فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

بهترین خودرو پژو در عمل چگونه است؟

بهترین خودرو پژو در عمل چگونه است؟
چندی پیش شرایطی فراهم شد تا با مدیران ارشد شرکت ایکاپ اولین تست و بررسی پژو ۵۰۸ را در ایران انجام دهیم. در این مراسم جمعی از خبرنگاران تخصصی صنعت خودرو حضور داشتند و تست ما با چند دستگاه پژو ۵۰۸ از نمایندگی رسمی ایکاپ در خیابان آزادی آغاز شد. این تست در محدوده شهری غرب تهران، اتوبان های داخل و برون شهری، جاده های کوهستانی چالوس و جاده های خاکی انجام شده است.

پژو ۵۰۸ را بشناسید
به گفته مدیران پژو، تا به امروز ۵۰۸ بهترین خودرو از این برند فرانسوی بوده و توانسته بیش از ۴۰۰ هزار دستگاه فروش را ثبت کند. این خودرو در سال ۲۰۱۴ با فیس لیفتی همراه شد و دوباره به بازار فروش جهانی بازگشت. حضور ۵۰۸ در ایران نمادی از اوج فناوری پژو فرانسه را به ما نشان می دهد و مدیران پژو می خواهند با فروش این خودرو در کشور، ذهنیت جدیدی را در خصوص خودروهای خود به مردم ایران معرفی کند. بسیاری از رقبای جهانی ۵۰۸ در ایران حضور دارد و برای همین می توان گفت که رقابت جهانی این سدان نیمه لوکس پژو، در محدوده ای کوچک اما کامل در جاده های کشور رخ می دهد. پژو ۵۰۸ رقبایی چون رنو تلیسمان، کیا اپتیما، دی اس ۵LS و هیوندای سوناتا LF را در ایران دارد و برنامه ایکاپ آن است که با معرفی این خودرو رقابت جهانی را در جاده های کشور برای ۵۰۸ پیاده کند.

مشخصات فنی ۵۰۸ چگونه است؟
پژو ۵۰۸ در بازار ایران با قوی ترین پیشرانه خود حاضر شده است. این موتور ۱٫۶ لیتر حجم دارد و به فناوری توربو مجهز است. ۱۶۵ اسب بخار قدرت و ۲۴۰ نیوتون متر گشتاور از ویژگی های این پیشرانه است که توان آن توسط گیربکس شش سرعته کمپانی Aisin ژاپن به چرخ های جلو خودرو می رسد. به گفته مدیران پژو و منابع رسمی خارجی، پیشرانه THP گروه PSA توانسته در دوره های متوالی به عنوان بهترین موتور سال معرفی شود. جالب است بدانید که این سری از پیشرانه های PSA در پژو ۲۰۰۸، سیتروئن C3 و خودروهای دی اس در کشور دیده می شود. با توجه به حضور دو ساله دی اس های مختلف با این پیشرانه در کشور، می توان اعتبار و عملکرد دقیق موتور ۱۶۵ اسب بخاری ۵۰۸ را تایید کرد. زیرا تا به امروز گزارش خرابی یا مشکل خاصی برای این پیشرانه در کشور گزارش نشده است. همچنین تیم فنی پژو به این نکته اشاره می کند که قبل از عرضه هر خودرو در ایران، تست های مختلفی در شرایط آب و هوایی کشور انجام می شود تا تطبیق حداکثری برای محصولات این خودروساز فرانسوی در کشور انجام شود.

چه امکاناتی در ۵۰۸ دیده می شود؟
۵۰۸ به عنوان یک سدان نیمه لوکس امکانات خوبی را در خود دارد. ولی سبک فعالیت پژو بر روی این سدان به شکلی است که بیشتر به امکانات کاربردی اهمیت داده است. پژو ۵۰۸ به شش کیسه هوای ۱۰ نقطه ای، تودوزی چرم، فرمان برقی، مانیتور، دوربین عقب، رادار نقطه کور، نور بالای اتوماتیک، فناوری چراغ های LED، سیستم کنترل پایداری، گرمکن صندلی های جلو، سیستم تهویه مستقل ۴ کاناله، کروزکنترل و محدود کننده سرعت، سنسور پارک جلو و عقب، سانروف، استارت دکمه ای، ماساژور صندلی راننده، هدآپ، سنسور نور و باران، صندلی های جلو برقی، خسته گیر زانو صندلی های جلو و… مجهز است.

