کارمانیا
مدیران خودرو

چانگان CS35 بخریم یا لیفان X60 اتوماتیک

چانگان CS35 بخریم یا لیفان X60 اتوماتیک
چانگان CS35 خودرویی است که بتازگی روی خط تولید سایپا کاشان رفته و این شرکت، برنامه های ویژه ای برای عرضه آن در بازار را دارد. شرکت کرمان موتور هم این روزها روی محصول لیفان X60 اتوماتیک فعالیت خود گسترش داده است و احتمالا می خواهد دوباره بازار کراس اوورهای تا ۷۰ میلیون تومان را در اختیار بگیرد.
این شرکت در زمان عرضه لیفان X60 دنده ای، شرایط سختی را برای شرکت های رقیب ایجاد کرده بود. حال بعد از چند سال دوباره سایپا و کرمان موتور بر سر دو کراس اوور با هم رقیب شده اند و این رقابت به خاطر نوع قیمت گذاری شکل گرفته شده است. در این بخش به مقایسه این خودرو با هم می پردازیم.
مشخصات فنی
چانگان CS35 بخریم یا لیفان X60 اتوماتیک
لیفان X60 به موتور ۱٫۸ لیتری چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ مجهز است که ۱۳۱ اسب بخار قدرت تولید می کند و گشتاور ۱۶۸ نیوتون متری را به وسیله گیربکس اتوماتیک CVT به چرخ های جلو منتقل می کند. حداکثر دور موتور تعریف شده در لیفان X60 به صورت استاندارد ۶۰۰۰rpm است و این امر باعث می شود تا در شتاب و دورگیری خودرو تاثیر مثبتی دیده شود. طبق اعلام شرکت کرمان موتور وزن خالص این کراس اوور چینی ۱۳۳۰ کیلوگرم است و وزن این خودرو روی چرخ هایی با قطر رینگ ۱۶ اینچ قرار دارد. فاصله محوری X60 توسط شرکت سازنده ۲۶۰۰ میلی متر اعلام می شود و از همین جهت می توان به ابعاد به نسبت مناسب کابین پی برد. سیستم تعلیق لیفان X60 در جلو از نوع مک فرسون بوده و در عقب آن از اکسل یک پارچه استفاده شده است. با اینکه تعادل این خودرو به نسبت مناسب گزارش می شود، ولی با نگاهی ساده در بخش تعلیق از فناوری خاص و بروزی استفاده نشده است و نمی توان توقع خاصی از آن داشت. عددی مورد تایید در خصوص مصرف سوخت نسخه اتوماتیک منتشر نشده است. ولی با توجه به مصرف ترکیبی نسخه دنده ای X60 احتمال داده می شود که نسخه اتوماتیک به صورت ترکیبی بیش از ۸٫۳ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف داشته باشد.
چانگان CS35 در سال های گذشته توانسته است به عنوان یک کراس اوور شهری بسیار در چین محبوب واقع شود و آمار فروش چند صد هزار دستگاهی را در چین ثبت کند. آمار فروش نشان می دهد که CS35 با فروش ۱۲ هزار و ۳۱ دستگاه در ژوئن ۲۰۱۶ به عنوان دوازهمین کراس اوور پرفروش بازار چین شناخته می شود. این در حالی است که لیفان X60 با فروش ۲۸۴۴ دستگاه در رتبه ۷۴ قرار دارد.
موتور CS35 از نوع ۱٫۶ لیتری بولوکور است که از فناوری به نسبت خوبی برخوردار بوده و ۱۲۳ اسب بخار قدرت تولید می کند و گشتاور ۱۶۰ نیوتون متری را در اختیار راننده قرار می دهد. قدرت این موتور توسط یک گیربکس چهار دنده اتوماتیک و تیپرونیک به چرخ های جلو منتقل می شود. با توجه به اینکه کمپانی Aisin ژاپن تامین این گیربکس ها را بر عهده دارد، عملکرد نرم و دقیقی در CS35 به چشم می آید. به خاطر فناوری Bluecore در CS35 شاهد هستیم که مصرف سوخت ترکیبی تا ۷ لیتر ثبت شده است. همچنین وزن این کراس اوور شهری ۱۲۹۰ کیلوگرم است. فاصله محوری این خودرو کراس اوور ۲۵۶۰ میلی متر اعلام می شود و همین عدد نشان دهنده فضای کابین کمتر CS35 نسبت به لیفان X60 اتوماتیک است. جالب است بدانید که با توجه به ابعاد کوچکتر CS35، رینگ ۱۷ اینچی برای لاستیک های آن انتخاب شده است که ظاهری جذابتر را از کنار به این خودرو می دهد. سیستم تعلیق CS35 در جلو از نوع مک فرسون بوده و در عقب از سیستم تعلیق یک پارچه نه چندان بروز استفاده شده است. فرمان این خودرو از نوع کمکی برقی است که با توجه به سرعت سفتی و واکنش متفاوتی را از خود نشان می دهد.
مشخصات ایمنی
چانگان CS35 بخریم یا لیفان X60 اتوماتیک
در بخش ایمنی چانگان CS35 نسبت به لیفان X60 اتوماتیک بهتر ظاهر می شود. زیرا چانگان به چهار کیسه هوا مجهز است و در بخش طراحی و ساخت شاسی آن از تکنیک های به روزتری استفاده شده است. CS35 به ترمزهای ABS و EBD مجهز است و در شرایط خطر، ترمز BA آن فعال می شود. این در حالی است که لیفان X60 اتوماتیک طبق کاتالوگ های شرکت کرمان موتور تنها به سامانه ABS و EBD مجهز است و چیزی به عنوان عملگر به عنوان ترمز اضطراری در آن دیده نمی شود. در تست های تصادف CNCAP چانگان CS35 توانست پنج ستاره ایمنی دریافت کند. ولی لیفان X60 چیزی بین ۴ و ۵ ستاره را از آن خود کرد. با توجه به تصاویر مشخص است که ستون A لیفان X60 نسبت به چانگان از مقاومت کمتری برخوردار است و عقب خودرو از واکنش نامناسبی را به تصادف از روبه رو نشان می دهد. در یک کلام می توان گفت که CS35 ایمن تر از لیفان X60 اتوماتیک است.
امکانات رفاهی
چانگان CS35 بخریم یا لیفان X60 اتوماتیک
تقریبا می توان گفت که CS35 و X60 اتوماتیک در یک سطح امکاناتی هستند. سیستم تهویه دستی، سانروف، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، آینه ها و شیشه های برقی، سنسور نور، فرمان تلسکوپی، سنسور دنده عقب و از جمله این امکانات در هر دو خودرو دیده می شود. ولی در X60 اتوماتیک مانیتور و دوربنی عقب به صورت پایه نصب شده است و این در حالی است که برای داشتن چنین امکاناتی با تلویزیون دیجیتال، باید حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای چانگان CS35 خرج کنید. در عوض CS35 به عنوان یک خودروی اتوماتیک به کروزکنترل و دی لایت مجهز است که برای خیلی از مشتریان جذابتر از مانیتور به نظر می آید. در نتیجه می توان سطح امکاناتی دو خودرو را در یک حد و اندازه دانست و تفاوت های آپشنی آن را بحثی سلیقه ای اعلام کرد.
کیفیت، مسئله ای مهم
چانگان CS35 بخریم یا لیفان X60 اتوماتیک
هر دو این کراس اوورها چینی هستند. ولی مسئله اصلی این است که کدام یک از نظر کیفیت بالاتر قرار می گیرند. در شرح شرایط کیفی تنها به گفتن چند جمله بسنده می کنیم. چانگان CS35 خط تولید روباتیک و پیشرفته ای دارد که دقت کار خط مونتاژ به مراتب بالاتر از سایر خودروهای تا ۹۰ میلیون تومان اعلام می شود. کیفیت رنگ نسخه های مونتاژ سایپا نیز خوب و قابل قبول اعلام می شود و در نمایشگاه مشهد، بازدیدکنندگان کیفیت رنگ آن را به نسبت خوب می دانستند. لیفان X60 اتوماتیک هم به عنوان یک خودرو کراس اوور چینی شناخته می شود که این روزها در خط تولید کرمان موتور واقع در منطقه ویژه اقتصادی بم مونتاژ می شود و خط رنگ دستی دارد و مونتاژ و سرهم بندی قطعات بیشتر توسط نیرو انسانی انجام می شود. برخی دارندگان CS35، برتری این خودرو را کیفیت مواد داخلی آن می دانند. زیرا به نظر آن ها در حد یک خودروی چینی کیفیت خوب چرم غیر طبیعی در این خودرو دیده می شود و داشبورد با دوامی در آن نصب شده است.
و اما قیمت!
چانگان CS35 بخریم یا لیفان X60 اتوماتیک
این روزها شرکت سایپا قیمت چانگان CS35 مونتاژ داخل را ۶۴ میلیون تومان اعلام کرده است و در ابتدا با تخفیف دو میلیون تومانی و سود مشارک به مشتریان تحویل داده می شد. حال که نسخه های مونتاژی این خودرو کم کم به دست مصرف کنندگان رسیده است، شاهد هستیم که برخی نمایندگی ها و فروشندگان، قیمت CS35 مونتاژی سایپا را تا ۶۸ میلیون تومان اعلام می کنند.
این در حالی است که کرمان موتور لیفان X60 اتوماتیک را با قیمت ۶۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای فروش گذاشته است و شرایط فروش اقساطی برای آن در نظر گرفته است. جالب است بدانید که برخی نمایندگی های این شرکت در سایت های خرید و فروش خودرو، قیمت نسخه آماده تحویل X60 اتوماتیک را ۶۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعلام می کنند.
با توجه به تازه وارد بودن این دو خودرو، باید کمی منتظر مانند و شرایط آن ها را در بازار دید. نگاه خریداران و مصرف کنندگان به این خودروها می تواند برای آینده شرکت های عرضه کننده بسیار مهم باشد.
حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ | ۴:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: مقایسه ها | تگ ها: ، ، ، ،

