گروه مستند اسب بخار

کارمانیا
مدیران خودرو
اولین تست و بررسی سورن توربو در ۱۵ روز

اولین تست و بررسی سورن توربو در 15 روز
وقتی به سابقه صنعت خودرو ایران نگاه می کنیم، به این نکته می رسیم که سال ها بود ایرانیان به دنبال خودرو ملی می گشتند و در هر کمپانی خودروساز ایرانی، تعدادی مهندس روی این پروژه کار می کردند. گذشت تا اینکه ایران خودرو نام خود را به عنوان اولین خودروساز ملی در ایران ثبت کرد. از همان زمان انتقادها آغاز شد که بازنگری بر روی پلتفرم پژو ۴۰۵ را نمی توان دست آوردی در حد نام خودرو ملی دانست. با توجه به اینکه، مشخصات فنی سمند و پژو ۴۰۵ هم مشابهت دارند. برخی کارشناسان صنعت خودرو که در گذشته سِمَتی در آن داشتند، به این مسئله اشاره می کنند که طراحی پلتفرم برای خودرو ملی صرفه اقتصادی ندارد و سمند هم توقع ما را بر آورده نکرده است.
سال ۸۵ بود که ایران خودرو از نسل دیگر سمند، یعنی سورن رونمایی کرد. سورن حکم یک خودرو جدید را داشت، ولی تنها در طراحی چراغ ها و سپر با سمند متفاوت بود و نمی شد فرقی بین این دو خودرو گذاشت. بعدها قلم طراحان ایرانخودرو بیشتر چرخید و دستی هم به سر و گوش داخل سورن کشیدند که حداقل تفاوت اسمی بیشتر احساس شود. اوج خلاقیت خودروی ملی ایران، به دنا ختم می شود. خودرویی که در سال ۱۳۹۱ معرفی شد و دو سال بعد به بازار راه پیدا کرد. این بار تغییرات اساسی تر بود. ولی باز می دیدیم که پلتفرم، شیشه ها، دربها، سقف و ستون هم برای همان سمند دهه ۸۰ است و تغییر نکرده. با آمدن دنا دیدیم که بازار هیجان خاصی را از خود نشان داد و قیمت دنا را تا ۵۰ میلیون تومان هم بالا برد. این روزها دنا تا سقف ۴۵ میلیون تومان در بازار معامله می شود و خریداران آن، تعداد نمایندگی و کیفیت بیشتر دنا را برتری نسبت به خودروهای چینی هم قیمت می دانند.
در این مدت که طراحان ایران خودرو در حال تلاش برای بدنه بودند و سعی می کردند خودرویی قدیمی را جدید جلوه دهند، آن طرفتر واحد فنی در حال بررسی روی موتورهای جدید بود. منظور از موتورهای جدید در سال های اول، هر آنچه که پژو به ایران می فرستاد بود. ولی با گذشت چند سال، بالاخره EF7 که موتور ۱٫۷ لیتری و ۱۱۴ اسب بخاری بود معرفی شد و به عنوان موتوری با قابلیت پایه گاز سوز روی نمونه های مختلف سمند نصب شد. اوایل ایراداتی از این موتور گرفته می شد و خدمات نه چندان جالب در مقابل مهندسی به نسبت جدید خودرو باعث می شد که خیلی ها از خرید خودرویی با موتور EF7 دوری کنند. با گذشت مدت کوتاهی و رفع اکثر نواقص شاهد بودیم که بازار نسبت به این موتور کم مصرف واکنش خوب نشان داد و کم کم فروش سمندهای EF7 بهبود پیدا کرد.
اولین تست و بررسی سورن توربو در 15 روز
یاد دارم که وقتی قرار بود دنا به بازار معرفی شود، اعلام شد با چند موتور مختلف به بازار عرضه می شود. یک موتور که همین EF7 فعلی است که روی خودرو نصب است. یک موتور هم ۱۹۰۲ سی سی حجم داشت که امروز روی پارس های ELX جدید نصب می شود. موتور سوم هم با عنوان توربو یا پرخوران معرفی می شود. ولی هرگز این بحث ادامه پیدا نکرد که بالاخره این موتور توربو چه هست؟ روز شنبه، هفدهم بهمن ۱۳۹۴ بالاخره معلوم شد که منظور ایران خودرو از موتور توربو چه بوده است. این موتور ۱٫۷ لیتر حجم دارد و بر مبنا EF7 طراحی شده است. با تغییراتی که هر شرکتی برای توربو کردن موتورهای خود استفاده می کند، مثل تغییر قطر قطعات داخلی، تغییر دریچه ها و دهنه های ورودی و خروجی، تغییر دبی و کانال کشی و… در موتور EF7 اتفاق افتاده و با نصب کیت توربو، قدرت این موتور در حالت استاندارد به ۱۵۵ اسب بخار و گشتاور ۲۱۵ نیوتون متری رسیده است. به گفته یکی از مهندسان ایران خودرو، توان تولید این موتور توربو تا ۱۷۵ اسب بخار هم است. ولی بخاطر مسائل ایمنی و استهلاکی، سیستم توربو محدود شده است و تا دورهای قبل ۵۵۰۰rpm کار می کند. علاوه بر موتور سیستم گیربکس هم بازنگری شده و ضرایب دنده تا حدی ملموس تغییر کرده است. این تغییر ضرایب باعث شده تا در حین رانندگی، استفاده بهینه ای از سیستم توربو داشته باشید و لذت رانندی بیشتری را احساس کنید.
