کارمانیا
مدیران خودرو

مقایسه جک J5 اتوماتیک و چری آریزو۵ لاکچری

مقایسه جک J5 اتوماتیک و چری آریزو5 لاکچری
جک J5 اتوماتیک را می توان به عنوان یکی از محبوبترین چینی های بازار ایران دانست. این خودرو با حضورش در بازار ایران توانست قدرت صنعت چین را بهتر از قبل معرفی کند. البته این حرف به این معنی نیست که J5 خودرویی تمام عیار است.
زیرا مشکلاتی بوده که در این خودرو نیز وجود داشته و شاید همچنان ادامه داشته باشد. ولی در زمان عرضه J5 اتوماتیک خودروی چینی نبود که بتواند از نظر قیمتی و امکانات با این محصول کرمان موتور رقابت کند. حال با گذشت چند سال از حضور این خودرو، شرکت مدیران خودرو رقیب قیمتی را برای J5 کرمان موتور آورده است. چری آریزو۵ لاکچری خودرویی است سدان که قیمت ۶۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را دارد و تقریبا با J5 اتوماتیک ۶۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تومانی کرمان موتور در بحث قیمتی رقابت می کند. حال مسئله اینجاست که این خودروها چقدر با هم فرق دارند و در بحث فنی کدامیک قوی تر ظاهر می شوند؟!
۱- طراحی بیرونی
مقایسه جک J5 اتوماتیک و چری آریزو5 لاکچری
در بخش طراحی نمی توان از کنار آریزو۵ راحت گذشت. این خودرو به مراتب نسبت به سایر چینی ها نشان داده است که قدرت طراحی چینی ها بهبود پیدا کرده است. آریزو۵ از نماهای مختلف شکلی متفاوت دارد. برخی جلوی این خودرو را به سراتو شبیه می دانند. برخی کالبد کلی خودرو را به هیوندای اکسنت نسبت می دهند و برخی عقب آن را شبیه به النترا می دانند. وقتی این شباهت ها را به یک جمع بندی واحد می رسانیم، با در نظر گیری اصطلاح کپی کاری چینی ها، به خودرویی به نسبت زیبا می رسیم. ابعاد خودرو از هر نظر مناسب است و خطوط طراحی مناسبی در آن استفاده شده است. همچنین از نگاه از بغل، چری آریزو۵ رینگ های تراش خودرو زیبایی دارد که حس اسپرت بودن را به خودرو القا می کند. جک J5 در دوره ی خود به نسبت طراحی خوب و زیبایی داشت و یکی از دلایل فروش آن، همین ظاهر به نسبت مناسب بود. ولی با گذشت زمان برخی کارشناسان بازار معتقد هستند که اگرچه J5 همچنان خودروی زیبایی است، ولی دیگر قدیمی شده و ظاهر آن نمی تواند چشم را به دنبال خود بکشاند. اگر ظاهر قدیمی J5 را هم قبول کنیم، باز باید اغراق کنیم که هر چه هست از دید خریداران خودرویی زیباست و اصول طراحی دلنشینی دارد. ابعاد مناسب، خطوط شکسته ملایم و ملایم بودن طراحی باعث شده است که هم چنان J5 اتوماتیک به عنوان یکی از خودروهای محبوب بازار شناخته شود.
اما در جمع بندی کلی می توان گفت که بخاطر بروز بودن طراحی چری آریزو۵، برگ برنده طراحی بیرونی در دستان مدیران خودرو است.
۲- طراحی داخلی
مقایسه جک J5 اتوماتیک و چری آریزو5 لاکچری
طراحی داخلی جک J5 در حد خوبی قرار دارد و بسیاری از مصرف کنندگان از کابین این خودرو راضی هستند. البته برخی مواقع به رنگ پشت آمپر این خودرو انتقادهایی می شود که کلا به اکثر چینی ها وارد است. چرا باید رنگ پشت آمپر با رنگ جیغ تزیین شود؟! مگر خودروسازان مطرح برای القای حس اسپرت، از این ترکیب رنگی استفاده می کنند؟! داشبورد خودرو سبکی ساده و دلنشین دارد. خطوط طراحی به نسبت ملایمی در آن رعایت شده است. البته باید اشاره کرد که باز هم همان حس قدیمی بودن طراحی، در کنار مناسب بودن اتاق J5 به بیننده القا می شود. محل قرارگیری پنل ضبط که امکان نصب مانیتور در آن دیده شده است، در قسمتی از داشبورد قرار دارد که این روزها از آن نقطه استفاده نمی کنند و مانیتور خودرو را در یکی از بالاترین نقاط داشبورد نصب می کنند. فضای کابین و از همه مهمتر فضای پای مناسب برای سرنشینان عقب از ویژگی های J5 است که این مسئله را مشتریان به چشم برتری می بینند. فضای صندوق این خودرو نیز در حد مناسبی بوده و دهنه صندوق به نسبت بزرگی دارد.
داخل چری آریزو۵ به مراتب به روزتر طراحی شده است. مانیتور خودرو در بخش بالا قرار دارد. خطوط طراحی شکسته در آن استفاده شده تا برای یک خودروی اقتصادی حس اسپرت القا شود. نوع طراحی قطعات داخلی و اتصال آن باعث می شود تا بسیاری از خریداران این رده قیمتی حس بهتری به خودرو داشته باشند. در بحث کیفیت متریال داخلی هم باید اشاره کرد که آریزو۵ در یک نگاه کلی بالاتر از J5 اتوماتیک قرار دارد. در این مسئله می توان کیفیت چری تیگو۵ را نسبت به جک S5 مقایسه کرد که طبق گفته ISQI کیفیت تیگو۵ از S5 بالاتر است. پس می توان حدس زد که آریزو۵ هم در آینده با کیفیتتر از J5 ظاهر شود.
