کارمانیا
مدیران خودرو

اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10

اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10
سال گذشته بود که طی خبری اعلام شد همکاری هیوندای و کرمان موتور آغاز شده است و قرار است بزودی محصولات این برند کره ای در خط تولید داخلی مونتاژ شود. طولی نکشید که در نمایشگاه خودرو کرمان سال گذشته، کرمان موتور از دو محصول جدید هیوندای برای بازار ایران رونمایی کرد. I10 و i20 به عنوان دو خودرو جدید هیوندای به بازار کشور معرفی شد و بعد از چند هفته ثبت نام آن آغاز شد.
به هر حال با هر زحمتی که بود کرمان موتور خودروهای ثبت نامی را پیش از عید تحویل مشتریان داد. از میان این دو خودرو، i20 اقبال بهتری را در بازار ایران داشت و امروز شاهد آن هستیم که فروش به نسبت خوبی در بازار کلانشهرها دارد. اما هیوندای i10 که با تیراژ کمتری نسبت به i20 تولید می شود، خودرو مناسب برای شهرهای شلوغ و بزرگ است. برای همین در سال جدید برای معرفی محصولات مونتاژ داخل هیوندای و کرمان موتور، به سراغ i10 رفتیم. خودرویی کوچک که هاچبک درون شهری به حساب می آید و در حال حاضر یکی از مناسبترین خودروهای دورن شهری بازار معرفی می شود. البته که قیمت ۷۳ تا ۷۵ میلیون تومانی این خودرو کره ای مونتاژ داخل در بازار آزاد نشان می دهد که تهیه آن، خیلی راحت هم نیست و i10 می تواند برای افرادی که یک خودرو خوب همیشه در پارکینگ خانه شان دارند، مورد پسند واقع شود.
به هر حال روز گذشته شرایطی فراهم شد تا تجربه ای از i10 داشته باشیم. البته به شکلی برنامه تست را تنظیم کردیم تا از زوایه دیگر به بررسی یک خودرو شهری بپردازیم.
با i10 آشنا شوید
اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10
هیوندای i10 به عنوان یک خودرو هاچبک شهری شناخته می شود. این خودرو را می توان به عنوان کوچکترین عضو خانواده هیوندای دانست. البته که با مونتاژ این خودرو در خط تولید کرمان موتور، در حال حاضر i10 هم در این خط تولید لقب کوچکترین خودرو را دارد. سال های پیش بحث آن در میان محافل خودرو وجود داشت که احتمالا هیوندای i10 بزودی توسط کرمان موتور به بازار ایران بیاید. مستندات این صحبت ها هم چند دستگاه نمونه i10 بود که این روزها به عنوان خودروهای از رده خارج در بازار جهانی شناخته می شوند. بعد از گذشت چند سال شرکت کرمان موتور پای آخرین نسل هیوندای i10 را به بازار ایران باز کرد. نسخه ای از این هاچبک کوچک شهری به بازار ایران آمده است که در حال حاضر به عنوان آخرین مدل و فیس لیفت آن در بازار جهانی شناخته می شود. هیوندای i10 کرمان موتور به موتور ۱۲۴۸ سی سی مجهز است که ۸۶ اسب بخار را با گشتاور ۱۲۱ نیوتون متر تولید می کند. این خودرو به فرمان برقی MDPS مجهز است که از نظر فناوری به عنوان یکی از بروزترین سامانه ها در صنعت خودرو شناخته می شود.
اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10
گیربکس چهار سرعته اتوماتیک این خودرو قابلیت تعویض دنده به صورت دستی را دارد. همچنین امکاناتی نظیر سیستم تهویه اتوماتیک، شیشه ها و آینه های برقی، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، دیلایت، بلوتوث روی فرمان، کامپیوتر سفر، سیستم کنترل پایداری الکتریکی، سیستم شروع حرکت در سربالایی، سنسور پارک عقب، دو کیسه هوا و… در i10های مونتاژی وجود دارند. البته که از نگاه بسیاری از کاربران فضای مجازی، این سطح امکانات برای یک خودرو کره ای با قیمتی بیش از ۷۰ میلیون تومان، تا حدی کم و ناچیز است. امروز بسیاری از خریداران خودرو در بازار کشور توقع دارند که با این هزینه، حداقل از امکاناتی نظیر کروزکنترل و سانروف نیز برخوردار شوند. از نظر طراحی هم باید گفت که i10 به عنوان یک خودرو زیبا در بازار کشور شناخته می شود. این نگاه می تواند سلیقه ای باشد. ولی نوع طراحی چراغ ها و اجزای خودرو نشان می دهد که این هاچبک شهری می تواند تا حد زیادی به نسبت رقبای خود در بازار کشور زیباتر باشد.