54 Responses to “چانگان CS35 بخریم یا لیفان X60 اتوماتیک”

 1. امید محمودزاده ابراهیمی گفت:

  به هزار دلیل واضح؛ چانگان

 2. نیما گفت:

  x60 رو باید با گاری مقایسش کرد که گاری با توجه به قیمتش از لیفان x60 بهتره.اینو لیفان ۶۲۰ فاجعه ی قرن خودرو تو ایران بودن

 3. حسین گفت:

  قطعا چانگان سره. اینو آمار فروشش می گه. به زودی خیابونا پر میشه از چانگان. ماشینی که در بدو ورود ۸۸ میلیون به فروش رفت!

 4. مهدی گفت:

  من هم فکر میکنم چانگان از همه لحاظ بهتراز لیفان هست

 5. یونس گفت:

  چرا اتفاقا ۶۲۰ خوب بود مخصوصا ۱۸۰۰!!

 6. محمد رضا گفت:

  آقا من میگم باز چانگان حداقا عادی هست ولی نمیفهمم چطور مردم لیفام ایکس۶۰ مبخرن آقا نخرین .

 7. علیرضا ۲۲۲ گفت:

  اگه چانگان cs75 بیاد قاعده بازی حتما تغییر میکنه

 8. علی گفت:

  چانگان خیلی بهتره

 9. حسین گفت:

  الانشم بازی به نفع چانگانه. از تفاوت قیمت ۶_۷ میلیونی قیمت ثبت نام و قیمت بازار میشه فهمید

 10. Amir گفت:

  چانکان خیلی ضعیفه.به درد خارج شهر نمیخوره

 11. هوشی گفت:

  لیفان ۱۸۰۰ عالیه
  و دوستی که کفتن آشغال قرنه فکر نکنم سولرش شده باشه
  اما آیا سایپا کاشان به تولید چانگان ادامه میده؟
  کرمان موتور چند سالی هست در حال مونتاژ این خودروعه.
  البته بین این دو خودرو برتری چانگان محسوسه. اگر از نظر ابعادی بزرگتر بود مسلما نگاه ها بیشتر به سمتش بود. لااقل نگاه خودم

 12. farzad گفت:

  من ۲ هفته است چانگان رو تحویل گرفتم واقعا عالیه بی صدا نرم
  قدرت موتور عالی کولر یخچالی سیستم تعلیق عالی خلاصه همه چیز خوب و بی نقص
  مونتاژ بدنه اوکی

 13. برزو گفت:

  اولین سری تحویل مونتاژی ها هستم
  موتور نرم
  بی صدا
  تعویض دنده بودن صدا و تقه
  مصرف بنزین تو شهر ۸ تا ۸۵ و جاده باکولر ۶٫۸
  مرمون الکتریکی عالی عمل می کنه
  با توجه به اینکه ببرنامه ecu آپدیت شده در شتاب گیری معکوس کشیدن سریع ارتفاق می افته
  کولر بسیاد خنک حتی درجا کار می کنه خنک خنک هست
  داخل اتاق جادار
  کوروز بسیار دقیق و راحت عمل می کنه
  دید به بیرون بسیار عالی

  بسیار تمیز و دقیق مونتاژ شده اینو میشه از اتصاال قطعات داخل موتور و داخل اتاق متوجه شد
  حس آرامش و راحتی که در حین رانندگی به آدم منتقل می کنه رو تو هیچ خودرو داخلی ندیدم .
  امیدوارم با تامین قطعات هم سایپا این بخش از دغدغه خریداران رو هم برطرف کنه.

 14. علی گفت:

  امروز به دلیل ماشین های اروپایی که وارد شدند شرکت های خودرو سازی مجبورند با بالا بردن کیفیت و امکانات رقابت رو داشته باشند و شاید اینکار ها برای وجود خود شرکت های خودرو سازی لازمه

 15. آمریکایی و ژاپنی گفت:

  حسین جان خبر داری چرا واسه بسترن دیگه ثبت نام نمیکنن و فروشش رو متوقف کردن؟جریان چیه؟تا کی اینجوری هست؟نکنه کلا میخوان تعطیل کنن؟یه تحقیقی میکنی؟قربون دستت

 16. آمریکایی و ژاپنی گفت:

  راستی من بین این ها mvm x33 رو انتخاب میکنم.
  هفت ماه پیش بود…خیلی مشکل مالی داشتم و در عین حال به یه ماشین دیگه نیاز داشتم.با بد بختی و قرض بیست تومن جور کرده بودم ولی چه ماشینی جز پراید میشد خرید!!!!
  من بمیرم هم پراید نمیخرم!!! برای همین گشتم دیدم تنها ماشینی که میشه با ۲۰ تومن پیش پرداخت به صورت اقساطی خرید x33 هست.
  یه سری حرف هایی در موردش شنیده بودم که میگفتن خیلی آشغاله و مزخرفه و مفت نمی ارزه و…
  خلاصه هر چی بود که از پراید بهتر بود که؟!
  رفتم و ثبت نام کردم با اینکه تحویل فوری بود ولی به خاطر اینکه رنگش رو نوک مدادی خواستم یک هفته بعد ماشین رو به من تحویل دادن.
