فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

تجربه رانندگی با هیوندای النتراAD + مشخصات نهایی نسخه تولیدی

تجربه رانندگی با هیوندای النتراAD + مشخصات نهایی نسخه تولیدی
النترا AD به عنوان آخرین نسل از این اتاق هیوندای کره جنوبی شناخته می شود که در حال حاضر به صورت وارداتی توسط شرکت های آسان موتور و کرمان موتور به بازار ایران آمده است. حال شرکت کرمان موتور برنامه دارد تا این سدان به روز بازار جهانی را در خط تولید خود مونتاژ کند و در همان ابتدای کار داخلی سازی بیش از ۲۰ درصد و تولید به روش CKD را انتخاب کرده است.

این شرکت قیمت النترا AD تولید داخل را در مرحله پیش فروش و تحویل از تابستان سال آینده به صورت قطعی، ۱۴۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام کرده و برنامه دارد تا این خودرو را در نسخه فول آپشن به بازار کشور بیاورد. برای همین چندی پیش شرایطی فراهم شد تا خبرنگاران تخصصی حوزه خودرو تجربه رانندگی با النترا نسل جدید را، آن هم با نسخه وارداتی در پیست تعیین شده شرکت کرمان موتور داشته باشد. این شرکت برنامه دارد تا تست درایو محصولات خود را برای تمام مشتریان فعال سازد.

النترا با چه امکاناتی به روی خط تولید می رود؟
آن طور که کارشناسان کرمان موتور می گویند، طی قرارداد این شرکت با کمپانی هیوندای قرار است که النترا AD با سطح امکاناتی فول آپشن به بازار ایران بیاید. طبق شنیده ها النترا تولید کرمان موتور به امکاناتی نظیر سانروف، سنسور پارک جلو و عقب، مانیتور با GPS فعال، تودوزی چرم، گرمکن صندلی های جلو و عقب، سردکن صندلی های جلو، سیستم تهویه دوگانه، کروزکنترل، دوربین عقب، آینه تاشو برقی، فرمان کمکی برقی، تنظیم حالت رانندگی، سنسور نور و باران، استارت دکمه ای، تودوزی چرم، رادار خطی، شش کیسه هوای ۱۰ نقطه ای، سیستم کنترل پایداری، سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی، حافظه صندلی راننده، صندلی راننده برقی و… مجهز است. به گفته مدیران کرمان موتور هم النترا مونتاژی نسبت به نسخه های وارداتی این شرکت تنها ایربگ زانو را ندارد. اما برخی کارشناسان نیز احتمال می دهند که کرمان موتور آپشن هایی چون حافظه صندلی، سردکن صندلی های جلو، گرمکن صندلی های عقب و تریم چرم یک دست را بر روی نسخه های تولیدی نصب نکند.


النترا با چه پیشرانه ای در کرمان موتور مونتاژ می شود؟

النترا AD تولید داخل نیز موتور و گیربکس مشابه به نسخه های وارداتی را دارد. این خودرو به موتور دو لیتری MPi مجهز است که ۱۵۲ اسب بخار را با گشتاور ۱۹۶ نیوتون متر تولید می کند و توان آن توسط یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک با حالت تیپترونیک به چرخ های جلو می رسد. در تست های رسمی و با شرایط جوی و فنی استاندارد، النترا AD می تواند شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در کمتر از ۱۰ ثانیه ثبت نماید و به حداکثر سرعتی نزدیک به ۲۰۵ کیلومتر بر ساعت برسد. جالب است بدانید که سری موتور النترا AD شباهت فنی زیادی با کیا سراتو سایپا دارد و تنها برنامه نویسی کارکرد و استانداردهای النترا نسبت سراتو سایپا به روزتر است.