نگاهی بر مبنا تست واقعی
بهترین خودرو پژو در عمل چگونه است؟
تست ما از خیابان آزادی شروع شد. در هر خودرو سه خبرنگار حضور داشت هر فرد بتواند ابعاد مختلف خودرو را بررسی کند. با خروج از نمایندگی ایکاپ، در همان ابتدای کار وارد ترافیک سنگینی شدیم و فرصتی فراهم شد تا عملکرد خودرو را در ترافیک بررسی کنیم. تا حد قابل قبولی سیستم رادار نطقه کور خوب عمل می کرد. همچنین اخطار به موقع در وضعیت تغییر لاین (با زدن راهنما) به راننده اعلام می شد که نشان می دهد سامانه برق این خودرو مانند اکثر خودروهای گروه PSA دقیق طراحی شده است. در ترافیک محدوده غرب تهران، آن هم قبل از ساعت ۱۰ صبح، دائما سرعتمان در دامنه ۰ تا ۴۰ کیلومتر بر ساعت بود. گاهی مجبور بودیم که ترمز ناگهانی بزنیم و اینجا بود که نمره قابل قبولی را به ۵۰۸ دادیم. عملکرد گیربکس هم خوب و منطقی بود
با اینکه عملکرد سامانه های الکتریکی خودرو خوب بود، ولی در بحث اتصال از طریق بلوتوث به سیستم صوتی، تاخیری وجود داشت و عملگرهای روی فرمان با تاخیر دو ثانیه ای دستور راننده را اعمال می کردند.
وقتی وارد اتوبان کرج شدیم، امکان آن فراهم شد تا شتاب خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. در بررسی انجام شده با توجه به شرایط تست، برای شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت پژو ۵۰۸ به عدد ۹٫۱ ثانیه رسیدیم. این عدد را کمپانی پژو ۸٫۵ ثانیه در شرایط استاندارد اعلام می کند. بعد از تست شتاب پی بردیم که چه طور موتور ۱٫۶ لیتری توربو ۱۶۵ اسب بخار این خودرو می تواند به نسبت برخی رقبا قوی تر ظاهر شود. وقتی به مشخصات فنی و دقیق موتور ۵۰۸ دقت می کنید، این سری از پیشرانه های PSA قابلیتی ویژه دارند که در کمتر خودرو هم رده ای دیده می شود. پیشرانه پژو ۵۰۸ می تواند در دور کمتر از ۱۹۰۰RPM حداکثر گشتاور ۲۴۰ نیوتون متری را به چرخ ها منتقل دهد. برای همین این خودرو می تواند در ابتدای حرکت شتاب خوبی را داشته باشد. همچنین به پشتوانه این پیشرانه توانستیم در بخش هایی از جاده سرعتی در محدوده ۱۹۵ تا ۲۱۲ کیلومتر بر ساعت را تجربه کنیم. با اینکه سرعت خودرو از حد مجاز فراتر رفته بود، ولی سوار بودن ۵۰۸ بر روی جاده قابل احساس بود. عملکرد گیربکس آیسین این خودرو در مجموع قابل قبول و خوب ارزیابی می شد. ولی در کنار تعویض دنده های نرم و همچنین معکوس های به موقع، باید گفت وقتی می خواید که از دنده ۴ به ۳ بیاید، تا حدی تاخیر احساس می شود و بعد خودرو شروع بعد شتاب گیری می کند.
