گروه مستند اسب بخار

کارمانیا
مدیران خودرو
رامک خودرو
تبلیغات
آقا رنو خان قاجار

آقا رنو خان قاجار
روزی مظفرالدین شاه قاجار رنو را به ایران آورد و امروز رنو، قاجار را به ایران می آورد!
روزگاری اولین خودرویی که چرخ هایش با خاک ایران مطهر شد، رنو بود که این واقعه در سال ۱۲۷۹ توسط مظفرالدین شاه رقم خورد. حال ۱۱۵ سال بعد، رنو خودرویی با نام قاجار به ایران می آورد. خودرویی که قرار است در چند ماه آینده طبق گفته مدیرعامل نگین خودرو، جمشید حسینی، رونمایی شود و با مدل ۲۰۱۶ به بازار ایران عرضه شود. امروز تلاش خود را بر روی این مسئله گذاشتیم که در مورد قاجار به کالبد شکافی بپردازیم و ببینیم که اسم «Kadjar» واقعا به قاجاریه ربط دارد و باید از یک استاد تاریخ هم استفاده کنیم یا نه؟! امکان دارد که این ماشین مثل آقا محمدخان قاجار ضعف فنی داشته باشد؟! آیا کمبودهای داخل رنو قاجار باعث می شود او را «آقا رنو خان قاجار» خطاب کنیم؟!
Kadjar مساوی قاجار؟!… شاید نه!
برخی منابع تاریخی می گویند؛ آن زمان که مظفرالدین شاه که به فرانسه سفر کرد، وقتی خواست نام خود را به حروف غربی بنویسید، کلمه قاجار را Kadjar نوشت که مسئله درست و تایید شده ای است. ولی خود رنو برای این واژه استدلال دیگری هم دارد. Kad که اشاره به چهار چرخ بودن خودرو می کند و Jar که به معنی چالاک است و Kadjar منظور چهارچرخ چالاک را به ما می رساند. ولی چیزی که واضح است این نام گذاری با طرح ذهنی ای از همان قاجار و دست خط مظفر خان نشات می گیرد.
قاجار مثل مظفرالدین شاه!!!
آقا رنو خان قاجار
رنو قاجار در زبان فارسی شاسی بلند خطاب می شود. ولی از نظر علمی، منابع معتبر و کارشناسی خودرو آن را جز کراس اورها یا شاسی بلندهای جمع و جور قرار می دهند. از نظر ابعاد و جسه قاجار هم تیپ و اندازه قشقایی است و از رنو کپچر ایران خودرو بزرگتر است. این تمثیل ها نشان می دهد که رنو قاجار حداقل از نظر ابعاد و اندازه به آقا محمد خان نحیف نرفته و بیشتر هیکلی تو پُر مانند مظفرالدین شاه دارد. ابعاد و اندازه قاجار در داخل هم سرایت کرده و فضای کافی را برای راننده، سرنشینان و صندوق عقب فراهم می کند که نکته خوبی برای خانواده های ایرانی است. زیرا در مسئله خرید خودروهای شاسی بلند، یکی از آیتم های مهم فضای کافی است که قاجار برای یک خانواده ۴ نفره از نظر فضا چیزی کم نگذاشته.
مشخصات فنی قاجار = مشخصات فنی آقا محمد خان قاجار
آقا رنو خان قاجار
چیزی که در یک جستجوی ساده می شود به آن پی برد این است که چندی است که رنو سرمایه گذاری زیادی روی طراحی موتورهای دیزلی گذاشته و نتیجه این پول خرج کردن ها را به راحتی می شود در محصولات جدید رنو مشاهده کرد. قاجار در بحث موتور دارای ۴ موتور دیزلی و ۱ موتور بنزینی است که طبیعی است نسخه بنزینی آن وارد ایران می شود. برای همین به شرح موتور بنزینی می پردازیم. این موتور حجم ۱۲۹۹سی سی ۴ سیلندر دارد که ۱۲۹ اسب بخار خالص (BHP) قدرت و ۲۰۵ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. این موتور که در سامانه سفارش به TCe130 مشهور است، با فناوری پاشش مستقیم سوخت و توربو تلفیق شده تا بتواند با کمترین مصرف سوخت و آلایندگی قدرت کافی را برای قاجار فراهم کند. البته که بازار این چند ساله ما این طور روایت می کند که خودروهایی که فناوری پاشش سوخت مستقیم دارند (GDi) بخاطر کیفیت پایین بنزین های داخلی، دچار مشکل و لرزش می شوند و ورود این خودرو با این نوع موتور خیلی خبر خوشی نیست. رنو برای حفظ شتابگیری قاجار یک گیربکس ۶ سرعته دوکلاچه انتخاب کرده