  باید بگم متاسفانه قبل از عید بود و تقاضا بالا…دوستان مونتاژ کار ظاهرا خیلی عجله داشتن و یه صدای کوچیک توی ماشین بود که منو دلسرد کرد همون اول…ولی کم کم که با ماشین آشنا شدم دیدم نه اونقدرا هم بد نیست؟!
  با اینکه یه موتور دو لیتری روش نصبه ولی قدرت و شتاب ثانویه ی خوبی داره.صدای موتور فقط موقع شتاب گیری زیاده ولی بعدش که سرعتت نسبتا ثابت میشه صدای موتور به خاطر گیربکس ۷ سرعته ( ۸دنده) واقعا کمه…تعلیقش واقعا خوب و نرمه و کمک فنر های گازی-روغنیه اون خیلی خوب عمل میکنن…البته باید بگم روی کیلومتر پنج هزار تا یه کمک فنر عقب روغن داد ولی به خاطر گارانتی معتبر نمایندگی مدیران خودرو رایگان تعویضش کرد.
  ترمز های ماشین خیلی خوب عمل میکنن و مهم تر از همه ماشین واقعا هندلینگ و پایداری خوبی داره و من هر کار کردم نتونستم تهش رو لیز بدم و باهاش دریفت انجام بدم D:
  توی شیب ها پر قدرت ظاهر میشه و شتاب ثانویه ی خوبی هم داره.صندلی های خیلی راحت و نرمی داره و فضای اتاق به نظر کافی میاد برای یه خونواده ی کم جمعیت.آپشن های زیادی نداره و باید بگم خودم گارد عقب و جلو و رکاب و مانیتور و دوربین دنده عقب و یه سری چیزای دیگه روش نصب کردم.اندازه اش مناسبه و راحت میتونید از اون توی شهر استفاده کنید.هدف من هم خرید یه ماشین بود که توی شهر بتونم راحت ازش استفاده کنم و مشکل ابعاد نداشته باشه و تا حدی بتونم جا هایی برم که با اون یکی ماشینم دلم نمیاد برم و کف ماشین گیر نکنه و کلا به عنوان ماشین اول بتونم ازش استفاده کنم.گیربکس خوبی هم داره و خوب دنده ها رو عوض میکنه و نمیشه ازش ایراد خاصی گرفت.دید خوبی به اطراف دارید البته به جز دید عقب و سریع قلق ماشین میاد تو دستتون
  ولی از بدی ها و ضعف های این ماشین بگم:
  اولا کیفیت مونتاژ خوب نیست و اتاق زود به صدا میوفته و بعضی ادوات اتاق اصلا کیفیت جالبی ندارن.البته از یه چینی مونتاژ ایران!!! توقعی بیشتر از این نمیره!!!
  دوما وقتی کولر رو روشن میکنید ماشین از این رو به اون رو میشه.شتاب و قدرت ماشین واقعا کم میشه جوری که مجبورید بعضی وقت ها کولر رو خاموش کنید برای مدت کوتاهی.
  سوما شتاب اولیه ی ماشین حدود ۱۶ ثانیه هست که کم هست و توقع بیشتری ازش میره ولی باید توجه کرد که گیربکس این ماشین cvt هست ولی باز هم دلیل خوبی نیست چون روی حالت تیپ ترونیک دنده یک تا سرعت هفتاد کیلومتر میره!!!!پس نمیبایست اینقدر شتاب اولیه ماشین کم باشه…
  دید عقب کمی هم داره که بانصب دوربین و وجود سنسور های عقب بر طرف میشه
  این بود تجربیات من ازاز x33…البته نمیگم همچین تحفه ایه ولی به نسبت قیمت و خدماتش خیلی انتخاب خوبیه…جدیدش هم اگر با اون اتاق و شکل قیافه وارد بشه مخصوصا دو رنگ من قرمز مشکیشو میخرم :))))
  راستی لطفا ندیده نظر ندیم و با حرف دیگران تصمیم نگیریم…در ضمن هیچ ماشینی هم آشغال نیست و نباید به هر ماشینی بگیم آشغال و به درد نخور مخصوصا اینکه اصلا تجربه ی اون ماشینو نداشتیم و نظر میدیم و واقعا عادت چرتیه…چرا که اول به شعور خودمون با زدن این حرف ها توهین کردیم و بعد به شعور اون هایی که این ماشین رو خریدن…همون پراید هم درسته ماشین بسیار بدی هست ولی باید توجه کنیم که قشر زیادی از جامعه توان خریدشون در این حده و مجبورن پراید رو بخرن…اگر انتخاب های دیگه ای باشه اجباره ندارن که بیان سمت پراید…از این رو به سلیقه ی همدیگه احترام بزاریم یکی چینی داره یکی ژاپنی یکی کره ای یکی آمریکایی و…به هر حال هر چی که داره ماشینشو دوست داره.
  یادت باشه ماشین خودت چیه و رولز رویس و بنتلی و کرایسلر سوار نشدی که میای به ماشین بقیه میگی آشغال…حتی اگر برند سوار هم باشی بازم نباید بگی…

