گروه مستند اسب بخار

کارمانیا
مدیران خودرو
تبلیغات
ایرتویا
اولین ملاقات با رنو اسپس در ایران

اولین ملاقات با رنو اسپس در ایران
چندی پیش نام رنو اِسپَس در سایت ثبتارش قرار گرفت و همین مسئله باعث شد تا بسیاری فکر کنند تا محصولات بعدی رنو در ایران، این خودرو چندگانه تشریفاتی است. ولی واقعیت این است که اسپس برنامه ای برای حضور در بازار ایران ندارد و تنها سه نسخه از آن برای شماره گذاری و تشریفات گروه رنو به کشور وارد شده است.
اسپس؛ ترکیب لوکس، خانوادگی و کاربردی
در حال حاضر این سه خودرو در بزرگترین انبار خودروهای وارداتی کشور حضور دارد. شرکت نگین خودرو به عنوان نماینده رسمی رنو فرانسه در ایران به تازگی بزرگترین انبار خودروهای وارداتی را در جاده مخصوص تهران تاسیس کرده است و این سه خودرو خاص در آنجا حضور دارند. وقتی وارد این محوطه خودرویی می شویم، با حجم بسیار زیادی از تلیسمان، کولئوس، داستر و سیمبل روبه رو می شویم که برای به سبک خاص رنو و نگین خودرو در این پارکینگ رسمی نگهداری می شود. وقتی در میان خودرو چرخ می زدیم به سه دستگاه خودرو متفاوت رسیدیم که جز اِسپَس نبودند.
در این بخش به معرفی این خودرو می پردازیم.
* اسپس برای چه ساخته شده است؟
رنو اسپس به عنوان یک خودرو ون یا همان MPV بزرگ در بازار اروپا مورد استقبال واقع شده است و نسل ها و نسخه های مختلفی از آن به فروش رسیده است. این خودرو به جاداری، کیفیت و استهلاک پایین معروف بوده این روزها در اکثر نقاط اروپا در بخش های کار و تجاری و حمل مسافر از آن ها استفاده می شود. ولی در سال ۲۰۱۵، با عرضه نسل پنجم این خودرو، تمام معادلات برای خرید یک MPV بزرگ به هم ریخت. این بار رنو خودرویی را با نام اِسپَس به بازار جهانی عرضه کرده است که حتی کارشناسان صنعت خودرو، نمی توانند کلاس مشخصی را برای آن در نظر بگیرند. برخی هنوز معتقد هستند که رنو اسپس به عنوان یک MPV و ون بزرگ به حساب می آید. ولی بسیاری از کارشناسان با توجه به سبک طراحی بدنه و ابعاد و ارتفاع، اسپس را به عنوان یک کراس اوور متوسط یا SUV می شناسند. البته این دیگاه با برخی اصول شاسی بلندها متفاوت است و آن را نقض می کند. ولی از طرفی نوع طراحی بدنه و ارتفاع این خودرو از سطح زمین، می تواند آن را به یک ون بلند قامت تبدیل کند. اولین مسئله ای که اسپس را به از قالب ظاهری یک ون خارج می کند، نوع فاصله محوری و قرارگیری محوطه نصب موتور و سایز لاستیک ها است. نکته ای که شاید تا به الان در متن متوجه آن شده باشید، استفاده از واژه «اِسپَس» به جای «اِسپیس» است. در واقع Espace واژه ای فرانسوی است که معنی Space را به زبان انگلیسی می دهد و هر دو به فارسی، «فضا» معنی می شوند. ولی با توجه به نوع املا و تلفظ فرانسوی ها برای این خودرو، نام صحیح آن هم در این «اِسپَس» است.
اما سوال اینجاست که چرا رنو باید چنین خودرویی را بسازد؟ در پاسخ باید گفت که کمپانی رنو در بازار اروپا معروف ترین خودروهای ون و کار را به بازار معرفی کرده است. حال چند سالی است که مفهوم MPV را با یک کراس اوور لوکس ترکیب کرده و در بازار اروپا جواب مثبتی به خاطر این کار گرفته است. در حال حاضر رنو اسپس در کنار اینکه فروش خوبی در میان مردم و خانواده ها دارد، به خاطر کیفیت و نوع طراحی در بسیاری از مراسم های تشریفاتی مورد استقبال قرار می گرفته است. حال نسخه های وارد شده از اسپس در ایران قصد دارند تا همین کاربرد را در ایران داشته باشند و بخشی از تشریفات تیم رنو را در کشور بر عهده می بگیرد.
* مشخصات فنی اسپس چگونه است؟
نسخه های وارد شده به ایران، پیشرانه ۱٫۶ لیتری توربو ۱۹۰ اسب بخاری (در برخی نسخه ها تا ۱۹۷ اسب بخار) دارند. همان پیشرانه ای که ۲۶۰ نیوتون متر گشتاور دارد و امروز روی تلیسمان در بازار ایران نصب شده است. جالب است بدانید که اسپس با گیربکس ۷ دنده اتوماتیک دو کلاچه، توان این را دارد که در ۸/۵ ثانیه شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را ثبت کند. مدل هایی که امروز در انبار نگین خودرو هستند، از نسخه اینیشیال بوده که فولترین مدل های رنو را شامل می شوند. این اسپس ها به سیستم ۴Control نیز مجهز شده اند. این سیستم باعث می شود تا اسپس در حین راه رفتن با چرخش فرمان، چرخ های عقبش هم واکنش نشان دهند و در جهت پیچ بچرخند. وجود این سیستم باعث شد تا این خودرو تک دیفرانسیل هندلینگ بسیاری خوبی را به دست آورد.
* رنو اسپس چه ویژگی هایی دارد؟
از ویژگی های این خودرو می توان به ۶ کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری الکتریکی، ۷ صندلی مستقل چرمی، گرمکن صندلی های جلو، گرمکن فرمان، سیستم تهویه دوگانه اتوماتیک، پرتاب باد با قابلیت تنظیم فشار برای ردیف های دوم و سوم، سقف پانارومیک، سنسور پارک جلو و عقب، رادار نقطه کور، رادار خطی، چراغشوی، دی لایت، رینگ های ۱۸ اینچی، ماساژور صندلی های جلو، تنظیم حالت رانندگی، ترمز پارک برقی، سنسور نور و باران، کروزکنترل و محدود کننده سرعت، موس وسط، پرده های شیشه عقب، سیستم صوتی حرفه ای BOSE، نمایشگر و رایانه کنترلی RLINK2، فرمان برقی حساس به سرعت، هدآپ، صندلی های برقی جلو، آینه های تاشو برقی، سیستم اتوپارک و کمکی پارک، منو فارسی، آینه وسط حساس به نور، نورپردازی داخلی، گرمکن دو حالته صندلی های ردیف دوم، یکپارچه شدن صندلی های عقب به صورت برقی، نور بالای اتوماتیک، کروزکنترل هوشمند، سیستم پیشگیری از تصادف، صندوق عقب برقی، قابلیت شارژ گوشی از ردیف عقب خودرو، و… اشاره کرد.
* یادآوری تجربه سفر با اسپس
سال گذشته وقتی که برای تست رنو تلیسمان و کولئوس به فرانسه سفر کردیم، حدود ۵ روز را با خودروهای اسپس در سطح شهر و برخی مناطق بیرون جاده گذراندیم. واقعیت این است که اسپس خودرویی مناسب برای خانواده هاست. ولی نمی توان روی ردیف سوم آن حساب زیادی باز کرد و بیشتر مناسب کودکان است. ولی کیفیت به کار رفته در کابین اسپس می تواند برای بسیاری از رقبا چالش بر انگیز باشد. همچنین وقتی که پا بر روی پدال گاز این خودرو می گذارید، شتاب عجیب را برای یک خودرو MPV تجربه می کنیم. صندلی های به نسبت راحت این خودرو می تواند یکی از دلایل انتخاب آن برای مراسم ها باشد. ولی با توجه به اینکه صندلی های عقب به صورت تنظیم جداگانه و تکه تکه طراحی شده است، نمی توان گفت که آنچنان مناسب افراد سنگین وزن (بیش از ۱۲۰ کیلوگرم) طراحی شده است. پایداری خوب، صدای کابین کم و سیستم تهویه قوی از ویژگی های کاربردی اسپس به حساب می آید. همچنین وجود امکانات پیش گیری از سانحه از ویژگی هایی است که این خودرو را برای تمام سرنشینان امن می سازد.
* اسپس به درد ایران می خورد؟
واقعیت این است که در این چند سال خودروهای MPV جایگاه مناسبی را در میان مردم نداشته اند. ولی با توجه به سبک طراحی اسپس و امکاناتش می توان آن را به عنوان یک خودرو خانوادگی و با امکانات زیاد معرفی کرد. طراحی زیبا کابین و بیرون خودرو به عنوان نکاتی به حساب می آید که نظر بسیاری از مشتریان ایرانی را به سمت خود می کشد. ولی ذهنیت ون بودن این خودرو فرانسوی تا حد اجازه خرید اسپس را به مشتریان نمی دهد. تنها راه این است که ابتدا کاربرد چنین خودرویی برای مردم شفاف شود و بعد با توجه به نیاز مشتریان ایرانی واردات آن انجام شود. البته همان طور که اشاره شد، گروه رنو برنامه ای برای عرضه این محصول در بازار ایران ندارد و قرار نیست طی چند ماه آینده در کشور به فروش برسد.


