کارمانیا
مدیران خودرو

اولین تست آفرود برفی کولئوس در ایران اتفاق افتاد

اولین تست آفرود برفی کولئوس در ایران اتفاق افتاد
این روزها افراد زیادی برای خرید خودرو اقدام می کنند. سلیقه بازار جهانی نشان داده که امروز مشتریان بیشتر خودروهای کراس اوور را می پسندند.
در خرید این دسته از خودروها، دو نوع نگاه وجود دارد که خریدار را درگیر می کند. نگاه اول که دیدگاهی فنی و علمی دارد است. خریداری که چنین نگاهی به یک خودرو کراس اوور دارد، همیشه نکات فنی و ذاتی یک کراس اوور را در نظر می گیرد و به دنبال آن است که در کنار داشتن یک خودرو برای استفاده های روزمره، قابلیت این را هم داشته باشد که گاهی از ویژگی های سطحی یک شاسی بلند نیز در باطن یک کراس اوور استفاده کند. مثلا وقتی که در هوای بارانی رانندگی می کند،پایداری بیشتری داشته باشد و هنگام بالا رفتن از یک شیب، بهتر از یک خودرو معمولی ظاهر شود.
نگاه دوم به خودروهای کراس اوور باعث شده تا امروز فروش این دسته از خودروها در بازار بیشتر از قبل شود. نگاه دوم می گوید که خودرو کراس اوور، ماشین جادار و بزرگی است و به درد خانواده می خورد. این دیدگاه هیچ وقت به فکر قابلیت های واقعی یک کراس اوور نیست و تنها در بحث فنی می خواهد که کف این خودرو به زمین گیر نکند!
وقتی که بازاریابان صنعت خودرو می بینند که مشتریان با نگاه دوم به سمت خودروهای کراس اوور می آیند، بدیهی است که خود و شرکت ها را برای پاسخگویی به سوالات سطحی برخی خریداران آماده می کنند و گاهی خودروهایی را به عنوان یک کراس اوور به بازار عرضه می کنند که حتی از یک خودرو سدان هم در بحث عملکرد ضعیفتر است. وقتی هم که یک شرکت، کراس اووری دو دیفرانسیل با قابلیت های به نسبت بالا وارد بازار می کند، از آنجایی که می داند اکثر خریداران در قید و بند مسائل فنی نیستند، هیچ وقت قابلیت ها و تمایزهای محصول خود را به صورت شفاش نشان نمی دهند. حداقل دو سه سالی است که واردکنندگان خودرو، کراس اوورهای دو دیفرانسیل متنوعی را وارد بازار کرده اند، اما یکبار هم محصول خود را به چالش نکشیده اند. زیرا می دانند که اکثر خریداران استفاده ای چون خودروی سدان با یک کراس اوور دارند.
ولی آخر هفته گذشته، اتفاقی متفاوت رقم خورد. جدیدترین کراس اوور بازار ایران به چالشی سخت فراخوانده شد. رنو کولئوس که به تازگی توسط نگین خودرو به بازار معرفی شده است، پنجشنبه صبح با خبرنگاران تخصصی صنعت خودرو کشور همراه بود و پنج ساعت را در ارتفاعات تهران به برف نوردی و آفرود در یخ و گل سپری کرد. روز پنج شنبه برای اولین بار، یک کراس اوور به چالشی سخت آمد که شاید تا به امروز هیچ شرکت واردکننده ای چنین برنامه را تدارک ندیده است. نکته جالب این است که کمپانی رنو هم هیچ تست رسانه ای را برای کولئوس در برف و یخبندان برگزار نکرده است و این اولین بار در دنیا است که کولئوس توسط اصحاب رسانه در شرایط آفرود برفی مورد بررسی قرار می گیرد.
اولین تست آفرود برفی کولئوس در ایران اتفاق افتاد
از کجا به کجا رفتیم؟