آغاز سفر یک روزه با i10
اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10
همه ما می دانیم که هیوندای i10 خودرویی مناسب برای سفرهای درون شهری است و اصول طراحی آن هیچ شباهتی با خودروهای سایز بزرگتر ندارد. برای همین چند ساعتی را با این خودرو در شهر تهران رانندگی کردیم. بدیهی بود که پیدا کردن جای پارک برای این خودرو کره ای کار سختی نیست و کاملا مناسب برای استفاده در شهرهایی چون تهران است. همچنین مصرف سوختی که در سفرهای شهری و با کولر روشن کمتر از ۶٫۸ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است، نشان می دهد که i10، باز هم یک خودرو تمام عیار برای رانندگی در شهرهای شلوغ است. بی سر و صدا بودن این خودرو هم جای خود دارد و می توان به طور قطع گفت که اگر می خواهیم صدای مزاحم خیابان ها کاهش پیدا کند، باید به فکر خودروهای کوچک و شهری باشیم. فرمان نرم، سواری مناسب، صندلی های راحت و… از جمله پارامترهایی شناخته می شود که i10 را به عنوان یک خودرو برتر برای رانندگی در شهر معرفی کنیم. ولی واقعیت دیدگاه اکثر خریداران ایرانی بیشتر به قیمت خودرو توجه دارند. به عبارت ساده وقتی فردی i10 را با قیمتی حدود ۷۳ میلیون تومان در بازار پیدا می کند، حداقل توقع او این است که بتواند بعضی وقت ها سفرهای برون شهری را هم با این خودرو کوچک تجربه کند. بدیهی است که فضای صندوق i10 به قدری نیست که بتواند وسایل زیادی را درون آن گذاشت. برای همین با تشکیل یک تیم سه نفری خواستیم که سفر یک روزه را با این خودرو تجربه کنیم. سفری که حدود ۱۵۰ کیلومتر بود و مسیر آن چالش های مختلفی را برای i10 پدید می آورد. برای همین از اتوبان های خلوت تهران وارد گردنه های منتهی به لواسان شدیم.
اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10
در مسیرهای اتوبانی سواری نرم یکی از بهترین ویژگی های i10 به حساب می آمد. ولی باید گفت که ردیف عقب این خودرو آنچنان جادار نیست و در یک سفر یک روزه، همان ظرفیت سه نفر برای i10 کافی است. وقتی جاده های پر پیچ و تاب لواسان را به سمت پایین می رفتیم، عملکرد فرمان و ترمزها در سطح خوبی بود و توانست رضایت ما را به دست آورد. بعد از عبور از شهر لواسان، به سمت منطقه افجه حرکت کردیم. در این بخش مسیر که بیشتر با سربالایی رو به رو بودیم و پیچ و تاب جاده ها هم دائماً زیاد می شد، مجبور شدیم تا وضعیت گیربکس را در حالت تعویض دستی قرار دهیم. در این حالت برای معکوس به دنده۱ باید سرعت خودرو را به کمتر از ۴۰ کیلومتر می رساندیم. وقتی با دنده یک رانندگی می کردیم، تا حدی کشش خودرو خوب بود و تا حدی دنده۲ هم جوابگو وضعیت جاده بود.
بعد از طی کردن چند کیلومتر به یک تپه خاکی رسیدیم که نمای خوبی را به لواسان و طبیعت بکر آن منطقه می داد. در کاری غیر منطقی، خواستیم که هیوندای i10 را از شیب به نسبت تند بالا ببریم. نکته جالب این بود که سپر حالتدار این خودرو به هیچ وجه به پستی و بلندی های مسیر نگرفت و با پر کردن دور موتور و سیستم کنترل پایداری خاموش، توانستیم تا سه قدمی بام تپه حرکت کنیم. بعد از چند دقیقه استراحت، اتفاقی جالب و خنده دار افتاد. یک راننده تویوتا اف جِی کروزر به بالای تپه آمد. او گفت که از دور خودرویی را به روی تپه دیده و برایش جالب بوده که به چه شکلی این خودرو کوچک به بالای تپه آمده است.
اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10
بعد از پایین آمدن از تپه به سمت روستاهای قدیمی آن منطقه رفتیم. مسیر این روستا که ناسالم و پردست انداز بود، معیاری مناسب برای سنجش نرمی و عملکرد سیستم تعلیق بود. با قرار دادن وضعیت گیربکس در حالت دنده۱ و سرعت حدود ۳۰ کیلومتر بر ساعت در مسیرهای روستایی حرکت کردیم. با اینکه دست اندازهای خودرو بسیار نامناسب بودند، ولی i10 توانست بدون وارد کردن ضربه اضافه به اتاق از پس این مسیر بر آید. بعد از تمام شدن مسیرهای روستایی، وارد جاده چهارباغ و برگ جهان شدیم. مسیریی با فراز و فرودهای زیاد و پیچ های به نسبت سنگین. بیش از ۱۰ بار با i10 به پیچ های تند حمله کردیم تا وضعیت پایداری خودرو را بسنجیم. با اینکه هندلینگ خودرو تا حد زیادی قابل قبول بود، ولی به خاطر اکسل یک تکه در برخی پیچ ها عقب خودرو چند سانتی متری از دست راننده فرار می کرد. در این موقع بود که سیستم کنترل پایداری وارد عمل می شد و از انحراف خودرو جلوگیری می کرد. البته این اتفاق عامل دیگری هم داشت. فاصله محوری کم باعث شده تا i10 فرمان پذیری خوبی داشته باشد و میدان دور آن کاهش پیدا کند.
اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10
ولی از طرفی به خاطر این وضعیت، می تواند در پیچ های تند و سرعت های بالا تا حدی بازی داشته باشد. در کنار دریاچه سد لتیان، جاده ای خاکی وجود دارد که بسیاری از افراد با خودروهای عادی از آن گذر می کنند. ما هم رانندگی در این مسیر چند کیلومتری را تجربه کردیم و سعی کردیم تا نحوه ترمزگیری را در جاده های لغزنده بسنجیم. می توان گفت که i10 در این مسیرها می تواند موفق باشد. البته که باید همیشه احتیاط کافی را داشت. برای رسیدن به شاهرگ های حیاتی شهر تهران، یعنی رودخانه های سرریز به سد لتیان، از مسیری به نسبت تا هموار حرکت کردیم. در این مسیر خودروهای کلاس B و C دیگری هم تردد می کردند. ولی رانندگی با یک خودرو هاچبک کوچک شهری شرایط متفاوتی را برای ما پدید آورد. در برخی از قسمت های مسیر سنگ لاخی، خودرو تمایل شدیدی به سه چرخ شدن داشت. ولی این سه چرخ شدن موجب احساس نا امنی سرنشینان داخل کابین نمی شد.
اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10
بعد از چند دقیقه استراحت در کنار آب های روان، آن محدوده را به سمت تهران ترک کردیم. آزادراه پردیس به سمت تهران هم فضایی برای تست جاده ای i10شد. با هیوندای i10 توانستیم در این جاده با حداکثر سرعت مجاز یعنی ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت از پیچ ها بگذریم. البته که در برخی بخش های مسیر، حداکثر سرعت ۱۴۵ کیلومتر بر ساعت را هم تجربه کردیم. بعد از حدود شش و نیم ساعت رانندگی با i10 کمتر خستگی بر تن سرنشینان جلو نشسته بود. بعد از پیمایش مسیر این چنینی و رانندگی در شرایط مختلف، مصرف سوخت ترکیبی i10 به ۹٫۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر رسید. این در حالی است که مصرف جاده ای این خودرو کمتر از ۵٫۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر بود و در ترافیک های شهر تهران با کولر روشن کمتر از ۶٫۸ لیتر سوخت به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر سوخت مصرف می کرد. در قسمتی از تست از هم توانستیم که با i10 در شرایط جوی ارتفاعات تهران شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در ۱۵٫۲ ثانیه ثبت کنیم.
محمدمهدی تفضلی در مورد i10 می گوید:

واقعیت این است که کیفیت i10 در سطح بالاتری از رقبای هم قیمت خود در بازار صفر کیلومترها قرار دارد. ولی در نگاه اول این مسئله به مشتری الهام می شود که گویا پول بیشتری را برای این خودرو پرداخت کرده است. زیرا با هزینه حدود ۷۳ میلیون تومانی، اکثر خریداران توقع دارند که با خودرویی پر آپشن طرف باشند. یکی دیگر از نکات مثبت i10 این است که در رقابت با تمام رقبا با گیربکس های چهار دنده اتوماتیک، از جعبه دنده باهوش تری برخوردار است و خبری از لگدهای ناگهای گیربکس در این خودرو نیست. نکته مثبت دیگر این خودرو، تضمین تامین قطعات آن است. با در نظرگیری این فرض محال که کرمان موتور تدابیری برای تامین قطعه آن نداشته باشد، این اطمینان وجود دارد که واردکننده های قطعه در چراغ برق اکثر قطعات آن را در بازار موجود می کنند.
هیوندای i10 یک خودرو کاملا شهری است. با توجه به نوع قیمتی هم که دارد، نمی توان توقع داشت که افراد تک خودرویی به سمت آن بروند. بدیهی است که نکات مثبت این خودرو از نگاه بسیاری از افراد پوشیده است. زیرا با توجه به جو اقتصادی جامعه، بعید است که فردی i10 را به عنوان تنها خودرو خود انتخاب کند. i10 خودرویی مناسب برای افرادی است که در حال حاضر از ماشین های قوی، بزرگ و به اصطلاح لوکس استفاده می کنند و می خواهند با بودجه کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان، یک خودرو تمام عیار شهری داشته باشند. این نکته را هم باید توجه داشته باشیم که i10 مونتاژی کرمان موتور دقیقا نسخه ۲۰۱۷ این خودرو است. با کمی جستجو در فضای مجازی می توان فهمید که آخرین فیس لیفت این خودرو در خط تولید منطقه ویژه اقتصادی بم مونتاژ می شود. اگر بحث قیمت گذاری را کنار بگذاریم و صرفا در خصوص بعد فنی خودرو صحبت کنیم، باید بگویم که i10 یک خودرو کاملا مناسب برای رانندگی های شهری است. مصرف سوخت پایین در کنار استهلاک مناسب جز ویژگی های بارز این خودرو کوچک است. بسیاری فکر می کنند که کابین i10 کم جا و دلگیر است. من هم در نگاه اول چنین نظری را داشتم. ولی بعد از چند ساعت رانندگی در کنار دوستان، متوجه شدم که اتفاقا فضای کابین این خودرو به نسبت بسیاری از رقبا بزرگتر است. جالب بود که با تنظیم صندلی راننده به سبک خود، توانستم در ردیف عقب خودرو هم به صورت متعارف بنشینم. تنها در خصوص این هاچبک کوچک شهری می توان گفت که فضای صندوق آن محدود کوچک است. وقتی یکبار تجربه رانندگی با i10 را داشته باشید، می توانید متوجه شوید که چرا بسیاری از سایت های معتبر خارجی، این پلتفرم مشترک کیا-هیوندای را با لقب “کوچکِ بزرگ” صدا می زنند.
اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10
بسیاری از افراد به امکانات i10 ایراد می گیرند و می گویند که کرمان موتور آن ها را حذف کرده است. با اینکه شخصا موافق افزایش آپشن های این خودرو هستم، ولی باید در نظر داشت که بسیاری از امکانات دوست داشتنی برای مشتریان ایرانی، هیچگاه به صورت استاندارد برای i10 معرفی نشده است. از طرفی i10 های سفارش ایران امکاناتی دارد که در بسیاری از مواقع از چشمان مشتری به دور است. مثلا تنظیمات حرفه ای سیستم صوتی که از نگاه بسیاری مخفی شده است. یا راهنمای تغییر لاین که در بسیاری از خودروها نصب نیست. سیستم کنترل پایداری که طبق چند برنامه مختلف فعالیت می کند. یا فرمان برقی که فناوری متفاوتی نسبت به رقبا دارد. صندلی های پارچه ای که به آن ها انتقاد می شود، به صورت چند لایه بود که کیفیت واقعا خوبی دارد. سیستم تهویه ای که در چند ساعت تست ما، هیچگاه افت فشار و تغییر روند فعالیت را به ما نشان نداد. سیستم شروع حرکت در سربالایی که خود یک آپشن محسوب می شود و… .
باز هم تاکید می کند که هیچگاه توقع این وجود ندارد تا خریداران i10 تک خودرویی باشند. بلکه این خودرو به درد افرادی می خورد که دوست ندارند زیاد به تعمیرگاه مراجعه کنند و از طرفی خودرویی قوی و عالی برای سفرهای برون شهری و تفریح های خود دارند.
اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10
حسین دلاور و محمدمهدی تفضلی- گروه مستند اسب بخار
عکس ها: عرفان حمیدی

