کارمانیا
مدیران خودرو

سدان جدید BYD، آغاز جدال کارمانیا با اکثر خودروسازان

BYD F3 New
بازار سال ۹۶ بدون شک دست خودروهایی است با قیمت کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان به بازار می آیند و می خواهند با توجه به امکانات و کیفیت خود، فروش خودروسازان و واردکنندگان را بالا ببرند.
با توجه به برخی شنیده ها، در سال ۹۶ شرکت های واردکننده و خودروساز سعی دارند تا خودروهایی با قیمت کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان را به بازار ایران بیاورند. در این میان از همین الان می توان پیش بینی کرد که خودروهای سدان نقش مهمی در جذاب شدن بازار خودروی سال آینده دارند. چندی پیش در روزنامه دنیای خودرو نام ۱۰ گزینه احتمالی خودروسازان را اعلام کردیم که خودروهایی سدان بودند و اکثر آن ها با قیمت کمتر از ۷۰ میلیون تومان به بازار می آیند. یکی از این خودروها بی وای دی F3 New است که در نمایشگاه خودرو گوانجو رونمایی شد و به احتمال زیاد در زمستان ۹۵ رونمایی می شود. اواخر آبان ۹۵ سفری به کشور چین داشتیم و شرایطی فراهم شد تا این خودرو جدید را در مرکز تست و تحقیقات BYD مورد بررسی قرار دهیم. شنیده ها حاکی از آن است که F3 جدید اوایل سال ۹۶ به جاده های کشور می آید و در دو تیپ دنده ای و اتوماتیک فروش آن آغاز می شود. با توجه به سابقه به نسبت خوب این خودرو، شرکت کارمانیا قصد دارد تا از نیمه دوم سال ۹۶ F3 New را به بازارهای هدف بی وای دی صادر کند و به عنوان هاب منطقه ای این خودرو شناخته شود.
BYD F3 New
۱- شناخت کلی از BYD F3 New
F3 در بازار چین به عنوان یک خودرو بنزینی مورد استقبال قرار گرفته است و به عنوان یک خودرو اکونومی شناخته می شود. در سه بخش از کشور چین، این خودرو توانسته فروش خوبی را تجربه کند. از طرفی در برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا، F3 New مورد استقبال واقع شده است و این روزها با مدل قبلی خود فروش خوبی را برای BYD رقم زده است. این خودرو بر مبنا پلتفرم تویوتا کرولا نسل نهم یعنی E120 طراحی و ساخته شده است و می توان گفت که اتاق به نسبت جاداری دارد. فاصله محوری ۲۶۰۰ میلی متر این نکته را به ما می گوید که این خودرو در فضای سرنشین می تواند مناسب تلقی شود و تا حد زیادی به عنوان یک سدان خانوادگی شناخته شود.
F3 New در بازار چین با پیشرانه ۱٫۵لیتری معرفی شده است که ۱۰۷ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۵ نیوتون متر تولید می کند. زمانبندی سوپاپ های این موتور به صورت اتوماتیک انجام می شود و آوانس و ریتارد آن با توجه به نوع گازدهی راننده برای کاهش مصرف سوخت تنظیم شده است. در نسخه توربو، قدرت این موتور به ۱۵۱ اسب بخار می رسد و گشتاور ۲۴۰ نیوتون متری را تولید می کند. البته که در حال حاضر فروش اصلی F3 New بر مبنا نسخه ۱۰۷ اسب بخار تنظیم شده است. گیربکس این خودرو از نوع پنج دنده دستی یا ۶ سرعته اتوماتیک دو کلاچه است که با این مشخصات به بازار ایران عرضه می شود. در روز تست تنها فرصت تست نسخه دنده ای برای خبرنگاران فراهم بود و ما هم از این قضیه مستثنی نبودیم. همچنین فرمان این خودرو از نوع هیدرولیک با سنسورسرعت است که با توجه به سرعت خودرو، میزان سفتی و نرمی آن تغییر می کند.
BYD F3 New
۲- ایمنی F3 New در چه سطحی است؟
بی وای دی F3 New به دو کیسه هوا در تمام نسخه ها مجهز است. در نسخه فول آپشن آن امکاناتی نظیر سیستم کنترل پایداری الکتریکی، سیستم کنترل هرزگردی، کنترل شروع حرکت در سربالایی و ترمز اضطراری وجود دارد. همچنین چهار چرخ دیسکی این خودرو به سامانه ABS و EBD مجهز است. با توجه به رده قیمتی F3 New و رقبای آن در بازار ایران، می توان این خودرو را مانند آن ها ارزیابی کرد و در این بحث ویژگی رقابتی در F3 New مشاهده نکرد.
BYD F3 New
۳- امکانات رفاهی سدان اکونومی بی وای دی

