کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

تجربه رانندگی با رنو سیمبل در منفی ۷ درجه سانتی گراد

تجربه رانندگی با رنو سیمبل در منفی 7 درجه سانتی گراد
وقتی حرف از خرید خودرو به میان می آید، اکثر افراد در خیال خود به نسخه های وارداتی فکر می کنند. خیلی ها هستند که ساعت ها در فضای مجازی جستجو می کنند تا به یک خودرو وارداتی ارزان قیمت برسند. ولی وقتی جستجویشان تمام می شود، در نهایت گزینه آنچنان جذابی برایشان وجود ندارد.
زیرا در رده های قیمتی پایین تر برای خودروهای وارداتی، نسخه همه جانبه و باب میل مشتریان ایرانی به سختی پیدا می شود. هاچبک های کوچک شهری، هاچبک های به متوسط و یا سدان های کوچکی که خدمات و شرایط بازار مناسبی ندارند. البته این طرز فکر درست یا اشتباه خریداران ایرانی است که آن ها را از داشتن برخی خودروهای وارداتی محروم می کند. زیرا از نگاه بسیاری از مشتریان، خودروی مورد نظرشان باید همه جانبه باشد و شتاب، قدرت، استهلاک مناسب، کیفیت بالا، امکانات زیاد، فضای کابین و بار مناسب و… را با هم داشته باشد. بدیهی است که با این طرز فکر، چیزی جز نفربرهای جنگ جهانی نصیب کسی نمی شود! البته این روزها هستند مشتریانی که منطقی تر فکر می کنند و شرایط خوب یا بد بازار را درک کرده اند. ولی گاهی به خاطر سلیقه های شخصی، به امکانات نه چندان کاربردی و تنها جذاب، برای خرید خودرو اقدام می کنند. برخی مواقع هم اصالت را به داشتن چند آپشن در یک خودرو تازه وارد و ناشناخته ترجیح می دهند. حال در این شماره به سراغ یک خودرو غیر چینی رفته ایم که رقیب سرسخت آن ها در رده قیمتی ۷۰ تا ۹۰ میلیون تومان به حساب می آید و می تواند تا حد زیادی حرف برای گفتن داشته باشد. طی چند روز گذشته، سفری ۷۰۰ کیلومتری را با سیمبل، ارزان ترین خودرو وارداتی رنو، تجربه کردیم. مسیر تست ما که در قالب یک سفر یک روزه چیده شده بود، شامل ترافیک های شهری تهران، آزادراه های حومه شهر، اتوبان های درون شهری، جاده های کوهستانی و مسیرهای خاکی بود. حال به شرح سفر ۷۰۰ کیلومتری می پردازیم که در طی آن ۱۲ تا ۷- درجه سانتی گراد را با سیبمل تجربه کردیم.
تجربه رانندگی با رنو سیمبل در منفی 7 درجه سانتی گراد
۱- سیمبل را درست بشناسیم
برخی فکر می کنند که سیمبل، نسخه فیس لیفت رنو لوگان یا همان تندر۹۰ است. ولی کافی است که اطلاعات فنی و رسمی این دو خودرو را کنار هم قرار دهید تا متوجه این اشتباه عامیانه شوید. رنو سیمبل، فاصله محوری و طور بیشتری نسبت به تندر۹۰ دارد. همچنین ارتفاع کلی این خودرو از تندر۹۰ کمتر است. وقتی هم که به شیشه ها، خطوط طراحی، قطعات بدنه، نقاط جوش و… دقت می کنید، به نکته ای جالب می رسید که سیمبل پلتفرمی مجزا از تندر۹۰ دارد و رنو آن را خودرویی جدید در سال ۲۰۱۴ معرفی کرده است. برخی که این مسئله را قبول دارند، می گویند که رنو سیمبل در بازار جهانی با لوگو داچیا عرضه می شود و اصلا رنو نیست! تنها برای بازار ایران چند کشور در حال توسعه دیگر، سیمبل با لوگو رنو تولید می شود. ولی این افراد چنین دیدگاهی، گویا هیچ وقت سایت رسمی گروه رنو و سایر سایت های معتبر را نگاه نکرده اند. رنو سمیبل اتاق و پلتفرم مشابه با داچیا لوگان نسل جدید دارد، ولی طبق اسناد منتشر شده در سایت ها، قیمت این پلتفرم با برند و لوگو رنو به مراتب گرانتر از نسخه داچیایی است و جالب است بدانید که گروه رنو، گارانتی به مراتب مناسب تری را برای سیمبل در نظر می گیرد. همچنین داچیا لوگان نسل جدید در خطوط تولید منحصر به فرد این برند تولید می شوند، ولی سیمبل در خطوطی مونتاژ و ساخته می شود که استانداردهای روز رنو را دنبال می کند و می تواند خودروهایی با فناوری بالا را مونتاژ کند. طبق گفته مدیران رنو و کارشناسان فنی، کیفیت مونتاژ و مواد به کار رفته رنو سیمبل به مراتب از داچیا لوگان بالاتر است. همچنین فروش این خودرو در بسیاری از بازارهای جهان با لوگو رنو انجام می شود و این به خاطر آن است که نام رنو، در برخی بازارها جا افتاده تر است. داچیا لوگان نسل جدید نسل دوم در نمایشگاه پاریس ۲۰۱۲ رونمایی شد. رنو سیمبل نیز در همان سال به نمایشگاه خودرو استانبول آمد و به عنوان سومین نسل از این خودرو روانه بازار جهانی شد. لازم به ذکر است که سیمبل از سال ۱۹۹۹ تا به امروز سه نسل از خود را می گذراند.