در این بخش هم چری آریزو۵ بهتر ظاهر می شود می تواند نظر افرادی که طراحی داخلی برایشان مهم است را جذب کند.
۳- مشخصات فنی و عملکرد
مقایسه جک J5 اتوماتیک و چری آریزو5 لاکچری
در بخش مشخصات فنی است که جکJ5 اتوماتیک از چری آریزو۵ پیشی می گیرد. چری آریزو۵ به موتور ۱٫۵ لیتری ۱۱۶ اسب بخار مجهز است که یک گیربکس CVT با قابلیت تعویض دنده دستی قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند. جالب است بدانید که آریزو۵ با ابعاد کمی کوچکتر از J5، حدود ۳۲ کیلوگرم از آن سنگینتر است و موتور ضعیفتری دارد. با یک نگاه ساده می توان فهمید که در یک درگ برابر، آریزو۵ از J5 اتوماتیک عقب می ماند. جک J5 اتوماتیک به موتور ۱٫۸ لیتری ۱۴۰ یا ۱۴۱ اسب بخاری مجهز است و یک گیربکس چهار دنده اتوماتیک قدرت را به چرخ های جلو می رساند. بااینکه گیربکس این خودرو آنچنان قوی و باهوش نیست و در شتابگیری اولیه کند عمل می کند، ولی باز هم نسبت به آریزو۵ از نظر قدرتی برتری دارد. با یک آپدیت برای گیربکس J5 می توان عملکرد آن را بهتر کرد و فاصله آن را با رقیب جدید افزایش داد. در بحث مصرف سوخت چری آریزو۵ به مراتب بهتر عمل می کند و می تواند برای افرادی که استفاده شهری دارند بهتر باشد. J5 اتوماتیک در اوایل عرضه مشکل مصرف سوخت را داشت و برخی مالکین نسبت به این مسئله گلایه داشتند. ولی امروز این مسئله تا حد زیادی حل شده است و مصرف سوخت این خودرو به مراتب کمتر از گذشته است. ولی باز هم بخاطر حجم موتور بالاتر، مصرف سوخت بیشتری را در این خودرو نسبت به آریزو۵ شاهد هستیم. در تست های به عمل آمده، آریزو۵ در جاده های شمالی کشور با سرعت ثابت می تواند مصرف سوخت ۵٫۵ لیتر را به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ثبت کند و در جاده های اتوبانی این عدد را به ۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر برساند.
در بخش هندلینگ و سواری، تقریبا هر دو خودرو مانند هم عمل می کنند. با این تفاوت که به خاطر نرمی بیشتر آریزو۵، کمی رانندگی بهتری را تجربه می کنید. ولی در مسیرهای یک نواخت این مسئله آنچنان احساس نمی شود. ولی اگر بحث سواری را با قدرت ترکیب کنید، به مراتب رانندگی با J5 اتوماتیک دلچسبتر است.
در این بخش اگر برایتان قدرت و عملکرد فنی مهم است، می توانید به J5 اطمینان کنید و اگر به دنبال مصرف سوخت پایین هستید، آریزو ۵ را انتخاب کنید.
۴- امکانات و ایمنی
مقایسه جک J5 اتوماتیک و چری آریزو5 لاکچری
طبق کاتالوگ های منتشر شده از شرکت مدیران خودرو و کرمان موتور، در بحث ایمنی هر دو خودرو شبیه هم هستند و تنها نسخه اکسلنت آریزو۵ سیستم های چون شش کیسه هوا و کنترل پایداری الکتریکی، سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی و… وجود دارند. در بخش امکانات می توان سطح دو خودرو را یکی بر انداز کرد. آریزو۵ استارت دکمه ای و کروزکنترل و مانیتور دارد، جک J5 اتوماتیک به سانروف، تودوزی چرم مصنوعی و سیستم تهویه اتوماتیک مجهز است. این بخش واقعا به سلیقه مشتریان بر می گردد. برخی به ادوات برقی بیشتر علاقه دارند و عده ای هم امکاناتی چون سانروف برایشان مهم است. باید دید که هر فرد چه استفاده ای از امکانات خودرو دارد و آیا در طور رانندگی، چقدر از این امکانات استفاده می کند.
نقاط مثبت جک J5 اتوماتیک:
۱- موتور قدرتمند
۲- هندلینگ خوب
۳- فضای کابین مناسب
۴- محبوبیت در بازار
۵- امکانات مورد پسند
۶- خدمات پس از فروش گسترده
نقاط منفی جک J5 اتوماتیک:
۱- گیربکس نه چندان باهوش
۲- سیستم تعلیق می توانست نرمتر باشد
۳- مصرف سوخت نه چندان مناسب در شهر
۴- ظاهر نه چندان جدید
۵- نبود برخی امکانات به صورت فابریک مانند مانیتور و کروزکنترل
نقاط مثبت چری آریزو۵ لاکچری:
۱- ظاهر زیبا
۲- کیفیت مناسب ادوات
۳- سواری نرم و به نسبت راحت
۴- هندلینگ خوب
۵- مصرف سوخت مناسب
۶- گارانتی پنج سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر
نقاط منفی چری آریزو۵ لاکچری:
۱- قیمت به نسبت بالا
۲- نبود برخی امکانات مانند سانروف و سیستم کنترل پایداری الکتریکی
۳- شتاب اولیه نه چندان خوب
۴- گیربکس نه چندان باب میل عموم
۵- موتور نه چندان قوی به نسبت اتاق
– قیمت جک J5 اتوماتیک: ۶۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان
– قیمت چری آریزو۵ لاکچری: ۶۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان
مقایسه جک J5 اتوماتیک و چری آریزو5 لاکچری
این جدول ها بر مبنا کاتالوگ رسمی شرکت ها تهیه و به برخی ویژگی های خودروها پرداخته شده است:

مشخصات فنی جک J5 اتوماتیک چری آریزو۵ لاکچری
حجم موتور (سی سی) ۱۸۳۴ ۱۴۹۹
حداکثر قدرت (اسب بخار) ۱۴۱ ۱۱۶
حداکثر گشتاور (نیوتون متر) ۱۶۵ ۱۴۱
حداکثر دور موتور مجاز (RPM) ۶۵۰۰ ۶۱۵۰
مصرف سوخت ترکیبی (L/100Km) ۷٫۶ ۶٫۶
گیربکس چهار سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض دنده دستی CVT با قابلیت تعویض دنده دستی هفت سرعته و حالت رانندگی L
محور انتقال قدرت جلو جلو
فاصله محوری (میلی متر) ۲۷۱۰ ۲۶۵۰
ارتفاع/ عرض / طول ۱۴۶۵/۱۷۶۵/۴۵۹۰ ۱۴۸۷/۱۸۱۷/۴۵۳۲
نوع فرمان HPS EPS
اندازه رینگ ۱۶ اینچی ۱۶ اینچی
مشخصات لاستیک ۲۰۵/۵۵ R16 ۲۰۵/۵۰ R16
وزن خالص (کیلوگرم) ۱۳۵۵ ۱۳۸۷
حالت رانندگی اقتصادی ECO ندارد دارد
سیستم تعلیق جلو مک فرسون مک فرسون
سیستم تعلیق عقب فنر پیچشی و دوبل مستقل فنر پیچشی نیمه مستقل