بی وای دی F3 New در بخش امکانات رفاهی در حد قابل قبولی قرار دارد. شیشه ها و آینه های برقی، سانروف، کامپیوتر سفر، دی لایت، تودوزی چرم، مانیتور، دوربین و سنسور عقب، سنسور نور، شش بلندگو، استارت دکمه ای، کنترل سیستم صوتی و تصویری از روی فرمان و… از امکانات این خودرو محسوب می شود. در این بخش هم بی وای دی F3 جدید تا حدی مانند جک J5، ام جی ۳۶۰ و پژو ۳۰۱ است و احتمالا با این سطح امکانات می تواند رقابت مناسبی را آغاز کند. البته که در این خودرو جای امکاناتی نظیر کروزکنترل و سیستم تهویه اتوماتیک احساس می شود.
BYD F3 New
۴- طراحی F3 جدید تا حدی متفاوت
خطوط طراحی F3 جدید تا حد زیادی ساده به نظر می آید. ولی نگاهی دقیقتر نشان می دهد که حرکت قلم طراحان BYD به سمتی بوده که نظر جوانان را در کنار خانواده ها به سمت خود بکشاند. اصول طراحی این خودرو تا حد زیادی بروز به چشم می آید. در بخش جلو خودرو شاهد آن هستیم که چراغ ها با دقت بالایی طراحی شده اند و از طرفی زیبایی خوبی به خودرو داده اند. نوع سپرهای جلو و عقب نیز به شکلی طرحای شده که خطوط اسپرت روی آن دیده شود. مثلا زیر سپرها از خطوط تیزی استفاده شده که تا حدی حس اسپرت را به کالبد خودرو تزریق می کند. طراحی عقب خودرو را می توان ساده و به نسبت زیبا دانست. در بخش عقب خودرو خبری از خطوط زیاد و چراغ های فضایی نیست. بلکه با طراحی ساده ای همراه هستیم که کمتری نقص در آن دیده می شود. از نمای جانبی شاهد آن هستیم که رینگ های براق و تراش خودرو حس اسپرت را به خودرو القا می کنند از سادگی طرح بدنه به واسطه رینگ های جذاب کاسته می شود.
وقتی در خودرو را باز می کنیم و به داخل کابین می رویم، می بینیم که با توجه به قانوق طراحی قرینه، جایگیری و اگونومی خوبی در کابین وجود دارد. جای دکمه های شیشه بالابر و تنظیمات آینه دقیق انجام شده است و از طرفی غربیلک فرمان زاویه مناسبی را با دست راننده برقرار می کند. در برخی خودروهای چینی شاهد آن هستیم که زوایه فرمان به سبکی است که اکثر راننده های ایران با آن به مشکل می خورند. تنظیم سیستم صوتی و تهویه در جای خوبی قرار دارد و راننده و شاگرد می توانند به راحتی آن را تنظیم کنند. در نسخه دنده ای از جایگیری دنده در نقطه نامناسب خبری نیست و تعویض دنده باعث سخت شدن دسترسی به برخی دکمه ها نمی شود.
BYD F3 New
۵- تست در روز بارانی
وقتی در دوران دبیرستان از باران موسمی در درس جغرافیا با ما صحبت می کردند، کسی نگفته بود که باران موسمی ایران با کشورهای دیگر فرق دارد! روز تست با بارانی مواجه بودیم که هر قطره آن به اندازه یک شلنگ یک متری بر سر و رویمان می خورد! تست در روز بارانی آن هم در محوطه ای که سطح زمین آن کمی لغزنده تر از آسفالت بود، تجربه ای جدید و متفاوت را تست خودرو برایمان به یادگار گذاشت.
پشت فرمان F3 جدید نشستیم و با دکمه استارت، آن را روشن کردیم. چند گاز خلاص به خودرو دادیم و متوجه شدیم که این نوع گازدهی اتاق خودرو را به لرزه در نمی آورد. از طرفی صدای موتور هم آنچنان به داخل اتاق نمی آید و در حد معمولی است. با دنده یک شروع به حرکت و برای دست گرمی، به صورت نرم دنده ها را یکی پس از دیگری تعویض کردیم. در هر دور موتوری با گیرکبس نرم F3 همراه بودیم که به نرمی تعویض می شد و از خلاصی اضافه گیربکس خودروهای چینی خبری نبود. وقتی هم در دورهای به نسبت بالا از معکوس استفاده می کردیم، بازهم دنده به نرمی جا می رفت و کمتر مقاومتی در آن دیده می شد. گیربکس خودرو به سبک روز طراحی شده بود و مثل بسیاری از خودروهای داخلی نیازی به همراهی دسته دنده تا رسیدن به قسمت مورد نظر نبود و از یک جایی به بعد دنده خود به خود در جایگاه اصلی قرار می گرفت. تعویض دنده با F3 جدید واقعا نرم و بی صدا بود و کلاچ آن هم سفتی آزار دهنده ای نداشت.
صندلی های جلو و عقب راحتی به نسبت خوبی را داشت و تا حد قابل قبولی دید راننده نسبت به بیرون خوب بود. نرمی فرمان هم با توجه به شرایط خوب و مناسب بود و در شرایط بارانی واکنش های خوبی از خود نشان می داد. در نسخه دنده ای که ما مورد بررسی قرار دادیم، خبری از سیستم کنترل پایداری نبود. برای همین به صورت پایه هندلینگ خودرو را مورد بررسی قرار دادیم. وقتی فرمان را در سرعت به چپ و راست می چرخاندیم، حرکت عرضی در خودرو احساس می شد. ولی خوبی F3 جدید این است که ته ماشین از کنترل راننده خارج نمی شود. وقتی هم که با دور مورد بالا حرکت می کردیم و در مرز کات آف پدال گاز را نگه می داشتیم، بعد از چند ثانیه کامپیوتر خودرو دور موتور را برای سلامت پیشرانه پایین می آورد تا آسیب جدید به آن وارد نشود. بارها از مسیر جاده تست رد شدیم و نرمی اتاق را با توجه به سطوح مختلف بررسی کردیم. تا حد قابل قبولی می توان اتاق F3 جدید را بی صدا و مناسب دانست. کمپانی بی وای دی مصرف سوخت ترکیبی این خودرو را در شرایط عادی کمتر از ۷٫۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام می کند. در پیست بارانی هم با برنامه های GPS شتاب صفر تا ۱۰۰ خودرو را مورد بررسی قرار دادیم و بعد از چند دور توانستیم شتاب کمتر از ۱۲٫۵ثانیه را با دو سرنشین ثبت کنیم.
BYD F3 New
۶- و اما قیمت…
برخی شنیده ها حاکی از آن است که شرکت خودروسازی کارمانیا F3 جدید را با قیمت رقابتی به بازار می آورد و احتمالا بهای ۵۵تا ۷۰ میلیون تومان را برای نسخه دنده ای و اتوماتیک آن در نظر می گیرد. با توجه به استهلاک به نسبت کم این خودرو (با توجه به منابع خارجی) و کیفیت مناسب ساخت، می توان پیش بینی کرد که این خودرو فروش مناسبی را در ایران تجربه می کند. از طرفی با توجه به نوع قیمت گذاری برخی رقبا چینی و فرانسوی، می توان توقع استقبال خوب را از بازار ایران برای بی وای دی F3 New داشت.

