کارمانیا
مدیران خودرو

تَلیسمان سدان فرانسوی

تَلیسمان سدان فرانسوی
اولین تست رسمی تَلیسمان در فرانسه برگزار شد. وقتی حضور رنو در بازار ایران قوت گرفت، کسی فکرش را نمی کرد که این برند فرانسوی بتواند برای شرقی های بازار تهدید به حساب شود.
واقعیت آن است که شاید تا امسال هم آنچنان خطر خاصی را برای ژاپنی و کره ای ها ایجاد نکرده باشد. ذهنیتی وجود داشت که رنو محصولات ارزان قیمت دارد و نمی تواند در بازار خودروهای وارداتی موفق ظاهر شود. این ذهنیت بارها باعث شده که تعداد فروش خودروهای رنو نسبت به هم کلاس های خود کمتر باشد. به عنوان مثال رنو لتیتود روزگاری با هیوندای آزرا رقابت می کرد که به مراتب فروش آن کره ای بهتر بود و حال سفران ۲٫۵ لیتری رقیب خودروهایی چون تویوتا کمری و کیا اپتیما JF است. یکی از مسائلی که باعث شد تا مشتری اولین قدم را برای خرید برخی مدل های رنو برندارد، بحث طراحی بود که باید قبول کرد که ظاهر خودروهای رنو سبک خاص خود را دارد و با شرقی ها متفاوت است. می شود گفت که طراحی رنو فضایی نیست و تا حد زیادی، معمولی به چشم می آید و گاهی قدیمی قلمداد می شود. اما امروز رنو محصول لوکسی را به بازار معرفی کرده است که توانسته نظر بسیاری از فرانسوی ها را به سمت خود بکشاند. طراحی قوی این خودرو باعث شده تا مشتریان اولین قدم انتخاب خودرو را محکم به سمت این خودرو بر دارند. رنو ((تَلیسمان))، خودرویی است سدان که به عنوان لوکس ترین سواری رنو شناخته می شود. در سفر چند روزه ما به فرانسه که به دعوت رنو پارس و کمپانی رنو صورت گرفته بود، شرایطی فراهم شد تا پنج شنبه هفته گذشته به تست تَلیسمان بپردازیم.
۱- تَلیسمان نه تالیسمان
تَلیسمان سدان فرانسوی
این روزها در خیابان های پاریس، تعداد قابل توجهی رنو تلیسمان دیده می شود. خودرویی که سدان است و در عین حال در بین مردم به نسبت قیمتش لوکس شناخته می شود. اما جالب بود که در دفعات متعددی نام این خودرو را تَلیسمان شنیدیم و نه تالیسمان. وقتی با کارشناسان رنو صحبت می کردیم، آن ها هم تلفظ تَلیسمان را درست می دانستند و اعلام کردند که گفتن نام تالیسمان کاملا اشتباه است. لذا اولین نکته که به یادمان رسید تا بازگو کنیم، نام صحیح این خودرو فرانسوی است که باید از این به بعد با تلفظ جهانی صدایش بزنیم.
۲- خطوط طراحی جدید رنو دیده می شود
تَلیسمان سدان فرانسوی
رنو، تلیسمان را یک محصول جدید می داند و آن را به نسلی قبل مرتبط نمی کند. این خودرو از نظر ابعاد و اندازه به عنوان یک سدان سگمنت D شناخته می شود. وقتی به بدنه تلیسمان نگاه می کنید، برخی نکات جالب است که شما را در گیر این خودرو می کند. از کنار اصول طراحی دقیقی استفاده شده است و یک سوم اتاق به طراحی فوقانی خودرو اختصاص داده شده است که شیشه ها و دید بیرون از آن میسر می شود. اکثر خطوط طراحی بدنه به ناگاه رها نشده اند و مسیر ثابتی را روی فلز دنبال کرده اند و یا آرام آرام محو شده اند. چراغ های جلو سبک جدید رنو را دارد و با دی لایت C شکل امضای رنو را به ما نشان می دهد. البته که لوگو بزرگ با پس زمینه مشکی، نماد جدید طراحی این برند را روی تلیسمان کامل می کند. در بخش عقب تقریبا درب صندوق ابعاد مناسبی دارد. چراغ های عقب دو تیکه طراحی شده اند و با طرحی برجسته روی این سدان فرانسوی نصب شده اند. می توان بهترین خودرو متناسب با طراحی جدید رنو را تلیسمان معرفی کرد. زیرا ابعاد و اندازه بسیار مناسب و دقیقی در آن استفاده شده است و هر محصولی که بعد آن با این طراحی معرفی می شود، یاد خود می اندازد. رینگ های طرای شده ۱۸ اینچی که با رنگ های ترکیبی تزیین شده اند، زیبایی خاصی به این سدان به نسبت بزرگ می دهند. از آنجایی که فاصله محوری تلیسمان، ۲۸۱۰ میلی متر اعلام می شود، بدیهی است که این سدان را باید کمی بزرگتر از رقبا معرفی کرد.
۳- مشخصات فنی دوست داشتنی
تَلیسمان سدان فرانسوی
