کارمانیا
مدیران خودرو

تست و بررسی تویوتا پریوس

تست و بررسی تویوتا پریوس
هفته گذشته شرایطی فراهم شد که تجربه رانندگی با تویوتا پریوس نسل جدید را بدست آوریم. ولی تجربه ای متفاوت که شاید برای همگان مقدور نباشد. دوشنبه ای که گذشت، شرکت ایرتویا با هماهنگی فرودگاه خصوصی ایوانکی برنامه تستی را در باند فرود آنجا ترتیب داد. در این بخش به اعلام گزارش تست این خودرو در باند فرودگاه می پردازیم.
پریوس، متفاوت از همه رقبا
تست و بررسی تویوتا پریوس
شرکت ایرتویا به عنوان نماینده رسمی تویوتا و لکسوس در ایران، اولین خودروهای هیبریدی هر کلاس را به بازار ایران معرفی کرده است. CT200h، لکسوس NX300h و تویوتا کمری هیبریدی جز خودروهایی هستند که هم در کلاس خود محبوب ظاهر شده اند و از طرفی توانسته اند نظر بخش خوبی از بازار را به سمت خود بکشانند. بعد از عرضه موفقیت آمیز این خودروها در بازار ایران، زمان آن رسیده بود که مشهورترین خودرو هیبریدی دنیا به بازار ایران بیاید و این ایرتویا و تویوتا باشند که دوباره یکی از بهترین خودروهای دوگانه سوز برق و بنزین جهان را به جاده های کشور بفرستند. تویوتا پریوس خودرویی هیبریدی است که به پیشرانه ۱٫۸ لیتری بنزینی مجهز است و یک پیشرانه برقی هم به عنوان نیروی دوم در این خودرو حضور دارد. وقتی به کاتالوگ پریویس نگاه می اندازید، پریوس در زمان استفاده ترکیبی تنها ۱۲۲ اسب بخار قدرت تولید می کند. ولی مسئله اینجاست که در معرفی خودروهای هیبریدی، قدرتی ملاک قرار می گیرد که در زمان کارکرد دو پیشرانه محاسبه می شود. به عبارت ساده اگر فقط توان نیروی بنزینی و الکتریکی را با هم جمع کنیم، به عددی بیشتر از ۱۲۲ اسب بخار می رسیم. پریوس خودرویی است که هم می تواند با پیشرانه الکتریکی به تنهایی کار کند و هم با پیشرانه بنزینی. در کنار کار کردن مستقل این دو محرک، می توانند در کنار هم ترکیب شوند و قدرت بهتری را در انتخاب راننده قرار دهند.
وقتی می خواهید پریوس را روشن کنید، دکمه استارتی به شکل خودروهای بنزینی در آن وجود ندارد و روشن شدن آن با علامت پاور مشخص شده است. اگر شارژ باتری های پریوس به اندازه کافی باشد، وقتی خودرو را در حالت D قرار می دهید، شروع به حرکت می کند. اگر هم که نیروی لازم برای حرکت دادن خودرو در باتری ها هنوز موجود نباشد، پیشرانه بنزینی روشن می شود و با قوای آن پریوس حرکت می کند. در حین حرکت و کار کردن موتور بنزینی هم، همزمان باتری های خودرو شارژ می شود. با این به این نکته اشاره کرد که در حالت عادی و استاندارد پریوس، نمی توان این خودرو را با برق شهری شارژ کرد. با این سبک از فعالیت سیستم های فنی تویوتا پریوس، شاهد آن هستیم که این سدان نه چندان بزرگ می تواند در بهترین حالت مصرف سوخت کمی دارد و گاهی عدد کمتر از ۳٫۶ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر را نشان می دهد. باید توجه داشته باشید که خودروهای هیبریدی به خاطر فعالیت بیشتر موتور بنزینی شان در مصارف جاده ای، شاید عدد بیشتری را بسوزانند. ولی در جمع بندی کلی می توان گفت که پریوس به صورت کلی در مصارف شهری و جاده ای در اکثر مواقع کمتر از ۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر را می سوازند. همین مسئله نشان می دهد که در بازار امروز کشور، پریوس به عنوان یکی از پاکترین و کم آلاینده ترین خودروهای بازار کشور شناخته می شود و می تواند با سرمایه گذاری و معرفی درست، شرایط بهبود وضعیت کیفی هوا را بهتر از امروز کرد.
