کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

تست و بررسی لنسر ۲۰۱۷

تست و بررسی لنسر 2017
آخرین بازمانده ژاپنی در بازار سدان های ۱۵۰ میلیون تومانی
اکثر ما وقتی بحث خودروهای ژاپنی می شود، کمترین جبهه گیری نسبت به آن ها را داریم. زیرا می دانیم که خودروهای ژاپنی در بحث کیفیت به نسبت به بسیاری از خودروهای دیگر بهتر هستند و همچنین وقتی سخن از قابلیت های حرکتی می شود، شاید بتوانند نسبت به کره ای ها قوی تر ظاهر شوند.
روز گذشته، شرکت آرین موتور پویا به عنوان نماینده رسمی میتسوبیشی ژاپن، شرایط تست ۴ محصول خود را در پیست آزادی فراهم کرد. به گفته مدیران این شرکت، قرار است که هر ماه شرایط تست درایو برای مشتریان و علاقه مندان در پیست آزادی فراهم باشد تا آنها بتوانند قبل از انتخاب و خرید، تجربه و شناخت بهتری را از خودروهای میتسوبیشی به دست آورند. برای همین فرصت فراهم شده را غنیمت دانستیم و در مراحل مختلف لنسر تیپ۴ مدل ۲۰۱۷ را مورد بررسی قرار دادیم. این خودرو در حال حاضر به عنوان تنها سدان ژاپنی بازار شناخته می شود که قیمتی کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان را دارد. با حذف کرولا از سبد فروش ایرتویا و از طرفی افزایش قیمت پریوس در بازار آزاد، امروز تنها لنسر است که منافع ژاپنی ها در بازار سدان های متوسط ایران تضمین می کند.
ظاهر سنتی با الگوهای جدید
لنسر جز آن دسته از خودروهای میتسوبیشی به حساب می آید که از نظر ظاهری خطوط رسمی و اصلی این کمپانی ژاپنی را دنبال می کند. سال های سال است که ظاهر اتاق های مختلف این سدان شباهت زیادی به هم دارند و یکی از نکات جالب این است که باز هم بازار این خودروهای همیشه ثابت و پررونق بوده است. با اینکه قیافه لنسر سنتی است و شاید مانند خودروهای جدید به نظر نیاید، اما با انجام فیس لیفت بر روی این خودرو شاهد هستیم که ظاهر آن دوباره جذابیت خوبی را به دست آورده و آنچنان کاستی در لنسر فیس لیفت احساس نمی شود. سبک جدید سپرها، چراغ های جلو و رینگ ها باعث شده تا این سدان مانند سایر ژاپنی ها خشن و از طرفی جذاب به نظر آید.
با اینکه نمای بیرونی لنسر به نسبت جذابتر از گذشته شده است، اما بسیاری توقع داشتند تا کابین آن هم دست خوش تغییراتی زیبا قرار گیرد. با این حال شاهد هستیم که کابین لنسر فیس لیفت نسبت به مدل های قبل از ۲۰۱۶ تغییری نکرده است و برخی از افراد، نمی توانند سبک طراحی داشبورد و رودری ها را جدید و جذاب بدانند. البته که باید اشاره کرد، کارشناسان و هواداران میتسوبیشی، سبک کابین لنسر را جذاب و اسپرت می دانند و نیازی به تغییر آن احساس نمی کنند.
لنسر واقعا کم آپشن است؟
با اینکه بسیاری لنسر را به عنوان یک خودرو با کیفیت می شناسند، اما باور دارند که این سدان ژاپنی از نظر امکانات در سطح خوبی قرار ندارد. شاید این مسئله تا حدی به نسبت برخی رقبای کره ای درست باشد. زیرا در لنسر ۲۰۱۷ امکاناتی نظیر رادار نقطه کور، سنسور پارک جلو، استارت دکمه و سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه وجود ندارد. اما جالب است بدانید که این سدان از نظر برخی امکانات به مراتب قویتر از سایر رقبای در رده قیمتی خود است. اولین مسئله این است که لنسر ۷ ایربگ دارد و در بحث پارامترهای ایمنی به نسبت سایر رقبای موجود در بازار ایران قوی تر است. زنون، چراغشوی و چرخش چراغ در پیچ ها از ویژگی هایی است که در اکثر رقبای لنسر دیده نمی شود. همچنین با اینکه لنسر سیستم تهویه اتوماتیک تک کاناله دارد، ولی می توان سیستم تهویه مطبوع این خودرو را با دو سامانه تطبیق سازی هوشمند فعال کرد. این امکان باعث شده تا خطای سیستم تهویه اتوماتیک در بسیاری از خودروها در لنسر دیده نشود و با توجه به سلیقه راننده سنسورهای اتوماتیک فعالیت خود را انجام دهند. مانیتور، دوربین عقب، سانروف، تودوزی چرم، گرمکن صندلی های جلو، صندلی برقی راننده، دنده پشت فرمان، کروزکنترل و… جز امکاناتی است که در رقبای کره ای لنسر تیپ۴ مدل ۲۰۱۷ هم دیده می شود. از نگاه بسیاری نبود آینه تاشو برقی و استارت دکمه ای برای این خودرو ژاپنی ضعف به حساب می آید و به خاطر همین مسئله به سراغ خرید آن نمی روند.