در حومه پاریس نسخه هایی از تلیسمان برای تست ما آمده شد که ۱۹۰ اسب بخار قدرت و ۲۶۰ نیوتون متر گشتاور داشت. ولی این در حالی بود که موتور خودرو تنها ۱۶۱۸ سی سی حجم داشت و به وسیله فناوری توربو، این قدرت را ایجاد می کرد. جالب بود که حداکثر گشتاور موتور TCE200 که روی این خودرو نصب بود، در دور موتور ۲۵۰۰rpm به راننده تحویل داده می شد. در این نسخه از تلیسمان، گیربکس هفت دنده EDC یا همان دوکلاچه نصب است که باعث شده تا مصرف سوخت و شتاب خودرو بهبود پیدا کنند. طبق اعلام رسمی کمپانی رنو، تلیسمان با این مشخصه فنی بین ۵٫۸ الی ۶٫۲ لیتر بنزین به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف می کند. در برخی تست های شتابگیری جاده ای نیز، توانستیم ۰ تا ۱۰۰ این خودرو را بین ۷٫۸ الی ۸ ثانیه ثبت کنیم. حال سوال اینجاست که این موتور با فناوری بالا، چگونه می خواهد با بنزین ایران هماهنگ باشد؟! این سوال را از یک کارشناس رنو پرسیدیم و در پاسخ گفت: طبق بررسی های ما بنزین ایران طی دو سال گذشته بهبود کیفیت داشته است. از طرفی فناوری موتور TCE200 نیز بر مبنا یورو۵ و یورو۶ است. برای همین برای جلوگیری از هرگونه مشکل و بد کارکردن موتور، فیلترهایی مخصوص برای بازار ایران طراحی شده است که ابعاد بزرگتری دارد و مشکلات جزئی بنزین با این فناوری را بر طرف می کند.
نسخه تست شده توسط خبرنگاران ایرانی در جاده های فرانسه، به سیستم ۴Control نیز مجهز بودند. این سیستم در برخی محصولات رنو از جمله تلیسمان به صورت آپشن نصب می شود. ۴Control به این سبک عمل می کند که با توجه به دستور راننده به فرمان برقی، چرخ های عقب در سرعت کمتر از ۵۰ کیلومتر، تا ۳٫۱ درجه در جهت مخالف می چرخند و وقتی سرعت خودرو بالای ۵۰ کیلومتر بر ساعت باشد، ۱٫۷ درجه پیچش دارند. این فناوری باعث می شود که هندلینگ یک خودرو دیفرانسیل جلو تا حد زیادی بهبود پیدا کند و شعاع گردش را برای راننده تا حد زیادی مناسب و کم نگه دارد. طبق گفتگوهای انجام شده در فرانسه، رنو تلیسمان بازار ایران به سیستم ۴Control مجهز نیست. زیرا تامین بازار ایران از خط تولید کره جنوبی انجام می شود که هنوز در آنجا این فناوری اجرایی نشده است. لازم به ذکر است که تلیسمان با موتور ۱٫۶ لیتری، نسخه ۱۴۰ اسب بخار و ۱۹۳ نیوتون متر نیز دارد.
۴- امکانات رفاهی و ایمنی در حد لوکس
تَلیسمان سدان فرانسوی
تلیسمان در بازار جهانی در تیپ های مختلف عرضه می شود که معروف ترین مدل آن INITIALE است. این مدل در بخش طراحی داخلی کمی لوکس تر ظاهر شده است و به پشت سری های لوکس مجهز است. این پشت سری ها نیز حس صندلی های فرست کلاس در هواپیما را به سرنشین منتقل می کنند. به غیر از این آپشن و طراحی، برخی امکانات سفارشی نیز بیشتر در این مدل ها دیده می شود. مانند سقف پانارومیک و چراغشور که به صورت سفارشی روی تلیسمان نصب می شود. ولی باز هم در نسخه های عادی این خودرو امکانات به نسبت لوکسی وجود دارد. صندلی های جلو برقی، گرمکن صندلی های جلو و فرمان، سردکن صندلی های جلو، هدآپ، صفحه نمایشگر RLINK 8.7 اینچی، سیستم صوتی BOSE، ۱۳ بلندگو، نمایشگر پشت آمپر دیجیتال TFT، ماساژور صندلی های جلو، آینه حساس به نور، چراغ های جلوی LED، روشن شدن اتوماتیک مه شکن با توجه به چرخش در پیچ، رادار خطی، رادار نقطه کور، سیستم جلوگیری از تصادف، کروزکنترل هوشمند، کروزکنترل و لیمتر سرعت، استارت دکمه ای، ترمز پارک برقی، اتوهلد، آینه تاشو برقی، شیشه های اتوماتیک، ستون فرمان با قابلیت تنظیم در چهار جهت، سیستم تهویه دوگانه اتوماتیک، روشن و خاموش شدن خودرو به صورت اتوماتیک، روشن شدن خودرو از روی سوییچ، سنسور نور و باران، پنج حالت پیش فرض رانندگی و قابلیت تنظیم پارامترهای متغییر خودرو به صورت دلخواه، نروپردازی داخلی با رنگ های متفاوت، تودوزی چرم و طح چوب، سیستم تشخیص تابلوهای محدودیت سرعت، نور بالای اتوماتیک، سنسور پارک جلو و عقب با قابلیت پیش بینی شرایط خودرو از کنار، موس وسط، سیستم کمکی پارک نیمه خودکار، دوربین دید عقب، پورت USB شارژ برای سرنشیان جلو و عقب و… از جمله امکانات این خودرو محسوب می شوند. با نگاهی کلی می توان متوجه شد که رنو با نگرشی جدید امکانات کاربردی و مناسب را برای مشتریان خود در نظر گرفته است. در سوالی از کارشناسان رنو پرسیدیم که چرا سیستم های مثل تنظیم دما برای سرنشین عقب یا یونیزه کابین در تلیسمان حذف شده است؟ او جواب داد: با توجه به نیاز بازار و بازخوردهایی که از قبل گرفتیم، در رویکرد جدید رنو نیازی نمی بینیم تا امکانات و آپشن های پر هزینه و کم استفاده را برای مشتریان نصب کنیم و بیشتر به سمت امکاناتی حرکت کرده ایم که بتوانیم مشتری را راضی نگه داریم.
۵- ایمنی، مشخصه بارز تلیسمان
تَلیسمان سدان فرانسوی
رنو تلیسمان در تست تصادف سال ۲۰۱۵، توانست پنج ستاره ایمنی را از موسسه EuroNcap دریافت کند. ۸۶% سلامت برای سرنشینان بزرگسال، ۸۴% سلامت برای سرنشینان کودک، ۶۸% سلامت برای عابر پیاده و ۷۶% صحت عملکرد امکانات ایمنی خودرو باعث شده است تا این روزها تلیسمان به عنوان یک خودرو ایمن شش ایربگه در بازار اروپا شناخته شود. با توجه به وزن ۱۴۴۴ کیلوگرمی تلیسمان، نقشه های مهندسی خودرو نشان می دهد که از ورق های به نسبت مستحکم برای ساخت شاسی آن استفاده شده است.
۶- آغاز رانندگی در جاده های فرانسه
تَلیسمان سدان فرانسوی
صبح پنج شنبه بود که با سه دستگاه رنو تلیسمان سفر خود را در جاده های حوالی پاریس آغاز کردیم. رانندگی در جاده هایی که سرشار از سکوت و آرامش بود و ما را به یاد تیزرهای تبلیغاتی می انداخت. یک دستگاه تلیسمان مشکی INITIALE نیز بین خودروها بود که در بخشی از امکانات رفاهی با دو خودرو دیگر متفاوت بود. کامپیوترهای تلیسمان را reset کردیم تا از اطلاعات به نسبت دقیق آن در طول سفر استفاده کنیم.
اولین نکته جالب برایمان کار کردن با بخش صفحه نمایشگر RLINK خودرو بود. پنج پیش فرض برای رانندگی وجود داشت که می شد خودرو را در شرایط مختلف قرار داد تا نرمی، راحتی، مصرف سوخت، گازدهی، سفتی فرمان و… تغییر کند. به غیر از این پیش فرض که کامفورت، اسپرت و… نام داشتند، در بخش تنظیمات دستی از سفتی صندلی تا میزان حساسیت سیستم تعلیق و گازدهی خودرو قابل تنظیم به صورت متناوت بود. با توجه به اینکه موتور ۱٫۶ لیتری توربو تلیسمان صدای خاصی ندارد و عایق بندی قوی در اتاق خودرو استفاده شده است، شما به عنوان راننده می توانستیم میزان صدای موتور را که به صورت طبیعی و مصنوعی نشیده می شود، تنظیم کنید. این جزئیات به حدی بود که می توانستید نمودار گشتاور و اسب بخار را روی صفحه کیلومتر خودرو داشته باشید. بارها از این تنظیمات استفاده کردیم. جالب است بدانید وقتی در حالت اسپرت بودیم و روی سنگ فرش خیابان حرکت می کردیم، تا حدی خشکی صندلی و تعلیق احساس می شد. ولی با قراردادن در حالت کامفورت، خشکی صندلی ها از بین می رفت و صدای تعلیق خودرو کمتر از نصف به داخل اتاق می آمد. به غیر از آن بارها سیستم صوتی BOSE خودرو را هم مورد آزمایش قرار دادیم. جالب بود که در بیشترین سطح صدا هم، عملکرد بلندگوها مختل نمی شد. وقتی در فضای شهری بودیم، حداکثر سرعت بین ۵۰ الی ۷۰ کیلومتر بر ساعت بود. لذا ما هم به همین حداکثر سرعت برای تست های پایداری خود اکتفا کردیم و گاهی با سرعت به پیچ های تند حمله می کردیم. توصیف عملکرد سیستم ۴CONTROL کار به نسبت سختی است. زیرا این سیستم به قدری جالب فعالیت خود را انجام می داد که حدود نیم ساعت ما را متعجب کرده بود. این سامانه باعث می شد که انتهای خودرو بسیار قابل کنترل باشد و هندلینگ به مراتب بهتری در تلیسمان احساس شود. امیدواریم که نسخه های قابل عرضه به بازار ایران نیز، به این آپشن مجهز شوند. جالب بود که خودرو دکمه ای برای قطع کردن سیستم کنترل پایداری الکتریکی نداشت و از روی همان نمایشگر RLINK باید سطح پایداری و عملکرد سامانه های الکتریکی تنظیم می شد.
