کارمانیا
مدیران خودرو

اصالت، اساس لوکس بودن است

اصالت، اساس لوکس بودن است
در روزهای گذشته شرایطی فراهم شد تا یک روز را با ارباب حلقه های آلمانی در تهران سر کنیم و تجربه ای از رانندگی با سفیر آئودی در ایران را داشته باشیم.
این خودرو که به عنوان یک کراس اوور شناخته می شود، قابلیت های لوکس خود را در اتاق و ظاهر نشان می دهد و وقتی به بحث قیمت می رسیم، عدد ۴۱۵ میلیون تومان نمادی از لوکس بودن این شاسی بلند آلمانی به حساب می آید. این خودرو با مدل ۲۰۱۶ سال گذشته به بازار ایران راه پیدا کرد و واردکنندگان متعددی در بحث واردات آن دست داشتند. در این بخش به معرفی و بررسی آئودی Q5 می پردازیم.
۱- ثبات در طراحی
اصالت، اساس لوکس بودن است
Q5 خودرویی کراس اوور در سبد محصولات آئودی است که با مدل ۲۰۰۹ به بازار جهانی راه پیدا کرده است و بعد از ۷ سال هنوز با همان فرم بدنه و پلتفرم ساخته و عرضه می شود. این خودرو که از نظر طراحی در همان سال ها قوی ظاهر شده است، بخاطر رعایت برخی اصول پنهانی آئودی، بعد از گذشت سال ها نیازی به تغییر قیافه ندارد و همچنان پیش روی مشتریان خود جذاب و تک به چشم می آید. وقتی به جلوی خودرو نگاه می کنید، اصالت طراحی را می بینید و وقتی به عقب Q5 خیره می شوید، تلفیقی از حس آرامش، اسپرت و تجمل را نظاره گر هستید. جالب است که در این سال ها طراحان آئودی اندک تغییراتی را روی این کراس اوور انجام داده اند و عموماً به تغییرات چراغ و بخشی از سپر کار خود را پایان داده اند. وقتی از کنار به Q5 نگاه می کنید، کراس اوور اصیلی را می بینید که با رینگ ۱۹ اینچی، قصد حمله به جاده را دارد. گویا این کفش ها به پای Q5 بزرگ است و می خواهد خود را شبیه بزرگان جلوه دهد. نور روشنایی روز این کراس اوور آلمانی مانند دکمه سر آستینی است که فقط برای این خودور ساخته شده است. وقتی درب خودرو را باز می کنید و به طراحی داخلی آن نگاه می کنید، چیزی جز سادگی نمی بینید. اما از آن دسته سادگی ها که بر از حرف است! اگر بخواهیم با مثال توضیح دهیم، مثل حاجی بازاری های قدیم تهران است که از نظر سر و تیپ معمولی به نظر می رسد، ولی جنس کت و شلوار معرکه ای را دارد. مانند فردی می ماند که اصالتش اجازه جلف بازی به او نمی دهد و باید مانند فرماندهان ظاهری اراسته و ساده داشته باشد. محل قرارگیری مانیور بسیار مناسب طراحی شده است. از طرفی فرمان خودرو همان حس تلفیقی اسپرت و آرامش را به راننده منتقل می کند. دکمه های زیادی روی داشبورد و کنسول وجود ندارند و باعث گیج شدن سرنشین نمی شود.
در نگاه کلی می توان Q5 را خودرویی دانست که معنی لوکس بودن را با تعاریف جدید اعلام می کند. اولین حرف این خودرو این است که اصالت، اساس لوکس بودن است.
۲- حلقه های در هم تنیده روی فرمان
اصالت، اساس لوکس بودن است
زمان آن رسیده بود که در طول عمر خود تجربه ای از Q5 را بدست آوریم. حس و حالی که شاید تا آخر عمر هم بر تنمان نشیند، احساسی که حس غرور را به همراه دارد و باعث می شود تا خون های قرمزتری در رگ هایمان حرکت کند!
برای روشن کردن Q5 می توان هندست را در جایگاه خود روی داشبرد قرار داد و با فشردن آن، موتور را روشن کرد. در روشی دیگر نیاز به قرار دادن این سوییچ در جای خاصی نیست و تنها باید دکمه استارت را فشار دهید. این خودرو به سیستم خاموش و روشن شدن اتوماتیک در ترافیک مجهز است و جالب بود که بسیار دقیق و سریع عمل می کرد و فعال بودن این سیستم، باعث آزار ما نمی شد. البته اگر در ترافیک با کولر روشن حرکت می کردید، این سیستم غیر فعال می شد تا حین رانندگی در ترافیک، به موتور و کمپرسور کولر آسیب نرسد. با اینکه رینگ ۱۹ اینچی روی Q5 