کارمانیا
مدیران خودرو

اولین تست و بررسی بی وای دی تانگ

بی وای دی تانگ
تا به امروز نگاه مشتریان ایرانی به خودروهای چینی بارها تغییر کرده است. در روزها اول کمتر کسی حاضر می شد تا به سراغ خودروهای چینی برود. ولی با گذشت چند سال، شاهد بودیم که ایران به عنوان اولین بازار هدف چین شناخته شد و از آن طرف ایرانی ها هم سهم خوبی از بازار خودرو را به چینی ها دادند.
امروز شاهد آن هستیم که در بحث خودروهای کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان، این چینی ها هستند که نظر مشتریان را به سمت خود می کشاند و با توان بیشتر برای بازاریابی کار می کنند. در واقعیت هم این فعالیت روی بازار خودرو ایران خوب جواب داده است و شاهد هستیم که امروز چینی ها سهم خوبی از بازار ایران را دارند.
ولی همچنان برخی انتقادات نسبت به خودروهای چینی مطرح می شود و همین عوامل باعث شده تا بازار ایران به صورت مطلق در دست چینی ها نباشد. مثلا بحث کیفیت و قدرت همیشه در خودروهای چینی مطرح بوده که شاید تا به الان نتوانسته اند نظر مشتریان ایرانی را آنچنان جلب کنند. حال در این شرایط کمپانی BYD و شرکت خودروسازی کارمانیا قصد دارند تا محصولی متفاوت را با نام و نشان چینی به بازار ایران عرضه کنند. خودرویی که سطح کیفیتی جدیدی دارد و در بحث قدرت کمتر رقیبی حریف او می شود. چند هفته پیش، شرایطی فراهم شد تا اولین تست و بررسی BYD تانگ توسط خودرونویسان ایرانی در شنزن چین انجام شود.
بی وای دی تانگ
– تانگ چه خودرویی محسوب می شود؟
تانگ به عنوان یک خودرو هیبریدی با قابلیت شارژ برقی در بازار شناخته می شود. اصولا با توجه به ابعاد و قابلیت ها، می توان تانگ را در رده کراس اوورهای متوسط قرار داد. این خودرو مانند بی وای دی S6 و S7 از پلتفرم لکسوس RX در کالبد خود استفاده می کند. این کراس اوور هیبریدی به قابلیت دو دیفرانسیل نیز مجهز است و در حالت های مختلف نوعی خاص از انتقال قدرت را در اختیار راننده قرار می دهد. این خودرو از نوع کراس اوورهای پنج صندلی محسوب می شود که بیش از ۱۰۰۰ لیتر فضای بار برای آن در حالت استاندارد در نظر گرفته شده است. به همین جهت با توجه به فاصله محوری ۲۷۲۰ میلی متری تانگ، می توان این خودرو را در حد ابعاد کیا سورنتو و هیوندای سانتافه دانست.
6
– فناوری ۵۴۲ در تانگ چه می کند؟
۵۴۲ یه واژه رمزی در کمپانی BYD است که هر رقم آن تعریف خاصی دارد. تانگ به یک موتور دو لیتری توربو شارژ مجهز است و دو موتور الکتریکی (یکی در محور جلو و دیگری در محور عقب) دارد. مجموع قدرت ۵۰۴ اسب بخار در زمان فعالیت موتورهای برقی و بنزینی پدید می آید. حال ۵۴۲ اینجا مفهوم پیدا می کند. این پیشرانه می تواند در کمتر از ۵ ثانیه سرعت تانگ را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند. ۴ به معنی اینکه قدرت خودرو توسط گیربکس شش سرعته دوکلاچه به چهار چرخ منتقل می شود. البته دقت داشتیه باشید که هیچ میل گاردانی در خودرو وجود ندارد و تنها موتور برقی اکسل عقب، قدرت را به چرخ های آن محور می دهد. ۲ هم به معنی این است که تانگ در شرایط ایده آل مصرف سوخت کمتر از دو لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر را دارد.