گیربکس هفت دنده دو کلاچه تلیسمان را باید به عنوان یکی از روان ترین گیربکس های دوکلاچه معرفی کرد. معمولا گیربکس های دو کلاچه تاخیر اولیه برای حرکت دارند و عملکرد دلچسبی در سربالایی ها ندارند. ولی باور این مسئله سخت بود که بتوان با تجربه گیربکس های دوکلاچه سابق، پشت فرمان تلیسمان نشست. کمپانی روی گیربکس های EDC خود بسیار کار کرده است و آن را به عنوان یکی از افتخارات صنعت خودروسازی خود به مشتریان معرفی می کند. تعویض دنده ها بسیار نرم و سریع در این خودرو انجام می شد و نمی گذاشت تا قدرت موتور توربو در کسری از ثانیه هدر برود. زیرا در صورتی که هدر رفت قدرت یا به اصطلاح گاز خلاصی در خودرو توربو و گیربکس دو کلاچه داشته باشیم، امر مفید توربو و کلاچ های خودرو به طور محسوسی کاهش پیدا می کند. لذا هماهنگ کردن این قطعه پیچیده با هم، کار سختی است و برخی صنایع خودروسازی نو پا مانند چینی ها، دقت لازم را برای این کار ندارند. هماهنگی خوب گیربکس و موتور باعث شده بود که شتاب اولیه کمتر از ۸ ثانیه را در جاده های فرانسه با رنو تلیسمان، تجربه کنیم و شتاب ثانویه به مراتب بهتری از رقبای احتمالی در بازار ایران را در آن شاهد باشیم.
در حین رانندگی متوجه شدیم که سیستم جلوگیری از تصادف این خودرو، به شکل دقیقی عمل می کند. ابتدا فاصله طولی مطمئن را با خودرو جلویی با توجه به رنگ ها به راننده اعلام می کند. اگر راننده بیش از حد مجاز به خودرو جلویی نزدیک شود، عددی نشان داده می شود که راننده چقدر وقت برای کنترل خودرو دارد (در صورتی که خودروی جلویی ترمز ناگهانی بزند). جالب بود که مشخصات کروزکنترل هوشمند و رادار فاصله نیز روی هدآپ راننده نوشته می شد.
موتور توربو این خودرو چیدمان پیچیده ای دارد. ولی جالب است که سیستم توربو را پشت موتور نصب کرده اند و حرفه ای با این مسئله برخورد کرده اند. کمپانی های مطرح برای جلوگیری از خسارت های احتمالی در تصادفات به توربو و عملکرد یک دست آن، سامانه توربو را پشت موتور نصب می کنند. کمپانی رنو اعلام کرده است که نسخه ۱۹۰ اسب بخاری تلیسمان به سرعت بیش از ۲۳۵ کیلومتر بر ساعت می رسد و مدل مدل ۱۴۰ اسب بخار هم تا ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت سرعت را تجربه می کند. در تست های ما از نسخه ۱۹۰ اسب بخار، متوجه شدیم که رسیدن به این عدد اصلا دور از ذهن نیست. زیرا گشتاور آنی که به چرخ های جلو وارد می شود، به راحتی می توانست در چند ثانیه ما را به سرعت بالای ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت برساند (در مناطق مشخص شده). با اینکه رانندگی ما با تلیسمان تا حدی پر فشار بود، ولی جالب بود که در حالت های فشار، مصرف سوخت بالای ۷٫۸ لیتر را تجربه نکردیم و وقتی در انتهای مسیر مجددا کامپیوتر سفر را reset کردیم و در حالت اکونومی راندیم، به مصرف سوخت کمتر از ۶٫۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر رسیدیم.
تَلیسمان سدان فرانسوی
برخی شاید این متن را بخوانند و بگویند که چرا انقدر از تلیسمان تعریف کردیم؟! واقعیت این است که با نشستن پشت فرمان تلیسمان ۱۹۰ اسب بخاری، نظر خیلی ها در مورد رنو تغییر می کند. خودرویی که از موتور ۱٫۶ لیتری قدرت فوق العاده را می گیرد و در عین حال مصرف سوخت پایینی دارد. کمپانی که طراحی خود را در داخل و بیرون متحول کرده است و این روزها امکانات خوبی را روی محصولاتش قرار می دهد. با اینکه سطح کیفی رنو به نسبت برخی کره ای ها بالاتر بوده است، اما امروز رنو دوباره ارتقا کیفیت داده است تا بازار ژاپنی ها را هم تحت الشعاع خود قرار دهد. رنو تلیسمان در بازار اروپا تا ۴۰ هزار یورو قیمت گذاری می شود (با توجه به نوع موتور و سطح امکانات). باید دید که شرکت واردکننده چگونه قیمت این خودرو را تعیین می کند و با چه شرایطی آن را برای رقابت با خودروهایی چون تویوتا کمری، هیوندای سوناتا LF، کیا اپتیما JF و… آماده می کند.
گفتنی است که احتمالا رنو تلیسمان در اواخر تابستان ۹۵ به بازار ایران معرفی رسمی می شود و احتمالا با مدل ۲۰۱۷ پا به جاده های کشور می گذارد.