این موتور ۱۵۵ اسب بخاری روی سورن نصب می شود. خودرویی که سال ۱۳۸۵ رونمایی شده است، در سال ۱۳۹۴ با موتور جدیدی به بازار معرفی می شود. نمی دانیم چرا ایرانخودرو این تغییر را روی دنا اعمال نکرد که خودرویی به روزتر به حساب می آید! سورن توربو از نظر ظاهری تفاوتی با سورن های دیگر ندارد. تنها یک لوگو توربو است که روی گلگیر جلو سمت راننده نصب شده است. شاید بهتر بود که ایران خودرو این دستاورد خود را با نماد بهتری در اولین محصول توربو خود نمایش می داد. شاید یک خط کشی ملایم یا تغییر در رنگ قطعاتی مثل جلو پنجره، آینه و یا نصب قطعه ای مثل رکاب اسپرت، باعث می شد تا این خودرو کمی جدید به نظر برسد و حداقل در خیابان تفاوت آن ها برای ماشین بازها در نگاه اول مشهود شود. البته اگر کاپوت را بالا بزنید، کاور توربو روی موتور را مشاهده می کنید.
قبل از اینکه سورن توربو به طور رسمی معرفی شود، شرایطی فراهم شد که تستی از یکی از ۲۶۰ دستگاه تولید اولیه این خودرو را داشته باشیم. تست و آزمایشی که کوتاه نبود و دو هفته طول کشید. احتمالا این زمان برای بررسی یک خودرو در ایران کافی و معقول باشد و به توان به نکاتی در مورد خودرو رسید. اولین مسئله که واقعا در سورن توربو مورد بررسی ما دلچسب نبود، عدم تغییر در طراحی خودرو بود که هیچ تفاوتی را بین توربو و بقیه سورن ها پیدا نمی کردید. شاید اگر این مسئله با نکات فوق جلوه داده می شد، این خودرو در ظاهر جذاب تر دیده می شد.
اولین تست و بررسی سورن توربو در 15 روز
وقتی پشت سورن توربو می نشینید و استارت می زنید، قرار نیست اتفاق خاصی بی افتند. زیرا در اصل یک موتور EF7 را روشن کرده اید. خودروی مورد بررسی ما هفت هزار کیلومتر راه رفته بود و همین مسئله نشان می داد که احتمالا در این دوره های تست مختلف آب بندی شده است. وقتی دنده را در حالت یک قرار می دهید، به نرمی جا می رود و راحت می توانید حرکت کنید. ریگلاژ کلاچ تا حد قابل قبولی خوب انجام شده و زیاد خسته کننده نیست. وقتی به دور موتور ۱۶۰۰rpm می رسید، کمی احساس می شود که قرار است خبری بی افتد و صدای سوت خفیفی شنیده می شود. برای اینکه مطمئن شوید، پا را تا ته روی گاز می گذارید می بینید که این دور موتور ۲۰۰۰ تا ۲۳۰۰ است که سوت اصلی اوج فعالیت توربو را می زند و به طور ناگهانی قدرت خودرو افزایش پیدا می کند و به صندلی می چسباندتان. این تغییر ناگهانی قدرت و اعمال بیش از حد گاز باعث می شود تا گشتاوری خروجی جدید فرمان را در بعضی مواقع بازی دهد که به احتیاط بیشتری در حین رانندگی اسپرت احتیاج دارید. به لطف ضریب دنده های خوب که اصلاح شده است، موتور خودرو خوب خود را نشان می دهد و دنده ها راحت تر اعمال نیرو را به چرخ ها انجام می دهند. مسئله ی ناراحت کننده در این خودرو این است که بعد از دور موتور ۲۰۰۰، سرعت پیمایش عقربه دور سنج بالا می رود و تا به ۵۵۰۰ می رسد، توربو از مدار خارج شده و به مرز کات آف می رسید. این مسئله باعث می شود که در حین شتابگیری کمی سرعت تعویض دنده را بالا ببرید و تازه در اوج لذت رانندگی با توربو، باید از اوج هیجان خود کم کنید و دوباره از اول تعویض دنده کنید. با کمی رانندگی پر شتاب متوجه می شوید که کات آف در ۵۵۰۰ دور، بدون دلیل نیست. شرکت ایران خودرو تغییر مشهودی را بر روی جلوبندی و سیستم ترمز و پایداری خودرو انجام نداده است. برای همین احتمال دارد با خودرویی که به راحتی ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت می رود، در سرعت ها و شتابگیری های بالا به مشکل بخورید. طبق اعلام شرکت شتاب صفر تا صد این خودرو در محدود ۱۰ ثانیه است. در تست هایی که ما در تهران با بنزین سوپر انجام دادیم، با پنج سرنشین در هوای بارانی عدد ۱۰٫۷ ثانیه را ثبت کردیم که نمی توان آن را شتابگیری اصولی نامید. ولی در هوای صاف و زمین خشک و یک راننده با بنزین سوپر، این شتابگیری را در ۹ ثانیه می توان رکورد زد که واقعا عدد جذاب و خوبی به حساب می آید.