بی وای دی تانگ
– تانگ چه امکانات خاصی دارد؟
بی وای دی تانگ به عنوان یک خودرو چینی، در بخشی از امکانات از کره ای ها هم سرتر است. کمپانی BYD برای این کراس اوور هیبریدی برخی امکانات را در نظر گرفته است که شاید در کمتر خودرویی دیده شود. امکاناتی که تانگ را به عنوان یک خودرو چینی به نسبت لوکس معرفی می کند. از وقتی که سوییچ تانگ را در دست خود می گیرید با آپشنی خاص طرف می شوید. شما می توانید خودرو خود را از طریق سوییچ و بدون نیاز به حضور در خودرو جابه جا کنید و در محل مورد نظر پارک نمایید. وقتی هم که کمی دور خودرو می چرخید، متوجه دوربین ۳۶۰ درجه تانگ می شوید. علاوه بر این آپشن، پشت آینه وسط خودرو نیز یک دوربین وجود دارد که نمایشگر آن روی خود دوربین نصب شده است و وظیفه ضبط تصاویر جاده را دارد. گرمکن صندلی های جلو، گرمکن فرمان، سقف پانارومیک، چراغ های زنون جلو و با سیستم شستشوی، سنسور پارک جلو و عقب، صندلی های جلو برقی، کروزکنترل، نمایشگر ۱۰٫۲ اینچی روی داشبورد، نمایشگر پشت آمپر TFT، تنظیم حالت های رانندگی، آینه تاشو برقی، سیستم خوشامد گویی، سنسور نور و باران، سنسور باد لاستیک، تودوزی چرم، فرمان چرمی، استارت دکمه ای، سیستم تهیوه اتوماتیک دوگانه، قطب نما دیجیتال، ترمز پارک برقی، آینه حساس به نور و… از امکانات رفاهی پایه در تانگ محسوب می شوند. جالب است بدانید که شما می توانید از بی وای دی تانگ برق استخراج کنید و به خودروتان دو شاخه برق وصل کنید.
– ایمنی تانگ چگونه است؟
کارشناسان بی وای دی اعتقاد دارند که تانگ به عنوان یکی از ایمن ترین خودروهای چینی محسوب می شود و به خاطر سابقه بالایی که در تولید باتری خودرو دارند، این اطمینان را به مشتریان می دهند که در تصادفات هیچ اتفاقی از جانب این فناوری به سرنشینان وارد نمی شود. در برخی تصادف های خودروهای برقی و هیبریدی بی وای دی هم شاهد آن بودیم که ایمنی بالایی برای سیستم برق خودرو در نظر گرفته اند. تانگ در کنار ایمنی سیستم برق و هیبریدی خود به ۶ کیسه هوا مجهز است. از طرفی سیستم های کنترلی ABS+EBD, ESP, TCS, HDC, HAC, HBA, EPB, BOS, ATS در این خودرو وجود دارد.
بی وای دی تانگ
– رانندگی با تانگ در روز بارانی
وقتی به پیست تست بی وای دی واقع در شنزن رسیدیم، هوا به شکلی بارانی بود که عکاسی و در آوردن دوربین از کیف، کاری سخت به حساب می آمد. از طرفی سطح پیست های تست با سطوح عادی جاده تفاوت دارند و گاهی نسبت به زمین واقعی لغزنده تر طراحی می شوند. با این حال تانگ را برای تست آماده کردیم و به سمت مسیر تست رفتیم. وقتی در کابین این خودرو می نشینید، نمی توان حس چینی بودن در آن داشت. از طرفی هم حس خودروهای کره ای و ژاپنی در آن دیده نمی شود. به قول دوستان تانگ سطح متفاوتی از یک خودرو چینی را به نمایش می گذارد و کیفیت مواد داخل آن با سایر خودروها متفاوت است. وقتی می گوییم متفاوت، بدین منظور نیست که از ژاپنی ها هم بهتر است. بلکه این تفاوت حسی خاص را به راننده و سرنشین می دهد که این خودرو از نظر کیفیت در سطح خوبی قرار دارد. چرم صندلی ها و فرمان کیفیت خوبی دارد و ارگونومی