تجربه رانندگی در پیست آزادی
فضای پیست آزادی و رانندگی در آن با یک خودرو تست، می تواند مسائلی چون هندلینگ، شتاب، ترمزگیری و پایداری در پیچ ها را به راننده نشان بدهد. همچنین نحوه عملکرد سیستم های الکتریکی پایداری و ترمز و همچنین میزان نفوذ صدا جز مسائلی است که می توان در محوطه پیست آزادی بررسی کرد.
لنسرهای تیپ۴ بازار ایران به پیشرانه ۱٫۸ لیتری مجهز هستند که حدود ۱۳۸ تا ۱۴۰ اسب بخار را با گشتاور ۱۷۶ نیوتون متر تولید می کنند. گیربکس اتوماتیک این خودرو از نوع CVT نسل سوم است که تا حدی نسبت به نسخه های قبلی فناوری CVT بهبود پیدا کرده است.
ابتدا رانندگی با لنسر را آرام و نرم آغاز کردیم. با اینکه به سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسیده بودیم، ولی فشار چندانی را بر گیربکس و موتور وارد نکردیم تا درک بهتری را از نحوه عملکرد سیتسم انتقال قدرت داشته باشیم. در رانندگی های عادی، بدیهی است که گیربکس CVT لنسر می تواند نظر بسیاری را جلب کند و رضایت حداکثری را برای مالک فراهم کند. اما مسئله اینجاست که همیشه گیربکس های CVT نمی توانند آن طور که باید و شاید در شرایط اضطراری به فرمان راننده گوش دهند و به سبک قدرتی وارد میدان شوند. به هر حال سعی کردیم تا با سرعت متناوب ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت وارد پیچ ها شویم. اینجاست که ذات اسپرت لنسر خود را نشان می دهد و از هندلینگ بسیار قوی آن سخن می گوید. با چند دور رانندگی در پیست متوجه شدیم که میزان هندلینگ و فرمان پذیری لنسر به مراتب از سایر رقبای کره ای و ژاپنی بهتر است. همچنین در هنگام خروج از پیچ و یا اعمال ترمز در هنگام چرخش خودرو، گیجی در قسمت عقب خودرو احساس نمی شد که یکی از ویژگی های منحصر به فرد لنسر در میان رقبا به حساب می آید. به لطف سامانه مکانیکی پایداری قوی در این خودرو، تنها در یک پیچ با فرمان دادن سریع به لنسر شاهد بودیم که ESP خودرو کار کرد تا کنترل خودرو را حفظ کند. بعد از آن با خاموش کردن سیستم ESP دوباره به سمت پیچ ها رفتیم. یکی از نکات جالب لنسر که ذات اسپرت این خودرو را بروز می دهد، خاموش شدن صد درصدی سیستم کنترل پایداری در زمان قطع آن در مدار است. اکثر رقبای این خودرو با خاموش کردن سیستم کنترل پایداری، در زمان اضطراری و سرعت بالای ۸۰ کیلومتر بر ساعت دوباره ESP را وارد مدار می کنند که البته برای حفظ ایمنی خودرو مناسب است. ولی این سبک فعالیت میتسوبیشی در محصولاتش برای انجام برخی کارها، باعث شده تا خودروهایش به نسبت سایر رقبا جذابتر باشد. با سیستم کنترل پایداری خاموش هم شاهد بودیم که آنچنان در پیچ های تند و سرعت بالای ۸۰ کیلومتر بر ساعت کم فرمانی در خودرو حاصل نمی شود و می توان نقاط خروج در پیچ را حدس زد.
یکی از معایب خودروهای گیربکس CVT این است که وقتی در پیچ های تند نیاز به قدرت و گشتاور بیشتر دارید، نمی توانند آن طور که باید و شاید قوی ظاهر شوند و معمولا این نوع خودروها با افت شدید دور موتور در چنین شرایطی رو به رو می شوند. اما جالب بود که حتی در زمان جیغ لاستیک ها و سیستم کنترل پیداری فعال، باز هم لنسر به شما اجازه می داد که دور موتور بیشتر را تجربه کنید و افت قدرتی در زیر دستنتان احساس نشود.