در هفته اول تست ها و رانندگی با سورن توربو، خودرو را در جاده های مختلف و شرایط متفاوت آب و هوایی و ترافیکی بررسی کردیم. در برخی جاده ها فشارهای نامتعارفی به خودرو آوردیم و گاهی در ترافیک هم فشارهای ناگهانی به سیستم توربو وارد می کردیم. نکته جالب این بود که مصرف سوخت خودرو در این فشارهای غیر طبیعی، بعد از محاسبه ما ۱۰٫۵ لیتر به ازای هر صد کیلومتر بدست آمد. در تست های بعدی که فشار به خودرو را کاهش دادیم، شاهد بودیم که مصرف سوخت ترکیبی در محدوده ۷٫۱ تا ۷٫۵ لیتر متغیر است. با توجه به ارقام بدست آمده می توان پیش بینی کرد که این خودرو در شرایط رانندگی عادی مصرف سوخت معقولی دارد. طبق اعلام شرکت ایران خودرو هم حدود ۱۳ در صد از میزان آلاینده های خروجی سورن کاهش پیدا کرده است. در بررسی های انجام شده طی ۱۵ روز، به این نتیجه تجربی رسیدیم که بنزین سوپر باعث عملکرد بهتر موتور می شود. هرچند که بنزین سوپر هم داستان دراز خود را دارد.
اولین تست و بررسی سورن توربو در 15 روز
نکته جالب این است که اگر تجربه ای از سورن EF7 با قدرت ۱۱۴ اسب بخار داشته باشید، نسخه توربو برایتان هیجان انگیز و چالاک به حساب می آید. این مسئله تا حد زیادی درست است. زیرا دیگر لازم نیست به خاطر هر سربالایی دنده معکوس بکشید و با ظرفیت تکمیل، در مقام راننده احساس تنبلی را در خودرو بکنید. ولی اگر تجربه ای از خودروهای مثل سورن و دنا نداشته باشید، شاید سورن توربو آنقدر احساس اسپرت بودن را به شما ندهد. زیرا در دور موتور زیر ۵۵۰۰rpm کات آف اتفاق می افتد که شاید از نظر ماشین بازها زود باشد. ولی باید یادمان باشد که همین توربو باعث شده تا سورن توربو چالاک تر از محصولات دیگر ایران خودرو و شاید تولیدات داخلی باشد. در بررسی انجام شده، سورن توربو با اختلاف زیادی از نسخه ELX جلو می افتد و در بدو حرکت MG6 توربو ۱۶۰ اسب بخاری را پشت سر گذاشته و در سرعت های بین ۷۰ تا ۱۴۰ پا به پای ام جی ۶ حرکت می کند که با توجه به خودرویی تولید ملی قابل قبول است.
ایران خودرو تولید موتور توربو را امری افتخار آمیز می داند. زیرا تلاش مهندسانش است که به نتیجه رسیده و تا حد زیادی به دانش روز جهانی در خصوص موتورهایی با تنفس مصنوعی دست پیدا کرد که ما هم از همین جا تبریک می گوییم. ولی شاید جای سوال باشد که چرا این موتور روی دنا که محبوبتر است نصب نشد. سورن خودرویی است با عمر حدودی ۱۰ سال که تازه به موتور توربو مجهز شده است. این در حالی است که تنها بخش دینامیک و فنی خودرو تقویت شده است و ارتقایی عامه پسند در سورن توربو اتفاق نیافتاده است. مثلا خبری از صندلی برقی با حالت های بیشتر نیست یا سیستم پایداری الکتریکی و کیسه هوای هوای جانبی روی خودرو نصب نشده است. نکته عجیبتر این است که سورن توربو از داشبوردی بهره مند است که جدید نیست و از نظر طراحی و کارایی، داشبورد سورن ELX بهتر ظاهر شده است. به هر حال انتظار می رود که یک خودرو از همه جهت کامل به سبد محصولات ایران خودرو در بحث تولیدات ملی بپیوندد.
پاسخ مسئول پروژه موتور توربو، به نتیجه تست های اختصاصی
بعد از رونمایی از خط تولید سورن توربو، کیوان وزیری، قائم مقام معاون توسعه محصولات جدید ایران خودرو در جمع خبرنگاران حاضر شد و به عنوان مسئول پروژه موتور توربو شارژ به سوالاتی پاسخ داد. خبرنگار روزنامه دنیای خودرو با توجه به تست های انجام شده اختصاصی این نشریه از سورن توربو، به نکاتی در خصوص داشبورد قدیمی و سیستم ترمز نه چندان قوی اشاره کرد. وزیری در پاسخ به این نظرات و سوالات گفت: موتور توربو به تنهایی طراحی نشده است و در کنار آن مسئله های دینامیک سورن برای آن در نظر گرفته شده است. وقتی می گوییم که دینامیک خودرو از موتور و گیربکس گرفته تا مسائل دیگر همسان سازی شده است، بدین منظور بوده که سیستم ترمز هم در این خودرو به نسبت لازم تقویت شده است. این خودرو در تست های معتبر قرار گرفته و از طرف ناظرین اروپایی نمره قبولی را اخذ کرده است. در مورد داشبورد هم باید گفت که تمام امکانات حتی سیستم تهویه اتوماتیک هم روی خودرو نصب است. امیدواریم در سال آینده سورن توربو را طرح داشبورد جدید تولید کنیم.
نکته جالب انگیز!!!
با اینکه چند وقتی است از موتور توربو رونمایی شده است، ولی هنوز در مورد اطلاعات فنی این خودرو سوالاتی و ابهاماتی وجود دارد. زیرا قدرت خروجی این موتور ۱۵۰، ۱۵۵ و گاهی ۱۴۸ اسب بخار اعلام می شود که خود کمی جای سوال دارد.
گروه مستند اسب بخار و روزنامه دنیای خودرو
حسین دلاور- محمد مهدی تفضلی

