار ، پژو همکاری جدیدی را با ایران خودرو و شرکت سیتروئن فعالیت بسیار جدی را در سایپا آغاز کرد.اگر به ظرفیت تولید و فروش بازار خودرو ایران نگاه کنیم حدود دو میلیون ظرفیت در سال وجود دارد. تا کنون ما بزرگترین سرمایه گذاری یک شرکت خودرو سازی خارجی را در ایران انجام داده ایم .

**سرمایه گذاری ما حدود ۴۰۰ میلیون یورو است. این سرمایه گذاری البته یک شبه محقق نمی شود و در دوره زمانی قرارداد صورت خواهد گرفت. هم اکنون پژو با ایران خودرو راه تازه ای را آغاز کرده است یک شراکت بزرگ که تا پیش از این با ایران خودرو چنین رابطه ای نداشته ایم با سایپا هم فصل جدید ی از همکاری های آغاز شده و حتی ۵۰ درصد شرکت تولیدی سایپا کاشان را خریده ایم که سایت تولیدی مدرنی است. این سایت تولیدی از نظر سازگاری با محیط زیست وضعیت خوبی دارد دارای نیروی جوان و تحصیل کرده پر انگیزه و پر انرژی است و دسترسی خوبی هم به شبکه حمل نقل دارد. این سایت تولیدی از نظر زیر ساخت ها تولیدی هم مدرن و انعطاف پذیر است. در زمینه واردات محصولات لوکس دی اس هم همکاری را با شرکت آرین موتور آغاز کرده ایم .

**برای واردات محصولات دی اس در کلاس بی در بخش هاچ بک و در کلاس سی در بخش هاچ بک سدان و اس یو وی وارد شده ایم و برای کلاس دی و ای هم برنامه ورود محصولات جدید را به بازار ایران داریم. امیدواریم در همکاری ایران خودرو با پژو به ۲۰ درصد از سهم بازار ایران و در همکاری با سایپا به ۱۰ درصد دیگر سهم بازار ایران دست یابیم. در همکاری با ایران خودرو در کلاس بی در بخش خودروهای سواری ، هاچ بک و اس یو وی حضور خواهیم داشت در کلاس سی هم در بخش هاچ بک و اس یو وی و در کلاس دی در بخش سواری برنامه حضور داریم. در شرکت سایپا هم در کلاس بی و بخش خودروهای سواری، هاچ بک و اس یو وی برنامه داریم با سایپا در کلاس سی در بخش خودرو سواری و در کلاس دی هم در بخش سواری محصولاتی را ارائه خواهیم داد. در ایران خودرو در کلاس بی و در زمینه اس یو وی با محصول ۲۰۰۸ در کلاسی بی سواری با محصول ۳۰۱ و در کلاس بی هاچ بک با محصول ۲۰۸ حضور خواهیم داشت.

**محصولات دیگر ما با ایران خودرو هم در زمینه سواری ۵۰۸ و در زمینه شاسی بلند خودرو ۳۰۰۸ خواهد بود. ۲۰۰۸ در سال ۲۰۱۷ وارد بازار ایران شده است. برنامه داریم ۳۰۱ را در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۸ را در سال ۲۰۱۹ وارد بازار ایران کنیم. در سایپا ما برنامه داریم ۱۵۰ هزار خودرو در سال تولید کنیم که با داخلی سازی ۵۰ درصدی شروع می شوند و تا ۷۵ درصد ساخت داخل هم خواهند رسید ما برنامه جدی صادرات ۳۰ درصدی محصولات تولیدی در این شرکت ها را داریم. برای صادرات هم قرار است بازارهای کشورهایی مانند عراق و برخی کشورهای شمال ایران مانند آذربایجان و روسیه و برخی کشورهای آفریقایی را از طریق تولیدات خود در ایران پوشش دهیم. در سایپا برنامه داریم در کلاس بی و بخش سدان تولید را در سال ۲۰۲۰ آغازکنیم در این زمان در سایپا کاشان محصولی تولید می شود که در سال ۲۰۲۰ تازه معرفی جهانی خواهد شد و همزمان با معرفی جهانی تولید این محصول در ایران رخ می دهد . برنامه تولید سالانه ۸۰ هزار دستگاه از این محصول را در سایپا کاشان داریم. در سال ۲۰۱۸ تولید محصول هاچ بک ما در سایپا شروع می شود و برنامه ما تولید سالانه ۴۰ هزار دستگاه از این محصول است. در کلاس اس یو وی محصول سیتروئن در سایپای کاشان از سال ۲۰۱۹ در ایران عرضه می شود و ۳۰ هزار دستگاه برنامه تولیدی داریم . در زمینه موتور ما موتور EC5 را تا سال ۲۰۱۹ در ایران تولید خواهیم کرد.