مورد نظر نصب بود، ولی به جرات می توان گفت که سواری نرمی داشت و گاهی آدم را یاد خودروهای سدانی می انداخت که سیستم تعلیق هوشمند دارد. در نسخه های رامک خودرویی که هنوز به خیابان نیامده اند، اعلام شده است که رینگ ۲۰ اینچی نصب می شود و با توجه به سابقه مهندسی آئودی، می توان حدس زد که با این حال هم، نرمی خود را حفظ می کند. وقتی که با خودرو در جاده های پیچ و تاب دار حرکت می کردیم، متوجه این مسئله شدیم که سیستم کوآترو آئودی واقعا مفهومی دیگر از پایداری را بیان می کند. این سیستم که همان چهار چرخ محرک است، با کامپیوتری که واکنش های خودرو را آنالیز می کند، نوع انتقال قدرت و ضریب آن را برای هر چرخ مشخص کرده و بعد از طریق گیربکس انتقال می دهد. جالب است بدانید که اگر روی سقف Q5 باری با وزن بیشتر ۱۰۰ کیلوگرم بگذارید، عملکرد سیستم های پایداری و کنترلی و حفظ ثبات خودرو تغییر می کند. در این میان ترمزهای خوب این خودرو اعتماد به نفس بالایی را در مانورها به ما می داد و کاملا شتاب خودرو را کنترل می کرد. موتور Q5 های موجود در ایران از مدل دو لیتری توربو هستند که ۲۲۲ اسب بخار قدرت دارند و گشتاور ۳۵۰ نیوتون متری را تولید می کنند. موتورهای آئودی به فناوری TFSI مجهز هستند که همان پاشش سوخت مستقیم را با توربو شارژر به اجرا می گذارد. این قدرت توسط یک گیربکس هشت دنده اتوماتیک و تیپترونیک به چهار چرخ منتقل می شود. در تست های شتابگیری که در شرایط آب و هوایی تهران انجام دادیم، جالب بود که به عدد اعلام شده توسط کمپانی آئودی بسیار نزدیک بودیم. Q5 با توجه به نوع سفارش، شتابی بین ۶٫۵ الی ۶٫۹ ثانیه برای صفر تا ۱۰۰ کیلومتر ثبت کرده است. ما در تهران با Q5 مورد بررسی، این عدد را بین ۶٫۷ الی ۷٫۲ ثانیه بدست آوردیم. عملکرد گیربکس هشت سرعته بسیار عالی بود و در هر زمان از طریق پشت فرمان قابل کنترل بود. حالت اسپرت تغییرات محسوسی را در خودرو نشان می داد و حس و اسپرت خوبی را به سرنشینان منتقل می کرد. وقتی در ترافیک عصرگاهی اتوبان همت رانندگی می کردیم، رادار نقطه کور خودرو متفاوت از خیلی از خودروهای موجود در بازار کار می کرد. به شکلی که نور اخطار آن بر روی قسمت داخلی قاب آینه های جانبی بود و با توجه به نزدیک بودن مانع، میزان رنگ نارنجی آن کم و زیاد می شد. همچنین دکمه های تنظیمات و سیستم تهویه خودرو چند کاره بوده و با فشردن هر کدام، با پنلی مشترک تنظیم می شوند که از وجود دکمه های زیاد در خودرو جلوگیری کرده است.
Q5 را می توان یک خودرو خانوادگی تمام عیار دانست. البته اگر منظور از خانواده یک جمع چهار نفره باشد و نه بیشتر! زیرا به علت عبور میل گاردان از جلو و به دیفرانسیل عقب، فشای پای بسیار کمی را در وسط ردیف عقب داریم. ولی در عوض فضای صندوق کافی را در صندوق شاهد هستیم. جالب است که آئودی برای کاهش فضای اشغال شده، لاستیک زاپاس را بدون باد در کف صندوق قرار داده و در زمان نیاز، به وسیله پمپ باد برقی که پشت چراغ عقب سمت راننده مخفی شده است، امکان باد شدن دارد. در فضای زیر صندوق، به غیر از دو عدد دفترچه راهنما که در کیف مخصوص آئودی قرار دارند، دو اسپری محافظت از چرم صندلی ها و تودوزی هم به عنوان نمونه وجود دارد.
۳- چرا آئودی Q5 مانند رقبا محبوب نیست؟
اصالت، اساس لوکس بودن است