زمان ارسال پست: ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ | ۸:۱۵ ق.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, تست بلند مدت | تگ ها: ، ،

19 Responses to “اولین تجربه رانندگی با هیوندای i10”

 1. محمد گفت:

  من به شخصه از ماشین های ریزه میزه بیشتر خوشم میاد با کارهای که ازشون میکشیم بیشتر بهشون علاقه مند میشیم

 2. محمد محسن گفت:

  منظورتون از “راهنمای تغییر لاین” چیه؟

  • محمد مهدی تفضلی گفت:

   با کمی فشردن دسته راهنما ۳بار چشمک میزنه و نشون میده شما برای تغییر لاین می خواین اقدام کنید

 3. محمد محسن گفت:

  تست خوبی بود
  به نظر من؛ چند تا فیلم کوتاه هم اگر توی تست های متنی تون باشه بهتره

 4. یونس گفت:

  کجای لواسان رفتید که تونستید برید کنار رود خونه سد من تازه اونجا بودن همه جاشو بستن نمیشه رفت کنار رود!؟

 5. محمد گفت:

  به نظر شما میراژ بهتره یا i10؟

 6. عماد گفت:

  ویدیوش کو ؟؟؟ 🙁
  ما ویدیو دوست داریم , نمیخواد هم کل جهان رو با ماشین بگردین تا یه تست کامل انجام بدین , به صورت ساده و تو شهر هم باشه ما قبول داریم .
  بازم مرسی

 7. عماد گفت:

  حتی یه ویدیو ۱۵دقیقه ای هم میتونه کار مارو راه بندازه . 🙂

 8. رهگذر گفت:

  سلام
  لطفا تویوتا پریوس را هم به صورت ویدیویی بررسی کنید

 9. محسن گفت:

  درود. این ماشین برای سفرهای جاده ای و میان شهری مناسب هست ؟

 10. سپهر گفت:

  با سلام و خسته نباشید فکر می کنم در ایران رقباش کیا پیکانتو که با این ماشین پلتفرم مشترک داره و میستوبیشی میراژ هست
  اگه بشه این ۳ تارو با هم مقایسه کنید بد نیست خودم فکر می کنم میراژ بهتر باشه نظر شما چیه ؟

 11. صابر گفت:

  “راهنمای تغییر لاین” اینکه والا تو ۲۰۶ هم موجوده و آپشن خاصی نیست! کلا من تعجب میگنم از کرمان موتور چطور این ماشین خوب و با کیفیت رو تبدیل به یه ماشین معمولی کرده!

 12. محسن96 گفت:

  ممنون از بررسیتون
  منم یدونه i20 کرمان موتور گرفتم، مایل هستید چند ساعتی براتون بیارم برای تست؟
  البته اگه زیاد فشار میارید که بزارم بعد از سرویس اولیه(۳۵۰۰کیلومتر) بیارم براتون.

 13. اکبر کبیریان گفت:

  راهنمای تغییر لاین در سمند ۳۰ میلیونی و دویست و شش ۳۵ میلیونی هم وجود داره. الان ماشین های چینی و دنا و دویست هفت فابریکی کروز دارن هزینه اضافه کردن کروز روی این ماشین برای شرکت اونقدر نیست که برای نذاشتنش بشه توجیهش کرد

 14. مسعود گفت:

  سلام
  اگه امکانش هست… یه تست بین دو خودروی ۲۰۷ و h320 هم میتونه جالب باشه…

 15. علی گفت:

  این هاچبک هرچقدر هم خوب و با کیفیت باشه هفتاد میلیون نمی ارزه،نهایت قیمت منطقی بین چهل تا چهل و پنج باید باشه چون مونتاژ میشه نه وارد.

 16. حبیب گفت:

  ممنونم از بررسی دقیق و وقتی که گذاشتید.
  این ماشینو یه هفته هست تحویل گرفتم.
  در یک جمله خلاصه کنم ، کوچولو ی دوست داشتنی
  تمام تجربیات چند روزه من با این مطلب مطابقت داره.
  کم صدا ترین سواری ممکن رو داره. سبک و تیز و فلفلی. و هوشمند.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.