میتسوبیشی لنسر به گیربکس CVT مجهز است و شما می توانید از طریق دسته دنده یا پدال های پشت فرمان، تعویض دنده ۶ مرحله را به خودرو اعمال کنید. با اینکه سرعت تعویض دنده در این سیستم خوب و مناسب است، اما هیچ گاه نمی تواند حس حال رانندگی با یک خودرو اتوماتیک مکانیکی را به شما القا کند و سعی دارد تا با ترفندهایی نظر شما را جلب کند. البته که این سیستم تا حدی برای بسیاری از مالکان این خودرو جذاب و کارآمد است، ولی در نگاه کلی بیشتر جنبه تزییناتی دارد و نمی توان با یک گیربکس CVT، هر چه قدر خوب، به اوج لذت رانندگی اسپرت رسید.
یکی از نکاتی که همیشه برای لنسر مطرح بوده است، شتاب نه چندان جالب آن به عنوان یک خودرو ژاپنی و با هویت اسپرت است. البته که کمپانی میتسوبیشی و شرکت آرین موتور در اعلام مشخصات لنسر اعلام کرده اند که می تواند به شتاب کمتر از ۱۱٫۵ ثانیه در شرایط استاندارد برسد و همین اطلاع رسانی نشان می دهد که نباید آنچنان توقع شتاب فوق العاده ای را از این نسخه لنسر داشت. به هر حال در بخش ابتدایی پیست آزادی سعی کردیم تا شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت این خودرو را توسط سامانه های اندازه گیری نقطه به نقطه محاسبه کنیم. با توجه به وضعیت آب و هوایی تهران و میزان ارتفاع این شهر از سطح دریاهای آزاد، لنسر تیپ۴ توانست تا به شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۱۲٫۶ ثانیه برسد. جالب بود که بعد از چهار بار بررسی شتاب خودرو در وضعیت سیستم ESP روشن و خاموش، تعویض دنده دستی و اتوماتیک و…، این عدد نوسانی میان ۱۲٫۵ تا ۱۲٫۷ ثانیه داشت. نکته جالبتر این است که تعدادی از رقبای این خودرو و یا خودروهایی با قدرت و وزن مشابه، عددی در بازه ۱۰٫۹ تا ۱۳٫۴ را در این پیست ثبت کرده اند. اما به خاطر داشتن گیربکس AT مکانیکی، بسیاری فکر می کنند که شتاب این خودروها از لنسر بهتر است. با توجه به گیربکس CVT لنسر، همیشه در بحث شتابگیری این خودرو نمی تواند تا حس متفاوتی را القا کند و تنها در درگ ها و سرعت های بالاست که می توان به این خودرو سدان ژاپنی افتخار کرد. اما در واقعتی این است که شتاب لنسر تیپ۴ هم مشابه به بسیاری از رقبا است و فقط به خاطر یک نواخت بودن آن احساس نمی شود. البته که خودروهایی چون مزدا۳ و کیا سراتو شتاب بهتری نسبت به این خودرو دارند.
نتیجه گیری
لنسر خودرویی است که کیفیت آن به لطف ژاپنی بودنش تضمین شده است. دقتی که در ساخت و برنامه ریزی موتور این خودرو لحاظ شده، در هیچ یک از رقبای کره ای و فرانسوی و چینی دیده نمی شود. با اینکه ظاهر و پیشینه اسپرت دارد، توانست تا نرمی بیشتر و صدای کمتری را نسبت به رقبا به مسافران القا کند. همچنین وجود ۷ کیسه هوا هم اطمینان خاطر بیشتری نسبت به ایمنی بالای این خودرو به خریدار می دهد. اما مسائلی هم هست که باعث شده تا لنسر نتواند مانند سایر رقبای خود فروش مناسبی در بازار ایران داشته باشد. مثلا ظاهر اسپرت و نوستاژی این خودرو برای همه جذاب نیست و یا هنوز بسیاری وجود استارت دکمه ای و آینه تاشو برقی را به ایمنی و کیفیت ترجیح می دهند. از طرفی این خودرو مانند سایر رقبا در خیابان ها دیده نمی شود تا مردم آشنایی بهتری را با آن پیدا کند. در هر صورت میتسوبیشی لنسر خودرویی است که همیشه یک حس خوب نسبت به آن برای خریدار پیدا می شود. با اینکه ظاهر آن فضایی نیست و امکانات خیلی لوکس در آن دیده نمی شود، ولی هویت و نام آن می تواند ارزش به مراتب بالاتری را داشته باشد.
تست درایو آرین موتور
افرادی که تمایل به شرکت در تست درایو خودروهای میتسوبیشی لنسر، میراژ، ASX و اوتلندر دارند، می توانند هر ماه در این مراسم آرین موتور شرکت کنند. ابتدا لازم است که ثبت نام این کار به صورت اینترنتی از سایت این شرکت انجام شود. همچنین فرایندی مشابه برای تست درایو خودروهای DS نیز در سایت رسمی این شرکت فراهم شده است.