54 Responses to “اولین تست و بررسی سورن توربو در ۱۵ روز”

 1. محمد گفت:

  ویدیو دنا کو پس قرار بود امروز بزارین

 2. حسین115 گفت:

  هر کاری میخوان بکنن موتور ۱۲ سیلندر لامبو هم که بذران من نمی خرم چون یه خودرو که فقط بستگی به موتور وشتاب زیر ۱۰s ندارد بلکه از همه مهمتر کیفیته که خودروهای ایرانی ندارد وهر کس خرید با توجه به بی کیفیتی و اصطحلاکی که توربو دارد البته خودتان بهتر از من نقاط منفی توربو رو میدانید باید هر روز صبح پشت درب نمایندگی منتظر بمانی حالا ببینید کی گفتم…. تجربه اش رو داشتم که میگم از ما گفتن بود.

 3. احسان گفت:

  به نظرم سیستم ایمنی سمند چه از لحاظ تست تصادف و چه از نظر ترمزی مشکل اساسی دارند

 4. احمد گفت:

  عملکرد موتور با بنزین معمولی چطور بود؟

 5. محمد گفت:

  بی ام و با اون کیفیت توربوش به خاطر بنزین ایران خراب شد وای وای دیگه حالا که این موتور مشکل دار توربو داره باید ببینیم چه کسانی موش ازمایشگاهی ایران خودرو خواهند شد
  راستی یه سوال داشتم اقای همایونی اگر در ماشین توربو در مسافرت مه بنزین سوپر زیاد در دسترس نیسیت بنزین عادی بزنیم مشکلی داره یا نه ممنون

 6. هادی گفت:

  یه گیربکس اتومات میخاد اینم میزاشتن من راضی بودم به این قیمت ولی ۴۰ تومن باس این زیاده

 7. مهدی گفت:

  این ماشین قابل اطمینانه بدون تغیر خاصی تو ترمزا و بدنه و سیستم تعلیق یدفه زدن قدرت موتورو افزایش دادن
  عاقلانه نیست این طرح ها با شکیت مواجه میشه

 8. میران صمدی گفت:

  از این تست هیچ ویدیویی ندارین

 9. رضوان گفت:

  خداقوت دست شما درد نکنه
  ظاهرا یه مشکلی که موتورهای ef7 دارن چه سمند چه دنا اینه که قبل ۶۰ هزار تا تسمه تایم پاره میکنن و خسارت سنگینی به موتور میزنن و شایع هم هست میان تعمیرکارها.

 10. سام گفت:

  از نظر من محصولات چینی خیر با کیفیت ترن من که از ماشین ایرانی خیری ندیدم ۱سال رانا داشتم از صفری دست خودم بود تو این ۱سال واس خودم مکانیک ماهری شدم اینقدر که این ماشین مشکل داشت الانم با تاکسی یا اژانس میرم جایی حوصله اینو ندارم ۷صب برم دمه نمایندگی واسم

 11. علی گفت:

  شاید جواب سوال شما که چرا موتور توربو رو روی دنا نزاشتن این باشه
  که قیمت دنا به خودی خود نا متعارف بود و در زمان عرضه هم بحث جدال بر سر قیمت این خودرو بود
  الان هم تا ۴۵ میلیون معامله میشه که اگه موتور توربو قرار بدن نزدیک ۵۰ میلیون قیمت میخورد که فک نکنم کسی رو با این قیمت سمت خودش جذب میکرد
  به هرحال چندوقت دیگه موتور توربو رو روی دنا هم قرار میدن ولی فک نکنم بشه قیمت رقابتی برای دنای توربو تعیین کرد

 12. عقیل گفت:

  به نظر من که کار درستم نصب توربو روی سورن بوده چون از نظر ظاهر بیرونی واقعا سورن آیرو دینامیک تر از دن هستش سرو تهش به هم میاد .
  قیمت ۳۷۸۰۰ هم براش معقولانست امیدوارم داشبورد و امکانات سورن جدید هم روش نصب شده باشه .

 13. مهرداد ز گفت:

  خیلی ساله که ایران خودرو روی موتور توربو کار میکرد زمانی که دنا نبود ،به همین خاطر از اول موتور توربو رو برای سورن در نظر گرفته بودند .به زودی رو دنا ای ال ایکس هم میزارند اما برای کسانی که رانندگی اسپرت تری میکنند دنا توربو با گیربکس اتوماتیک زیاد فکر نکنم جالب باشه اونم گیربکس AMT
  بهتره هم توربو دنده دسته بده هم اتوماتیک. /من هر موقع کامنت میزارم تو سایت هر خبری یه کامنت ، مینویسه دیدگاه تکراری تشخیص داده شده؟؟؟!اولین سایته دیدم این طوریه!یه نکته دیگه هم این که بهتره یک دکمه پاسخ به کامنت ها رو هم بزارید که بحثی میشه بتونیم جواب بقیه دوستان را بدیم.ممنون از سایت خوبتون.