گروه مستند اسب بخار
با تشکر از سایت خودرونویس بابت تهیه عکس ها

زمان ارسال پست: ۲۲ آذر ۱۳۹۵ | ۱:۰۵ ب.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, تست بلند مدت | تگ ها: ، ، ،

33 Responses to “سدان جدید BYD، آغاز جدال کارمانیا با اکثر خودروسازان”

 1. حسین گفت:

  خیلی زشته

 2. رامین گفت:

  اصلا فروش خوبی نخواهد داشت. ملت باید یا گاری سوار شند یا ماشین خوب. این تصمیم درسته:)

 3. آخرش چی؟ گفت:

  ماشین خوبی هست. اگه زیر ۶۰ میلیون تومان نسخه اتوماتش باشه میارزه. من عراق سوار شدم واقعا نرم بود.

 4. کیارش گفت:

  حالم از کلمه ی اکونومی دیگه داره به هم میخوره، آخه ۱٫۵ لیتر هم شد حجم؟

 5. امین گفت:

  ۴۰ سال پیش این مملکت سهامدار بنز بود…

 6. کسری گفت:

  این خودرو کاملا به درد نخور و زشت و بی ریخت و بی امکاناته
  موتور۱٫۵لیتر؟؟؟؟کاری ندارم
  ۲ کیسه هوا!
  مانیتور نداره!۵دنده دستیه!!!
  دنا که از این خیلی بهتره!

 7. سبزه میدان گفت:

  اگه ایرانخودرو ۳۰۱ رو بیاره از الان کار بی وای دی تمام///

 8. معین اکبری گفت:

  دنا رو ترجیه میدم … از هر نظر !

