کارمانیا
مدیران خودرو

روزی که اوتلندر به چالش کشیده شد

روزی که اوتلندر به چالش کشیده شد
میتسوبیشی جز برندهای ژاپنی به حساب می آید که از قدیم در بازار ایران طرفداران زیادی را داشته است. از همان اول هم مشخصات فنی خاص و طراحی منحصر به فرد محصولات این برند ژاپنی جوانان را جذب خود می کرد.
هر شرکتی که در ایران همکاری کوتاهی با میستوبیشی داشته، به آن افتخار می کند و حداقل به عنوان یک رزومه موفق از خود ارائه می دهد. به عنوان مثال گروه بهمن که آنچنان فعالیت خاصی را با میتسوبیشی نداشته است، در بین آفرودی سواران محبوبیت خاصی دارد. همچنین معرفی محصولات پیکاپ و دو دیفراسینل چینی از جانب این شرکت، به واسطه برخی مشخصات میتسوبیشی بود که در چینی ها دیده می شد.
بعد از قطع همکاری میتسوبیشی و گروه بهمن، محصولات این کمپانی مطرح ژاپنی به صورت وارداتی توسط شرکت آرین موتور به بازار ایران آمد. ASX اولین خودرویی بود که به واسطه آرین موتور پا به جاده ای ایران گذاشت و در این چند ساله توانسته نظر بخش مهمی از بازار را به سمت خود بکشاند. لنسر در تیپ های مختلف هم توانست تا حدودی مشتریان ایرانی و جوان را جذب خود کند. در این میان اوتلندر به عنوان یک شاسی بلند و کراس اوور ژاپنی به نسبت بزرگ زمانی به بازار ایران آمد که بخش اساسی بازار توسط خودروهایی چون هیوندای سانتافه غرق شده بود. نمی توان گفت که اوتلندر ۲۰۱۵ آنچنان در بازار موفق ظاهر شد و توانست پشت کره ای ها را به خاک بنشاند، ولی با بازبینی که روی نسخه ۲۰۱۶ انجام شد، امروز شاهد هستیم که اوتلندر ۲۰۱۶ به عنوان یک کراس اوور پرفروش در بین شرکت ها شناخته می شود. با توجه به برخی منابع، امروز میتسوبیشی اوتلندر ۲۰۱۶ در بحث فروش شرکتی در رتبه دوم قرار دارد و در بازار رتبه سوم فروش را بین رقبا از آن خود کرده است.
چند روز پیش شرایطی فراهم شد تا مجددا با اوتلندر ۲۰۱۶ ملاقاتی داشته باشیم و نگاهی دقیقتر به آن بیاندازیم. در شماره های قبلی روزنامه دنیای خودرو، اولین مقاله تست و بررسی این کراس اوور ژاپنی منتشر شد. در برخورد دوباره مان با این خودرو، شرایط کمی فرق کرده بود و این بار چند ساعت را با اوتلندر ۲۰۱۶ در خیابان های تهران، جاده های برون شهری و مناطق خارج جاده ای و آفرود بودیم. لذا می توان گفت که در یک روز تابستانی به خوش گذشت و به اوتلندر کمی سخت!
۱- اوتلندر ۲۰۱۶ چقدر تغییر کرده است؟
روزی که اوتلندر به چالش کشیده شد
وقتی با میتسوبیشی اوتلندر ۲۰۱۶ روبه رو می شوید، احتمالا می گویید که این خودرو تنها در ظاهر تغییر کرده است و احتمالا مانند برخی خودروهای دیگر، فیس لیفت آن در اضافه شدن برخی از تزیینات ظاهری ختم می شود. ولی وقتی با نگاهی جزئی تر به اوتلندر ۲۰۱۶ نگاه می کنید، با نکات جذابی طرف می شوید که احتمالا در رانندگی و احساس رضایت شما تاثیر مثبت دارند.
در بخش ظاهری همان طور که مشخص است، تغییرات اساسی در بخش جلو انجام شده که زیبایی خودرو را دو چندان کرده و گاهی در نظر برخی اوتلندر را زیباتر از کره ای ها جلوه می دهد. در بخش عقب هم چراغ ها به مراتب زیباتر شده اند و گاهی حس یک خودروی آمریکایی را به بیننده القا می کنند. همچنین در نسخه فول تیپ ۴ کروم کاری دور قاب شیشه ها هم وجود دارد و باربند به سبکی متفاوت و شیک نصب شده است. رینگ ها هم فرمی تراش خورده دارند که زیبایی خوبی را به اوتلندر می دهند. در نگاه کلی شما با یک خودروی خانوادگی، اسپرت و متناسب با همه سن ها طرف هستید.