 14. اشکان گفت:

  میگن موتور های Ef7 سریع دچار مشکل میشه شایعاتی هم بود که سمندEf7رو خواستن به ناوگان شهری بدن راننده تاکسیا قبول نکردن
  اما برنامه تون عالیه بخصوص دلاور
  😉

 15. فرهاد گفت:

  سلام من که ثبت نام کردم.خدا به خیر بگذرونه

 16. مهدی ج گفت:

  یعنی قدرتی به مراتب بالاتر از مزدا ۳ و النترا !!!!! به عمل کار براید به سخنرانی نیست

 17. محسن بهمنی گفت:

  سلام.منم یه دونه اسم نوشتم.به نظرم ۳۷۸۰۰ با توجه به قیمت نسخه معمولیش میارزه.خدا کنه خوب از آب دربیاد.

 18. محسن یارمحمدی گفت:

  سلام منم یکی ثبت نام کردم فقط دعا میکنم ماشین خوب و پر شتابی باشه.

 19. مهدی گفت:

  سلام پس ویدیو بررسی سورن توربو کی میاد؟؟؟؟؟؟؟منتظریم.دوستون دارم.یا علی

 20. مهدی گفت:

  حرکتی که عوامل اسب ? بخار شروع کرده یک حرکت بسیار مهم و زیبا در عرصه اطلاع رسانی خودرویی بوده و بسیار به جا و لازم هست…
  کارشناسی بی طرفانه و کاملا کاربردی

  البته خیلی جا داره که کارشناسی ها پخته تر و با سناریویی حرفه ای تر انجام بشه

  به نوبه خودم بسیار تشکر میکنم…

 21. علي گفت:

  من خودم سورن دارم به نظر من بايد سيستم پايداريشو بهتر كنن ترمزشو تقويت كنن سيستم فنر بنديرة تغيير بدن طراحي پشت رو تغيير بدن جلو پنجره و سپر هنوز هم قابليت بهتر طراحي شدن رو دارن كيفيت قطعات پوشي داخل اتاق افتضاح هست و سريع داخل اتاق و دربها به سرو صدا ميافته گيربكس كه افتضاح هست ولي هنوز تو ماشينهايي باين رنج قيمت هر كس كه ظاهر ماشين و داشبورد براش أهميت نداره اول ال نود وأمه با ظاهر اين ماشين مشكل داره ميتونم سراغ سورن بره

 22. اسی گفت:

  سلام من این خودرو رو ١٠ اسفند تحویل گرفتم شتابش حرف نداره ایرادش کات اف روی دور ۵۵٠٠ هست و اینکه طراحی داخلیش از سورن elx پایینتره ولی واقعا تجربه رانندگی باهاش لذت بخشه اگه رو دنا بزارن چون سیستم تعلیق بهتری داره ماشین مطمین تری میشه و یه ایراد دیگه هم داره و اونم اینه که زمانیکه شما نمیخواهید رانندگی اسپرت با توربو داشته باشید موتور بین دو حالت اسپرت و معمولی نمیتونه موازنه ایجاد کنه یعنی یا باید پر شتاب بری و یا کم شتاب و اروم رانندگی کنی و ما بین این دو حالت ماشین دل دل میکنه

 23. اسی گفت:

  قیمتش ٣٧٨٠٠ نقطه قوتش مصرفشه که با توجه به نیروی موتور ٢/۴ لیتری که در اختیارتون میزاره عدد قابل قبولیه من به شما پیشنهادش میکنم البته اگه بخوابونیدش و لاستیکاش رو ٢٠۵ بندازین تعادل بهتری بعد از شتاب گیری و هنگام ترمز خواهد داشت

 24. سجاد گفت:

  من خریدمش
  خیلی خره
  ترمزش کدومه:-۰

 25. حسین گفت:

  ممنونم از حس و حالتون موقع اجرا و همچنین سایت خوبتون

 26. علی گفت:

  من کسی رو میشناسم که کات اف خودروها رو بر میدارم

 27. سید محمد رضا گفت:

  خیلی نظرات منفی میدید تا وقتی ما اینطور بد فکر میکنیم و منفی بافی میکنیم پیشرفت نخواهیم کرد

 28. احمد گفت:

  سلام من قصد خرید دارم تنها بحثی که نگرانم کرده اون کات افشه که اینقدر کاربران ازش ناراضین و اصلا نمیدونم هم چی هست !!
  بنظرتون میشه اونو برداشت ؟چطوری ؟کجا؟
  اگه میشه راهنمایی کنید سپاس از سایت خوبتون

 29. امیرحسین گفت:

  واقعا تعجب میکنم ازون دوستانی که یکبار هم با موتورEF7رانندگی هم نکردن بعد نظرات و انتقادات استادانه ای هم میکنن،،دوستان عزیز اینو بدونید که ایرانخودرو خیلی بیشتر به تولید اصلیه کارخونش که سمند،سورن و دنا هست توجه میکنه،از همه نظر،چه کیفیت چه موتوری،چون هم تیراژ بالا صادر میکنه به کشورهای همسایه و بخشی از اروپا هم اینکه این خودرو ها همیشه در سازمان های دولتی و امنیتی و سیاسی کشور نقش پرنگتری داره…
  من اولین سری سمندEF7 رو خریدم که میشه آخره سال ۹۰ و هنوز هم دارمش،تا الان ۱۴۰ هزارتا باهاش راه رفتم،همه جور فشاری بهش آوردم چه جاده های شهری چه جاده های سرسخت و کوهستانی،مثل روز اول شتاب فوق العادشو داره،مصرفش توی شهر از روز اول ۷.۵ بود هنوز هم همونه،نه سره ۶۰هزارتا تسم تایم پاره کرد که بیوفته توی خرج،نه روغن ریزی داره،نه بعد ۱۲۰هزارتا واشر سرسیلندر میسوزونه که همه میگن بعد ۱۲۰هزارتا عمر موتور ماشین تمومه میشه و نه دیگر ایرادات بنی اسرائیلی بعضی دوستان که امثال ماشین های ام وی ام و لیفان رو خودوری مطمئن و اروپایی میدونن،من تا الان خیلی به ماشینم فشار آوردم خیلی اذیتش کردم ولی کوچکترین خرجی برام نداشته جز سرویس های دوره ای،درضمن اینو همیشه بودنین که به این موتور فقط باید بنزین سوپر زد و روغن با کیفیت خارجی ریخت که من از روز اول اینکارو انجام دادم و حالا هم نتیجشو دیدم،اینم بگم که ماشین های مقل سمند سورن و دنا هنوز که هنوز خیلی ایرادات داره،من یه طرفه نمیگم این ماشین عالیه اما اینکه درمورد موتورش اینجور حرف میزنن خیلی بی انصافیه که متأسفانه دلال های عزیز این موضوع رو تو سر مردم انداختن و یه سری مکانیک های عزیز کشورمون که از موتور ماشین سر درنیاوردن و شروع کردن به بد گفتن درمورد موتور،،،اما اشکالاتی نظیر صدای داشبورد بعد از ۳سال و رگلاژ نامناسب درب های ماشین همچنان وجود داره…دوست عزیز دعا کن که کیفیت خودروهای خودمون اونقدر بالا بره و با کیفیت بشه که با افتخار خودروی وطنی خودتو سوار بشی نه صدمیلیون پول بدی به ماشین های چینی که بعد از دوسال کارکرد فقط دنبال خرج موتور باید باشی

 30. محمد گفت:

  مشخصات فنی و امکانات از جمله ترمز و ایربگ ها + جانبی و تعلیق زانتیا تو همین ایران ده سال پیش نسبت به این برتری داشت
  حالا به نظر شما کدوم برای خرید بهتره؟(سوال هست واقعا, برام تیکه نیست)

 31. سجاد گفت:

  من سه ماهه خریدم تو کیلومتر ۳۰۰۰ بدبختم کرد….زباله س…هیییییچ کسی کسی هم از ایرانخودرو جوابگو نیست…ماشینم یک ماهه خوابه

 32. سام گفت:

  سلام.ميدونم دير دارم سوالمو ميپرسم.ميخواستم بدونم چجورى ميشه رو اين ماشين بلو آف گذاشت؟ سواله ديگم اينه كه اگر كات رو بياريم رو ٦٠٠٠ بلو آف هم بزاريم آسيبى به پره هاى توربو ميرسه يا نه؟ آخرين سوالم اينه كه بستن استرس بار ماشينو از گارانتى در مياره؟

 33. میلاد گفت:

  توربو خریدن از ایران خودرو یه ریسک بزرگه. خیلی احتیاط کنید همه تون میدونید ایران خودرو کیفیت ساختش طی سالهای اخیر خیلی پایین بوده. موتور ef7 در حالت عادیش کلی مشکل داشت. حالا توربو هم بزارن روش که وا مصیبتا. موتور tu5 هم که ازون بدترخیلی مشکل سازن. من داشتم خودم
  اما توربو برای موتور ۱۷۰۰ سی سی بنظرم اصلا تناسبی باهاش نداره . اگه خراب بشه کجا میخوان درستش کنن. هیچ جا

 34. محمد گفت:

  مشکل ما از ایرانخودرو نیست مشکل ما اینه که ملت عادت کردن به موتور پیکان و xu7 که مال ۲۰۰۰سال پیشه علت اینکه ef7 و tu5 هم این همه بد جا افتاده تقصیر مکانیکای ماست که غیر از موتور پیکان وxu7 بلد نیستن موتوریو تعمیر کنن بعد میشینن دنبال موتورایی که به روز هستن بد میگن نمیگن ما بلد نیستیم میگن موتور بده انصافا اصلا خیلیاشون نمیدونن فرق ۱۶ سوپاپ با ۸ سوپاپ چیه بابا بخدا دیگه موتور ۸ سوپاپ درحال انقراضه ولش کنید.

 35. محمدرضا گفت:

  با سلام.دوستان عزیزم من مالک خودروی پژو ۴۰۵هستم،دوبار گیربکس عوض کردم،دریچه گاز،پشت آمپر،دسته راهنما،فلنجه،استپ موتور،صفه کلاچ،ماهک،میل گیربکس دسته موتور، فاکتور هاش هم موجود هست،الان گیربکس زوزه میکشه پاتو میزاری رو کیلومتر ۸۰رو کلاچ صدایه زوزه میده،شکایت کردم به دفتر منطقهای تبریز دفتر منطقه ای تو جواب نامه میگن زوزه راهکار نداره،یک بار هم از تهران اومدن تست کردن خودرو رو کلی قطعات عوض شد زوژه همونه که همونه،جالبه به من میگن ما تکنولوژیه ساخت گیربکس رو نداریم،گیربکس ها کلن در این شکل هستن همشون ایراد دارن ماشینم ۳۴هزارتا کار کرده انقد رفتم نمایندگی تو شهر تبریز همه منو میشناسن،دوستمون که میگه ef7ایراد دازه درسته چون هر سری رفتم سر سیلندره این سمندها باز شده یا تسمه پاره کردن یا هم ایراداتدیگه،الان به ماشینی که تولید کردن رو هم قبول ندارن میری نمایندگی فلان قطعه خرابه میگه بده کارشناس تایید کنه حالا تایید کرد هیچ، میری میگه قطعه نداریم برو بهت زنگ میزنیم کی خدا میدونه،یه دونه قطعه یک ماه طول میکشه،میگن گیربکس عوض شه از اینی که هست بدتر میشه واقعن جالبه.خوب حالا منم قصده خرید این خودرو رو دارم اما دوستان نمایندگی قطعات پژو رو نداره چطور میخواد از قطعات این خودرو پشتیبانی کنه ایا زوزه گیربکس رفع شده خدایی قضاوت کنید چند ساله پژو ۴۰۵تولید میشه میگن تکنولوژی ساخت الیاژ گیربکس رو نداریم..دوستان راهنمایی کنن که کدوم محصول بهتره ،اومدیم اینو خریدیم قطعاتش موجوده گارانتیش در چه وضغهیه نمونه بگم دوستان یکی از اشنا ها پارس elxخریده از این دو هزار سی سی ها،دوماه بعد قروختش یک صدایی میده انگار تو هواپیما هستی صدایه موتور گیربکس بعدشم منیفولد که بزرگ شده یه صدا هم اضافه شده،واقعن دوشتان با این وضعیت شما مایل هستین به خرید این خودرو