وقتی پا به باند فرودگاه می گذاریم
تست و بررسی تویوتا پریوس
زمان آن رسیده بود که تویوتا پریوس را برای تست و بررسی به باند فرودگاه ببریم. برایمان جالب بود که با خودرویی به مسیر تست می رویم که هوای سالمتر را به ارمغان می آورد و به داشتن آسمان آبی کمک می کند. حال این فضای تست، همان مسیر پرواز یک هواپیما فوق سبک است که تجربه ای از آسمان آبی را برای هر فردی ایجاد می کند.
ابتدا با پریوس وارد باند شدیم و چند باری مسیر را برای آزمایش عملکرد گیربکس ECVT طی کردیم. گیربکس این خودرو همان گیربکس پیوسته CVT است که قابلیت تبدیل نیروی معکوس چرخ های جلو را به انرژی الکتریکی برای ذخیره در باتری ها دارد. عملکرد این گیربکس ECVT را می توان مانند تمام جعبه های انتقال قدرت پیوسته خودروهای ژاپنی دانست که بی سر و صدا هستند و امواج مزاحم را به داخل کابین می فرستد. از طرفی عایق بندی موتور و کابین خودرو به شکلی انجام شده تا کمترین صدای ممکن از پیشرانه های خودرو به داخل کابین نفوذ کند. در این بخش می توان گفت که پریوس یک خودرو سدان کم صداست و تا حد زیادی می تواند آرامش را برای یک خانواده چهار نفره تامین کند. ولی نکته همین جاست. آرامش برای برای یک خانواده چهار نفره. چون فضای عقب این خودرو به سبکی است که اصول طراحی یک خودرو چهار نفره را نشان می دهد. با اینکه می توان در ردیف عقب پریوس سه نفر بنشینند، ولی نمی توان در یک سفر طولانی این شرایط را تحمل کرد و بهتر است که پریوس را خودرو راحت چهار نفره بدانیم.
در بخش بعد خواستیم که شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت پریوس را با محاسبه جی چی اسی حساب کنیم. کمپانی تویوتا اعلام می کند که پریوس به عنوان یک سدان ناچ بک هیبریدی می تواند شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در شرایط استاندارد کمتر از ۱۰ ثانیه ثبت کند. با چند بار شتابگیری به این نیتجه رسیدیم که این خودرو می تواند در منطقه ایوانکی و بر روی باند فرودگاه، شتابی حدود ۱۲ تا ۱۳ ثانیه را داشته باشد. البته که اگر ظرفیت باک به صورت استاندارد تنظیم شود و فشار هوا هم مانند شرایط ایده آل باشد، شاید بتوان با پریوس شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در محدوده ۱۰ ثانیه ثبت کرد.
بعد از رسیدن به یک عدد معمولی شتاب، زمان آن فرا رسیده بود که قدرت ترمزها را بر روی بخش بتونی باند تست کنیم، با سرعت ۱۲۵ کیلومتر بر ساعت وارد این بخش شدیم و ترمزهای ناگهانی و مرحله را تست کردیم. به خاطر خاصیت سطح بتونی و از طرفی تغییر جنس جاده، پریوس می خواست که در حین ترمزگیری کمی ناپایدار باشد. ولی به لطف سیستم پایداری قوی هیچ وقت نمی توان حس کرد که این خودرو غیر قابل کنترل است. تنها زمانی فهمیدیم سیستم کنترل پایداری الکتریکی به کار افتاده که روی صفحه نمایشگر چراغ اخطار آن روشن شد.