 17. آرمان گفت:

  سلام
  دیروز چانگان را تحویل گرفتم.
  اولین چیزی که خیالمو راحت کرد صدای موتورش بود که دوست داشتم نرم و یک دست باشه و همینطور بود.
  بعد سواریش بود که باید بگم خوب در حد بالا بود. راستش من ۷ ماه پیش لیفان x50 گرفتم اما ۲ روز بعد از تحویل فروختم. چون حس خوبی نبود و کلآ کرمان موتور نه مونتاژ خوبی داره و نه پشتیبانی خوب. البته ایکس ۵۰ اتومات هم نصبت به خودش بدک نبود ولی اگه وارداتی بود میشد تحمل کرد.
  خدارو شکر cs35 اتاق خوبی داره. چرخاش سایزش خیلی خوبه. قدرت موتورش هم برای اتاقش که زیر ۱۳۰۰ کیلو هست خیلی خوبه. گیربکس ژاپنیش هم باعث میشه قدرت موتور هرز نره و جذب بشه. سوختش فکر نکنم بد باشه. من تازه دیشب ۳۰ تا سوپر زدم و هنوز تست سوخت نکردم.
  دوستانی هم که فکر میکنن ماشین باید حجم سی سی موتورش بالا باشه باید بدونن این فرمول واسه ۳۰ سال پیش هست. الان تولید اسب بخار و مهمتر از اون هماهنگی گیربکس مهمه. دلیل نمیشه ماشین ۱۸۰۰ از ۱۶۰۰ قویتر باشه. مثالش موتور ۱۸۰۰ پژو یا سمند هست که ۹۰ اسب بخار قدرت بر گیربکس اعمال میکنه ولی ۱۶۰۰ ال نود یا tu5 میتونه ۱۱۰ اسب بخار اعمال کنه.

  در کل چانگان با کیفیت خیلی خوبی داره مونتاژ میشه و سایپا هم میدونه الان مونتاژ خیلی واسه مردم مهم شده. امکاناتی که توش به کار رفته تا حد زیادی رضایتو جلب میکنه. ظاهرش که خیلی به روز هست. میشه نتیجه گرفت اگه از نظر فنی و قطعات و یا گیربکس مشکلی داشت حتمآ سایپا تصمیم به مونتاژ و گارانتی کردن نمیگرفت. چون نمونه این ماشینو ۲ سال به عنوان تست فروخت و بعد دست به مونتاژ زد.
  چیز مهم دیگه اینه که شرکت چانگان برای طراحی بدنه و موتور از شرکتهای معتبر اروپایی استفاده کرده و گیربکس هم که دیگه از آیسان ژاپن هست. و خودشون میدونن برای رقابت با بازارهای جهانی باید حرفی برای گفتن داشته باشند. افق دید شرکت های چینی فروش به ایران که نیست. ایران درصد کمی از فروش چین هست. اونا به فکر اروپا و آمریکا هستن و میدونن برای جلب رضایت باید پیشرفت کنن. در ۱۰ سال اخیر خودروهای چینی ۷۰ درصد رشد در ارتقا کیفی و تکنولوژی داشتن. خوب این یعنی در ۵ سال آینده بازار خودرو را در دست میگیرن.
  این دقیقآ بر خلاف دید خودرو سازان ایرانی هست که فقط بازار ایران در نظرشون هست و چون میدونن هرچیزی تولید بشه به فروش میرسه در ۱۰ سال اخیر ۷۰ درصد پس رفت هم در زمینه کیفیت و هم تکنولوژی و مونتاژ داشتن.