رانندگی با النترا AD در مسیر تست
مسیر تست کرمان موتور، همانند آن چه که در تجربه رانندگی با اکسنت مطرح کردیم، بر مبنا آشنایی اولیه با خودرو چیدمان شده بود و بسیاری از موارد تست های پارامتری را نمی شد تا محل برگزاری انجام داد. برای همین بیشتر در این بخش به برخی نکات قابل لمس اشاره می کنیم.
اولین مسئله که در برخورد با النترا جدید متوجه می شوید، طراحی به روزتر این خودرو نسبت به نسل قبلی است. همچنین فضای بار خودرو تا حد قابل توجهی بهتر شده و می توان در سفرها بیشتر روی این خودرو حساب کرد. صندلی های خودرو ارگونومی بهتری نسبت به نسل قبل و حتی سراتو سایپا دارند و از طرفی به خاطر اصلاح پلتفرم النترا، می بینیم که فضای پای بهتری برای سرنشینان ردیف عقب خودرو در نظر گرفته شده است. قرارگیری بسیاری از دکمه های روی داشبورد و فضای میانی جلو، به سبکی است که کارکردن با آن آسان است و زیاد راننده و سرنشینان را گیج نمی کند.
وقتی به النترا AD آن هم از نسخه وارداتی استارت زدیم، شاهد آن بودیم که لرزش موتور به کابین خودرو منتقل نمی شود. همچنین با چند بار گاز هرز دادن همچنان ثبات کابین در النترا دیده می شود و تکان های ریز در این خودرو احساس نمی شود. هنگامی که سیستم تهویه خودرو با حالت درگیری کومپرسور کولر کار می کند نیز دوباره از تکان های بیهوده چیزی در کابین احساس نمی شود و می توان این نکته را برای النترا جدید مثبت دانست.
وقتی با النترا جدید رانندگی را آغاز کردیم، متوجه شدیم که در هر حالت رانندگی چه عادی و یا اسپرت و اکونومی، گیربکس خودرو تمایل دارد تا سبکترین دنده را انتخاب کند تا کمترین فشار به موتور بیاید. اما می توان گفت با تغییر نسل در النترا، گیربکس خودرو هم باهوشتر شده و می توان در حالت اسپرت معکوس های به نسبت مناسبی از خودرو دریافت کرد. از طرفی با اینکه گیربکس نرم و دقیق عمل می کند، اما همچنان گاز هرز چند صدم ثانیه ای نیز در این سدان کره ای احساس می شود که از نگاه بسیاری از کارشناسان، به ذات خودروهای کره ای بر می گردد. لازم به ذکر است که در حالت اسپرت فرمان خودرو سفتتر شده و حساسیت پدال گاز بالا می رود و ضریب زمانی تعویض دنده کوتاه و حساسیت آن به فشار گار نیز کم می شود.


با توجه به تغییر سیستم تعلیق النترا در نسل جدید، هندلینگ بهتر خودرو کاملا قابل لمس است. همچنین در نسخه وارداتی تست شده، سواری خودرو به واسطه تعلیق به روزتر بهتر شده و سرنشینان عقب خودرو راحتی بیشتری را احساس می کنند. در پیچ های تند می توان روی قابلیت فنی النترا حساب باز کرد، اما همیشه یادتان باشد که تا حد امکان در پیچ های تند دور موتور خودرو را در حالت رو به بالا نگه دارید تا در زمان فرار خودرو بتوانید در کنار سیستم کنترل پایداری از طریق گشتاور لحظه نیز تا حد امکان مسیر خودرو را در جهت مناسب تعیین کنید. ترمزهای خودرو در پیچ ها و همچنین مسیر صاف عملکرد خوبی را دارند و برای یک خودرو کره ای حدود ۱۵۰ میلیون تومانی (نسخه وارداتی در محدوده ۱۹۰ میلیون تومان) باید هم این طور باشد. وقتی هم که پای خود را تا انتها به روی گاز می گذارید از حالت تعویض دنده دستی استفاده می کنید، یادتان باشد که در هر دور موتوری به شما معکوس دلخواه تحویل داده نمی شود و از طرفی با عبور از حد مجاز دور موتور، دنده به رسم گیربکس های اتوماتیک خودروهای عادی نیز تعویض می شود. در دور موتورهای بالا طبیعی است که صدای موتور به کابین می آید. اما این صدا در دور موتور کمتر از ۳۸۰۰rpm کم است و آزار دهنده نیست. همچنین به خاطر موتور دو لیتری ۱۵۲ اسب بخار نباید توقع صدای جذاب و غرش طوفانی را از النترا AD داشته باشید.