 36. محمد حیاتی 13 ساله گفت:

  به نظرمن ایران باید یه موتور۸سیلندر جدید با قدرت بالا و عالی تهیه کنه و اون رو توربو کنه و با تغیرات خیره کننده روی پژو
  پارس یعنی یه پژو پارس جدید تولید کنه بعد اون موتور روی پژو بذاره بعد میشه گفت صنعت خودرو سازی پیشرفت کرده.

 37. مهدی رضائی گفت:

  با سلام. مثل اینکه خیلیها خریدم. ازشون می خوام که با توجه به شتاب بالای این خودرو و عدم استفاده از سیستم پایداری الکترونیک در اون در خارج از شهرها مواظب خود و رانندگان دیگر باشند تا ایران خوردو هم از کرده خود پشیمان نشه.
  متشکرم

 38. پویا گفت:

  بخدا موندم
  ثبت نام کردم با این تعریفا دا م پشیمون میشم
  واقعا اینقدر بده؟اگه کسی داره تجربشو به ماهم بگه

 39. مجید ایزدخواه گفت:

  با سلام
  من ۳ ساله که ef7 دارم و کاملا راضیم و هیچ مشکلی باهاش نداشتم.
  موتور توربو چون حرارت یبیشتری تولید میکنه نیاز به خنک کنندگی بیشتر داره و به همین دلیل امکان نصبش روی دنا و lx که جلو پنجره کوچکتری نسبت به سورن دارن باید مورد بررسی دقیقتر قرار بگیره و احتمالا کارخونه یک سال بعد از اینکه سورن توربو تولید کنه و مشکلاتش در بیاد شاید روی اون دو خودروی دیگه هم موتور توربو نصب کنه. اگه روی lx نصب بشه حتما یکی میخرم.

 40. دانیال گفت:

  سلام
  من یکی ازین توربو ها رو گرفتم از همون اول مشکل گیربکس داشت بعدش تو ۴۰۰۰ تا کار کرد موتور روغن ریزی و روغن سوزی پیدا کرد در جعبه ریگلاژ نبود الآن ایرانخودرو میگه موتور و گیربکس رو براتون عوض میکنیم ولی خداییش کسی حاظره اگه موتور و گیربکس ماشینشو عوض کنن سوارش بشه
  ولی اگه این مشکلاتو نداشته باشه هیچ ماشینی تا ۶۰ میلیون حریفش نیست زانتیا رو قورت میده به راحتی ولی اگه میخواید ازین ماشین بخرید شتاب و سرعتش به مشکلاتش نمی ارزه

 41. محمد گفت:

  از سال ۸۹ تا حالا با ef7 دوگانه هر جایی بگی رفتم هرچقدر دلم خواسته بهش گاز دادم بعداز ۱۵۰ تا کارکرد تاحال باهاش مشکلی نداشتم با ۸ هزارتومان گاز ۳۰۰ تا۳۱۰ کیلو متر تو جاده رانندگی میکنم باور کنید با گاز از تمام ماشینهایی که موتور x7 بنزینی دارند هم بهتر راه میره اگر هم روزی موتورش هم خراب شه خرجش در برابر صرفه جویی که در مصرف سوخت کردم می ارزد

 42. محمدرضا گفت:

  من با نظر محمد موافقم.ما سمند ef7 داریم که شهریور ۹۰ تحویل گرفتیم اوایل چندبار تو روغن ریزی اذیت کرد که با فراخوان تعویض اویل ماژول مشکل برطرف شد…هنوز که هنوزه شتابش عالیه ولی خب تا حالا یک دور کامل قطعات سیستم تعلیق خراب میشد اونم در یک دوره ۶ ماهه که الان که همش تعویض شده بعد از یک سال هنوز اتاق صدا نمیکنه.فقط تنها مشکل که آقا محمد به اون اشاره کرد اینه که دوساله مشکل گازی پیدا کرده و بعضی اوقات پشت چراغ قرمز رو حالت گاز خاموش میشه ماشین هرجا بردم سردرنمیارن و چندجا اعتراف کردن که سیستم های دیاگشون موتور ef7 رو نمیفهمه و جزئیات نمیده و دیاگ مخصوص میخواد. تعمیرکاری که از موتور ef7 سردربیاره خیلی کمه…