با ورود به جاده چالوس، متوجه شدیم که حداقل اختلاف یک پله میان نرمی سواری پژو ۵۰۸ با رقبا وجود دارد. کوبش های اتاق در ۵۰۸ به مراتب کمتر از رقبا احساس می شد و سیستم تعلیق آن نرمتر از رقبا است. در بحث هندلینگ می توان گفت که همچنان رنو تلیسمان حرف اول را می زند. ولی عملکرد خودرو در پیچ های تند و با سرعتی بیش از ۷۵ کیلومتر خوب و قابل قبول بود. جایی از جاده نبود که ۵۰۸ نتواند با سرعت ۷۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت، از پس آن بر نیاید. در این پیچ ها عقب خودرو کاملا قابل کنترل بود و از دست راننده فرار نمی کرد.
پژو ۵۰۸ یک نکته ویژه دارد. طبق سبک مشخصات فنی PSA، به اصطلاح موتور ۵۰۸ گرمادوست است. زیرا همیشه عدد دمای رادیاتور عدد ۹۰ درجه سانتی گراد را نشان می دهد. کارشناسان پژو می گویند که سامانه خنک کاری موتور ۵۰۸ به شکلی عمل می کند تا همیشه دما موتور در محدوده ۷۰ تا ۹۰ درجه سانتی گراد باشد و بیشترین بازدهی خودرو به دست آید.
در خصوص مواد به کار رفته در کابین باید گفت که شباهت زیادی به سایر رقبا دارد. تنها DS 5LS است که به خاطر پرمیوم بودنش، موارد به کار رفته با کیفیتتری در آن دیده می شود. یکی از نکات عجیب ۵۰۸ در این تست هم، چیدمان متفاوت قطعات خودرو با توجه به سلیقه مشتریان ایرانی است. به عنوان مثال دکمه سیستم کنترل پایداری و تنظیمات هدآپ در داشبورد کوچک کنار پای راننده قرار دارد که شاید در نگاه اول نتوان آن را در خودرو پیدا کرد. همچنین وقتی می خواهید درب خودرو را برای سرنشین عقب از داخل باز کنید، باید یک بار دکمه غیر فعال کردن قفل روی داشبورد را فشار دهید و بعد دکمه آزادسازی شیشه ها و درب خودرو را از روی پنل کنار راننده بزنید. این فرایند پیچیده آنچنان خوشایند نیست و کارشناسان پژو می گویند که می توان این سامانه را از روی تنظیمات خودرو غیر فعال کرد. نکته جالب دیگر در پژو ۵۰۸، قابلیت تنظیم کروزکنترل و محدود کننده سرعت به صورت پله به پله است و هر عدد سرعتی دلخواه را می توان روی آن تنظیم کرد. همچنین وقتی فرمان برقی این سدان را می چرخانید، قرار نیست که چراغ مه شکن روشن شود و یا عدسی های داخل کاسه چراغ تغییر زاویه دهند. بلکه در گوشه های کاسه چراغ های جلو، نور سفیدی طراحی شده که با چرخش چراغ روشن می شود و می تواند بازدهی بیشتری داشته باشد.
وقتی با ۵۰۸ وارد جاده های خاکی روستایی شدیم، نرمی خودرو مناسب بود و آنچنان صدای خاصی از بیرون به داخل نمی آمد. البته که این ویژگی در اکثر رقبای ۵۰۸ هم وجود دارد. سیستم کنترل پایداری ۵۰۸ در جاده های خاکی خوب عمل می کرد و می توان روی آن اعتماد ویژه ای باز کرد. در مسیر برگشت، به تاریکی شب برخوردیم و آنجا بود که هوشمند بودن ۵۰۸ نسبت به رقبا قابل لمس بود. با اینکه برخی رقبای ۵۰۸ هم به سامانه نور بالای اتوماتیک مجهز هستند، ولی بدون شک این آپشن در این سدان نیمه لوکس پژو به مراتب بهتر از سایر خودروها عمل می کند. در پیچ های جاده به راحتی این سیستم عملکرد دقیق را به ما نشان می داد و طی چند ساعت رانندگی شبانه خطایی از آن مشاهده نکردیم.