 9. همایون گفت:

  اگه واقعا کیفیت خوبی داشته باشه و گیربکس هم نرم باشه، گزینه مناسبی هست که آدم بجای جک J5 دنده ای بخره. دنا ماشینی هست که فقط آپشن داره. هنوز وقتی باهاش دنده عقب میره صدا میده، هنوز اکسل عقبش برای دهه ۹۰ میلادیه، هنوز توش بوی پلاستیک میده. آدم ال ۹۰ بگیره شرف داره به دنا

 10. عزت الله گفت:

  چیه اینقدر سنگ کارمانیا و byd رو به سینه می زنید. اخه این چه ماشینه مضخرفیه. اینقدر کلاس سایت با این مطالب پایین نیارید. تو این دو سه هفته همش هی کارمانیا کارمانیا بسته دیگه. دیگه شدید فقط تبلیغ و اینجور پیش بزید دیگه با سایت های دیگه فرقی ندارید

 11. رضا گفت:

  یا خدا !!! یعنی شرکت BYD اینقدر اعتماد به نفس کاذب داره که میخواد با پژوهای ایکاپ و رنوهای ایدرو ( بن رو ) رقابت کنه؟؟؟
  یکی نیست بهش بگه شما اول رو قیمت گذاری ماشین هات تجدید نظر کن و وقتی قیمت هاتو درست کردی با لیفان و MVM به رقابت بپرداز نه با شرکت های اروپایی که تو رالی کراس و فرمول ۱ تیم دارن!!!!

 12. یاسین گفت:

  به نظرم قیمتش یکم زیاده و واقعا برای بازار اپشن دوست ایران وقتی مانیتور نداره و تهویشم دستیه ایرانی میگه برندش که ناشناختس تجهیزاتشم که کمه شرکتشم که وسعت ایران خودرو رو نداره و تو این رده قیمتی به نظرم ۳۰۱ فروشش خیلی بیشتر خواهد بود چون بحث شناخته بودن برند تو بازار ایران اثر شدیدی میذاره خب پژو که برند اشناییه برای ایرانیا و بخاطر بحث اینکه مسلما تیراژش نسبت به رقبای چینیش بیشتره و تو بحث اعتماد برای خدمات پس از فروش پژو از تمام رقبای چینیش جلوتره البته نمیگم چیز خوبیه ولی خب حقیقت بازار ایرانه

  • حسین دلاور گفت:

   درود بر تمام دوستانی که فقط عکس نگاه می کنن 🙂 مانیتور و دوربین فابریک توی نسخه های بازار ایران و منطقه داره

 13. عطا گفت:

  بنظر من قیافه ی ماشین اصلا با سلیقه ی ایرانیا سازگار نیست و کاملا طراحی مناسب چینیاست.و قیمتشم واقعا بالاست.حتی ۵۵ میلیون هم اگر باشه.من باشم دنا میخرم.البته میدونم که دنا همون سمنده و واقعا ماشین مضخرفیه و قطعا این از دنا بهتره و لی خوب برای من پیدا کردن قطعه و تسلط تعمیرکارا روی ماشین و فروش راحت خیلی مهمه.ولی در کل بی وای دی رو خیلی قبول دارم اما چون اول کارشه واقعا ازنظر خدمات بهش اعتماد نمیکنم.البته به بی وای دی نه.به هموطنان هزیز نماینده.چون هرچی باشه ایرانی هستیم و ….

 14. امیر گفت:

  خودرو پژو ۳۰۱ و ام جی ۳۶۰ به مراتب طراحی دلچسب تری دارند ، قبول ندارید؟ اونا قیمتی منطقی تر دارند ، قبول ندارید؟ اگه خود شما باشید بجای BYD گزینه های دیگری رو انتخاب میکنید قبول ندارید؟ سایت اسب بخار خیلی برای کارمانیا تبلیغ میکنه قبول ندارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ما صمیمانه دوستون داریم و اگه حرفی میزنیم از روی کینه نیست اینو که دیگه قبول دارید ؟!

 15. پرهام گفت:

  ماشینی که رو پلتفرم کرولا ۱۰ سال پیش ساخته شده باشه بهتر از ماشینیه که رو پلتفرم ۳۰ سال پیش پژو ساخته شده ولی باز هم ماشینی میاد که از دسترس خیلی ها خارجه یعنی متاسفانه حتی یک برند چینی که تو کل بازارایی که فروش میره مزیت رقابتیش قیمتشه اینجا به دست اونی که باید برسه نمیرسه ملت تو پول بیمه نامه شخص ثالثشون موندن ۳۰ درصد مردم حتی پول بیمه ثالث ندارن بدن و بیمه نمیکنن اونم چنین بیمه ای چون ریسک تصادفات خیلی بالاست تو کشورمون میدونم حرفم تکرار مکررات هست ولی واقعا نمیشه نگفت !!!!!!!!!!