  دوستانی هم که سوال دارن بپرسن من نتیجه برسی ها و تست کردنهامو براشون صادقانه میگم.

 18. بازنشسته گفت:

  سلام آرمان جان من هم از خریداران اسفند ۹۴ بودم که ۹۵/۶/۱ تحویلش گرفتم که اجباری هم سفید دادن منهم دوتا ماشین قبلم x33 سری اول بود و ال نود سری اول وارداتی که خیلی خیلی ازش راضی بودم قبل این یه پارس نودسه صفر خریدم که از زندگی سیرم کرد .با تحقیقات زیاد اقدام به خرید چانگان کردم الانم به قول شما خیلی با کلاسه و حس خوبی به آدم میده زمان تست این خودرو با آقای دلاور هم صحبت کردم وتجربیات رانندگی با اون در ۱۲۰۰ کیلو متر را پرسیدم که ایشون هم تعریف کردن .ولی راستش الان یه چیزایی که شاید نظر من ایراد باشه میبینم یکی تعویض کاملا محسوس دنده ها در دور گرفتن تا ۶۰ به بالا -عدم کشش لازم در سربالایی مخصوصا با کولر .کیفیت رنگ پایین سایپا .ومهمتر از همه حرارت بیش از حد موتور در داخل کاپوت که با اندک رانندگی دست گذاشتن به اهرم نگهدارنده کاپوت را هم سخت میکنه که البته از دارندگان قدیمی پرسیدم اونا هم گفتن در مدلهای وارداتی هم همینطور ه نمی دونم کسی رنو پنج قدیم را داشته انباری اکزوز طرف رننده زیر گلگیر سمت راننده بود که بر اثر حرارت زیاد انباری باعث از بین رفتن رنگ اون گلگیر زودتر از بقیه جاها میشد وگرمای حاصله راننده را میکشت که این حرارت حاصله از موتور این چانگان هم باعث گرمای شدید برای سر نشینای جلو و باعث عدم استفاده از فن خالی برای کمی خنک شدن میشود وعملا باید دریچه بیرون را مسدود و از کولر استفاده کنید .اینا حاصل تجربه ۲۵۰ کلیومتر رانندگی با این خودرو چانگانه .راستی سایپای گدا به من که فرش کف نداد و گارانتی پنج ساله را هم تبدیل به ۴۰۰۰۰ تا یا دوسال هر کدوم زودتر رسید کرده .وبیست هزارتومان هم نمایندگی برا پلاک ونصب گرفته که من برای همه این موارد وکم حساب کردن سود تاخیر در تحویل ۳۰ درصدی تعهدشون به وزارت صنایع شکایت کردم
  حالا یه خواهش دارم که اگه کسی آدر کسی که آپشنهای اینو داشته باشن بدهند تشکر میکنم از جمله فرش یک تکه کف از اونا که رو موکت ها یه تیکه میکشن رو میگم .گارد مخصوص خودش و هر چیز دیگه که داره البته باید بگم من مانیتور و دوربین وسینی زیر را انداختم با تشکر وآرزوی سلامتی و خوشی و سفر های خوش برای همه دوستان و چانگانسواران .مخلص همگی بازنشسته۵۵ساله از اصفهان

  • حسین دلاور گفت:

   سلام. ممنون از اطلاعاتی که دادید. فقط رنو تندر۹۰ به صورت وارداتی نداشتیم و همه CKD درصد پایین بودن.

 19. ناشناس گفت:

  هردوتا خوبن

 20. ناشناس گفت:

  خرجی که دنده دستی لیفان رودستتون میذاره رو دنده اتومات نداره.
  صفحه کلاچ دستی که داغونه.من خودم تاحالا درعرض ۲سال دوبار عوضش کردم.

 21. بازنشسته گفت:

  حسین دلاور می‌گه:

  سلام. ممنون از اطلاعاتی که دادید. فقط رنو تندر۹۰ به صورت وارداتی نداشتیم و همه CKD درصد پایین بودن.
  پاسخ
  سلام آقای دلاور خوشحال شدم دباره با شما هم صحبت شدم اون بار تلفنی خدمتتون زنگ زدم و از شما اطلاعات این ماشینو گرفتم واین بار سعادت شد در فضای مجازی افتخار بدید دوست من وقتی میگم ال نود وارداتی ما مثه شما اطلاعات کامل نداریم که از اما ازسری اولاش که حتی لاستیک گرد گیراش برف پاکن باطری و همه همه غیر لاستیکاش که ایرانی بود بقیه اش مارک والوو ساخت فرانسه روش بود

  دوستان نگفتن خواهشا اگه کسی مونتاژ سایپا این روزا گرفته این سوال های منو جواب بدین خیلی ممنون میشم آیا به اونها هم ماشینشونو بدون فرش کف تحویل دادن ؟بدونه کارت گارانتی دادن ؟با گارانتی ۴۰۰۰۰ تا و دوسال به شماهم گفتن گارانتی داره؟گرم شدن بیش از حد موتور از نظر حرارت زیر کاپوت عرض میکنم نه آمپر چرا که آمپر اصن از وسط تکون نمی خوره محیط موتور داغ میشه ؟در سربالایی با کولر وتعویض دنده ها کاملا با لک دادن وکم زیاد کردن محسوسه برا شما هم؟

  در ضمن از آپشنهای موجود در بازار و آدرس دارنندگان را دوستان بدن خیلی خیلی متشکر میشم .قربان همگی بازنشسته از اصفهان

 22. آرمان گفت:

  سلام بازنشسته عزیز.
  درسته حرارت موتور بالاست. و من تست کردم دیر فن روشن میشه و زود خاموش میشه فکر کنم تنظیمات ecu اینجوریه و ترموستات بر این منوال هست. باید از سایپا بپرسم چرا اینقدر حرارت بالا در نظر گرفته شده. کفی پایی هیچکدوم نداره. گارانتی هم فکر کنم ۳ سال شده. چون قیمتشو کاهش دادن از گارانتی کم کردن. اما در خصوص شتاب شما طبق گفته دفترچه نباید قبل از ۱۰۰۰ کیلومتر تست شتاب کنی و یا سر بالایی پر گاز بری. مسلمآ نباید با ماشینهایی که بالای ۱۴۰ اسب هستن مقایسه کنی. اما در حد خودش خوب هست.