 43. حجت گفت:

  سلام دوستان
  من الان یک ماهیه توربو رو خریدم،از نظر شتاب و قدرت و سرعت نمیشه عیبی گذاشت بخصوص دنده دو سه که اگه یهو گازشو بگیرین قشنگ شمارو به صندلی میچسبانه و اگه ناوارد یاشید احتمال اینکه فرمان از دستتون در بره زیاده،تو سربالایی اصلا فکره معکوس رو از سرت بیار بیرون،دنده کشیش خوبه یعنی میشه امتیاز قبولی داد،معایبش طراحی داخلی قدیمی،نداشتن امکانات حداقلی حتی کنترل رو فرمان هم ندارد،طراحی بیرونی هم که فرقی نکرده،بعدشم مشکل بزرگ سورن سروصدای داشبورد و ستون هاست با اینکه صفره بازم صرو صداش زیاده،این پول چهل تومانی که میدید فقط پوله موتوریشه امکانات صفر،راستی ترمزشم خیلی خوبه نمیدونم دوستان چطوری میگن خوب نیست.
  فقط بگم تو جاده با یک دویست و شیش هاچ بک تیپ پنج صفر،بعداز یک دست انداز که سرعت به ده تا رسید،بعد هردو گازو گرفتیم وقتی سرعت من به صدوبیست رسید ۲۰۶ دستکم ۴۰ متری از من عقب بود
  موتوریش تااینجا عالی بود.

 44. محمد گفت:

  سلام بر دوستان
  ممنون از نظرات شما
  بازم تشکر میکنم بخاطر توضیحات صدقانه دوستان

 45. محمد گفت:

  سلام بر دوستان
  ممنون از نظرات شما
  بازم تشکر میکنم بخاطر توضیحات صدقانه دوستان

 46. مسعود گفت:

  ماشین خیلی خوبیه من دارمش،خیلی پرشتابه و واقعا راحته فقط نمیدونم هدف ایران خودرو چی بود که به فرمان قدیم رو آورده و کلیدهای کنترلی نذاشته روش. آقای ایران خودرو چرا ملتو اذیت میکنی

 47. عرفان گفت:

  من بیست روزی میشه که سورن توربو را تحویل گرفتم و‌حدود ۳۰۰ تا باهش رفتم. ماشین نرم وبی صداییه.پخش سونی روی ماشین گذاشتند. مدل G1150U . پخش بسیاز زیبایی است با نور قرمز که جلوه خاصی در شب به داشبورد ماشین میده.کیفیتش هم عالیه.ماشین شتاب خیلی خوبی داره و‌ لذت خاصی در رانندگی به آدم دست میده. البته همون هفته اول دیسک و صفحه اش مشکل داشت که بعد از یک هفته خوابیدن در نمایندگی تعویض شد. رینگ چرخ ها آلومینیومی و‌ خیلی خوش طرحه. تا الان صدایی اضافه از بدنه در اتاق ماشین نشنیدم. درها خوب ریگلاژ شده. درحالت سکون یک‌ مقدار صدای موتور داخل اتاق میاد اما صدا اصلا آزار دهنده نیست.در موقع حرکت هم صدای خیلی کمی از موتور شنیده میشه که یک حس اسپرت بودن داره. یراق الات داخل هم بد نیست.داشبورد زیبایی داره خیلی بهتر از سمند معمولیه. کولر خیلی خوبی داره با پرتاب باد عالی. ماشین خیلی جا داریه. کلاچ را باید تا آخر گرفت و پایین عمل می کنه. به شکلی که‌ مجبور شدم کفی جدیدی را که خریدم برای خودم اونو بردارم تا کلاچ تا آخر پایین بره و دنده جا بره. با نمایندگی مطرح کردم‌گفتند سیم‌کلاچ قابل ریگلاژ نیست به مرور کمی بالاتر عمل می کنه. لاستیک ماشین هم ۱۹۵ کویر از نوع بلک هورس رادیال .لاستیک نرمیه و صدا و ضربه را به داخل آنچنان وارد نمی کنه. تا حالا از ماشین راضیم.باید دید در ادامه به چه صورت خواهد بود. لطفا سایر دوستان نیز تجربیات خودشونو مطرح کنند.

 48. محمد گفت:

  من یکی از اشنا هام سمند ۸۹ داشت پدر سوخته مثل موشک بود این ماشین روی گاز ۴۰۵ بنزینی رو جا میزاشت طرف اصلا به ماشین نمیرسید انگار داشت الاغ سواری میکرد بی زبون ای اف ۷ ۳۵۰ هزار تا کار کرد بعد یاتاقان زد من که کیف کردم از این موتور که عین ساعت کار میکنه

 49. کارگر گفت:

  نمیخرین نخریرن چرا رو جوونای ایرانی عیب میزارین برین همون آشغالای ام وی ام چینی رو بخرید بعدشم بگید همه بیکار میشن عجب ملت عجیبی هستیم ها .

 50. عیسی گفت:

  با سلام به همه عزیزان
  سه ماهه سورن توربو خریدم از هر نظر ماشین خیلی خوبیه،شتاب عالی قدرت عالی امکانات ماشین در حد خیلی خوب ظاهر شیک و محکم. ماشین خارجی هم داشتم اما بدون اغراق میگم با توجه به پولی که میدید خیلی سرتر از الانترا و سراتو و اپتیما و ….. هستش.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.