زمان ارسال پست: ۰۱ مهر ۱۳۹۶ | ۷:۳۰ ق.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, تست بلند مدت | تگ ها: ، ،

10 Responses to “تست و بررسی لنسر ۲۰۱۷”

 1. اکبر گفت:

  فقط تبلیغ

 2. دیاکو گفت:

  از نظر نفوذ صدا به داخل کابین، میزان سفتی یا نرمی سیستم تعلیق، ارگونومی صندلی‌های جلو و عقب و کیفیت سیستم اینفوتینمنت بررسی نکردید. تا جایی که من دیدم خریدارا به این مسایل بیشتر از آپشنایی مثل آینه تاشو اهمیت میدن.

 3. محمد گفت:

  به به ای کاش اوولوشن هم بود

 4. حمیدرضا گفت:

  کاش آرین موتور دنبال وارد کردن مدل اوولوشن بود!یه ماشین اسپرت همیشه طرفدارای وفادار و خاص خودشو داره!

 5. سامان گفت:

  فرمودین که این خودرو تنها سدان ژاپنی زیر ۱۵۰ تومنه؟
  میشه بفرمایید مزدا ۳ نیو با قیمت ۱۱۸ تومن کجاییه؟

 6. ارمان گفت:

  میشه امید وار بود از فیس لیفت لنسر یه برنامه تصویری بسازید یا تو برنامه هاتون نیست؟ یه خبر بدید خوب میشه 🙂

 7. دانشجو گفت:

  خواهشا لطفا بالا غيرتا………..
  اين خودرو را بررسي كنيد و فيلمش رو برامون بگذاريد

 8. علی گفت:

  میتسوبیشی دیگه اون کیفیت وسواری قبل رو نداره فقط تنها چیزی که این ماشین داره هندلینگ خوبه وبس رنو فلوئنس جادارتر نرمتر کیفیت بالاتر واصطلاک کمتر وکشش بهتری داره

 9. علی گفت:

  بررسی ویدیویی کنید خواهشا🙏

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.