در زمینه تولید موتور در ایران کمی توضیح می دهید ؟

ما دو موتور را در ایران تولید خواهیم کرد که یکی EC5 و دیگری EB9 است ما پلت فرم های مشترکی در محصولات تولیدی سیتروئن و پژو در ایران داریم و از این دو موتور در محصولات مختلف خود استفاده می کنیم . ما موتور۱۵۰۰ سی سی بسیار مدرن گروه پژو سیتروئن را برای بازار ایران انتخاب کرده ایم که یکی از بهترین موتور های در این کلاس است نام این موتور EC5 است و قصد داریم تا این موتور را بطور کامل در ایران ساخت داخل کنیم.

موتور EB9 یکی از بهترین موتورهای جهان است و سه سال پیاپی عنوان بهترین موتور سال را بدست آورده است از نظر آلایندگی این موتور استاندارد یورو شش دارد و حتی نسبت به موتور EC5 هم ۲۰ درصد دی اکسید کرین کمتری تولید می کند. این موتور جزو بهترین موتور های جهان است. و از انژکتور فشار بالای تزریق مستقیم سوخت بهره می برد و توانایی کسب استاندارد یورو ۶ را دارد. این موتور را بر اساس شرایط آب هوایی ایران توسعه خواهیم داد.

این روزها بحث تحریم ها بسیار جدی است اگر تحریم ها بازگردند چه خواهید کرد آیا دوباره ایران را ترک می کنید ؟

من هم اکنونی در ماه یک هفته ایران هستم آقای تاوارس مدیر عامل گروه پژو سیتروئن هم دو بار تا کنون به ایران سفر کرده اند این خود نشان از مهم بودن ایران برای پژو سیتروئن دارد. وی تنها مدیر عامل یک شرکت خودرو ساز است که پس از برجام به ایران سفر کرده است. در تمام جلسه های هیات مدیره پژو سیتروئن هم اکنون نام ایران مطرح است و این نشان از اهمیت ایران برای پژوو سیتروئن دارد.

نگفتید اگر ایران دوباره تحریم شود چه می کنید ؟

گروه پژو سیتروئن نگاه سیاسی ندارد. البته اتفاقات سیاسی مارا تحت تاثیر قرارمی دهد. کلیه سرمایه گذاری های ما در ایران در چارچوپ قوانین بین المللی است و تا امروز هم برای ما چیزی تغییر نکرده است. من به سخنان آقای مکرون اشاره می کنم که حمایت کامل خود را از برجام اعلام کرده اند. اتحادیه اروپا هم پشت برجام است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. هم اکنون نگرانی نداریم و مشکلی در کارهای ما در ایران ایجاد نشده است. ما در ایران سرمایه گذاری می کنیم کاری که قبلا نکرده بودیم. در ایران قطعه سازان خوبی وجود دارند ما این قطعه سازان را به پژو وصل می کنیم و به آن ها دانش فنی را خواهیم داد. ما می خواهیم ایران خودرو را تبدیل به یک خودرو ساز واقعی کنیم چرا که این بخشی از قرار داد ما است برای اینکه بتوانیم ایران را به کانون تولید خود تبدیل کنیم باید انتقال دانش فنی را به شرکت های ایرانی انجام دهیم داخلی سازی را در ایران افزایش دهیم و محصولا جدید و بروزی در ایران تولید کنیم . قطعا این زمان سریع رخ نمی دهد ما باید با قطعه سازان بسیاری کار کنیم به آنها دانش فنی انتقال دهیم و از نظر قیمت کار را مدیریت کنیم و سطح کیفیت تولیدات را در سطح استاندارد پژو حفظ کنیم تمام این فعالیتها بشدت زمان بر است. تمام این کار ها را ما در جونیت ونچر خود انجام می دهیم. ما باید به ساخت داخل بالا برسیم ما برای تولید بصرفه در ایران به این موضوع نیاز داریم .