 23. وحید گفت:

  با احترام فراوان به آقای دلاور عزیز؛به نظرم این مقاله تون با اون فیلم بررسی چانگان كه گذاشتین كاملا در تضاده! اونجا كلی از فضای كم عقب؛فقط دونفر جامیشن؛ و اینكه سر پیچ ها تعادل نداره و احتمال خطر داره!! صحبت كردید و اینكه كولرش صداش زیاده یا اینكه با ۵سرنشین سربالایی رو نمیكشید! و خیلی نكات منفی متعدد كه تو فیلم گفتین! ولی اینجا همه چی با كیفیت شده و خیلی خوبه و اوضاع به كام است! كلا هم خواستین بگین كه چانگان خیلی بهتراز لیفانه!

  • حسین دلاور گفت:

   چون اینجا داره قیاس انجام میشه و توی این مطلب هم نیومدیم بگیم که کشش فوق العاده ای داره و هندلینگ عالی داره و…

 24. فرهاد گفت:

  پشتیبانی و خدمات پس از فروش کرمان موتور سالهاست که بهترین. کدوم شرکتی میاد گیربکس یا دیسک و صفحه ماشینهای بدون گارانتی و رایگان عوض کنه؟! اما کرمان موتور این کار را می کنه.
  موضوع دیگه این که اکثر مالکین ایکس ۶۰ تمایلی به فروش ندارن. تبلیغات منفی اکثرا از سوی کسانی است که حتی یک بار سوار این ماشین نشدن.
  حس خوبی به راننده منتقل می کنه. رانندگی باهاش لذت بخش. من ام وی ام هم داشتم. الان هم منتظر ماشین بعدیم هستم. لیفان هم فروختم. اما توی ۳ سالی که لیفان داشتم خیلی راضی بودم. هیچ خرجی نداشت و هر هزینه ای هم داشت با برخورد خوب نمایندگی های کرمان موتور مواجه شدم و رایگان برام انجام دادن.

 25. بازنشسته گفت:

  آرمان جان سلام
  در مورد گرم کردن بیش از حد موتور از سایپا اطلاعاتی گرفتید؟
  سوال دیگه اینکه سطح روغن کارتل باید کجا باشه بین دوسوراخ روی گیج یا سوراخ بالایی؟ دفترچه میگه بین دو سوراخ لطقا راهنمایی کنید
  یه مورد دیگه که من با اون برخورد کردم اینه که وقتی از کریبکس سرعت زیادتر از توانش مثلا در سزبلایی ها میخوای کریبکس و دور موتور با هم مچ نمیشه و مدام با دور موتور بالا پایین روبرومیشی و بدونه اینکه در سرعت تغییر محسوسی ببینی در اصل مثه اون موقعی میشه که صفحه کلاچ در خودرو های دنده ای به اصطلاح چرب کرده آیا این مورد برای شما نیز پیش اومده ممنون
  البته من یه مسافرت رفتم بدون اطلاع از اینکه بدونم میشده دنده ها را دستی هم عوض کرد البته دفترچه خودرو را بعد مسافرت به من دادن و قبلش هم کسی بهم نگفته بود خودم هم راستش نمیدونستم امیدوارم به ماشین زیاد زور نگفته باشه

  با تشکر از راهنمایتون

 26. محمد گفت:

  نمودونم چرا دوستانی که تا حالا سوار ماشینی نشدن میان تو صفحه های مختلف نظرات منفی نسبت به اون ماشین میدهند.والا من بیشتر ماشین های سایپا و ایران خودرو را داشتم . هیچ کدام آنها به نرمی و راحتی لیفان x60 نبود . با وجود جو بسیار بدی که متاسفانه برای خودرو های لیفان درست کردن من این خودرو را خریدم و حدود ۱٫۵ هم داشتم و تو مدتی که ازش استفاده کردم هیچ مشکلی نه با ماشین و نه با خدمات پس از فروش کرمان خودرو داشتم . اتفاقا خدماتشون به نسبت شرکتهای خودرو ساز داخلی بهتر بود . خواهشا اگه از خودرویی استفاده نکردین یا اطلاعاتی ندارین تنها بواسطه شنیدن از تعدادی آدم بیکار نیاین تو صفحه های مختلف نظرات اشتباه بدید.ممنون

 27. وحید گفت:

  با سلام خدمت آقای دلاور
  فیلم بررسی چانگان رو دیدم اما در کمال تعجب به نظر میومد که بررسیها همه حین فیلم برداری انجام میشد و البته هیچ اشاره ای به تست تصادف و انواع تستهای دیگ ه ای که رو این ماشین انجام شده و فیلمش هم موجود حرفی زده نشد.فیلم بررسی تبدیل به یه کمدی برا تخریب ذهن بیننده تبدیل شد وگرنه شما باید بهتر از هر کس دیگه ای بدونین که با توجه به قیمت باید نتیجه گیری کرد و یا اینکه خب معلومه که از یه موتور ۱۶۰۰ با ۵ نفر سرنشین نه چندان سبک و با کولر اونم از توقف کامل تو شیب تند نباید انتظار موتور ۲۴۰۰ داشت. به هر حال با تشکر از آقای دلاور و تیمشون میشه لااقل بگین قدرت این ماشین در شیب ها در مقایسه با مثلا پژو ۴۰۵ چجوره؟؟اینجوری فکر کنم همه بتونم تصور خوبی بدست بیارن چون اکثر مردم سوار پژو شدن.ممنون. وحید.