داخلی خودرو خوب طراحی شده است. دید راننده به بیرون به نسبت خوب بود و دوربین های ۳۶۰ درجه تا حد زیادی ضعف دید را در نقاط کور از بین می بردند. وقتی فرمان خودرویی ۵۰۰ اسب بخاری در دستانتان است، هیچ کس توقع ندارد که در مسیر تست با آن آرام و اکونومی رانندگی کنید. زمان آن رسیده بود که کمی فناوری هیبرید تانگ را به چالش بکشیم. در مسیر مستقیم قرار گرفتیم و به وسیله شتاب سنج جی پی اسی، در هوای باران آمده شتابگیری با این خودرو قدرتمند شدیم. شدت باران به حدی بود که گاهی در رانندگی احساس می شد که آب سطح جاده مانع از حرکت خودرو می شود.
بی وای دی تانگ
به هر حال در حالت اسپرت شروع به حرکت کردیم. روی هر صندلی که نشسته باشید، متوجه می شوید که چهار چرخ خودرو زمین را جابه جا می کنند. باورش سخت بود که در هوای بارانی و آن سطح جاده، تانگ بتواند شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت کمتر از ۶ ثانیه را ثبت کند. برایمان جای سوال بود که یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک در یک خودرو هیبریدی چه طور کار می کند و اختلال ایجاد نمی کند. وقتی شتاب را با تانگ تجربه کردیم، حسی متفاوت از رانندگی با خودرو هیبریدی برایمان به یادگار ماند. شتابگیری این خودرو به صورت مرحله است و حسی عجیب به راننده می دهد. شاید این حس در اوایل با ترس همراه باشد. گاز می دهید؛ خودرو از جا کنده می شود؛ توربو کار می کند شما را به صندلی می چسباند؛ هنوز جای خود را درست پیدا نکرده اید که دوباره ترکیبی از قدرت برق و بنزین به چرخ ها تزریق می شود. یادتان باشد که جمع گشتاور این خودرو بیش از ۸۰۰ نیوتون متر را نشان می دهد که عدد عجیب و خارق العاده ای برای یک خودرو کراس اوور چینی است.
در زمین بارانی بارها هندلینگ این خودرو را به چالش کشیدیم. جالب بود که سیستم پایداری خودرو به درستی عمل می کردند و کمتر موقعی هرزرگردی را به زیر دست راننده می فرستادند.
بی وای دی تانگ
– حرف آخر…
باورش سخت است که امروز چین چنان خودرویی به بازار جهانی معرفی می کند. حال شاید بگویید که مگر این خودروها به غیر از ایران در جای دیگری هم به فروش می رسند؟! در پاسخ باید گفت که امروز محصولات الکتریکی BYD در بازار اروپا فروش دارند و برند BYD به عنوان پرفروش ترین خودروساز برقی در جهان شناخته می شود. پیش بینی ما این است که تانگ در بازار ایران قیمتی حدود ۲۰۰ میلیون تومان را داشته باشد. این عدد تا حدی برای این قدرت و امکانات توجیه دارد. ولی باید بدانیم که اعتماد خریداران به این خودرو ۵۰۴ اسب بخاری تنها با تجربه حاصل می شود و شاید بهتر باشد که قبل از پیش داوری در خصوص تانگ، یکبار آن را تجربه کرد. با توجه به قرار شرکت کارمانیا با کمپانی BYD مبنی بر فروش، خدمات پس از فروش و مونتاژ خودروهای برقی و هیبریدی در ایران، پیش بینی می شود که این خودرو خدمات مناسبی را در ایران تجربه کند. برخی شنیده ها حاکی از آن است که تانگ ابتدا به صورت وارداتی به بازار ایران می آید و احتمالا از اواخر تابستان ۹۶ به جاده های کشور می آید.
بی وای دی تانگ
گروه مستند اسب بخار
با تشکر از سایت خودرونویس بابت عکس ها