در بحث فنی برخی بروزرسانی های نرم افزاری روی اوتلندر انجام شده است. ولی نکته قابل توجه و مهم این است که کمپانی میتسوبیشی گیربکس اوتلندر ۲۰۱۶ را به طور کل تغییر داده و از سری جدید CVTها استفاده کرده است. جعبه دنده جدید اوتلندر کاهش وزن محسوسی داشته و عملکرد به مراتب نرم تری را نسبت به قبل دارد. صدای زوزه رایج در گیربکس های CVT، از این نسخه حذف شده است و کارکردی به مراتب متفاوت را ارائه می دهد.
در بخش طراحی داخلی، برخی تزئینات اکلیلی و طرح چوب به داشبورد و رو دری ها اضافه شده است و زیبایی به مراتب بیشتری را نسبت به قبل دارد. این روزها شرکت آرین موتور، اوتلندر را در نسخه های پنج و هفت صندلی به فروش می رساند.
۲- چه امکاناتی در اوتلندر ۲۰۱۶ وجود دارد؟
روزی که اوتلندر به چالش کشیده شد
اوتلندر ۲۰۱۶ خودرویی است که از نظر سطح امکانات رفاهی در شرایط خوب و مساعدی قرار دارد. ولی واقعیت این است که هیچ گاه در بحث آپشن به پای خودروهای کره ای نمی رسد. ولی با نگاهی کلی می توان گفت که باز هم اوتلندر به خاطر برخی ویژگی ها از کره ای ها عقب نمانده است. به عنوان مثال ۷ کیسه هوا، جز مهم ترین پارامترهایی است که اوتلندر را به عنوان یکی از ایمن ترین خودروها در بازار رقابت خود تعیین کرده است. همچنین وجود امکاناتی چون سیستم کنترل پایداری الکتریکی، سامانه شروع به حرکت در سربالایی و.. باعث شده تا ایمنی این کراس اوور ژاپنی قبل و بعد تصادف در سطح خوبی باشد.
استارت دکمه ای، صندلی ۸ حالته برقی راننده، گرمکن صندلی های جلو، سیستم تهویه دوگانه اتوماتیک، کروزکنترل، سانروف، دنده پشت فرمان، درب صندوق برقی، دکمه تنظیم حالت رانندگی، چراغ های جلو LED و عقب LED طیفی، چراغ شوی، سنسور نور و باران، کامپیوتر سفر، چراغ روشنایی روز، مانیتور ۷ اینچی لمسی (سیستم صوتی تصویری راکفرود با ساب ووفر در تیپ ۴)، بلوتوث، USB، سنسور پارک عقب و… از امکاناتی است که در اوتلندر ۲۰۱۶ دیده می شود. با نگاه کلی می توان فهمید که سطح امکاناتی این خودرو نسبت به سانتافه و سورنتو کمتر است. ولی تا حد زیادی امکانات موجود در اوتلندر ۲۰۱۶ کاربردی و مناسب انتخاب شده است. شایان ذکر است که برخی نسخه های اتولندر برای بازارهای غربی سطح امکانات به مراتب فول تری را دارند و برخی آپشن ها مثل کروزکنترل هوشمند، سنسور پارک جلو، رادار نقطه کور، رادار خطی، تهویه صندلی های جلو، گرمکن فرمان و… قابل سفارش است.
۳- رانندگی با اوتلندر در خیابان های تهران
روزی که اوتلندر به چالش کشیده شد
پشت فرمان اوتلندر ۲۰۱۶ می نشینیم که رانندگی را در تهران آغاز می کنیم. اول کار در جایی خلوت کمی ترمز و گاز خودرو را تست می کنیم تا قلق خودرو دستمان بیاید. در همین فرمان دادن های ریز و قلق گیری خودرو، متوجه شدیم که میدان گردش اوتلندر به نسبت رقبا عالی است و در هنگام پارک کردن و درجا دور زدن خوب عمل می کند. همچنین فرمان کمکی برقی آن هم عملکرد نرم و خوبی را داشت و از طرفی با توجه به سرعت خودرو، میزان سفتی و نرمی فرمان را تنظیم می کرد.
بعد از چند بررسی ساده، وارد اتوبان همت شدیم و از آنجا به سمت شمال تهران حرکت کردیم. در بخشی از مسیر به ترافیک خیابان ولیعصر برخوردیم و شاید آنجا بهترین فرصت برای انجام برخی بررسی ها بود. نکته اول که آنچنان مساعد به نظر نمی رسید، دید نه چندان قوی جلو خودرو بود که با توجه به تزئینات روی سپر، کمی استرس برخورد آن را با خودرو جلویی داشتیم. از طرفی در برخی کوچه های تنگ و هنگام پارک کردن، نبود سنسور پارک جلو احساس می شود. شاید بگویید که بعد از مدتی، ابعاد خودرو در دست راننده می آید و راحتتر می تواند در هر شرایطی مانور بدهد. ولی مسئله مهم این است، در همان مدتی که راننده هنوز عادت نکرده است، باید چه کار کند؟!