 28. گرایی گفت:

  سلام بنده x60 اتومات گرفتم اولا یکماه قرار بود ۱۵ روزه تحویل دادن و دوماْصدای موتور داخل اتاق نمیاد و بسیار نرم است. کولرش بسیار خوب خنک میکند و… درمجموع از ماشین های ایرانی که بیشتر قطعاتش چینی است بهتره و همچنین قیمتش در مقایسه با ماشین هایی که در این رنج هست

 29. سپهر گفت:

  لیفان x60معمولی دارم دو ماه هست چانگان موتتاژی تحویل گرفتم هر دو ماشین را دارم در مقایسه چانگان از همه لحاظ سرتره دو سال پیش که لیفان را ۵۷ گرفتم چانگان مینوشتن ۸۸ میلیون با قیمت امروز چانگان واقعا عالیه…
  رانندگی بیرون شهر چانگان به لطف کروز ونرم بودن سیستم تعلیق لذت بخشتره صدای داخلی چانگان هم کناره موتور صدایی نداره یکم صدای لاستیکا میاد
  کیفیت داخلی چانگان از لحاظ کیفی بالاتره و از لحاظ برند برند معتبر تری هست
  در کل چانگان انتخاب بهتری میتونه باشه

 30. عزرایی گفت:

  چانگان کفیتش بهتر نیست

 31. علی گفت:

  من ایکس ۶۰ دارم خیلی ناراضی هستم اکثر این ماشین ها مشکل صفحه کلاژ و دیسک دارند خدمات پس از فروش کرمان موتور افتضاحه

 32. وهاب گفت:

  سه ماهه لیفان x60 اتومات گرفتم. فوق العادست. حداقل از ماشینای ایران خودرو و سایپا بهتره. سیستم تعلیق عالی. شتابش خوبه برای خیابون های ایران مناسبه. سیستم تهویه سرمایش و گرمایش فوق العاده. مطمعنم بهترین انتخاب از بین ماشین های شاسی بلند زیر صد میلیونه.

 33. محمد گفت:

  سلام ۲ ماهه چانگان و دارم قبلش ايكس ۶۰ داشتم كه بززور با كلي ضرر فروختم .فقط ميتونم بگم اصلا قابل مقايسه نيستن چانگان خيييلي بهتره

 34. علی شمس گفت:

  من چانگان نیم شاسی CS35 مدل ۲۰۱۵ وارداتی داشتم که متاسفانه زود فروختم ولی فکر می کنم که لیفان هرگز با چانگان قابل مقایسه نیست. چانگان وارداتی واقعن حرف نداره …. بلکه چانگان از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است. آیرودینامیک و ظاهر شیک تر و رانندگی بسیار راحت که به سبب وزن بسیار کم اتاق و چلاکی موتورش به قول پسر کوچکم که میگه بابا: موقع سبقت که گاز میدی شبیه بوگاتی میشه!!!

 35. اکبر66 گفت:

  ایکس ۶۰ قیمت پایین تری داره .۲۵میلیون ارزانتره .

 36. نیاز گفت:

  من خودم ایکس ۶۰ اتومات دارم از ؟آقای میرزایی تو خیابان تخت طاووس گرفتم واقعا هم راضی بودم تا الان هیچ مشکلی نداشته این ماشین

 37. ادیب گفت:

  سلام. ما می خوایم ماشین بخریم . بین لیفان x60 و چانگان cs35 یکیو باید انتخاب کنیم. اگه کسی میتونه راهنمایی کنه. کدوم بهتره و ارزش داره؟؟؟؟

 38. مجتبی گفت:

  ممنون از مقالتون اما خواهشا در بحث ایمنی خودرو دقت بیشتری کنید. چانگان cs35 ، چهار ستاره ایمنی را در آزمایشات چین سال ۲۰۱۳ دریافت کرد و لیفان x60 ، همان چهار ستاره ایمنی را در تست های سال ۲۰۱۲ دریافت کرد که با توجه به سخت گیرانه تر شدن تست های چین ، ایمنی بیشتری را برای چانگان می توان متصور شد و تنها نکته درست در این زمینه بیشتر بودن تعداد کیسه های هوای چانگان است ؛ ضمنا برای بررسی بیشتر می توانید “امنیت و خودروهای چینی” را جستجو کنید. موفق باشید

 39. مازیار گفت:

  با سلام و درود
  بحث مقایسه ۲ خودرو بحثی است کارشناسی که در انتخاب نوع خودرو بسیار مفید فایده خواهد بود ، اما مورد بحث من قیمت فروش x60 توسط کرمان خودرو و تفاوت عجیب قیمت رسمی ۶۱ میلیون و قیمت غیر رسمی که توسط دلال های شرکت در بازار آزاد ( بهر تعداد درخواست ) به قیمت ۵۰ میلیون عرضه میشود ، می باشد .
  جالب اینکه علیرغم اعلام توقف تولید x60 بدلیل نقایص عدیده فنی این خود رو توسط دلال های شرکت کرمان خودرو در بازار آزاد به قیمت ۵۰ م عرضه میشود .
  بعبارت دیگر این شرکت خودرو های معیوب را که توانایی ارائه خدمات پشتیبانی و رفع نواقص آن را هم ندارد ۱۰ میلیون گرانتر به مردم فروخته ، پس از توقف تولید باقیمانده این خود رو های معیوب را از طریق دلال های خود زیر قیمت به خلق الله می فروشد . این غارتگری و چپاول و این شیوه فروش در تاریخ صنایع خودرو سازی بی سابقه است این شرکت تنها شرکتی است که در طول یکسال اخیر بی ضابطه و بی محابا از ۵ میلیون تا ۱۲ میلیون بدون هیچ دلیلی قیمت تولیدات خود را افزایش داده است . آیا نظارت و کنترلی بر نحوه نرخ گذاری وجود ندارد ؟؟؟؟؟ آیا سازمان محترم تعزیرات حکومتی مسئولیت نظارت و بررسی و بازرسی این نوع شرکت ها را بر عهده ندارد . ؟؟؟؟؟؟؟
  این ضرر و زیان وحشتناک که متوجه خریداران شده چگونه قابل توجیه است ؟؟؟؟