مشخصات فنی رنو تلیسمان
حجم موتور (لیتر) ۱٫۶
حداکثر قدرت (اسب بخار) ۱۹۰ (۱۴۰ برای نسخه معمولی)
حداکثر گشتاور (نیوتون متر) ۲۶۰ ( ۱۹۳ برای نسخه معمولی)
حداکثر دور موتور مجاز (RPM) ۶۰۰۰
مصرف سوخت ترکیبی (L/100Km) ۶٫۲
گیربکس هفت دنده دو کلاچه (CVT برای نسخه معمولی)
محور انتقال قدرت جلو
فاصله محوری (میلی متر) ۲۸۱۰
نوع فرمان EPS متغیر
اندازه رینگ ۱۸
حجم باک (لیتر) ۵۱
فرمان برقی
سیستم ۴Control نسخه های ایرانی احتمالا ندارند
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۷٫۸ ثانیه
حداکثر سرعت ( کیلومتر بر ساعت) ۲۳۷

تَلیسمان سدان فرانسوی

مشخصات ایمنی رنو تلیسمان
تعداد کیسه هوا ۶
ترمز جلو دیسکی خنک شونده
ترمز عقب دیسکی
ABS دارد
EBD دارد
BA دارد
سامانه الکتریکی کنترل کشش و پایداری دارد
دوربین عقب دارد
سنسور پارک عقب دارد
سنسور پارک جلو دارد
سنسور باد لاستیک دارد
تنظیم باد لاستیک دارد
رادار نقطه کور دارد
رادار خطی دارد
تشخیص موانع کناری دارد
سیستم کمکی پارک دارد
سیستم جلوگیری از تصادف دارد
سیستم تشخیص تابلوهای سرعت دارد
اعلام زمان عکس العمل راننده دارد

تَلیسمان سدان فرانسوی

امکانات رفاهی رنو تلیسمان
سیستم تهویه دوگانه دارد
سقف پانارومیک سفارشی
استارت دکمه ای دارد با قابلیت روشن کردن خودرو از بیرون
کروزکنترل و لیمیتر سرعت دارد
کروزکنترل هوشمند دارد
مانیتورR LINK ۸٫۷ اینچی
تعداد بلندگو ۱۳
تودوزی چرم دارد
کامپیوتر سفر دارد
چراغ روشنایی روز دارد
جا لیوانی و زیر آرنجی عقب دارد
آینه حساس به نور دارد
سنسور نور و باران دارد
مه شکن جلو و عقب دارد
بلوتوث، AUX، آپپاد دارد
موس وسط دارد
تنظیم حالت رانندگی ۵ حالت پیش فرض با قابلیت تنظیم اجزای مختلف خودرو به دلخواه
روشن و خاموش شدن خودرو به صورت اتوماتیک دارد
چراغ های LED جلو دارد
چراغشور دارد
تشخیص جهت چرخش خودرو و روشنایی نور در جهت پیچ دارد
ماساژور صندلی های جلو دارد
گرمکن و سردکن صندلی های جلو دارد
گرمکن عقب سفارشی
گرمکن فرمان دارد
درب صندوق برقی با سنسور حساس سفارشی
صندلی های INITIALE سفارشی
تنوع رنگ ۸ رنگ

تَلیسمان سدان فرانسوی
نکات مثبت:
۱- کیفیت ساخت مناسب
۲- طراحی بیرونی عامه پسند
۳- طراحی داخلی خلوت و بروز
۴- امکانات سطح بالا
۵- ایمنی خوب و مورد تایید نهادهای رسمی ایمنی
۶- فضای کابین و صندوق بزرگ
۷- موتور کم مصرف و پرقدرت
۸- گیربکس دو کلاچه بدون تاخیر
۹- نرمی مناسب اتاق و صندلی ها
۱۰- موتور تطبیق داده شده با شرایط بنزین ایران
نکات منفی:
۱- فناوری توربو به نسبت پیچیده که شاید بازار ایران کشش آن را نداشته باشد
۲- در صورت قیمت گذاری بالای ۲۰۰ میلیون تومان، کار برای تلیسمان سخت می شود
۳- خدمات پس از فروش مبهم
۴- سابقه نه چندان خوب نگین خودرو در عدم تحویل به موعد خودرو
۵- دشواری قبول کردن لوکس بودن این خودرو از جانب مشتریان
۶- دشواری کار کردن با سیستم RLINK در ابتدای استفاده
۷- نبود سیستم ۴Control در نسخه های بازار ایران
گالری تصاویر:

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۹ ب.ظ | دسته بندی: تست بلند مدت | تگ ها: ، ، ،

32 Responses to “تَلیسمان سدان فرانسوی”

 1. محمد امین گفت:

  واقعا این ماشین عالیه

 2. محمد گفت:

  سلام.به نظر من این خودرو توی ایران شکست می خوره. چون با قیمت بالای ۴۰۰۰۰ یورو حتما بالای ۲۰۰ میلیون آب میخوره.و به سرنوشت سفران و آکورد دچار میشه. یه چیزی تو مایه های آئودی Q5. و اظهارات جالب آقای دلاور تو اون قسمت.
  از زحمات گروه اسب بخار هم تشکر میکنم

 3. محمدرضا گفت:

  گروه اسب بخار مخصوصا اقای دلاور و محمد تفضلی ازتون تشکر میکنم واقعا دمتون گرم مرسی که هستید و باید تبریک گفت به رنو بخاطر این ماشینی که واقعا خوب ساخته شده اقا یه سوال شتاب موتور ۱۴۰اسب بخار تو چند میشه زد دقیقا

 4. مجید گفت:

  سلام وعرض خسته نباشید انشالله که همیشه خوش خبر باشید به نظر من با این همه امکانات واپشن زیر دویست میلیون قیمت بخوره استقبال خوبی میشه ازش البته با بهبود خدمات پس از فروش وجلب اعتماد خریداران محترم

 5. محمد تاری گفت:

  این هم مثل کلئوس رابط کاربری فارسی داشت ؟

 6. حمید گفت:

  تو ایران قیمت بالای ۲۰۰ تومن خریدار نداره چرا ؟
  چون میگن مگه از کمری بهتره
  …………………………………………………………
  کمری تنفس طبیعی همین قد قدرت داره همین قد میسوزونه دو کلاچه و توربو و درد سر هم نداره مصرفش هم همینقده ایرتویا هم بهتر از نگین خودرو ست
  البته خشگلی هم مهمه که این خیلی خشگل تره

 7. نیما گفت:

  قطعا با قیمت گذاری نجومی که خواهد شد شکست سنگینی میخوره…ماشین فرانسویه؟؟قبول..کیفیتش خوبه؟؟؟قبووول…..ولی باااازم گرووونه گرووووون….اونم نگین خودرو که استاااد دور زدنه…کیا و تویوتاو هیوندا خدماتش جاا افتاده دیگه توی کشور…اصلا نمی ارزه بنظرم

 8. مهران گفت:

  آفرین به گروه اسب بخار

 9. محمد گفت:

  سلام این و بچه های اسب بخار گرفتن بعنی الان اونجان راستشو بگو

 10. سعید گفت:

  با تشکر فراوان از آقای دلاور و تفضلی بابت تست این ماشین وکولئوس…..این ماشین فوق العادس امیدوارم نگین خودرو بتونه با قیمت گذاری مناسب اعتبار و فروشی که این ماشین تو دنیا کسب کرده تو ایران هم بهش برسه و مثله سفران نشه.اگه نگین خودرو درست قدم در قیمت و تبلیغات بزاره کره ای ها که هیچ میتونه ژاپنی ها رو هم از میدون به در کنه. ماشین ایرانی باید فرانسوی باشه…..کم خرج ایمن زیبا…

 11. فرشاد گفت:

  فول ترین نسخش ۱۶۰ میلیون تومان اونور آب میخوره.با توجه به عوارض و قیمت گذاری نگین خودرو که اگر بیشترین سود رو نکشه روو ماشین اونو نمیفروشه راحت بالای ۲۰۰ میلیون قیمت داره

 12. مازیار. ع گفت:

  میشه یه توضیح راجع به حرف E در ابتدای EDC بدین! در واقع منظورش اينه که این گیربکس دو کلاچه به نوعی یک واحد کنترل الکتریکی هم داره؟

 13. احسان گفت:

  تلفظ صحیح نه تالیسمان است نه تلیسمان. تلیسمن صحیح است.
  با تشکر از مطلب خوبتون.

  • حسین دلاور گفت:

   ممنون. ولی تلفظ صحیح رو نه شما و نه ما مشخص می کنیم. مدیر طراحی بخش D رنو مشخص میکنه که به صورت حضوری با اسپل دقیق به خبرنگارای ایرانی اعلام کرد. بقیه هر چی میخوان بگن یا فکر می کنن دیگه درست نیست و نمیشه رسمی دونستش

 14. محمد جواد گفت:

  عزیزان الان اپتیمای فول هم بیش از ۱۹۰ میلیون قیمت خورده.اونم بدون اتوپارک و فقط با یه رادار.این ماشین ظاهرش واقعا قویتره.کیفیت و سواری هم قطعا با اختلاف از اپتیما فاصله داره.به نظرم با چندین رادار و این همه امکانات و پرستیژ و ظاهر خیره کنندش تا ۲۳۰ میلیون هم خریدار خواهد داشت.در نظر داشته باشید که موتور ۱۴۰ اسبی حداقل ۲۰۰۰ یورو اختلاف قیمت داره با موتور قویتر و بنظرم اگه تو مدل های فول و نیمه فول از ۱۷۰ تا ۲۳۰ هم قیمت بخوره فروشش عالی خواهد بود.واقعا در تعجبم از زیباییه این ماشین.فقط اطراف مانیتورش میشد اگه یه کم فلز کار کنن خیلی شکیل تر بشه.و چیزی که خیلی لذت بردم ازش نویگیشن فارسی عامیانه ی رنو بود و زبان فارسی سیستم مولتی مدیا.امیدوارم به حد کافی تبلیغات بشه روی این ماشین.رنو واقعا برا بازار ایران کم نذاشته هیچ وقت.بزرگترین سرمایه گذاری خارجی بعد از انقلاب اسلامی هم سال ۸۴ همین رنو تو ایران انجام داد.واقعا جا داره بازارش خیلی بهتر از وضع الانش باشه