تجربه رانندگی با رنو سیمبل در منفی 7 درجه سانتی گراد
۲- امکانات سیمبل را درست بشناسیم
برخی فکر می کنند که رنو سیمبل امکانات خاصی ندارد. ولی کافی است که تا حدی درست به این خودرو نگاه کنید. رنو سیمبل به سیستم تهویه اتوماتیکی مجهز است که می توان از هر سه زاویه به طور هم زمان میزان پرتاب باد را تنظیم کرد. از طرفی این خودرو در نسخه های متوسط و فول به کروز کنترل و محدود کننده سرعت مجهز است. سیستم محدود کننده سرعت در برخی از خودروها وجود دارد و در اکثر خودروهای وارداتی کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان یافت نمی شود. همچنین وجود امکانات دیگری چون شیشه ها و آینه های برقی، دی لایت، مانیتور، دوربین عقب، نویگیشن فعال، پخش DVD، بلوتوث پشت فرمان، تنظیم سیستم صوتی پشت فرمان، تنطیم ارتفاع چراغ، طراحی داخلی دو رنگ با تزیینات پیانویی، صندلی های تاشونده عقب به صورت ۶۰:۴۰، کامپیوتر سفر و… آن را به عنوان یک خودرو کاربردی به بازار جهانی معرفی می کند. سیمبل با دو کیسه هوا و ترمز ABS، EBD و اضطراری به بازار ایران عرضه می شود و با پلتفرم مشترک M0 توانسته در دو کلاس تست تصادف Euro Ncap، چهار ستاره ایمنی را بدست آورد. این در حالی است که برخی خودروهای رقیب پنج ستاره ایمنی CNCAP را دارند و هنوز در تست های رسمی اروپایی و معتبر شرکت نکرده اند.
تجربه رانندگی با رنو سیمبل در منفی 7 درجه سانتی گراد
۳- پیشرانه سیمبل چقدر به روز شده است؟
سیمبل به همان پیشرانه K4M رنو- نیسان مجهز است که ۱۰۵ اسب بخار قدرت تولید می کند. ولی اینبار این پیشرانه ۱٫۶ لیتری تا حدی به روز شده و دستورهای نرم افزاری جدیدی به موتور و گیربکس داده می شود. جالب است بدانید که این پیشرانه به صورت خالص ۱۴۸ نیوتون متر گشتاور تولید می کند و با توجه به استانداردهای متفاوت کشورها در خصوص آلایندگی و…، ۱۳۸ تا ۱۴۸ نیوتون متر گشتاور را داراست. نسخه موجود در بازار ایران، ۱۴۰ تا ۱۴۲ نیوتون متر گشتاور را به چرخ ها منتقل می کند. گیربکس چهار سرعته اتوماتیک سیمبل از جهاتی به روزتر شده است و دیگر مکث لحظه ای هنگام معکوس دو به یک را ندارد. همچنین تعویض دنده به مراتب نامحسوس تر شده و هماهنگی آن بالاتر رفته است. در بخش تعویض دستی این گیربکس، جایگاه حالت منفی و مثبت نسبت به قبل تغییر کرده و اینبار برای معکوس کشیدن، باید دسته دنده را به جلو هول داد.
تجربه رانندگی با رنو سیمبل در منفی 7 درجه سانتی گراد
۴- رانندگی در شرایط گوناگون
تست و بررسی خود را از خیابان های تهران شروع کردیم. پیشینه این سبک از خودروهای رنو، ذهنیتی را برای ما ایجاد کرده بود که احتمالا در شهر مصرف سوخت بیش از ۱۰ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر را ثبت می کند. برای همین ابتدا با خودرو در برخی خیابان ها تا سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی کردیم. بعد از حدود ۳۰ کیلومتر رانندگی با محدوده همین سرعت، وارد اتوبان هایی شدیم که می شد تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت با سیمبل رانندگی کرد. بعد از آن به ترافیک عصرگاهی اتوبان صدر و بعد از آن به ترافیک اتوبان مدرس و همت برخوردیم. ترافیکی که برای رسیدن به محدوده برج میلاد از ابتدای اتوبان صدر، بیش از یک ساعت و ۴۰ دقیقه طول کشید. جالب بود که با توجه به شرایط، مصرف سوخت متوسط خودرو ۷٫۹ تا ۹٫۳ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر دارد. وقتی هم که وارد آزادراه های محدوده تهران شدیم با سرعتی بین ۹۰ تا ۱۲۰ کیلومتر حرکت کردیم، این عدد را تا ۵٫۸لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر کاهش دادیم. البته که می توان گفت در شرایطی که جاده، پستی و بلندی داشته باشد، این عدد مصرفی تا ۶٫۶ لیتر افزایش پیدا می کند. ولی وقتی که سیمبل را در حالت کروزکنترل با سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت در جاده کفی قرار دادیم، این مصرف سوخت تا ۵/۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر کاهش پیدا کرد. در کنار مصرف خوب سیمبل که مناسب برای استفاده شهری و برون شهری به نظر می رسد، تا حدی فرمان هیدرولیک این خودرو در ترافیک، سفت و سنگین سنجیده می شود. ولی در سفرهای جاده ای به خاطر سرعت رانندگی بیشتر، این سفتی تا حد معقولی کمتر احساس خواهد شد. وقتی هم که با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می کردیم، دور موتور کمتر از ۳۵۰۰RPM بود و صدای موتور به نسبت برخی رقبا کمتر به داخل اتاق نفوذ پیدا می کرد.