نتیجه گیری پایانی…
النترا AD با توجه به استانداردهای هیوندای و سابقه مونتاژ کرمان موتور برای محصولات این برند کره ای، می توان یک خودرو با کیفیت باشد. طراحی النترا برای عموم مردم جذاب است و می تواند نظرهای بسیاری را به سمت خود بکشاند. اما یادتان نرود که از این خودرو نباید توقع کیفیت یک محصول ژاپنی را داشته باشید. با اینکه متریال به کار رفته در النترا نسل جدید قابل قبول و از نگاه برخی افراد بسیار خوب است، اما همیشه باید در نظر داشت که خودروهای کره ای به نگهداری خوب و مرتب نیاز دارند تا بتوانند طول عمر بالایی داشته باشند. با توجه به وضعیت اقتصادی نه چندان جالب جامعه و از طرفی کاهش ارز واحد پول کشور، می توان النترا AD را یک خودرو مناسب دانست. همچنین بسیاری هنوز نمی دانند که با افزایش تعرفه واردات خودرو، تعرفه ها و قواعد مونتاژ هم تغییر کرده و تا حدی در افزایش قیمت برخی محصولات مونتاژی که با داخلی سازی کمتر از ۳۰ درصد به بازار می آید، نقش داشته است.
النترا AD در نسخه ۶ ایربگ هم به عنوان خودرویی ایمن در بازار دنیا شناخته می شود. مزیت خرید این سدان کره ای مونتاژ داخل این است که شما سوار بر خودرویی به روز هستید و همپای مردمان جهان از یک محصول جدید استفاده می کنید. از طرفی هم تفاوت شما با مردم جهان این است که برای خرید النترا AD یا باید وضع مالی خوبی را داشته باشید و یا اینکه از پس انداز سال ها تلاش و کار خود برای داشتن این خودرو خرج کنید و نمی توانید مانند مردمان اکثر دنیا النترا را به راحتی و در جایگاه یک خودرو کاملا معمولی خریداری کنید.
یکی از رقبای جدی هیوندای النترا AD مونتاژی، مزدا۳ گروه بهمن است. البته که این نسل از مزدا۳، سال هاست که در بازار جهانی تولید نمی شود و مدل های جایگزین آن به دنیا معرفی شده است. اما به هر حال در بازار ایران حکم می شود که خودرو روز بازار جهانی با رقیبی قدیمی جدال داشته باشد. اما در نظر بگیرید که مزدا۳ در بحث شتاب و کیفیت تا حدی بهتر از النترا ظاهر می شود و همچنین هندلینگ بهتری را دارد. اما از آن طرف النترا فضای کابین، امکانات و سواری و راحتی بهتری را به سرنشینان تحویل می دهد.

عکس ها: عرفان حمیدی

حسین دلاور- گروه مستند اسب بخار

زمان ارسال پست: ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ | ۹:۳۰ ق.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, تست بلند مدت | تگ ها: ، ،

5 Responses to “تجربه رانندگی با هیوندای النتراAD + مشخصات نهایی نسخه تولیدی”

 1. رضا گفت:

  در قرارداد النترا تولید داخل جز ایربگ زانو و تهویه هوای دوکانال همه آپشنها درج شده ولی طبق گفته مدیر بازارایابی کرمان قرار بود فقط ایربگ زانو نداشته باش من ثبت نام کردم ولی واقعا معلوم نیست که تحویل به موقع بدن چون تازه از اردیبهشت تولیدش استارت میخوره

 2. شکیبا: گفت:

  به نظر من توی این رنج قیمت، پریوس فول با رادار و امکانات بهتر، از طرفی سواری نرمتر، هزینه نگهداری پائینتر، فضای داخلی فوق العاده بهتر و در نهایت قیافه زشت تر، گزینه بهتری هستش

 3. بهداد گفت:

  هزینه دستمزد کارگر خط تولید در ایران بالاتره یا در کره جنوبی؟
  آخه دیسیپلین کارگران کره شمالی بخاطر دوره های زیاد آموزشی بیشتره

 4. محمئ گفت:

  تعلیق عقب النترا مونتاژی اکسل پیچشی هست یا مولتی لینک؟

 5. میلاد گفت:

  خیر سرشون تولید نکردن فقط پول مردمو خوردن واز ارزش انداختن

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.