تا بتواند صفر تا صد را در ۱۰٫۱ ثانیه ثبت می کند. رنو برای این شاسی بلند یک گیربکس ۶ سرعته دستی هم قابل انتخاب گذاشته تا مشتریان خود را در طیف بیشتری جمع کند. برخی کارشناسان معتقد هستند که طراحی یک گیربکس اتوماتیک خوب بهتر از این گیربکس دو کلاچه است. زیرا با توجه به این توان به نسبت حجم کم موتور، فشار شتابگیری و قدرت نمایی بر سر گیربکسی ریخته شده که در صورت مشکل، خرج زیادی را برای مالکین خود به همراه دارند. تفاوت آشکار و اصلی قاجار با کپچر آنجایی آشکار می شود که قاجارخان قابلیت چهار چرخ متحرک را هم دارد و این در حالیست که رنو کپچر تنها دارای محور جلو متحرک است. البته رنو قاجار در نسخه پایه تک دیفرانسیل جلو اسست و در نسخه های فول به AWD مجهز است. سیستم دیفرانسیل و تقسیم نیرو در قاجار به ۳ حالت تقسیم می-شود: ۱- تک دیفراسیل جلو (۲WD) که در حالت رانندگی های نرم و شهری استفاده می شود. ۲- حالت اتوماتیک (Auto) که با توجه به نیاز و کشش خودرو سیستم ۴ چرخ متحرک را فعال می کند و در صورت عدم نیاز تنها به چرخ های جلو اکتفا می کند. ۳- حالت قفل دیفرانسیل (Lock) که نیرو را پنجاه- پنجاه بین چرخ های جلو و عقب تقسیم کرده و برای رانندگی در شن و ماسه، گل و لای و مسیرهای ناهموار توصیه می شود. البته قاجار نسخه ای هم دارد که بجای این سیستم تنظیم دیفرانسیل، یک سیستم تنظیم حالت رانندگی دارد که به سه شکل معمولی، جاده ای و بیابانی تغییر وضعیت می دهد.
وجود انتخاب حالت سیستم چهار چرخ محرک، گیربکس اتوماتیک دوکلاچه از برتری قاجار بحساب می آید. ولی نبود موتوری نه چندان قوی می تواند در این محصول رنو کمی نشانه ی ضعف باشد. البته که می دانیم که حجم موتور ملاک نیست و اسب بخار و به ویژه گشتاور در چهار چرخ متحرک ها تاثیر اصلی را می گذارند. اما به دو دلیل: ۱- دید منفی سطحی مردم ایران به موتورهای حجم پایین ۲- رقبای قوی تر در بحث موتوری، در بازار ایران این موتور می تواند مسئله ای باشد تا برخی حرف های قاجار شنیده نشود. همین مسئله ما را یاد آقا محمد خان می اندازد که اتفاقا این فرد مشکل مشابهی مثل رنو قاجار داشت و بخاطر وجود ضعف های فنی خیلی توسری خور شده بود که در نهایت بخاطر اثبات قدرت و مردانگی دست به جنایت و خونریزی زد. پس می شود نتیجه گرفت که سر بحث موتوری، زیاد قوای فنی قاجار را زیر سوال نبرید، شاید موجب خسارت به اموال و جان شما شود!
امکانات که در حد شانزلیزه نه لاله زار قاجاریه
آقا رنو خان قاجار
الحق و الانصاف که رنو این بار از کنار قاجار در بحث آپشن و امکانات، ساده نگذشته و هر چه در چنته داشته است را در این پسرک تاریخی استفاده کرده است. رنو قاجار در سطح فول خود به امکانات ایمنی و رفاهی زیر مجهز است:
۱- کیسه هوا راننده و سرنشین- جانبی جلو- پرده ای کامل
۲- سیستم کنترل کشش و لغزش و کنترل شروع حرکت در سربالایی
۳- ترمز پارک برقی و با کنترل اتوماتیک
۴- سقف پانارومیک با پرده سقفی برقی
۵- سیستم صوتی حرفه ای با برند Bose و مانیتور ۷ اینچی برای نمایش اطلاعت خودرو، رهیاب، دوربین پارک و سیستم پخش خودرو
۶- صندلی های تمام چرم و دربرگیرنده بدن با قابلیت تنظیم برقی و گرمکن برای صندلی های جلو
۷- سیستم کروزکنترل و محدود کننده سرعت
۸- سیستم تهویه دوگانه اتوماتیک
۹- رادار خطی که در صورت خروج راننده از بین دو خط به آن اخطار می دهد.
۱۰- سیستم نور بالای اتوماتیک که در صورت آمدن خودرویی از روبه رو، نور پایین را فعال کرده و بعد از نبودن خودرویی در مقابل، نور بالا را فعال می کند تا ناخواسته نور چراغ باعث کاهش دید راننده روبه رو نشود.