بعد از این تست به سراغ بررسی پایداری پریوس در تست اسلاموم رفتیم. با سرعت ۵۷ کیلومتر بر ساعت و چهار سرنشین وارد بخش مار پیچ مسیر شدیم، هنگام خروج و ورود به هر پیچ، صدای جیغ لاستیک ها شنیده و تا حدی حس کم فرمانی به فرمان پریوس منتقل می شد. ولی در این بخش هم سیستم کنترل پایداری به خوبی عمل می کرد و لرزشی از فعالیت این سیستم در خودرو احساس نمی شد. ولی نکته قابل توجه این است که به هر حال پریوس خودرویی دیفرانسیل جلو است و تا حدی به خاطر نوع طراحی کم فرمانی در آن وجود دارد.
در بخش هایی از رانندگی با پریوس سیستم تهویه آن را مورد بررسی قرار دادیم. می توان گفت که پریوس به عنوان یک خودرو دوستار محیط زیست، باز اصالت ژاپنی خود را فراموش نکرده است و همچنان با کولر قوی به استقبال مشتریان ایرانی آمده است. با اینکه سیستم تهویه پریوس، تک کاناله اتوماتیک است، ولی شما می توانید از روی بخش تنظیمات نمایشگر، فعالیت آن را کنترل کنید تا تنها پخش باد را در یک نقطه به صورت اتوماتیک تنظیم کنید.
پریوس در یک نگاه کلی
تست و بررسی تویوتا پریوس
در بخش شرح بررسی تئوری پریوس، می توان به طراحی آن اشاره کرد. این خودرو در تمام دوره های زمانی طراحی خاص را برای خود انتخاب کرده است و تا حدی متفاوت و متمایز بوده است. همین نوع طراحی باعث شده تا بسیاری از مشتریان بازه ۱۴۵ تا ۱۷۵ میلیون تومان به سراغ این خودرو ژاپنی نروند. این سبک طراحی بیشتر به دنبال حفظ بهترین آیرودینامیک برای خودرو بوده است که امروز می بینم چنین اتفاقی برای آن افتاده است. البته که با توجه به آمار فروش این خودرو در بازار جهانی و ایران، می توان فهمید که آدم های زیادی طراحی پریوس را قبول کرده اند و برخی هم آن را دوست دارند. در بخش طراحی داخلی، پریوس به مراتب عادی تر از ظاهر از بیرونی آن است. با اینکه طراحی داشبورد و کنسول میانی با بسیاری از خودروها متفاوت است، ولی می توان گفت که پریوس در بخش داخل خودرو قابل تحملتر است. جایگیری دکمه به خوبی انجام شده و درون پریوس برای استفاده از امکانات گیج نمی شود.
تویوتا به پریوس به عنوان یک خودرو هیبریدی حدود ۱۴۵ تا ۱۷۵ میلیون تومان، امکانات خوب و کاربردی دارد. به عنوان مثال وجود ۷ کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری، سامانه ورود به خودرو بدون کلید، رادار نقطه کور، دوربین عقب، سیستم صوتی و تصویری JBL، قابلیت شارژ بی سیم گوشی تلفن همراه، کروزکنترل، سیستم تهویه اتوماتیک، هدآپ، سنسور نور و باران، تنظیم گودی کمر برقی راننده و… از جمله امکانات پریوس به حساب می آید. نسخه های فولتری از پریوس در بازار وجود دارد که از نظر امکانات رفاهی و ایمنی در سطح بالاتری قرار دارند. به عنوان مثال در اکثر نسخه های ۱۶۰ تا ۱۷۵ میلیون تومان پریوس، سامانه هایی چون کروزکنترل هوشمند و سیستم پیشگیری از تصادف وجود دارد.