بعد از طی مسافتی، به جاده کوهستانی برقی رسیدیم که دمای هوا در ساعت ۱۲ ظهر، ۲- درجه سانتی گراد بود و در برخی قسمت های جاده، یخ زدگی دیده می شد. جالب است بدانید که بهبود سیستم تعلیق سیمبل نسبت به نسل های قبلی و از طرفی فاصله محوری کمی بیشتر، باعث شده تا کنترل خودرو به مراتب راحتر از خودروهای قبلی این نسل باشد. زاویه فرمان مناسب و تغییر زاویه جانبی مناسب چرخ های جلو در پیچ ها باعث شده تا سیمبل تا حد زیادی با توجه به کشش خود، در کنترل راننده باشد. البته که اگر سیستم های پایداری الکتریکی روی این خودرو نصب بود، اطمینان خاطر بیشتری در حین رانندگی داشتیم و حداقل برای افرادی که به این آیتم ها توجه دارند، ویژگی مثبتی برای سیمبل پیش چشمشان تلقی می شد. در برخی خودروها شاهد آن هستیم که در حین ترمز شدید و چرخاندن فرمان با سرعت کمتر از ۶۰ کیلومتر بر ساعت هم، انتهای خودرو از کنترل خارج می شود. ولی بهبود فنی در سیستم تعلیق خودرو باعث شده تا این مشکل به طور زیادی در سیمبل حذف شود.
بعد از اتمام تست خارج جاده ای، برای تست شتاب به مسیر صافی آمدیم که ارتفاعی بیش از ۱۱۰۰ متر از سطح دریا داشت. در این قسمت با ۸۰% ظرفیت باک و بنزین معمولی یورو۴، شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در ۱۳٫۵۳ ثبت به صورت نقطه ای ماهواره ای ثبت کردیم.
تجربه رانندگی با رنو سیمبل در منفی 7 درجه سانتی گراد
وقتی که جاده کوهستانی را بالا رفتیم، به منطقه ای کم تردد رسیدیم که اکثر آسفالت جاده آن تخریب و حاشیه جاده با برف پوشانده شده بود. قسمت های آب گرفته جاده از یک طرف و دمای ۷- درجه سانتی گراد و بارش برف سبک، تا حدی ما را برای انتخاب محدوده تست سیمبل به شک انداخته بود. احساس می کردیم که اینبار جای مناسبی را برای تست یک سدان نه چندان گران قیمت انتخاب نکرده ایم. با احتیاط هر چه بیشتر مسیر را به سمت ارتفاعات کوه ادامه دادیم. نرمی اتاق و بی صدا بودن سیمبل در این بخش تست، عاملی بود که ما را به خود وابسته کرد. در این جاده که کف برخی از خودروهای رقیب به آسفالت و سنگ ها سابیده می شود، سیمبل با کمترین مشکل به راه خود ادامه می داد و هیچ کدام از ضربه های شدید به سیستم تعلیق خودرو به شکل صدا و تکان شدید به اتاق و سرنشینان منتقل نمی شد. نکته ای که باید در این تست اشاره کنیم، بخاری خودرو عملکرد واقعا خوبی را در دمای ۷- درجه داشت و در برخی قست ها هم برای تست افت دور موتور، کولر خودرو را روشن کردیم. اولا که خنکای کولر در حد قابل قبولی بود و افت دور موتور چندان زیادی را نسبت به رقبا نداشت.
تجربه رانندگی با رنو سیمبل در منفی 7 درجه سانتی گراد
۵- نتیجه گیری
رنو سیمبل را می توان یک سدان با کیفیت، کم خرج، با دوام و مناسب معرفی کرد. این خودرو از نظر فضای کابین در سطح خوبی قرار دارد و امکاناتی که داخل و بیرون کابین آن است، کاربردی و قابل استفاده در نظر گرفته شده است. شاید طراحی بیرونی و داخلی آن ساده باشد، ولی می توان آن را با توجه به کیفیت و خطوط ثابت طراحی کمپانی مادر در حد قابل قبول دانست. البته که طراحی بحثی سلیقه ای بوده و بستگی به دیدگاه هر فرد دارد. ولی واقعیت این است که رقبا چینی از امکانات و طراحی متمایزتری برخوردار هستند، ولی هیچگاه نمی توانند کیفیت، اصالت، ایمنی و راحتی رنو سیمبل را برای راننده و سرنشینان فراهم کند. قیمت رنو سیمبل در بازار امارات با توجه به امکانات چیزی حدود ۳۸ هزار و ۵۰۰ درهم تا ۴۵ هزار درهم است. نسخه های وارد شده این خودرو به بازار ایران قیمتی حدود ۴۳ تا ۴۵ هزار درهم را دارند و از نظر فنی و قیمتی با خودرویی چون هیوندای اکسنت ۴۷ هزار درهمی رقابت می کند. با توجه به شرایط هزینه های گمرکی، اسقاط خودرو کارکرده، هزینه بار و…، امروز قیمت فول ترین های مختلف سیمبل ۷۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا ۸۶ میلیون تومان است و هیوندای اکسنت قیمتی در محدوده ۱۰۳ تا ۱۰۸ میلیون تومان را دارد.