۱۱- سیستم رادار فاصله جلو که در صورت نزدیک شدن به خودرویی بیش از حد مجاز، سیستم به راننده اخطار داده و در صورت عدم توجه راکب ترمز اتوماتیک را لحاظ می کند.
۱۲- سیستم پارک کمکی و هوشمند که در انجام پارک دوبل به کمک راننده آمده و با توجه به سنسورهای نصب شده و کنترل فرمان، خودرو را به محل مناسب پارک هدایت می کند.
۱۳- سیستم انطباق سرعت مجاز با سرعت راننده که حسگرهایی با توجه به علائم سرعت مجاز که در جاده ها نصب شده، در صورت سرعت بالاتر از حد مجاز به راننده اخطار می دهد.
۱۴- حالت رانندگی اِکو که باعث کاهش مصرف سوخت قاجار در مسافت های برون شهری می شود.
۱۵- رادار نقطه کور که قسمت های جانبی خودرو که در دید راننده نیست را از وجود خودروها و اشیا آگاه می کند.
این آپشن ها در کنار امکانات متعارفی مثل سنسور پارک، ABS و EBD و BA، آینه تاشو برقی، استارت دکمه ای، سنسور نور و… قرار می گیرد تا قاجار را به دربار قاجاریان تبدیل کند.
قاجار در ایران به سرنوشت قاجاریه دچار می شود؟
آقا رنو خان قاجار
در بازار این روزهای ما نشان داده شده، اکثر خریداران فقط به یک سری اطلاعات سطحی که از خودرو دارند بسنده می کنند و با چند پارامتر گاهی درست یا غلط قیمت خودرو را می سنجند و ارزنده بودن و نبودن یک خودرو را تعیین می کنند. در این چند سال حضور شرکت نگین خودرو پر واضح است که گرایش مردم به سمت محصولات هیوندای، کیا و تویوتا به مراتب بیشتر از برند رنو بوده است. در این برهه زمانی که در رکود بازار هستیم و از طرفی قاجار برای رقابت با خودروهای پرفروشی مثل کیا اسپرتیج و هیوندای توسان می-آید، قیمت منطقی از دید خریداران اولین و آخرین میزان ارزنده بودن خودرو را مشخص می کند. رنو قاجار آن سوی مرزها در نسخه تک دیفرانسیل و دنده دستی قیمت پایه ی ۱۷٫۹۹۹ یورو را دارد که حدود ۶۶ میلیون تومان ما می شود. یعنی اگر همین قاجار بی یشله پیله ۱۸هزار یورو یی به ایران بیاید، قیمتی زیر ۹۰ میلیون تومان ندارد و اگر سیستم چهارچرخ محرک با آپشن های ذکر شده وارد شود، مطمئنا قیمتی زیر ۱۵۰ میلیون تومان را نخواهد داشت. این قیمت با توجه به رنو کپچر که سطح پایین تری از قاجار را دارد و مدل ۲۰۱۶ آن توسط ایران خودرو ۱۰۵ میلیون تومان قیمت گذاری شده اصلا بعید و غیر منطقی نیست. ولی این سخن به هیچ وجه توجیهی بر ایده آل بودن قیمت این خودرو نیست و به مراتب قاجار و اسپرتیج و توسان و رقبایش باید ارزان تر از این حرف ها باشند. اگر بخواهیم قیمت گذاری منطقی داشته باشیم، این روزها قیمت اسپرتیج و توسان صفر ۲۰۱۵ زیر ۱۵۰ میلیون تومان است (البته که رقبای قاجار ۲۰۱۶ هم اسپرتیج ۲۰۱۶ و نسل جدید توسان می باشند) و با توجه به قوای کمتر قاجار نسبت به رقبا و سطح امکانات و اعتبار بیشتر، قیمت ۱۵۰ میلیون تومانی برای قاجار دو دیفرانسیل اتوماتیک با آپشن های تکمیل، بسیار مناسب است.
حسین دلاور- گروه مستند اسب بخار
 
گالری تصاویر:

زمان ارسال پست: ۱۲ آذر ۱۳۹۴ | ۱:۱۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

4 Responses to “آقا رنو خان قاجار”

 1. حسین گفت:

  شبیه اسپورتیج نیست ؟؟؟؟

 2. مهدي گفت:

  سلام.به نظر من اگه بجاي امضاي آخر(حسين دلاور)،مينوشتيد:نگين خودرو درست تر بود

 3. رویا گفت:

  قیمت رنو کجار یا چهار چرخ تند بین ۹۰تا ۱۰۰ باشه ایده آل و واقعی هستش

 4. زهرا قشقایی گفت:

  از حسادت دارید میترکید! زورتون گرفته اسمهای فارسی رو ماشینهاتون نمیذارن؟؟؟؟ کلا شما فارسها حسودید!

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.