وقتی در سطح شهر بودیم، متوجه شدیم که سیستم MIVEC میتسوبیشی که روی موتورهایش نصب می شود، به نسبت برخی رقبا بهتر می تواند آوانس و ریتارد موتور را تنظیم کند. زیرا وقتی پشت ترافیم ایستاده بودیم، کوچکترین لرزش و صدایی از موتور منتقل نمی شد و برخی مواقع فکر می کردیم که ماشین خاموش شده است. در کنار این وضعیت، وقتی تخت گاز رانندگی می کردیم، دور موتور بدون نوسان در بالاترین سطح خود که نزدیک به ۶۰۰۰rpm است می استاد و راحت گاز می خورد. همین کنش و واکنش ها باعث شده است تا مصرف سوخت اوتلندر ۲۰۱۶ در فضای شهری کمتر از ۹ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر باشد. این در حالی است که ما کولر خودرو را هم روشن کرده بودیم و توقع می رفت که مانند رقبا تا صدی ۱۲ هم بسوزاند. همچنین عایق بندی اوتلندر به صورتی بود که بدون اغراق می توان اتاق آن را یکی از بی سر و صداترین خودروهای ۲۰۰ میلیون تومانی معرفی کرد. عملکرد فرمان در مسیرهای شهری بسیار خوب بود و می توانستیم روی آن حساب ویژه ای باز کنیم. همچنین در برخی مانورهای خیابانی، تغییر ضریب فرمان باعث می شد تا کنترل بیشتری را روی خودرو داشته باشیم. گیربکس CVT هم با سکوتی به نسبت زیاد کار می کرد و از طرفی هماهنگی دقیقی را با پدال گاز داشت.
مسئله ای که در شهر با آن برخوردیم و آنچنان خوشایند به نظر نمی رسید، سیستم تهویه اوتلندر بود. این خودرو کولر قوی و به اصطلاح ژاپنی را دارد و پرتاب باد خوبی را در کابین انجام می دهد. ولی عجیب است که دریچه هوا برای پرتاب باد به صورت در ردیف دوم خودرو کار نشده است و تنها از زیر صندلی های جلو، باد به صورت مستقیم به ردیف عقب می رسد. این می تواند به عنوان یک نقطعه ضعف برای اوتلندر ۲۰۱۶ شناخته شود. البته که در مدل ۲۰۱۷ تا حد زیادی این مسئله رفع شده است.
۴- خاک بازی با اوتلندر
روزی که اوتلندر به چالش کشیده شد
وقتی آن رسیده بود که کمی با اوتلندر آفرود نرم را تجربه کنیم. البته کارهایی که ما با آن کردیم کمی فراتر از یک آفرود نرم و معمولی بود و گاهی توقعات بی جایمان را با اوتلندر ۲۰۱۶ تست می کردیم. با ورود به مسیرهای خاکی و کوهستان خودرو را از حالت ECO خارج کرده و روی حالت ۴WD AUTO گذاشتیم. در حالت ECO قدرت بیشتر به چرخ های جلو می رسد و در اکثر مواقع اوتلندر با تک دیفراسیل جلو راه می رود تا مصرف سوخت خودرو در پایین ترین سطح باشد. وقتی که روی حالت ۴WD AUTO می گذاریم، قدرت با ضریب دهی های مختلف بین چرخ های جلو و عقب منتقل می شود و وقتی در مسیر ثابت با لغزندگی پایین قرار می گردد، مجدد به حالت تک دیفرانسیل جلو می رود. تا جایی که می شد با این حالت اوتلندر در جاده های خاکی ادامه دادیم و در برخی مواقع برای حفظ دور موتور و کنترل سرعت از حالت L گیربکس استفاده می کردیم. اصولا از این حالت در مواقعی استفاده می شود که سرعت خودرو کمتر از ۴۰ کیلومتر بر ساعت باشد. در موقعیتی مناسب شیب عرضی ۳۰ درجه را تست کردیم و اوتلندر بدون کشش اتاق به سمت پایین مسیر کامل را طی کرد. بعد از آن بارها به شیب های با زاویه بیشتر از ۳۰ درجه حمله کردیم. تا حد زیادی اوتلندر خوب ظاهر می شد و به عنوان یک کراس اوور خوب قدرت نمایی می کرد. البته نمی شد که توقع خاصی از آن داشت و در برخی از شیب های تند و لغزنده از ادامه مسیر باز می ماند. وقتی که کمی شیب زیاد می شد یا چاله ها بیش از حد به اتاق فشار می آورد، نگران سپر جلو خودرو