بعد از اتمام تست توانستیم نتیجه به نسبت دقیقی از مصرف سوخت خودرو به دست آوریم. طبق بررسی های ما اگر در جاده های کفی و صاف می توان با سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت، مصرف سوخت حدود ۶٫۶ تا ۷٫۲ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر را داشت و در جاده های کوهستانی مصرف سوخت این سدان متغیر میان ۷٫۵ تا ۸٫۸ لیتر است.

نتیجه گیری
پژو ۵۰۸ در این تست نشان داد که می تواند به عنوان یک سدان خوب به مشتریان ایرانی معرفی شود. با اینکه همیشه انتقادی در خصوص قیمت این خودرو در روزهای اول وجود داشت، اما با توجه به اینکه در این چند وقته ایکاپ قیمت ۵۰۸ را افزایش نداده است، ارزش خرید این محصول را بالا برده است. باید گفت ۵۰۸ بیشتر به درد افرادی می خورد که نمی خواهند آنچنان متفاوت ظاهر شوند. با اینکه حس و حال رانندگی با این سدان نیمه لوکس متفاوت با سایر رقبا است. ۵۰۸ خودرویی مناسب برای افرادی است که دنبال سواری نرم، هندلینگ خوب و امکانات کاربردی هستند.

حسین دلاور- گروه مستند اسب بخار

زمان ارسال پست: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ | ۶:۳۰ ب.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, تست بلند مدت | تگ ها: ، ،

14 Responses to “بهترین خودرو پژو در عمل چگونه است؟”

 1. رضا گفت:

  پژو ۵۰۸ ماشین خیلی خوبی هست ولی در برابر سوناتا هایبرید هیچ حرفی برای گفتن نداره

 2. بهداد گفت:

  سلام
  بررسی ویدئویی ازش بذارید
  تشکر

  نکته مثبتی که وجود داره مشترک بودن انجین مدل های مختلف پژو است
  نکته منفی طراحی نچندان جذاب نمای بیرون و طراحی داشبورد در ۵۰۸

 3. سبحان گفت:

  سلام. ممنون از این تست. اطلاعات زیادی از این ماشین توی فضای مجازی نیست و خیلی خوبه که جدیدا سایت ها این ماشین رو بررسی کردن. تشکر می کنم از آقای دلاور به خاطر این تست بی طرف. ولی کاشکی از این ماشین تست ویدئویی بذارید. چون راحتتر میشه فهمید که چه جوریه

 4. بهنام زمانیان گفت:

  شما تلیسمان رو تست ویدئویی کردید. دی اس۵ رو هم به صورت فیلم معرفیش کردید. چرا ۵۰۸ رو ازش فیلم نگرفتید؟ تست متنی هم خوبه. ولی فیلم یه چیز دیگس. منتظر ویدئوش هستیم.

 5. شهاب لطفی گفت:

  تست جالبی بود. آقای دلاور هم که عادت داره ماشین رو همش یه بار هم که شده ببره توی خاکی. من موندم چرا ایکاپ نذاشته شما تست رو به صورت ویدئویی انجام بدید. اون جوری که خیلی بیشتر مخاطب میتونه با ماشین ارتباط برقرار کنه؟!

 6. م.م گفت:

  با اینکه خیلی دوس دارم تست و بررسی این ماشینو بخونم ولی اصلا حسش نیس این همه متن رو بخونم
  بازم تشکر ویژه از تیم نامبر وان اسب بخار بخاطر زحماتشون
  خواهشا تست هاتون رو به صورت ویدیو منتشر کنید
  مرسی

 7. مهدی گفت:

  ای جان به اون تابلو کنار جاده که نوشته ملایر ۴۵۰ کیلومتر !!!!

 8. محمدرضا ابراهیمی گفت:

  سلام.ما اومدیم دانلود کنیم دیدیم متن دارین اینجا.متن جواب نمیده ویدیویی تست کنید

 9. محمدرضا ابراهیمی گفت:

  ولی ماشینه خوب بنطر میرسه و مثله ۴۰۷ ضربه نمیخوره

 10. امیر گفت:

  با طراحی خسته کننده داشبورد و امکانات کمتر با سراتو و الانترا بیشتر قابل مقایسه هست تا سوناتا و تالیسمان. قطعا قیمتش گرونه که فروشش اینقدر سخته

 11. رضا گفت:

  سلام
  ماشینی تو این رنج قیمت اونم بدون سقف پانامرا؟!
  عکسهاتون هم خیلی کم و غیرقابل قبول بود
  ۴ تا عکس از داشبورد و رو دریاش میزاشتی ببینیم با چی طرفیم

 12. شهریار گفت:

  سلام رضا جان
  عکس داشبورد که دوتا هست ، برای عکس رودری هم تو سایت ایرانخودرو بخش نمای داخلی هست. در ضمن یه عکس هست رودری و داشبورد با هم هستن.

 13. امیر گفت:

  این پژو از سال ۲۰۱۱ در حال تولید هست و با اینکه نسبت به رقبای بازار قدیمی تره اما تا حد زیادی برابری می کنه. حالا اگه مدل ۲۰۱۸ این مدل پژو بیاد قطعا خطر بزرگی برای سایر برند های بازار خواهد بود.

 14. آرین گفت:

  به نظرم اختلاف قیمت این ماشین نسبت به رقباش تمام کاستی هاش رو پوشش میده. سواری نرمتری نسبت به تلیسمان داره و این یک امتیاز عالی برای این ماشین محسوب میشه در مورد پیشرانه اش هم باید بگم قدرت و گشتاور قابل قبولی داره.در کل باید بگم انتخاب خیلی معقولی در این بازه قیمتی هست.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.