رنو به سمت فعالیت مستقل در ایران پیش رفته آیا شما چنین برنامه ای ندارید؟ برخی گزارش های می گوید پژو مانند رنو در حالت حرکت به سمت استقلال بیشتر در ایران است و از ایران خودرو خواسته است یکی از سایت های خود را در شهری به غیر از تهران به صورت کامل به پژو واگذار کند ؟

از شما می خواهم اطلاعات را از ما بگیرید بسیاری از گزارش های اعلام شده اشتباه هستند. تصمیمات اینجا گرفته می شوند و ما چنین قصدی نداریم ما در پاریس تصمیم می گیریم که چه کنیم و تصمیم ما همان تصمیمی است که گرفته ایم. مشارکت با ایران خودرو بصورت ۵۰ درصد پژو و ۵۰ درصد ایران خودرو است ما به این قرار داد پایبند هستیم و دلیلی برای جدایی نداریم. ما قصد تجدید نظر نداریم. ظرفیت سایت تهران هم برای ما کافی است و قصد داریم در سایت تهران ایران خودرو محصولات خود را تولید کنیم. پس منطقی وجود ندارد که بخواهیم از تهران برویم.

آیا نگران نیستید که بلند پروازی رنو بازار را از دست شما خارج کند ؟

رنو در بازار های مختلف در حال رقابت با ماست می توانید این بازار ها را مطالعه کرد و به توان گروه پژو سیتروئن پی ببرید. قدرت گروه پژو سیتروئن چنان بالا رفته که بتازگی چندین گروه جدید خودرو سازی هم به ما ملحق شده اند سال گذشته شرکت های اوپل و واکسهال هم عضو جدید گروه پژو سیتروئن شده اند.

گروه پژو سیتروئن هم اکنون برند جدیدی با نام free 2 move را هم برای طرح جدید خود در صنعت خودرو سازی دارد. هم اکنون در بسیاری از کشورهای مصرف کنندگان از تملک وسیله نقلیه دور شده اند و تملک ها به صورت مقطعی شده است. این برند را برای بر آورده کردن این نیاز جدید شکل داده ایم. در زمینه در آمد هم گروه پژو سیتروئن با رشد همراه بوده ما در شش ماهه اول سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۹ میلیارد یورو فروش داشته ایم که ۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد داشته است. این عدد نسبت به سال ۲۰۱۵ هشت درصد رشد را نشان می دهد. در صنعت خودرو جهان امروز پژو سیتروئن یکی از پر سود ترین خودرو سازان است. در زمینه فروش هم در نیمه اول سال ۲۰۱۷ رشد ۲.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ داشته ایم . این در حالی است که رشد ما در بازار خاورمیانه به دلیل جهش در بازار ایران ۲۱۷ درصد گزارش شده است یعنی از تولید ۸۷ هزار دستگاه به تولید ۲۷۸ هزار دستگاه رسیده ایم . ما در زمینه طراحی محصولات جدید برنامه بسیار جامعی بخصوص برای خودروهای الکتریکی و خودران در جهان داریم در زمینه موتور هم سه سال پشت سر هم توانستیم عنوان موتور سال را کسب کنیم .

اما قیمت گذاری شما ممکن است باعث شود بخش زیادی از بازار ایران از دست شما خارج شود به عنوان مثال پژو ۳۰۱ و رنو سیمبل رقیب هم هستند رنو گفته قیمت سیمبل زیر۶۰ میلیون تومان خواهد بود اما ایران خودرو چندی پیش فروش تعداد محدودی ۳۰۱ را با قیمت ۹۸ میلیون تومان آغاز کرد این گران فروشی محصولات پژو ممکن است به بهای از دست دادن بازار تمام شود ؟

آینده را در آینده خواهید دید پس زود قضاوت نکنید آنچه که شما می گوید با مشاهدات ما همخوانی ندارد آنچه مهم است این است که بازار خودرو ایران در حال رقابتی تر شدن است.