روز پنجشنبه یک دستگاه رنو کولئوس به ارتفاعات تهران آمد و خبرنگاران تخصصی نشریات و سایت ها، برنامه تست خود را از ارتفاع ۱۸۲۰ متر آغاز کردند. قرار شد که با توجه به مسیر، ۷ کیلومتر برای رسیدن به کمپ در جاده های گلی، برفی و گاهی یخ زده رانندگی کنیم و به ارتفاع ۲۰۴۰ متری برسیم. این هفت کیلومتر مسیر از راه های پر پیچ و خم و شیب های زیاد تشکیل شده بود. عمق دره های کنار جاده های چیزی حدود ۵۰ تا ۲۵۰ متر بود. در قسمت هایی از جاده، بخش های برفی نکوبده، حدود ۵۳ سانتی متر عمق داشت. طی کردن این مسیر هفت کیلومتری با توجه به شرایط ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشید. برای ایمنی بیشتر، سه دستگاه خودرو دو دیفرانسیل شاسی مستقل هم با خود به همراه آوردیم تا در صورت بروز مشکل این خودروهای آفرودی کمکمان کنند.
اولین تست آفرود برفی کولئوس در ایران اتفاق افتاد
رنو کولئوس چه ویژگی هایی برای این سفر داشت؟
رنو کولئوس خودرویی است کراس اوور که به موتور ۲٫۵ لیتری چهار سیلندر مجهز است و ۱۷۱ اسب بخار را با گشتاور ۲۳۳ نیوتون متر تولید می کند. قدرت این موتور توسط یک گیربکس CVT ایکس ترونیک به چرخ های جلو و عقب منتقل می شود. کولئوس این قابلیت را برای راننده فراهم می کند که با توجه به شرایط، خودرو را در حالت تک دیفرانسیل جلو، دو دیفرانسیل اتوماتیک با ضرایب انتقال متغیر و یا چهار چرخ با تقسیم نیرو مساوی قرار دارد. وجود گیربکس CVT از نسل ایکس ترونیک و ویژگی انتخاب حالت دیفرانسیل باعث شد تا کولئوس را در چنین سفری با خود همراه کنیم و پنج ساعت آن را در شرایطی سخت به چالش بکشیم.
اولین تست آفرود برفی کولئوس در ایران اتفاق افتاد
تعلیق خودرو چگونه رفتار کرد؟
ابتدا سفر ما از یک مسیر خاکی با دست اندازهای زیاد آغاز شد. با سرعتی بین ۱۷ تا ۴۰ کیلومتر بر ساعت قسمت های خاکی و پردست انداز را پیمودیم. یکی از نکات جالب که تمام خبرنگاران به آن اشاره کردند، نرمی خوب کولئوس در چنین مسیری بود و ضربات نا متعارفی به اتاق خود وارد نمی شد. تکان های ناشی از این دست اندازها هم بدون صدا به اتاق منتقل می شد و صدای نا هنجاری از سیستم تعلیق شنیده نمی شد. صندلی های به مناسب هم باعث شده بود تا نشینمنگاه ایمنی برای سرنشینان کولئوس وجود داشته باشد. همچنین حرکات عرضی خودرو هم در هنگام ورود و خروج به دست اندازها مناسب و خوب بود و آنچنان اتاق خودرو در پیچ های پردستنداز باز نمی کرد.
اولین تست آفرود برفی کولئوس در ایران اتفاق افتاد
وقتی هیجان و خطر ترکیب می شوند
بعد از گذر از قسمت های اولیه جاده، به کنارگذر پرتگاهی رسیدیم که عمق زیادی را داشت و ما باید با کولئوس از روی برف های نکوبیده و مسیر یخ زده عبور می کردیم. خودرو را در وضعیت چهار چرخ ثابت قرار دادیم از کنار پرتگاه شروع به حرکت کردیم. وقتی که سرعت خودرو کمی زیاد می شد و فرمان شروع به بازی می کرد، سیستم کنترل پایداری وارد عمل می شد و سعی می کرد خودرو را در مسیر نگه دارد. با اینکه پنج نفر سوار بر کولئوس بودیم تا حدی ارتفاع خودرو پایین آمده بود، ولی در کمتر قسمتی از مسیر، زیر خودرو به برف گیر می کرد. در این قسمت مسیر که تا حدودی شیب کمی داشت، می توان گفت که پایداری و عملکرد کولئوس مناسب و قابل قبول بود. زیرا این