زمان ارسال پست: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۷:۴۲ ب.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, تست بلند مدت | تگ ها: ، ،

10 Responses to “تست و بررسی تویوتا پریوس”

 1. مهیار گفت:

  درسته ماشین خوبیه ولی قیافه نداره اصلا

 2. علی گفت:

  کاش یه مقایسه با سوناتا هیبرید ترتیب میدادید . میدونم ک تو یه سگمنت نیستن . اما تو ایران با وجود حذف کمری هیبرید . تنها رقیب مستقیمش سوناتا هیبریده

 3. محمد محمدی گفت:

  با سلام
  لطفا در مورد هزینه نگهداری و استهلاک این خودرو و بویژه قیمت باطری این خودرو توضیح دهید.
  با تشکر از زحمات شما

 4. اسماعیل صفایی گفت:

  سلام
  نرمی سیستم تعلیق پریوس رو‌ با کمری و کرولا و سوناتا مقایسه کنید لطفا
  اینطوری یه حس دقیقی از سیستم تعلیقش دستمون میاد

 5. محسن گفت:

  میشه خواهش کنم دیگه آخر مقاله ها رو اینجوری ول نکنید و یه نتیجه گیری مختصر انجام بدید
  از فضای زیاد صندوق عقب و لاستیک های کوچکش سخنی در میان نیامد
  متشکر

 6. علی گفت:

  توی شهر و جاده که برا من همیشه مصرف ۶ یا ۶٫۱ لیتر تو صد کیلومتر رو نشون میده. اون عدد ۵ که امکان نداره. از نظره شتابگیریم که خوبه اما تا حالا اندازه نگرفتم فک کنم زیر ۱۲ ثانیه باشه. حواست نباشه تو جاده یه دفعه میبینی داری ۱۶۰،۱۷۰ تا داری باهاش میری خیلیم راحت و نرمه اما برا ۴ نفر مناسبه. از نظره هندلینگ و کنترل هم عالیه. با سراتو مقایسه کردم بهتر میره. یه سوال این آپشنه سانروفو و گرمکن از کجا اوردن؟ اصلا تو هیچ نمونه ای همچین آپشنی وجود نداره.

 7. علی گفت:

  این ماشینیم که شما تست کردید لو آپشنه. داخل چرمشو و فضای داخله مشکیش( داشبورد و فرمون و …) خیلی خوشگلتره. یه نکته عالیه دیگش فرمونشه که بسیار نرمه

 8. علی گفت:

  با سلام خدمت دوستان محترم
  من دو ماه هست که این ماشین را خریدم و تا الان حدود ۷۰۰۰ کیلومتر باهاش رانندگی کردم. از لحاظ هندلینگ و نرمی ماشین خوبیه و به نسبت قیمتش ارزش خرید را داره اما یک نکته هست که متاسفانه توی مقالات هم بهش اشاره نمیشه، هزینه ی نگهداری این ماشینه؛ توی کتابچه ای که کمپانی تویوتا ارائه داده نوشته شده که هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر ماشین باید سرویس بشه (شامل تعویض روغن و فیلتر روغن و چک کردن فیلتر هوا و …) اما شرکت “ایرتویا” میگه که هر ۵۰۰۰ کیلومتر ماشین نیاز به سرویس داره و اگر این سرویس ها انجام نشه گارانتی خودرو را لغو میکنه.
  هزینه هر بار سرویس دوره ای طبق فاکتور نمایندگی حدود ۳۴۴ هزار تومن هست، که خودش هزینه ی بالایی هست، که با نصف شدن دوره های سرویس (طبق قانون ایرتویا) یک هزینه دوبرابری به مالکان تحمیل میشه.
  از گروه اسب بخار خواهشمندم در مورد هزینه های نگهداری این ماشین طبق استاندارد کمپانی تویوتا و این هزینه ها با قوانین ایرتویا یک مقاله بنویسند.(بنده حاضرم مدارک سرویس ها را در اختیار سایت قرار بدم.)
  با تشکر

 9. کیا گفت:

  با سلام
  در مورد نظر آقا علی که در مورد هزینه های سرویس و .. صحبت کرده بودند باید بگم که اگه شما دفترچه ی گارانتی رو “دوباره” مطالعه بفرمایید , ملاحظه خواهید کرد که سرویس های دوره ای برای خودروهای هیبریدی و دیزلی هر ۵۰۰۰ و برای خودروهای معمولی (بنزینی) هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر میباشد 🙂
  در ضمن در مرحله های بعدی سرویس هزینه سرویس تا ۲۴۰ هزار تومان کاهش پیدا میکنه.

 10. علی گفت:

  با سلام مجدد
  آقا کیا اگر متنی که من نوشتم را دقیق بخونید! نوشتم که “کتابچه ای که کمپانی تویوتا ارائه داده” و منظورم PRIUS Owner`s Manual هست که اگر شما به صفحه ۵۰۶ این کتابچه مراجعه کنید طبق جدول نگهداری ذکر شده هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر سرویس انجام بشه.
  ممنون میشم اگر در مورد کاهش هزینه سرویس هم بیشتر توضیح بدید چون توی سرویس ۵۰۰۰ فقط روغن و فیلتر روغن و فیلتر هوا را تعویض کردند.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.