بدیم. زیرا سپر جلو اوتلندر به نسبت رقبا از تزئینات زیادی بهره مند است که بدیهی است برای این شرایط طراحی نشده است. ولی با کمی فرمان دادن و قلق گیری توانستیم شیب های متعارفی را با اوتلندر رد کنیم. ولی باید گفت که به نسبت رقبای کره ای و ژاپنی، یکی از بهترین زاویه های خروج را میتسوبیشی اوتلندر دارد. همچنین با اینکه رینگ های خودرو ۱۸ اینچی هستند کمی ظاهر اسپرت به خودرو داده اند، ولی به لطف سیستم تعلیق خوب و نرم، واقعا لرزش نام تعارفی به اتاق وارد نمی شد و کم صدایی و راحتی همچنان در جاده های خشن در کابین اوتلندر احساس می شد.
در برخی مواقع مجبور می شدیم که از حالت قفل دیفرانسیل و ضریب دهی مساوی به چرخ ها استفاده کنیم. در این حالت هم عملکرد خوب این سیستم دیده می شد و جالب بود که در برخی وضعیت ها، اوتلندر تمایل داشت که هر چهار چرخ خود را روی زمین حفظ کند و کمتر به سمت سه چرخ شدن برود.
۴- جاده های برون شهری
روزی که اوتلندر به چالش کشیده شد
در مسیری که به سمت بیرون شهر می رفتیم، توانستیم برخی ویژگی های این خودرو را بسنجیم. اول اینکه هندلینگ اوتلندر در جاده های بیرون شهر هم مساعد و خوب است و به نسبت خودرویی چون سانتافه به مراتب بهتر عمل می کند. همچنین قدرت ترمزگیری ناگهانی خودرو هم بالا است و در کمتر موقعی می توان گیجی عقب خودروهای کراس اوور را در آن احساس کرد. همچنین دورگیری خودرو در سربالایی ها با توجه به داشتن گیربکس CVT مناسب و خوب است. وقتی هم که از حالت دنده های پشت فرمان استفاده می کنید، تا حدی می تواند حس دنده عوض کردن را به شما القا کند. ولی هرگز نمی تواند وانمود کند که مثل یک گیربکس دنده ای، پله پله تعویض دنده را انجام می دهد.
۵- نتیجه گیری نهایی
روزی که اوتلندر به چالش کشیده شد
میتسوبیشی اوتلندر را می توان یک خودروی خوب و مناسب دانست. کیفیت سواری، مواد استفاده شده و ایمنی خودرو بالا است و مطمئنا می توان نظر بسیاری را در بازار جلب کند. تنها مسئله این است که این روزها مردم برای خرید خودرو بیشتر به امکانات خودرو نگاه می کنند و به دنبال خودرویی هستند که در خیابان ها زیاد دیده می شود. البته این نگاه کاملا درست، زیرا نشان از حسن اعتماد عمومی مردم دارد و از طرفی خدمات به نسبت خوب یک خودرو را نشان می دهد. ولی باید گفت که اوتلندر در بحث آپشن از رقبای کره ای عقب افتاده است، ولی در بحث خدمات، کیفیت، ایمنی، سواری و قیمت هرگز قابل قیاس با یک کره ای نیست. در برخی بررسی های جهانی خودروهای کره ای توانسته اند که اوتلندر را کنار بزنند، ولی کسی نیامد بررسی کند که آن تست ها با کدام نسخه از خودروها انجام شده است و چه فرقی با شرایط بازار ایران دارد. این روزها اوتلندر ۲۰۱۶ به عنوان یک خودروی ژاپنی قیمت ۲۰۶ میلیون تومان را دارد و در برخی طرح های ویژه فروش شرکتی تا ۱۹۸ میلیون تومان هم فروخته می شود. از طرفی در شهرهایی چون تهران، اصفهان، شیراز و تبریز، اقبال عمومی به سمت خرید این خودرو ژاپنی آمده است. همچنین نسبت به سایر ژاپنی ها هم در شرایط خوبی قرار دارد. شما به عنوان یک خریدار اگر قصد خرید یک خودروی کراس اوور ژاپنی را داشته باشید، یا باید به سراغ اوتلندر ۲۰۶ میلیون تومانی بیایید، یا تویوتا راو۴ را با قیمتی بین ۲۳۲ الی ۲۴۲ میلیون تومان بخرید و یا در نهایت با هزینه بیش از ۲۳۵ میلیون تومان به سراغ هوندا CR-V فول بروید. این شرایط رقابتی به شکلی است که این روزها دارندگان اوتلندر از انتخاب خود راضی هستند و از طرفی آمار فروش، افزایش محبوبیت این خودرو را نشان می دهد.