 16. صادق گفت:

  در کل راضی کنندست.فقط اون نور پیش زمینه نارجی رنگش خیلی با طراحی و نمای داخل همخونی نداره…یه جوریه!کاش سفید یا آبی بود

 17. وحید گفت:

  یکی از زشت ترین هاست
  نمیفروشه تو ایران بدون شک
  کارمانیا جای درست سرمایه گذاری کن

 18. هومن گفت:

  اگر اتوماتش نهایت ۵۱-۵۲ قیمت بخوره میشه یکی از گزینه ها وگرنه شکست میخوره.

 19. سیاوش گفت:

  ببخشید یه خودرو مثل پژو ۳۰۱ بیاد و ۲۰۰۸ یا رنو کلیو و رنو سیمبل در این رنج قیمتی کی حاضره به روی ماشین چینی نگاه کنه ؟؟؟؟؟؟؟یه جوری میگی انگار داری حرف از پورشه می زنی

 20. سیاوش گفت:

  ایران شده بزرگترین بازار خودروی صادراتی چین مثل اینکه از ما هالو گیر نیاوردن تو دنیا واقعا کمتر کشوری این طوری پس رفت می کنه

 21. سعید گفت:

  سلام
  ببخشید آیا مدل فول این ماشین سیستم کنترل پایداری داره؟
  و آیا کیفیت و دوام این ماشین و همچنین مصرف سوخت، در حد محصولات رنو مثل رنو ساندرو، رنو سیمبل و … هست؟
  با تشکر.

 22. اسماعیلی گفت:

  خسته نباشید بحث پشتیبانی خیلی مهم است چانگان و برلیانس فقط به خاطر اسم سایپا فروش خوبی دارند تجربه تلخی سالهای دور با چری ویانا با یک نمایندگی داشتم البته کیفیت و تنوع خودروهای چینی امروز خیلی بهتر شده خیلی دوست دارم ثبت نام کنم و با خودم خیلی روش فکر کردم ولی از بعدش می ترسم واقعا آدم نمیدونه چیکار کنه دنا پلاس ثبت نام کرده بودم مجبورم تحویل بگیرمش

 23. ارین گفت:

  اتفاقا byd f3 new بسیار ماشین خوب و باکیفیتیه ونسبت به قیمتی که تو بازار داره خیلی امکانات ارائه میکنه و از خیلی جهات هم بهتر از دنا پلاس و ال نود پلاس هستش.امیدوارم از نظر راحتی و نرم بودن خوب باشه و سواری خوبی داشته باشه ولی اونجوری که تو تست وبررسی نشون داد قطعا ماشین خوبیه

 24. جهرمی گفت:

  من موندم چرا ماشین چینی ماه اول سال اول و سال دوم ۳۰ %افت قیمت داره .ولی خداییش دهان ایران خودرو را سرویس کردند اونم به خاطر تنوع بالا

 25. یاسین گفت:

  جمع میکنه

 26. سعید گفت:

  آقا سیاوش عزیز که فرمودید:
  ***************
  بخشید یه خودرو مثل پژو ۳۰۱ بیاد و ۲۰۰۸ یا رنو کلیو و رنو سیمبل در این رنج قیمتی کی حاضره به روی ماشین چینی نگاه کنه ؟؟؟؟؟؟؟یه جوری میگی انگار داری حرف از پورشه می زنی
  **************
  خودرو ۵۰ میلیونی با ۱۰۰ میلیونی چطوری تو یه رنج قیمت هستن؟

 27. محمد گفت:

  اقای دلاور من دانشجو هستم و میخوام ماشین بخرم.برام چند تا چیز مهمه اولیش مصرف سوخت هست.ایا مصرف سوخت و موتور این ماشین و نرمیش ارزش اینو داره ک قید کروز کنترل و موتور ۱۷۰۰و مانیتور سخنگو و چهار ایربگ دنا پلاس رو بزنم؟اگه جواب بدین لطف میکنین

 28. محمد m گفت:

  اغا یه سوال کاربردی ک بهش اشاره نکردین!منبع اگزوز این ماشین مصه دنا صدای اسپورت داره یا ن؟وضع صدای باد تو کابین و یا صدای موتور تو کابین چطوره؟

 29. علی گفت:

  دنا رو ترجیح میدم

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.