 40. امین گفت:

  ما گرفتیم ولی فروختیم. به نظر میاد دوستان در تعریف از این ماشین خیلی تعصبی صحبت می کنن.
  نمیگم ماشین بدیه ولی اونطور هم که میگن نیست.
  لیفان نداشتم ولی به نظر میاد با لیفان خیال آدم راحت تره چون هم قطعات داره، هم مکانیک داره و هم اینکه چند ساله تولید می شه و تولیدش متوقف نمی شه. اما خرید چانگان ترس داره چون معلوم نیست تا کی تولید بشه و به نظر میاد زیاد روی خط نمونه.
  البته این فقط نظر منه و قضاوت نمی کنم.

 41. ارین گفت:

  من قبلا هردو ماشین رو داشتم ولی الان هیچ کدومو ندارم .ولی لیفان خیلی بهتر بود.

 42. دکترا مدیریت مالی گفت:

  با سلام. خودرو لیفان X60 اتومات به مدت زمان پنج ماه که توسط شرکت کرمان موتور عرضه وبه فروش رسیده است سیر عمودی افزایش قیمت را طی کرده است بطوریکه فروش نقدی از ۶۲ میلیون تومان به ۶۷ میلیون تومان و فروش شرایطی با مبلغ پیش ۲۴میلیون تومان و اقساط ماهیانه به مدت سه ساله از ۱۴۱۰۰۰۰هزار تومان به ۱۶۵۰۰۰۰هزار تومان رسیده است. حال با توجه به کارشناسی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به عمل آمده فقط حائز یک ستاره از پنج ستاره شده است. در مدت زمان پنج ماه در کشور عزیزمان چه اتفاقی افتاده است که این خودرو چینی اینچنین لجام گسیخته افزایش قیمت می یابد آن هم با این کیفیت و مسئولین محترم مربوط چرا رسیدگی نمی کنند جای تعجب دارد؟

 43. سپهر گفت:

  یکی از اقوام چانگان داره و من به مراتب سوار میشم و تست میکنم .
  ماشین موتورش نسبت به بدنه ضعیفه ولی برای مصارف شهری خوبه.
  هندلیگه راضی کننده ای داره ولی در مقایسه با لیفان باید بگم چانگان اونجور که من حس کردم نرم تره و حس بهتریو در رانندگی به شما میده.
  شرایط فروش اقساط خوبی داره که باعث شده بیشتر خریداری بشه.
  تنها موردی که واقعا نمیتونم توجیه کنم و نا امید کنندس راجبه چانگان صدای موتورشه که از ضعف موتور بر میگرده. وقتی پدال گازو تا نصف فشار میدی صدای موتور شبیه صدای غاز میشه ولی نسبت به قیمتی که میخریم بد نیست

 44. حمیدی گفت:

  ماشینچینی بخریم ولی از کرمانموتور نخریم.

 45. مرداد گفت:

  سلام منم چانگان خریدم الان ۲ ماه میشه . خیلی راضی هستم . تا الانم خدارو شکر مشکلی نداشتم

 46. محمد گفت:

  چانگان cs35 وارداتی از بهترین و باکیفیت ترین خودروهای چینی در نوع خود است. طبیعی است که شرکت سازنده با اطمینان از کیفیت این اتومبیل مدت ۵ سال برای آن گارانتی قرار داده است. متاسفانه سایپا با مونتاژ چانگان ، کیفیت آن را کاهش داده است.
  مثلاً نتوانسته است برای جعبه وسط داشبورد درپوش بسازد و باک بنزین پلاستیکی شده است و به گفته کارگران فنی نمایندگی های سایپا مونتاژهای ایرانی خیلی سریع نیاز به آچارکشی و ریکلاژ دربها نیاز پیدا کرده اند و …. در صورتیکه من خودم مدل وارداتی ۲۰۱۵ آن را دارم که کوچکترین نقصی پیدا نکرده.

 47. اهورا گفت:

  x 60 ماشین خوبیه.حداقال از بقیه ماشینهای زیر ۹۰ ملیون موجود در بازار خیلی بهتره

 48. ايرج گفت:

  با سلام ماشين در ايران شانسي كه خوب دربياد يا نه
  من مدل ۹۳ دارم وتا حال غير روغن و بنزين و بيمه
  خرجي نداشته و هر مورد مانند مزدا ۳ ۸۸ ويا سوناتا ۲۰۰۹ مطالعه مي كنم
  x60 بهتر از خرجهاي مزىا و سوناتا است

 49. دنیال گفت:

  خداییش چانگان حرف نداره. پنج ماهه دارمش تا الان باهاش ۹۰۰۰ کیلومتر رفتم. سواریش عالیه. کم صدا، شتاب قتبل قبول، امکانات رفاهی متعدد و کلی مزایای دیگه.
  بزودی تو ماشین های کراس اور حرف اول رو تو کشور میزنه.

 50. قاسم گفت:

  سلام به همه دوستان آقا من ۲۰۷ اتومات دارم میخوام بفروشم چانگان بخرم آیا بخرم یا نه لطفا منو راهنمایی کنید مرسی

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.