زمان ارسال پست: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ | ۵:۳۰ ب.ظ | دسته بندی: تست بلند مدت | تگ ها: ،

9 Responses to “تجربه رانندگی با رنو سیمبل در منفی ۷ درجه سانتی گراد”

 1. امین گفت:

  این پخش که مارک وینکا هست و مطمئن باشید که نگین خودرو تو ایران روی ماشین نصب کرده

  • حسین دلاور گفت:

   اون طور که اطلاع رسانی شده و توی نمایندگی ها مشهوده، رنو مانیتور فابریک روی خودرو نصب میکنه و مشتریانی که بخوان از قابلیت نویگیشن استفاده کنن، شرکت براشون مانیتور وینکا رو به صورت رایگان روی خودرو نصب میکنه.

 2. پارسا گفت:

  و یه سوال دیگه؟داسترم چهار ستاره اروپارو گرفته؟؟؟؟ممنون

 3. جواد گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  اقای دلاور میخواستم ببینم خبر تولید این ماشین توی بن رو ساوه صحت داره یا نه؟
  اگر داره زمان تولیدش کی هست؟

 4. محمد جواد گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  اقای دلاور میخواستم ببینم خبر تولید این ماشین توی بن رو ساوه صحت داره یا نه؟
  اگر داره زمان تولیدش کی هست؟

 5. سعيد گفت:

  كسي كه سواره رونيز ،قشقايي ،لندكروزه ٩٢شده بشينه پشته اين حال ميكنه به نظرتون؟

 6. مهدی گفت:

  نگین خودرو خیلی برای بازاریابی این ماشین تلاش میکنه. حاضره همه کار بکنه جز اینکه قیمتشو معقول تر کنه. فکر کنم هزینه این تبلیغاتو از قیمت ماشینا کم کنه خود به خود بازار میگیره.

 7. امیر گفت:

  به نظر من سراتو ۹۰ تومانی خیلی بیشتر از سیمبل ۸۶ تومانی می ارزه

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.