زمان ارسال پست: ۲۸ آذر ۱۳۹۵ | ۱:۴۰ ب.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, تست بلند مدت | تگ ها: ، ، ،

20 Responses to “اولین تست و بررسی بی وای دی تانگ”

 1. همایون گفت:

  ممنون بابت مطلب تست. ولی رقابتش به نظر من خیلی سخته. قیمتش باید کمتر از ۱۸۰ باشه تا مردم بخرن

 2. محمدرضا گفت:

  ۵۰۰ اسب که یکجا در اختیار راننده نیست .. فقط ای کاش هندلینگ را با یک کراس اوور دیگه ای که برای مردم آشنا بود مقایسه میکردین . متشکر از بابت تست

  • حسین دلاور گفت:

   اگه به صفحه آمپر و مدار این خودرو در سایت های مرجع نگاه کنید، ۵۰۰ اسب بخار رو میتونه به راننده بده

 3. امیرحسین گفت:

  حسین جان درکل شما این پیشنهاد رو میدین که با ورود این خودرو به سمت خریدش بریم و از فکر سانتافه و سورنتو بیرون بیایم؟؟؟

 4. امیر نوری گفت:

  کمپانی های چینی سال به سال به کیفیت ساختار و بیشترن شدن آپشن خودروهاشون اضافه میشه ، اونوقت سی ساله خودرو میسازیم ما تو ایران هر سال یه آیه قرآن به آپشن قرآن جیبی خودروهامون برای دفع خطر و بلایای طبیعی و غیرطبیعی نازل و اضافه میکنن جای آپشن

 5. رضا گفت:

  جالبه اومدن از لاستیک میشلین استفاده کردن و لاستیک چینی زیرش ننداختن.امکاناتش عالیه و طراحیش هم زیباست ولی به نظرم اگه قرار باشه ۲۰۰ تومان برای کراس اوور صفر کیلومتر هزینه کرد میتسوبیشی اوتلندر ژاپنی گزینه خیلی بهتریه

 6. سیامک گفت:

  سلام با توجه به برسی شما هیچ اشاره ای به مدت زمان و چگونگی شارژ خودرو.همچنین عمر باطریها.طریقه شارژ از طریق خود خودرو یا از طریق برق خانگی..نشده با توجه به تست شخصا توسط خودتون انجام شده انتظار میرف به مسئله برقی بیشتر از بحث شتاب میپرداختید

 7. رضا گفت:

  ماشین چینی خوبی هستش
  امیدوارم قیمتش هم معقول باشه
  باتری های این ماشین به چه صورت شارژ میشن؟
  یعنی هم با موتور بنزینی حین حرکت شارژ میشن هم بصورت پلاگین؟

 8. حسین بلو گفت:

  خدااا چیه این ماشین.واقعا ۲۰۰ میلیون می ارزه.هیچ رقیبی نیست تا ۲۰۰ میلیون.باید دید تو بحث کیفیت چجوری ظاهر میشه

 9. محمد ترابی گفت:

  با سلام
  جریان ۵۰- و ۱۰۰- تو صفحه ی کیلومتر چی هستش

  یادمه که تو یه قسمت از تخت گاز که مخصوص ماشین های چینی بود جرمی کلارکسون گفت :
  با این سرعت پیشرفتی که تو خودروهای چینی میبینیم بعید نیست که تا ۵ سال اینده تمام اروپا ماشین چینی سوار بشن

 10. علیرضا گفت:

  سلام…..میتونم با اطمینان کامل بگم تموم شد…..چینی ها هم فقط به اندازه انگشتان یک دست با مقیاس سال با کره ای ها فاصله دارن…….دیگه از خودروی ایرانی حرفی نمیزنم چون بازم شدیم فعلا مونتاژ کار……..تا ببینیم قطعه سازان چیکار میکنن………….فعلا یکی قرارداد بست ولی بقیه معلوم نیست جوینت بشن یا نه……