مشخصات کلی میتسوبیشی اوتلندر ۲۰۱۶
حجم موتور (لیتر) ۲٫۴
قدرت (اسب بخار) ۱۷۰
گشتاور (نیوتون متر) ۲۲۶
گیربکس CVT نسل جدید با قابلیت تعویض دنده از پشت فرمان
مصرف سوخت ترکیبی (لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر) ۹٫۳
حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت) ۱۹۰
شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۱۰٫۸۳ ثانیه
فرمان کمکی برقی
تعداد کیسه هوا ۷
سیستم های کنترلی و پایداری ABS-EBD-BOS-HAS-ACS-TCL

روزی که اوتلندر به چالش کشیده شد
نکات مثبت:
۱- کیفیت خوب ساخت
۲- موتور کم مصرف
۳- عملکرد خوب گیربکس
۴- انتقال قدرت مناسب به چهار چرخ
۵- کم صدا بودن اتاق
۶- هندلینگ خوب
۷- فضای سرنشین مناسب
۸- ایمنی مناسب و تایید شده
۹- قیمت و شرایط فروش خوب
نکات منفی:
۱- امکانات رفاهی کم
۲- شناخت نه چندان زیاد بازار نسبت به این خودرو
۳- نبود سیستم تهویه قوی برای ردیف های عقب
۴- دید کم در قسمت جلو
۵- بازار کارکرده نه چندان قوی نسبت به رقبا
همچنین میتوانید “ویدیوی تست و بررسی میتسوبیشی اوتلندر ۲۰۱۶” رو مشاهده نمایید.