 15. امین گفت:

  با سلام.آقای دلاور و آقای تفصلی واقعا عالی بود این مطلب دستتون درد نکنه.می خواستم بدونم از این گزارش ویدیو تهیه کردین یا نه و اگه تهیه کردین کی میذارین روی سایت؟

 16. شهاب گفت:

  سلام دوستان و ممنون از اطلاع رسانی شما.
  میدونم شاید مقایسه درستی نباشه ولی با توجه به اینکه امتیاز لیفان ۸۲۰ رو در تست انجام شده ۸٫۵ دادید برای این خود رو که از نظر کلاس در یک رده هستن چه امتیازی تعلق خواهد گرفت. ممنون میشم روش امتیاز دهی رو یک مقداری تشریح کنین.
  ضمنا اگر اطلاعاتی هم در مورد مرغوبیت قطعات خودرو و عملکردشون در طول زمان و تامین قطعات یدکی تو بازار یا نمایندگی ها در اختیار مخاطبان قرار بدین خیلی کاربردی تر خواهد بود.

 17. حمید رضا م گفت:

  بسیار عالی بود.مایه افتخار هستید.

 18. حامد گفت:

  با سلام و خسته نباشید به نظر بنده نگین خودرو کمتر از دویستو شصت دویستو هفتاد نیاره ما باید خدا خدا کنیم بالای سیصد نشه که امکانش هست یه حساب ساده قیمتشو بالای دویستو هفتاد میکنه.ممنونم

 19. محمد رضا گفت:

  جو گير نشدين با يه پژو پارس كورس بزارين و مسخرش كنين؟؟!!

 20. مهمان گفت:

  با سلام لطفا اظهار نظرهای فی البداهه نفرمایید قیمتهای آنچنانی و….ببینید ایران خرید ماشین به عنوان کالای سرمایه ای انجام میشه باید
  در بازار جا بیفته طرف مطمئن باشه خدمات پس از فروش و غیره را کامل داره
  کدام دیوانه ای میاد روفور را ول کنه و دویست و هفتاد میلیون بده به رنو

 21. رضا گفت:

  جلو پنجره خيلي شبيه محصولات دي اس شده!!

 22. شهاب گفت:

  ضمن تشکر از آقایان تفضلی و دلاور عزیز و تیم آنها بابت گزارش های خوبی که تهیه میکنند
  هرچند که بنظر میرسد رنو تلیسمان و کولئوس جدید با گرایش طراحی بسمت خودرو های آلمانی همانند آئودی ماشین های خوبی باشند و کیفیت خوبی هم داشته باشند خصوصا از زمانی که رنو با نیسان ژاپن متحد شد بنظر میرسد کیفیت محصولاتش از سایر هموطنان فرانسوی اش بیشتر شده باشد اما بعقیده من و شاید خیلی از دوستان دیگر رنو و پژو و سیتروئن فقط در حد خودرو های رده متوسط و معمولی بازار قابل ارزیابی هستند و به هیچ وجه نمیتوانند در کیفیت و ماندگاری با محصولات ژاپنی و قدرت طراحی و شاخصه های فنی با خودرو های آلمانی رقابت کنند لذا اگر واقعا میخواهند در ایران خوب بفروشند باید در حد خودشان قیمت گذاری و عرضه شوند .
  شما بطور مثال به موتوری که روی این ماشین نصب شده توجه بفرمایید هرچند که شاید این موتور به نسبت حجم پایین ، گشتاور خوبی داشته باشد یا اسب بخار معقولی داشته باشد ولی واقعا بنظر نمیرسد برای چنین خودرو بزرگی آنهم در فضای جغرافیایی ایران که بدلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا خودبخود راندمان موتور کاهش میابد کافی باشد خصوصا آنکه موتور آن توربو فرانسوی و کم حجم و قطعا پر استهلاک خواهد شد و این بعد از قیمت بالا دومین عامل شکست خودرو های ضعیف فرانسوی در ایران هستند اتفاقا شرکت سیتروئن هم با عرضه محصولات دی اس خود با موتورهای مشابه ۱/۶ لیتری توربو همین اشتباه را مرتکب شده خصوصا اینکه ظاهرا کل این محصولات مثلا لوکس فرانسوی بجای پاریس در کشور چین تولید میشوند البته تحت لیسانس سیتروئن !
  بنده در سال ۸۸ بدلیل سابقه ذهنی خیلی خوب از خودرو زانتیا سابقم خصوصا توانایی های ذاتی سیستم تعلیق هیدرواکتیو سیتروئن همزمان با ورود سیتروئن new c5 یک دستگاه نمونه فول آنرا از شرکت سایپا خریداری کردم و اتفاقا یکسال قبل تر از این ماشین یک دستگاه تویوتا کمری مدل ۲۰۰۷ را هم خریداری کرده بودم و هر دو خودرو را بصورت مرتب استفاده و البته مقایسه میکردم و اما فقط حدود یکسال توانستم سیتروئن را نگه دارم و ناچارا بدلیل ضعف شدید موتور و فقدان قطعات یدکی و مصرفی آنرا فروختم.
  نکته جالب قضیه این بود که در کاتالوگ کمری قدرت موتور ۱۵۵ اسب بخار و گشتاور آن ۲۱۸ نیوتن متر قید شده بود و در کاتالوگ سیتروئن هم قدرت موتور حدود ۱۴۷ اسب و گشتاور ۲۰۰ نیوتن متر اما در عمل قدرت و راندمان کمری بسیار بالاتر و قابل اتکا تر از سیتروئن بود بخاطر دارم هر وقت که در مسافرتهای خارج شهر مثلا جاده هراز یا چالوس یا غیره با سیتروئن بودم بدلیل واکنش بسیار کند گیربکس و قدرت پایین موتور هر وقت میخواستم سبقت بگیرم بایستی جاده کاملا از روبرو خالی میشد تا بتوانیم با دور گرفتن سبقت بگیریم زیرا قدرت کافی برای فرار نداشت و متاسفانه همین موضوع حتی باعث شد در سه مورد در جاده های مختلف در حال شاخ به شاخ با ماشین مقابل قرار بگیریم
  اما تویوتا کمری با موتور پرحجم تر و کم مصرف تر چنان مردانه و پرقدرت و مطمئن ظاهر میشد که این خودرو جزو لذت بخش ترین خودرو هایی بود که تا کنون استفاده کرردم و اتفاقا ۸ سال آنرا نگه داشتم و صرفنظر از استهلاک خیلی پائین و فراوانی قطعات یدکی و قیمت مناسب آنها حقیقتا دارای مهندسی بسیار سطح بالا به نسبت رقبای بازار بود و بنظر میرسید در اکثر قطعات فنی با برخی از مدلهای لکسوس یکی باشد و به همین لحاظ بنده نوعی با توجه به تجربیات سابق اگر بخواهم سراغ خودرو جدید بروم قطعا در میان خودرو های خوشنام ژاپنی یا آلمانی جستجو خواهم کرد خصوصا اینکه فرانسه هم سابقه درخشانی در رابطه با ایران نداشته و ثابت کرده در سیاستهای خصمانه بر علیه ما ایرانیان و کمک به دشمنان منطقه ای ما همیشه پیشگام هست لذا بنظر میرسد ارائه محصولات جدید خود به ایران فقط جهت کسب سود موقت از بازار باشد و دیدگاهی فراتر با افق طولانی در پشت آن وجود ندارد

 23. مهمان گفت:

  با سلام به دوستان و آقا شهاب گل

  با خسته نباشید متنی که آقا شهاب نوشته بود واقعا کاربردی مفید و واقعی به نظر میرسد

 24. میلاد گفت:

  سلام میدونم اینجا جای مناسبی برای نوشتن این موضوع نیست ولی من میخواستم این موضوع رو بیان کنم چون راستش کسیو نمیشناسم که جواب درستی بهم بده راستش من بین خرید اپتیما ۲۰۱۶ و کمری ۲۰۱۶ و هوندا سیویک ۲۰۱۶ موندم نمیدونم از یه طرف میگم هوندا سیویک جدید اسپرت تره و با روحیه من بیشتر میسازه از یع طرف میگم اپتیما بزرگ تره و همین اسپورتی رو داره ولی کیفیتش نسبت به خودرو های ژاپنی کمتره چون ماشینی که میخوام بخرمو میخوام حداقل تا ۶ یا ۷ سال نگهش دارم و استحلاک خودرو برام مهمه برای همین گفتم بیان اینجا این سوال بپرسم که کدوم واقعا خریدش درست تره
  .
  .
  .
  .
  ……… اگه میشه لطفا بهم کمک کنید مخصوصا شما اقا حسین دلاور و اقا مهدی منتظر راهنماییتون هستم مرسی .

 25. حسین گفت:

  با دیدگاه شهاب موافقم بهتره خیلی جوگیر نشیم

 26. نریمان گفت:

  حال سوال اینجاست که این موتور با فناوری بالا، چگونه می خواهد با بنزین ایران هماهنگ باشد؟! این سوال را از یک کارشناس رنو پرسیدیم و در پاسخ گفت: طبق بررسی های ما بنزین ایران طی دو سال گذشته بهبود کیفیت داشته است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  زرشک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  البته بنده خدا چی بگه! بگه به ما چه مربوط که بنزین شما بدرد نخوره؟!! با توجه به تجربه شخصیم از جولیتا و کپچر با ید بگم موتور این ماشین با این بوست بالا صددرصد با مشکل مواجه می شه!

 27. محمد امین گفت:

  اقا ساعت نه منتظرتون هستیما

 28. جواد گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید . ارتفاع تلیسمان از سطح زمین چقدره ؟

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.