کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

احتمال آتش سوزی در خودرو های بنزینی بیشتر است یا برقی؟

احتمال آتش سوزی در خودرو های بنزینی بیشتر است یا برقی؟
موارد بسیار زیادی در تصادفات رانندگی درگیر هستند. در حال حاضر خودرو های برقی بخش بسیار کوچکی از خودرو های جاده ای را تشکیل می‌دهند، در حالی رشد آنها نیز در سال های آینده سریع تر خواهد بود. تحقیقات اخیر نشان داده است که خودرو های برقی ایمن تر از خودرو های بنزینی هستند.

به گزارش اسب بخار به نقل از خودروکار، نتیجه تحقیقات در زمینه ریسک آتش گرفتن خودرو های بنزینی و و برقی در حوادث رانندگی، به شرح زیر است:

ریسک و شدت آتش گرفتن خودرو هایی که با سیستم باتری کار می‌کنند، کمتر از خودرو های بنزینی است.
آمار ها نشان می‌دهند که در آمریکا و در سال ۲۰۱۵، در هر یک تا سه دقیقه یک خودرو آتش می‌گیرد. هیچ کدام از این خودرو ها برقی نبودند چرا که در آن زمان، تعداد خودرو های الکتریکی بسیار کم بود، اما به هر حال حداقل یکی از این خودرو های آتش گرفته، باید الکتریکی می‌بود.

طبق داده ها تسلا ریسک آتش گرفتن خودروهایی که سوخت آنها بنزین است، نسبت به یک تسلا، ۱۱ برابر بیشتر است. از بین ۳۰۰ هزار تسلا، فقط ۴۰ دستگاه آتش گرفته اند و این نسبت به حوادث مربوط به خودرو های بنزینی بسیار کم است.
تسلا می‌گوید خودرو های برقی تنها در حالتی دچار آتش سوزی می‌شوند که باتری آنها به شدت آسیب ببیند. آتش سوزی های مربوط به باتری های لیتیومی دیر تر آغاز شده و گسترش می‌یابند. اگر یکی از سلول ها آسیب ببیند، ممکن است به مرور زمان شروع به ایجاد حرارت و آتش زایی در مواد شیمیایی شود. در اینگونه حوادث، راننده فرصت خروج از خودرو را قبل از شروع آتش دارد، اما آتش روشن شده بسیار داغ بوده و خاموش کردن آن مشکل است. در مواردی دیده شده که خودرو برقی از صحنه تصادف خارج شده و بعد از گذشت مدتی زمان آتش می‌گیرد. خبر خوش در تحقیقات انجام شده این است که با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه توسعه باتری ها، ریسک این چنین اتفاقاتی نسبت به قبل کمتر نیز شده است.

در انتهای این تحقیق اینطور آمده است:” گازوئیل ماده بسیار ریسکی است. ما ۱۳۰ سال تلاش کردیم تا خودرو هایی که سوخت آن ها گازوئیل است، به ایمن ترین شکل ممکن عرضه شوند. در مورد ایمن تر شدن باتری های لیتیومی، هنوز در مراحل اولیه هستیم.”

زمان ارسال پست: ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ | ۹:۰۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ،
تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.