عکس ها : عرفان حمیدی

زمان ارسال پست: ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ | ۸:۰۱ ب.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, تست بلند مدت | تگ ها: ، ،

4 Responses to “اولین ملاقات با رنو اسپس در ایران”

 1. امیرحسین گفت:

  موتورش قدرت کمتری داشت بهتر بود بنظرم

 2. نوید پیلوار گفت:

  ظاهر خیلی شیکی داره،امکاناتش هم خوب بنظر میرسه،ولی من بهتون پیشنهاد میکنم کارنز رو هم تست کنین،ماشین جذابیه،تجربه کردم که میگم.

 3. شیوا گفت:

  به لحاظ امکانات خوب است اما قطعا قیمت گذاری روی سرنوشت آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود. درحال حاضر خانواده ها کم جمعیت بوده و نیاز مبرمی به این حجم از فضا ندارند بنابراین زمانی پول به این ماشین میدهند که مزیت قیمت را هم برای آنها به همراه داشته باشد. اگر قرار باشد بالای ۲۰۰ میلیون روی آن قیمت گذاری شود قطعا گزینه های خوش استیل تر و جا افتاده تر زیادی در بازار وجود دارد.

 4. پوريا گفت:

  اول كه عنوان و عكسها رو ديدم خيلي خوشحال شدم
  ولي بعد كه ديدم نوشته برنامه اي براي واردات ندارن يكم پٓكٓر شدم
  ظاهرش خوبه
  اگر هم واردات داشت و قيمتش مناسب بود حتماً اقدام ميكردم
  بهر حال اگه از دوستان نگين خودرو نظر من رو خوندن و اگر امكانش بود من تا دي ماه ميخوام ماشين بخرم و از اين ماشين خوشم اومد!

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.