مقایسه جک J5 اتوماتیک و چری آریزو5 لاکچری

مشخصات ایمنی جک J5 اتوماتیک چری آریزو۵ لاکچری
تعداد کیسه هوا ۲ ۲
ترمز جلو دیسکی خنک شونده دیسکی خنک شونده
ترمز عقب دیسکی دیسکی
ABS دارد دارد
EBD دارد دارد
دوربین عقب به صورت سفارشی قابل نصب دارد
سنسور باد لاستیک مجزا دارد ندارد
سنسور پارک عقب دارد دارد

مقایسه جک J5 اتوماتیک و چری آریزو5 لاکچری

امکانات رفاهی جک J5 اتوماتیک چری آریزو۵ لاکچری
سیستم تهویه اتوماتیک دستی برقی
سانروف دارد ندارد
استارت دکمه ای ندارد دارد
کروزکنترل ندارد دارد
مانیتور/ GPS به صورت سفارشی دارد
تعداد بلندگو ۶ ۶
تودوزی چرم دارد ندارد
کامپیوتر سفر دارد دارد
چراغ روشنایی روز ندارد دارد

حسین دلاور – گروه مستند اسب بخار

زمان ارسال پست: ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ | ۱:۱۴ ب.ظ | دسته بندی: مقایسه ها | تگ ها: ، ، ،

24 Responses to “مقایسه جک J5 اتوماتیک و چری آریزو۵ لاکچری”

 1. پویا گفت:

  سپاس فراوان

 2. امید محمودزاده ابراهیمی گفت:

  جک j5 آنتن تو شیشه ست؟

 3. امید محمودزاده ابراهیمی گفت:

  به نظر میرسه خرید آریزو۵ منطقی تر باشه.گرچه من هنوز نسبت به قیمت این خودرو بحث دارم. واقعاً درست قیمت گذاری نشده آریزو۵ خیلی گرونه
  البته سال آینده با ورود محصولات متنوع تر بازار روی اصلی خودش رو نشون میده و دیگه نمیشه فرمانروایی کرد در بازار متوسط ها

 4. امین گفت:

  یه سوال توی مشخصات نوشته شده چری آریزو ۵ gps به صورت سفارشی دارد یا نه ؟؟؟
  جدولتون ناقص به نظر میاد

 5. امین گفت:

  یه سوال توی مشخصات نوشته شده چری آریزو ۵ gps به صورت سفارشی دارد یا نه ؟؟؟

 6. رضا گفت:

  مقایسه خوبی بود ولی نظر شخصی من جک j5هستش چون که زیبا تره و برچسب کپی بودن نمیشه بهش زد (با توجه به طراخی پینین فارینا)و اینکه قدرت موتور بیشتری داره و از لحاظ اپشن نسبت به اریزو۵ فقط مانیتور نداره که اون هم با قیمتی حدود ۱و نیم میلیون نیشه براش با دوربین عقب نصب کرد.

 7. حسین گفت:

  آریزو۵ بد قیمت گذاری شده و در نتیجه قطعا شکست خواهد خورد

 8. سروش شیرازی گفت:

  به نظر من اوایل که شروع کردین به ساخت ویدئو خوب بودین اما الان دیگه دارین کم کم غش میکنین سمت خودرو سازا همش دارین تبلیغ میکنین،چه نیازی هست شما الان این ماشینو مقایسه کنین زمانی که شرکت خودرو ساز نیاز به تبلیغ و جلب مشتری داره!? همین عمل هم واسه h30 cross انجام دادین

  • حسین دلاور گفت:

   نظر شما محترمه، ولی درست نیست و در کار ما تاثیری نداره. متن های مقایسه ای چیزی هست که مخاطبا میخوان. حالا کسی خوشش نمیاد، ما واقعا مسئولش نیستیم. بالاخره هر کاری یک سری مخالف داره. باز هم ممنون بابت نظرتون.