خودرو اساسا برای آفرودهای سنگین و تردد در چنین شرایطی ساخته نشده است. اگر بخواهیم مسیر تست خود را بیشتر شرح دهیم، باید بگوییم که اگر خودرویی چون تویوتا پرادو هم در چنین مسیری باشد و راننده آنچنان آشنایی خوبی به مسیر و نوع صحیح رانندگی نداشته باشد، می تواند به راحتی خود را به دردسر بیاندازد. پس می توانیم نتیجه بگیریم که ثبات در حرکت و قدرت کافی تا اینجای کار باعث شده تا کولئوس برای ما خودرویی مقبول باشد.
اولین تست آفرود برفی کولئوس در ایران اتفاق افتاد
وقتی شرایط ناامید شدن پیش می آید!
با گذر از قسمت برفی پوشیده شد، به نقطه رسیدیم که ما آن را سه راهی آب نامیده بودیم. در این منقطه که چیزی جز برف دیده نمی شد، قسمت آب گرفته به نسبت بزرگی بود که در فصل سرما این قسمت یخ زده می شود. حال با بارش برف و سخت شدن یافتن مسیر، احتمال آن وجود داشت که با یک حرکت اشتباه خودرو به روی یخ نازک زیر برف ها برود و ناگهان بیش از ۶۰ سانتی متر در آب یخ زده برود. همچنین تجربه نشان داده بود که تکه یخ های موجود در آب می تواند به راحتی به بدنه و رادیاتور یه خودرو صدمه جدی وارد کند. با احتیاط از کنار سه راهی آب گذشتیم و دوباره شیب های تند را آغاز کردیم. وقتی می گوییم شیب تند، شاید برای شما در تصویر چیزی نباشد. ولی یادتان باشد که یک شیب ۳۰ درجه که در حالت عادی به راحتی می توان از آن بالا رفت، در شرایط دمای منفی و پوشیده از یخ و برف، عبور از آن را بسیار سخت می کند.
خودروهای همراه ما که دو دیفرانسیل های به نسبت سرسختی بودند، برای پیمایش مسیر حالت چهار چرخ سنگین را انتخاب کرده بودند. این یعنی که از اینجای کار، احتمال بروز هر اتفاقی و از راه ماندن کولئوس وجود دارد. ولی با گذشت چند دقیقه وقتی که دیدیم کولئوس پا به پای خودروهای دیگر بالا می رود، لذت بردیم و سعی کردیم که آن را بیشتر به چالش بکشیم. در ارتفاع حدود ۱۹۷۰ متری بودیم و باید ۷۴ متر دیگر را بالا می رفتیم و اینجا بود که به یک چالش جدید برخوردیم. کولئوس برای این که بتواند به محل کمپ برسد، باید از یک قسمت گل گرفته با شیب زیاد عبور کند. قبل از ورود به شیب یک چاله آب به نسبت بزرگ وجود دارد که عمق آن معلوم نیست و زاویه ورود کولئوس عبور از این مسیر را سخت می کند. در ضمن قسمت هایی از این معبر کوچک هم توسط آب شسته شده بود و کار را سخت کرده بود.
برای اینکه شرایط را آسان کنیم، خودرو راهنما اول از این معبر عبور کرد. بعد با فرمان دادن به راننده کولئوس و در نظر گیری فاصله سپر تا زمین، آن را به سمت بالا هدایت کردیم. در این مرحله سیستم کنترل پایداری الکتریکی خودرو را خاموش و دنده را در حالت تیپترونیک و سنگین ترین حالت قرار دادیم. با اینکه خودرو تنها سه چرخ روی زمین داشت، ولی بالاخره از معبر عبور کرد و بالا آمد.
بعد از عبور از معتبر دیگر چیزی تا محل کمپ زدن نمانده بود. تپه را با احتیاط بالا رفتیم و بالاخره به محل استقرارمان رسیدیم. بعد از کمی استراحت، گروه های خبری با تیم و خودروهای پشتیبان برای رانندگی آفرود دوباره به مسیر بازگشتند و گاهی تجربه یک «ساید زدن» کوتاه را با کولئوس بدست آوردند. بیش از پنج با رنو کولئوس مورد در نظر توسط تیم های خبری فشارهای سنگینی را به خود دید و در نهایت توانست از نگاه اکثریت موفق باشد.
