کارمانیا
مدیران خودرو

اثرات نظام تعرفه ای جدید در صنعت خودرو

خودرو در صدر اقلام عمده وارداتی
پیشنهاد افزایش حقوق ورودی خودرو موجب شد تا بازار خودروهای وارداتی بار دیگر قربانی حمایت از تولید داخل شود و به این طریق دست متقاضیانی که به دنبال خودروهای وارداتی با رنج حداقلی بودند از این بازار کوتاه شود.
به گزارش پایگاه خبری عصر خودرو، اقدام صورت گرفته در حالی است که از تیرماه سال جاری سایت ثبت سفارش واردات خودرو به روی واردکنندگان رسمی بسته شده و امکان ثبت سفارش واردات خودرو از واردکنندگان گرفته شده است؛ اقدامی که کاهش عرضه خودرو در بازار را به همراه داشته و موجب شده تا قیمت وارداتی ها بعضا رشدی چندمیلیونی را تجربه کند. پیشنهاد افزایش حقوق ورودی خودرو هرچند هنوز رای موافق هیات وزیران را کسب نکرده است، ‌اما عبور موفقیت آمیز این طرح از کمیسیون امور زیربنایی دولت برای ایجاد تنش جدید در بازار وارداتی ها کافی است؛ بطوریکه برخی از فعالان بازار خودرو پیش بینی می کنند با توجه به موافقت اولیه مبنی بر افزایش حقوق ورودی، شیرفلکه ورود خودرو به بازار سفت تر خواهد شد و به این طریق واردکنندگان عرضه خودرو به بازار را بیش از پیش کاهش خواهند داد، اقدامی که احتمالا افزایش بیش از پیش قیمت خودروهای وارداتی را به همراه خواهد داشت.
براساس پیشنهاد مطرح شده و در صورت موافقت هیات وزیران خودروهای وارداتی با حجم موتور ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی سی افزایش ۱۵ درصدی حقوق ورودی را تجربه خواهند کرد و تعرفه آنها از ۴۰ به ۵۵ درصد خواهند رسید. تعرفه خودروهای با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی نیز که تا پیش از این حقوق ورودی ۴۰ درصد پرداخت می کردند با افزایش چشمگیر ۵۵ درصدی به ۹۵ درصد خواهد رسید و در نهایت حقوق ورودی خودروهای وارداتی با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی نیز از تعرفه ۵۵ به ۱۳۰ درصد خواهد رسید.
اما آنچه در فهرست اعلامی جلب توجه می کند باز شدن مسیر واردات خودروهای با حجم موتور ۲۵۰۰ سی سی به بالا است. خودروهای که چند سالی است دستشان از بازار خودرو کوتاه شده و حال با توجه به فهرست جدید شرایط برای ورود این خودروها به کشور فراهم شده است. در صورت تصویب نهایی نظام تعرفه ای جدید، واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی با تعرفه بالاتر در راستای حمایت از تولید داخل میسر می شود و همچنین تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۱۰۰۰ سی سی نیز افزایش قابل توجهی خواهد داشت.
با توجه به لیست حقوق ورودی جدید، فعالان بازار خودرو علاوه بر افزایش قیمت خودرو در بازار خودروهای وارداتی پیش بینی می کنند که بازار خودروهای داخلی نیز از افزایش قیمت بی نصیب نماند. ساسان قربانی کارشناس صنعت خودرو در این خصوص می گوید: منطق بازار به افزایش قیمت است و آنجه مسلم است با اجرایی شدن این دستورالعمل شاهد اختلاف قیمت میان کارخانه و بازار خواهیم بود که این امر می تواند تعادل در بازار را از بین ببرد.
از سوی دیگر با وجود اثرات منفی که افزایش حقوق ورودی به همراه خواهد داشت، قربانی معتقد است که در صورت هدایت درست منابع به وجود آمده از طریق افزایش تعرفه واردات خودرو شاهد رشد صنعت خودرو در کشور خواهیم بود. به گفته این کارشناس صنعت خودرو تصمیم اخذ شده به طور حتم در راستای تامین بخشی از بودجه دولت صورت گرفته و این به معنی آن است که دولت سعی دارد تا بخشی از بودجه خود را از این طریق تامین کند، اما اجرای این روش در صورتی نتیجه بخش خواهد بود که این منابع صرف صنعت خودرو کشور شود. قربانی معتقد است که منابع حاصل از افزایش حقوق ورودی باید صرف توسعه و نوسازی خطوط تولید ، انتقال تکنولوژی و دستیابی به طراحی پلت فرم های جدید شود. وی در ادامه با اشاره به این نکته که اگر تنها هدف دولت تامین بودجه بدون برنامه ریزی باشد به طور حتم شاهد بروز مشکلات جدی در صنعت خودرو خواهیم بود.
اظهارات مطرح شده از سوی این کارشناس خودرو در حالی است که صنعت خودرو سال ها زیر چتر حمایتی تعرفه ای قرار داشت، اما حمایت های صورت گرفته نتوانست رشد این صنعت را رقم بزند، در این خصوص نیز این کارشناس صنعت خودرو معتقد است وقتی بدون برنامه حرکت می کنیم شاهد این مشکلات خواهیم بود، اما در صورتی که هوشمندانه عمل کنیم می توانیم صنعت خودرو را رونق دهیم.

زمان ارسال پست: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ،

5 Responses to “اثرات نظام تعرفه ای جدید در صنعت خودرو”

 1. علیرضا گفت:

  اینا دیگه شورشو درآوردن. هرشب میخوابن فرداش یه قانون مسخره وضع میکنن…

 2. امیر گفت:

  واقعا متاسفم برای این مملکت با این قانوناشون این همه سال از خودروساز ها حمایت کردن نتیجش چی شد؟بازم دارن حمایت میکنن

 3. امیر گفت:

  این کارها فقط باعث سود دلال ها میشه

 4. علیرضا گفت:

  اقای دلاور لطفا بگین این خبر تا چه حد به واقعیت نزدیکه اخه چند جای دیگم خوندم دربارش
  ایا واقعا تا چند روز دیگه باید رویای داشتن یه ماشین خوب رو به فراموشی بسپاریم؟؟

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.