 9. سهند گفت:

  چری آریزو۵ شاید ماشین خوبی باشه ولی یه نکته مهم پشتش داره، واون اینه که حتی چینی ها هم وقتی بخوان یه ماشین با کیفیت بسازن قیمتش میره بالا مثل این ماشین، به طور مثال اگه یه سال دیگه ایرانخودرو پژو۳۰۱ رو بخواد حدود ۶۰ بفروشه کی دیگه میره اینو میخره

 10. علی گفت:

  من از نظر کیفیت داشبورد و ادوات داخلی آریزو رو سرتر میدونم موتور هم جک بهتره آپشن هم که تقریبا تو یه سطح هستن و آریزو از نظر ظاهری بهتره
  در کل من آریزو رو انتخاب میکنم با توجه به بروز بودن

 11. شهاب گفت:

  حسین جان یه سوال
  مگه اینا همه زیر مجموعه گروه کرمان نیستن
  چرا بازار همدیگرو خراب میکنن؟؟؟
  یعنی تفاوت ۴ ملیونی تفاوتی چشم گیریه که انقدر مطمعنن بازار همدیگ دست نخوره
  مثل کیا و هیوندای هم نیت که بگیم دو سلیقه لوکس و اسپورت رو هم زمان پوشش بدن
  من این منطقشونو متوجه نمیشم
  ممنون میشم توضیح بدی

 12. آرش گفت:

  درود بر شما جناب دلاور
  ابتدا از مقاله کاربردی و خوبتون تشکر میکنم، در ادامه یه نقد کوچیک دارم، من همیشه از نوشته های شما لذت میبرم ولی استفاده بیش از اندازه از کلمه ” به نسبت” ، و گاهی یه سری ایرادت نگارشی و بعضا ایرادات تایپی( مثل پاراگراف اول نمای بیرونی جک جی ۵، که به جای کلمه اقرار، “اغراق” نوشته شده)
  باعث میشه کمی از کیفیت نوشتار کم بشه، اگه لطف کنین این موارد کمتر بشه میشه نهایت لذت رو از خوندن مقاله هاتون برد
  پایدار باشین

 13. کیارش گفت:

  به نظرم ایمنی ماشین باید حرف اول رو بزنه توی انتخاب مردم. یک فرهنگسازی باید بشه توی جامعه ی ما. اول ایمنی بعد شتاب و امکانات.
  آریزو از لحاظ ایمنی حداقل طبق تست های c-ncap برتره.
  من از دوستان اسب بخاری هم میخوام که توی مستند ها و تستهایی که انجام میدن به نتایج تست ایمنی ماشین هم اشاره ای بکنن

 14. امیر گفت:

  شتاب ۰تا۱۰۰ ۱۸ ثانیه ای اریزو اتوماتیک کسل کننده ترین چیز هستش به نظرم هیچ نمی ارزه یعنی هرچی ماشینه ازت میزنن جلو بعدم قیمتش که نرمال نیس

 15. افشین گفت:

  آرزو چی داره که همچین قیمت بی منطقی واسش گذاشتن آریزو منظورم بود
  با این برند و آپشن و موتور اصلا نمی ارزه افت قیمتش تو بازار دست دوم شدیدا بالا میشه واسه همون هیچکس سمتش نمیره.

 16. فاطمه گفت:

  سلام من متوجه نشدم واقعا کدوم ماشین بهتره ولی دوتا موضوع اینکه خدمات پس از فروش کدوم بهتره و ایا جک اگه ساختش متوقف بشه ماشین چقدر افت پیدا میکنه از لحاظ قیمت و خدما ت ممنون از این لحاظ ایا باز هم جک بهتره یانه

 17. محمد گفت:

  در تست های cncap جی۵ از۵ستاره ایمنی ۵ ستاره گرفته دیگه چه برتری آریزو میتونه داشته باشه

 18. محمد گفت:

  آریزو با ۶ ایربگ ۵۴ گرفته جی فایو با دو ایربگ ۵۲ این آریزو ۵ هم قیمت جی۵ هم دو ایربگ داره پس امتیازش خیلی افت داره نسبت به مدل ۶ ایربگ

 19. نعیم گفت:

  من توی بعضی از سایت های دیگه ( نمی خوام نام ببرم) دیدم گفتن متریال داخلی و کیفیت داخلی جک جی ۵ بهتر از آریزو ۵ بوده
  در کل به نظر من جک جی ۵ ماشین خوبی هستش

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.