ابتدا قیمت پژو ۲۰۰۸ را ۸۰ میلیون تومان اعلام کردند بعد قیمت ۹۸ میلیون تومان شد بعد قیمت تا بالای ۱۰۰ میلیون تومان رفت اما با فشار دولت بر ایران خودرو، این شرکت نتوانست قیمت خودرو را تا ۱۲۰ میلیون تومان بالا ببرد آیا اینگونه می خواهید وارد بازار ایران شوید؟ سیاست قیمت گذاری شما چیست ؟

بازار ایران هم اکنون تحولات گسترده ای را پیش رو دارد. بازار خودروهای جدید با خودروهای قدیمی تولیدی و خودروهای وارداتی تفاوت معنا داری دارد. از طرفی تاثیر قیمت ارز و نوسان آن را هم بر قیمت گذاری خودرو نباید از یاد ببرید ما طی ۶ ماه اخیر۲۰ درصد رشد قیمت ارز در ایران داشته ایم. از طرفی قوانین واردات خودرو در ایران در حال تغییر است از سوی دیگر مجموعه قوانین استاندارد در ایران در حال سخت تر شدن هستند. در حال حاضر ۳۰ استاندارد جدید در حال اضافه شدن هستند قرار است استاندارد یورو ۶ در ایران اجرا شود این موارد هزینه های تولید را افزایش می دهد. در این شرایط تورم و تغییر قوانین در تلاش هستیم نرخ خودرو را تعدیل کنیم و این کار را با ساخت داخل انجام خواهیم داد. سعی می کنیم با داخلی سازی بالای ۵۰ درصد قیمت محصولات خود در بازار ایران را کاهش دهیم. ما تولید ۳۰۱ را با ساخت داخل بالای ۵۰ درصد و تولید سیتروئن سی سه ایکس آر که دومین محصول سیتروئن در ایران است را با ساخت داخل ۶۰ درصد شروع خواهیم کرد. برای رسیدن به این اتفاق در حال همکاری با قطعه سازان ایرانی هستیم.

هم اکنون ۱۶ هزار نفر برای خرید پژو ۲۰۰۸ در ایران ثبت نام کرده اند اما در تحویل خودرو تاخیر وجود دارد این مشکل را چگونه می بینید ؟

شروع هر تولید جدیدی سخت است و ما در شرایط بسیار سخت کار را شروع کردیم. ما با مشکلات مالی سختی روبرو بودیم و تقریبا بیشتر بانک های اروپایی از کار کردن در پروژه های جدید در ایران کنار کشیده اند با این وجود تا کنون ۵۰ دستگاه خودرو تحویل مشتریان داده شده است. البته در تامین قطعات و ارسال قطعات با مشکلات زیادی روبرو بوده ایم .

شما قرار است سالانه ۱۵۰ هزار خودرو فقط در سایپا تولید کنید آیا با توجه به قیمت و عوامل مختلف این تیراژ دست یافتنی است ؟

پیش بینی ظرفیت تولید ما درست بوده است. ما تاکنون در پروژه جدید خود در ایران تنها ۲۰۰ میلیون یورو آورده نقدی داشته ایم. ما هم اکنون متقاضی تسهیلات لازم از بانک های ایرانی هستیم با این وجود با محدودیت های نظام بانکی در ایران روبرو هستیم. مخصوصا تسهیلاتی که بتوانیم برای مشتریان خود بگیریم ما می خواهیم با دادن تسهیلات مناسب به مشتریان خود قیمت بالا محصولات را جبران کنیم. وقتی استاندارد سخت گیرانه وضع می شود و قیمت ارز بالا می رود و قوانین جدیدی وضع می شود که همه به گران شدن خودرو منتهی می شود. باید تسهیلاتی به مشتریان داده شود تا گران شدن خودرو را جبران کنیم.

منبع: تجارت فردا

زمان ارسال پست: ۰۷ آبان ۱۳۹۶ | ۱:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،
تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.