زمان ارسال پست: ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۴:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: تست بلند مدت | تگ ها: ،

9 Responses to “روزی که اوتلندر به چالش کشیده شد”

 1. سردار گفت:

  من از این ماشین خیلی راضییم

 2. رضا گفت:

  درود بر تویوتا و مزدا و سایر خودروسازان ژاپنی که خدمت می کنند به مردم در سراسر دنیا
  با ساخت چنین محصولات ایمن و با کیفیت درست نقطه مقابل خودروسازان وطنی که تولید
  می کنند به هر بهایی!!!

 3. سينا گفت:

  باريكلا كلاركسون و هموند ايرانى

 4. امیرحسین گفت:

  امیدوارم آرین موتور تست درایو برای اوتلندر بذاره چون واقعاً به فروش بالای اوتلندر کمک میکنه.فکر میکنم کمتر کسی با رانندگی و سوار شدن در اوتلندر ناراضی پیاده بشه

 5. میثم گفت:

  واقعا سواری این ماشین حرف نداره،شاید برخی بگن سایت داره تبلیغ می کنه اما وقتی سوار بشی میفهمی که چقدر سواریش عالی هست، کیفت موتاژ این ماشین هم خیلی جلب توجه می کنه.

 6. علي تبريزي گفت:

  آفرود و سواري و لذت رانندگي سوبارو فاستر خيلي خيلي خيلي بهتر از اوتلندر هستش متاسفانه من در دنياي خودرو خونده بودم كه نماينده سوبارو با مشتريان و خبرنگاران برخورد بدي داشت كه اگه حقيقت داشته باشه خيلي متاسفم.
  اگه هفت صندلي بودن اوتلندر مهم نباشه انتخابتون قطعا راو۴ خواهد بود

 7. کیارش گفت:

  به نظرم همچین هم به چالش نکشیدید. بیشتر مواقع توی ترافیک بودید. البته بیشتر مصرف کننده ها هم بیشتر مواقع توی ترافیکن :)))

 8. مازیار. ع گفت:

  چقدر خوب میشد تا از چالش های آفرودی (خاک بازی) که انجام دادید ویدئو تهیه می کردید

 9. جواد گفت:

  سلام. من بهمن ۹۶ اوتلندر تیپ ۵ مدل ۲۰۱۷ رو تحویل گرفتم. اونم بعد از ۴ ماه تاخیر تحویل خودروی ثبت نام قطعی-فوری و پرداخت ۲۰ تومن پول اضافه!! اما یه چیز عجیب که توی این ماشین بر خلاف هرچی خونده بودم و شنیده بودم آزارم میده صدای باده. شما هم که توی کلیپ بررسی کلی از بی سر و صدایی کابین تعریف و تمجید کرده بودید. جالبه صدای موتور ازاردهنده نیست اما صدای باد مثلا توی سرعت حتی ۸۰ یا ۹۰ هم روی اعصابه. اول فک میکردم سانروف باز مونده یا درزی داره یا شیشه ای پایینه!! ولی جدی هست. چیکار کنم؟ نمایندگی هم قبول کرد ولی میگه توی همه اوتلندها همینطوره!! آیا حرفشون درسته؟؟! میدونم که متاسفانه برای سلب مسئولیت از خودشون همیشه این حرفو میزنن. آیا میشه به خود میتسوبیشی شکایت کرد؟ کلا شما چه راهنمایی میکنید؟
  موضوع بعدی مربوط به سیستم ضد سرقت و ممانعت از برخورد جلو یا FCM در این ماشینه. برخلاف تبلیغات و کاتالوگای آرین موتور هیچکدومو در واقع نداره یا ناقصه. ضد سرقتش در ظاهر باید چراغش چشمک بزنه که خب همیشه خاموشه و اصلا نمیشه صدای آژیر و هشدار سرقتشو درآورد. FCM هم که باید حالت تنظیم فاصله داشته باشه که فعال نیست و فک کنم دکوریه. نمایندگی هم میگه من نمیدونم چطور کار میکنه یا چطور میشه امتحانش کرد!

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.