  ولی با این BYD TANG روی هر چی کره ای سوار که به چین لعنت میفرستن کم شده…..به خدا خوبی خودرو به کشور نیست….عامیانه فکر نکنید…
  احتمالا درگ این خودرو را با فراری ۴۵۸ دیدین……حرفی نمیمونه……….
  مطمئن هستم خودرویی که در اروپا فروخته میشه ایمنی خیلی خوب و کیفیت خیلی خوب و امکانات خیلی خوب داره وگرنه اصلا فکر فروشش برای اون شرکت غلطه…..اصلا نمیفروشه…..
  بعد خداییش امکانات پایه یک خودرو وقتی اینقدر بالا هست و خودروی بروز و با کیفیتی هست یعنی اون شرکت احترام میگذاره به مشتریش….. یک BYD TANG رو با ۱۰۰۰ تا خودروی به اصطلاخ ایرانی عوض نمی کنم…………

 11. علیرضا گفت:

  در ادامه……به خدا هچنین خودرویی رو ایران بسازه بگو ۲۰۰ میلیون…..اولین نفری هستم که میخرمش……من برای خودم مهم هستم و کشورم برام اهمیت داره……..وقتی خودرویی به نام ایران که هم کلاس و رقیب سانتافه شد و من یک روز کامل اشک شوق میریزم…….
  صد حیف که این شد………..
  غیرتت کجا رفته ای ایرانی…………

 12. علی قدسی گفت:

  به نظر دوستان ایا شرکت های بزرگ مثل تویوتا، کیا، هیوندای و … توانایی ساخت یه خودروی این چنینی با این حجم قدرت و اسب بخار و گشتاور بسیار بالارو نداشتند؟ آیا مهندسین ژاپنی نمی توانستند یک موتور برقی و بنزینی در کنار هم بگذارند تا به این قدرت و گشتاور برسند ؟ خب با یه حساب سر انگشتی میشه فهمید به راحتی قابلیت این کار رو داشتند اما نکردند، حالا BYD چرا این کارو کرده ؟ چون مجبور به این کاره تا بتونه فروش کنه !! آقای حسین دلاور ، شما که ذکر کردید BYD در اروپا فروش داره، در کدام یک از کشور های اروپایی فروش داره ؟ آیا در آمریکا هم هست؟ به صورت عجیبی حتی یک فیلم پخش شده در اینترنت از درگ این ماشین با فراری ۴۵۸ !! واقا غیر منطقیه ! همه چیز روی کاغذ فراتر از درخواست یک مشتریه اما آیا در طولانی مدت این موتور با یه گیربکس ۶ سرعته دوام میاره؟ و خیلی از سوال های دیگه که نمیشه اینجا مطرح کرد، و شما شک نکنید با ۲۰۰ میلیون ایرانی های کره ای پسند به هیچ وجه این رو نمیخرند !

 13. سعید خان گفت:

  سلام . ممنون از بررسی این خودرو . کاش مثل اون سفر به فرانسه و تست رنو تلیسمان و کولئوس این رو هم فیلم تهیه میکردید . در هر حال ماشین بسیار خوبیه هرچند در آمد ما به این خودرو نمیخوره ولی امید وارم بیاد و تو ایران شاهدش باشیم .

 14. فرزام گفت:

  بروسلیه ماشیناست 🙂

 15. حمیدرضا گفت:

  اصول طراحیش خیلی جالبه ادم میتونه الهام گرفتن از لکسوس رو در این خودرو حس کنه ولی قدرتش خیلی زیاده نمی فهمم چرا با این همه اسب بخار و گشتاور تولید شده از بی ام دبلیو قوی تر هست اما چیزی که از همه مهم تر هست لیست بلند بالای ایمنیش هست تموم نمیشد هرچی میخوندم

 16. مهدی گفت:

  برای کسی که حوصله ی نگهداری از ماشین دو موتور هیبریدی و یک موتور توربو رو داره، گزینه ی خوبیه

 17. میلاد گفت:

  سلام این ماشین اتو پارک داره

 18. حسن گفت:

  سلام
  بی وای دی تانگ کی وارد ایران میشه ؟ کی فروشش شروع میشه؟

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.