با اینکه طبق تحقیقات و گفته منابع معتبر، آئودی Q5 به عنوان یک کراس اوور مناسب شناخته می شود، ولی در بازار ایران با گذشت حدود یک سال هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده است و تعداد زیادی از آن در نمایشگاه ها و گمرک منتظر مشتری هستند. اولین دلیل را می توان قیمت بالای این خودرو در ایران دانست. با اینکه Q5 خودرویی لوکس است، ولی شاید این قیمت برای آن منطقی نباشد. این روزها با توجه به نوع امکانات در بازار تهران Q5 با گارانتی بهار خودرو قیمتی بین ۳۸۵ الی ۴۱۵ میلیون تومان را دارد و شرکت رامک خودرو Q5 را با قیمت ۴۳۸ میلیون تومان ثبت نام می کند. این در حالی است که طبق سایت های خرید و فروش عربی، قیمت این خودرو در بازار امارات در نسخه فول ۱۹۸ هزار درهم است. اگر هم به سایت Audiusa.com هم سری بزنید، می توانید فرایند سفارش و خرید خودرو را طی کنید و ببینید در بهترین حالت، قیمت Q5 فول با امکانات سطح بالا بین ۵۱ الی ۵۴ هزار دلار است. جالب است بدانید که رقیب اصلی Q5 یعنی لکسوس NX200t در بازار امارات هم قیمت این آلمانی است و نسخه فول آن با ۲۰۵ هزار درهم معالمه می شود و در بازار ایران قیمتی کمتر از ۳۶۰ میلیون تومان را دارد!
از طرفی آئودی Q5 آنچنان امکانات بالایی مانند رقبا ندارد. حداقل تا امروز نسخه های موجود در بازار ایران نمی توانند در بحث امکانات با خودروهایی مثل BMW X3 و X4، لکسوس NX200t و… رقابت کنند. نسخه مورد بررسی ما به امکاناتی چون سقف پانارومیک، دوربین عقب، آینه تاشو برقی، کروزکنترل، سیستم تهویه دوگانه اتوماتیک در جلو و تک کاناله دستی در عقب، سنسور نور و باران، چرخش چراغ در پیچ ها با نور زنون و چراغشور، ترمز دستی برقی با اتوهلد، رادار نقطه کور، شش کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری، پرده دستی درب های عقب، سنسور پارک جلو و عقب، سامانه کمکی پارک، آینه حساس به نور، مانیتور عقب، ذخیره سازی اطلاعات سیستم صوتی و تصویری روی حافظه داخلی و… . از نگاه خیلی از مشتریان این خودرو حتی امکان اتصال USB هم ندارد و گرمکن و سردکن صندلی روی آن نصب نشده است. این در حالی است که رقبا Q5 این روزها امکاناتی چون ماساژور صندلی و سنسور خواب دارند! با اینکه رامک خودرو در ثبت نام های خود اعلام کرده است که خودرو را با رینگ ۲۰ اینچی، سیستم صوتی و تصویری حرفه ای، گرمکن چهار صندلی و چند آپشن اضافه دیگر تحویل می دهد، ولی باز هم Q5 در بخش امکانات از رقبا عقب است و قیمت ۴۳۸ میلیون تومانی، هر چند که سه سال خدمات ادواری رایگان داشته باشد، باز هم زیاد است. در برخی نسخه Q5 که این روزها در امارات و سایر بازارهای جهانی وجود دارد، کیسه های هوای جانبی عقب نصب شده است و خودرو به سیستم پیشگیری از تصادف، کروزکنترل هوشمند، مود رانندگی مختلف و حافظه صندلی نیز مجهز است. نبود خدمات پس از فروش گسترده یکی دیگر از دلایل عدم استقبال از Q5 بحساب می آید.
۴- کلام آخر
اصالت، اساس لوکس بودن است
با همه خوبی ها و بدی های Q5، باید اقراق کرد که این آلمانی یک خودروی خاص است. طبیعی است که خرید خودروی خاص طرز فکر مخصوص خود را دارد و طبیعی است که اکثر جامعه به آن شکل فکر نمی کنند. شاید یک مرور گذشته، توجیهی برای خرید Q5 خلق کند. اگر از پدران خود در مورد خودروهای قبل از انتقال پرس و جو کنید، احتمالا به این نتیجه می رسید. در زمان قدیم هم بنز و ب ام و محبوبیت خاصی داشتند و هر فرد ثروتمندی به سراغ محصولات این دو شرکت می رفت. به مراتب هم بنز طرفداران بیشتری قبل از انقلاب در ایران داشت. اگر شغل بنز سواران آن دوره را می پرسیدید، بیشتر یا تاجر بودند و از کاسب های به نام بودند که در هر صنفی مشغول کار بودند. آن زمان هم آئودی، جگوار، لندروور و… در بازار ایران بود و بیشتر زیر پای قشر مرفهی خدمت می کرد که عموما فرنگ رفته بودند و تحصیلات عالیه مانند پزشکی به ایران برگشته بودند.
شاید باید بگوییم که آدم های خاص به دنبال آئودی نمی روند، بلکه آئودی خود به دنبال آن ها می آید.
گالری تصاویر:

همچنین میتوانید نقد و بررسی ویدیویی این خودرو را در این مطلب مشاهده نمایید.
حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ | ۲:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: تست بلند مدت | تگ ها: ، ، ، ، ، ،

10 Responses to “اصالت، اساس لوکس بودن است”

 1. محمدرضا گفت:

  بخش ۳ خیلی خوب بود . ای کاش برای همه خودرو ساز ها (مونتاژ کار ها) همین کار رو بکنید
  و امیدوارم چوب لای چرختون نکنن 😛

 2. مهدی ج گفت:

  واقعاواز اون روزی که این ماشین رو بررسی کردید تو کفشم.. محشر بود و حرف نداشت و وقتی سوارQ5 دوستم شدم تونستم از نزدیک حسش کنم و باهاش ارتباط برقرار کنم و معتقدم این ماشین روح انعطاف پذیری داره که توی تمامیکمحصولات AUDI قابل مشاهده هست ناگفته نماندواز اونجایی که پدر بنده نمایشگاه دار هستند تا حالا تجربه سوار شدن تمامی محصولات امریکایی و آلمانی رو داشتم ولی نکته ای که هست اینه که آلمان با اقتدار بالاتر از محصولات فورد و شورولت هست و من خودم به شخصه محصولات AUDI رو به بقیه آلمانی رو ترجیح میدم و باز هم میگم که امیدورام روزی برسه که منم از شرق جدا شم و به سمت غرب برم چون تا الان
  فقط محصولات شرقی داشتم…

 3. امیر گفت:

  ولی انصافا آدم تو این بازه قیمتی میمونه چی بخره،از یک طرف NX رو داریم که کوله باری از آپشن داره و ۵۰ تومن ارزون تره،از یک طرف ولوو XC90 که واقعا حرف نداره،حالا از این حرفا بگذریم آقا چینی جدید چی دارید برامون؟خبرا از دانگ فنگ میاد!!!

 4. نیما گفت:

  با تقریبا ۶۰ میلیون بیشتر میشه xc90 رو سوار شد که تازه رقیب q7 آئودی هست نه q5!!البته بماند که خرید این خودرو ها به دلیلی که خودتونم ذکر کردید یعنی خدمات فاجعه اصلا منطقی نیست لااقل خدمات ایرتویا در سطح خیلی خوبیه

 5. محمدحسین گفت:

  عالی بود، دنا توربو اتومات رو یک ماه دیگه معرفی می کنن، آیا مثل سورن توربو قبل از آمدن به بازار بررسی می کنید؟؟
  ممنون از گروه اسب بخار

 6. میلاد گفت:

  خیلی خوب بود

  ممنون

 7. سروش شیرازی گفت:

  حسین خان نمایشگاه خودرو شیراز یک ماه دیگست فکر کنم ۲۰ تا ۲۵ تیر هستش،نمیاین??

 8. س.ع.ح گفت:

  طراحيش با این که یکم سادس ولی واقعا جذابه ?
  امیدوارم تو بازار جای خودشو پیدا کنه

 9. سعيد گفت:

  به نظر من اگر قيمت اين ماشين فقط ٥٠ ميليون تومان پايين تر اعلام ميشد فروش فوق العاده اى رو رقم ميزد. شايد خيلى ها مثل من وقتى ميبينن يه ماشين اصيل آلمانى قيمتش با لكسوس nx يكيه ١٠٠٪‏ آلمانيه رو انتخاب ميكنن، لكسوس هم ماشين خوبيه اما نميدونم چى تو اين ٤ تا حلقه هست كه آدمو جذب خودش ميكنه

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.