اولین تست آفرود برفی کولئوس در ایران اتفاق افتاد
جمع بندی
نگاه اکثر خبرنگاران این بود که کولئوس واقعا خودروی نرم و بی سر و صدایی است. طراحی آن جذاب و دوست داشتنی است و نمی توان از آن گذشت. رنگ سفید خاص بدنه که گاهی با تابش نور آفتاب به سمت نقره ای تیره حرکت می کرد، جذابیت ظاهری کولئوس را افزایش داده بود. کولئوس خودرویی است که ما با آن غریبه نبودیم و گویا بارها با آن تجربه رانندگی داشته ایم. طراحی داخلی آن در عین حال سادگی و پرهیز از شلوغی، جذاب و دوست داشتنی است. البته که گاهی وقت ها کولئوس آن ذات فرانسوی خود را نشان می دهد که آنچنان با سلیقه ما جور نیست. خودروهای فرانسوی معمولا با پیچیدگی و برنامه ریزی قانونمند کامپیوتر و گیربکس همراه هستند. این برنامه ریزی سخت باعث می شود که عمر خودرو بیشتر شود و به مراتب استهلاک کاهش پیدا کند. ولی گاهی قوانین فرانسوی داخل کولئوس در این سفر باعث شد تا ما شیطنت کمتری با آن داشته باشیم. به عنوان مثال وقتی که سیستم کنترل پایداری خودرو را خاموش کردیم تا چند حرکت نمایشی با آن در برف اجرا کنیم، دوباره سیستم کنترل پایداری الکتریکی را روشن می کرد و در هیچ حالتی نمی گذاشت که از مسیر خارج شویم. یا وقتی به سیستم چهار چرخ محرک خودرو فشار می آوردیم، متوجه زیاده روی ما می شد و خلاف دستور ما برای کاهش استهلاک، خود میزان انتقال قدرت را در دست می گرفت. البته این مسئله امروز در همه خودروهای کراس اوور وجود دارند و نمی گذارند که شما بیش از حد به سیستم های حرکتی آن ها فشار وارد کنید. برخی مواقع هم سیستم ایکس ترونیک متفاوت از آن چه که ما فکر می کردیم عمل می کرد. این اتفاق از نگاه ما خوب است. این گیربکس مانند سایر CVTها نمی گذاشت که خودرو تنها با دور موتور بالا در شرایط سخت کار کند. بلکه ابتدا دور موتور پایین خودرو را با گشتاور همراه می کرد و بعد حرکت خود را سریع می کرد. این مسئله در ابتدا باعث می شود که فکر کنید، کولئوس در چنین شرایطی جان ندارد. ولی در واقع این کار به خاط حفظ پایداری در شیب های سخت است. در مطالب قبلی اشاره کردیم که طی تست کولئوس در فرانسه و ایران، این خودرو می تواند به راحتی در بحث سرعت و شتاب هیوندای سانتافه را کنار بگذارد و در شرایط استاندارد شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۹٫۸ثانیه را ثبت کند.
ولی در نهایت می توان گفت که رنو کولئوس جدید سربلند از این تست بیرون آمد و توانست اتفاق خاصی را به نام خود و نگین خودرو رقم بزند. ما منکر آن نمی شویم که رقبایی چون سانتافه، اوتلندر، سورنتو، ایکس تریل، راو۴ و… نمی توانند (یا می توانند) چنین مسیری را طی کنند. ولی از طرفی هم ما چیزی در خصوص تست این خودروها در چنین شرایط سختی ندیده ایم و حداقل می توانیم جسارت حضور کولئوس و نگین خودرو را در چنین تستی تحسین کنیم. واقعیت امر این است که امروز باید شرکت ها قابلیت های خودرو خود را به مردم معرفی کنند و نتیجه این قابلیت ها به صورت مستند برای مشتریان قابل لمس باشد.

زمان ارسال پست: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ | ۹:۵۸ ق.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, تست بلند مدت | تگ ها: ، ،

15 Responses to “اولین تست آفرود برفی کولئوس در ایران اتفاق افتاد”

 1. کامران طبیبی گفت:

  ممنون از بررسی و دقت شما، لطفا ایراداتن ویرایشی متن رانیز برطرف نمایید

 2. رامین گفت:

  مسیری که کولئوس بتونه بره قطعا پرادو به راحتی آب خوردن میره.من کولیوس نسل قدیم رو دارم

 3. مازیار. ع گفت:

  چرا از این قابلیت های مستند، ویدئو تهیه نکردید

 4. امیرحسین گفت:

  تست هرچی که باشه آخرش یه نیسان حضور قاطع داره اونجا😊

 5. مهیار گفت:

  توی آفرود تجربه راننده و قابلیت های ماشین با هم برابر هستند لند کروز هم بدی به یه آدم بی تجربه از خیلی جاها که این رفته شاید نتونه بره . به هر حال ارزش خرید این خودرو خیلی بیشتر از رقبای هم قیمتشه.دمتون گرم

 6. هادی گفت:

  دمتون گرم.عالی بود.عجب ماشین خوبی هستش خداییش.

 7. علی گفت:

  ببین کی نشسته پشت پیکاپ ! 😀
  اقای تفضلی داشبوردش چجوریه از ۲۰۶ که بهتره نه؟؟ 😀
  راستی با معیار حسین دلاور شاسی بلند حساب میشه یا نه :)))

 8. صادق گفت:

  از قسمتای مهمش ویدیو میذاشتید!

 9. جواد مختاري پور گفت:

  سلام،فيلم گرفتين؟ولي انصافا خيلي خوب مي شد ساير نمايندگي ها مثل تويوتا،اطلس،آسان،آريان،گلرنگ و … خودرو هاشون در تست مشابه شركت مي كرد و مقايسه انجام مي گرديد

 10. محمدرضا گفت:

  نقد منصفانه ای بود . خسته نباشید

 11. امیرحسین گفت:

  در خوب بودن کولئوس شکی نیست همانطور که در بد عمل کردن نگین خودرو شکی نیست!!! من به ۲ نمایندگی نگین خودرو شماره ی تماسمو دادم و بسیار پیگیری کردم که بتونم ثبت نام کنم… بعد از چند بار تعویق در نهایت گفتن سه شنبه یعنی امروز!!! در حالیکه وقتی یکشنبه به نمایندگی مرکزی در اتوبان ارتش مراجعه کردم دیدم چند نفر مثل من هستند که نگین خودرو سر کارشون گذاشته!!! الان هم حواله هاییکه ۱۰۰ میلیون خریداری شده را به قیمت ۱۴۰ میلیون آگهی می کنند…. احسنت به مدیریت نگین خودرو و اخلاق مداریش!!!!

 12. کامیار گفت:

  بنظر میرسه رقبایی چون سانتافه، نیسان x-trail، میتسوبیشی اوتلندر و کیا سورنتو رو به سرعت پشت سر بگذاره، حتی راو۴، چون قیمتش از راو۴ فعلا بهتره

 13. احمدعلی گفت:

  خودتون توی جمله آخر نوشتید مستند و ما هیچ مستندی از این تست شما ندیدیم. نوشتن یه سری متن فقط گول زدن مخاطبه.

 14. سپهر گفت:

  امروز نگين خودرو بخشنامه فروش کولئوس را در سايت گذاشت (البته بعد از پيش فروش). بنده خودم هفته قبل ثبت نام کردم اما متاسفانه و در کمال تعجب عليرغم اينکه قبلا مدير عامل نگين خودرو اعلام کرده بود که اين خودرو فول ترين تيپ هست و در بخشنامه هم اعلام کرده که مدل E3 مي باشد که فولترين هست، اما اتوپارک را از خودرو حذف کردند که کاملا غير حرفه اي و غير اخلاقي و بر خلاف تعهدات قبلي نيگن خودرو است.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.