فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

سه ژاپنی برای تصاحب یک جایگاه

سه ژاپنی برای تصاحب یک جایگاه
چند وقتی است که بازار کراس اوورهای کوچک در ایران داغ شده است و هر شرکتی قصد دارد تا محصولی در این رده و کلاس بندی عرضه کند.
این اتفاق پیرو حواشی بازار جهانی در ایران روی داده و بدیهی است که بعد از مدتی تب خرید این خودروها در ایران هم احساس می شود. چینی های بازار که مدت هاست محصولاتی در این کلاس عرضه می کنند و تا حدی توانسته اند موفقیت های فروش خوبی را به دست آورند. ولی بعد از حضور تیوولی به عنوان یک خودرو کراس اوور کوچک کره ای شاهد آن هستیم که بسیاری برندهای مطرح هم به فکر عرضه چنین محصولاتی در ایران افتاده اند. خودروهایی که ابعاد کوچکی دارند و در خانواده کراس اوورها آنچنان بزرگ و خانوادگی نیستند. بسیاری به این دسته از خودروها نگاه اسپرت و یا شهری را دارند.
بعد از موفقیت نسبی سانگ یانگ تیوولی و رنو کپچر شاهد آن هستیم که نیسان، هوندا و تویوتا هم برنامه عرضه چنین کراس اوورهایی را پیش گرفته اند. در این بخش قرار است مقایسه ای میان سه خودرو کراس اوور کوچک ژاپنی را انجام دهیم که در بازار جهانی رقیب هم هستند و از قضا به خاطر سایز ابعاد و محبوبیت برندهایشان در ایران هم دوباره با یک دیگر رقابت می کنند.
۱- نیسان جوک اسپرت
سه ژاپنی برای تصاحب یک جایگاه
جوک اسپرت را می توان به عنوان چالاک ترین عضو این رقابت معرفی کرد. موتور ۱٫۶ لیتری توربو این خودرو قدرتی حدود ۱۹۰ اسب بخار را دارد و گیربکس ایکس ترونیک توان آن را به چهار چرخ خودرو منتقل می کند. این کراس اوور کوچک معنی واقعی کلاس بندی خود را به نمایش می گذارد. در نیسان جوک اسپرت فضای بار بسیار کوچک در نظر گرفته شده و ردیف عقب این خودرو هم آنچنان مناسب برای سفرهای طولانی نیست. با اینکه کیفیت جوک در میان رقبا مناسب است و طی این چند ماهه جواب خود را در جاده های کشور خوب پس داده است، ولی برخی از امکانات این خودرو کیفیت بالایی ندارند. به عنوان مثال دوربین ۳۶۰ درجه این خودرو با اینکه دقت بالایی دارد، ولی در بحث نمایش نماها آنچنان با کیفیت نیست و تصویر واضحی را در مانتیور نمایش نمی دهد. ولی در کنار این ایراد، سیستم های امنیتی این خودرو بسیار قوی بود و سبک روز را دنبال می کند. به عنوان مثال رادار خطی و نقطه کور جوک اسپرت عملکرد بسیار دقیقی را دارد و فناوری آن متفاوت از تمام رقبا است.
همان طور که اشاره شد نیسان جوک اسپرت به مراتب از تمام رقبای خود چالاکتر است و می توان قدرت را در حین رانندگی با آن احساس کرد. ولی این قدرت زیاد گاهی باعث می شود تا هندلینگ آنچنان خارق العاده ای از این خودرو دریافت نکنید. با اینکه جوک اسپرت تنها دو دیفرانسیل در میان رقبا شناخته می شود، ولی این سیستم ها آنچنان کاربرد خاصی در مسیرهای شهری ندارد و نمی تواند در بحث هندلینگ کمک زیادی به راننده بکند.
۲- تویوتا C-HR
سه ژاپنی برای تصاحب یک جایگاه
این خودرو کراس اورر به تازگی به بازار جهانی معرفی شده است و ایران جز اولین بازارهاست که C-HR در آن عرضه می شود. این کراس اوور برای اولین بار در نمایشگاه خودرو تهران توسط ایرتویا به مردم معرفی شد و چندی پیش به صورت رسمی رونمایی آن در شیراز برگزار شد. این خودرو کراس اوور در تمام تحلیل های رسانه های معتبر خارجی به عنوان یک محصول پرطرفدار و زیبا شناخته می شود. ولی برخی رسانه های خارجی نسبت به نوع راه رفتن آن انتقاد دارند. این کراس اوور کوچک با دو پیشرانه ۱٫۲ لیتری توربو ۱۱۵ تا ۱۲۰ اسب بخار به بازار ایران می آید و نسخه هیبرید آن هم به پیشرانه ۱٫۸ لیتری با قدرت ۱۲۳ اسب بخار مجهز است.
با اینکه تویوتا C-HR در بحث کیفیت به نسبت رقبا بهتر ظاهر شده است و از طرفی خدمات پس از فروش گسترده تری در ایران دارد، ولی باز هم قیمت نسخه پایه و کم آپشن آن از خودروهای چون هوندا HRV و جوک اسپرت گرانتر است. از طرفی نسخه های فول و شاید دو دیفرانسیل آن به احتمال قوی قیمتی بیش از ۲۰۰ میلیون تومان را در بازار دارد. همین مسئله با توجه به شرایط ایران باعث می شود که با تمام خوبی های این محصول، مشتریان با این بودجه به فکر خرید خودروهای بزرگتر و قوی تر بیافتند. از مزایای این خودرو می توان به نوع طراحی، نرمی، کیفیت و خدمات پس از فروش گسترده آن در ایران اشاره کرد. ولی C-HR معایبی چون قیمت بالا، قابلیت حرکتی نه چندان قوی و شتاب نه چندان مطلوب را دارد.
۳- هوندا HRV
سه ژاپنی برای تصاحب یک جایگاه
هوندا HRV به عنوان جدیدترین محصول شرکت گلرنگ موتور شناخته می شود. این خودرو به تازگی وارد گلرنگ موتور شده و احتمالا به زودی به بازار کشور معرفی می شود. پیش بینی می شود که HRV قیمتی حدود ۱۴۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان را به خود اختصاص دهد. این کراس اوور کوچک هوندا به پیشرانه ۱٫۵ لیتری ۱۲۹ اسب بخار مجهز است و گیربکس CVT دارد. قدرت آن توسط این جعبه دنده پیوسته به چرخ های جلو منتقل می شود و مانند بسیاری از مدل های تویوتا C-HR تک دیفرانسیل جلو است.
با اینکه طراحی این کراس اوور کوچک هوندا آنچنان قوی و رقباتی نیست، ولی در بحث کیفیت خوب ظاهر شده و مزایای دیگری را دارد. HRV فضای صندوق بسیار بزرگتری را نسبت به دو رقیب دیگر دارد و کابین آن مناسب یه سفر خانوادگی است. همچنین نوع امکانات آن هم در حد قابل قبولی است و بسیاری از رسانه های معتبر خارجی آن را به عنوان یک گزینه با پرستیژ معرفی می کنند. ولی در کنار این مزایا، HRV پیشرانه آنچنان قوی ندارد و برخی از منابع به تاخیر در حرکت این خودرو اشاره می کنند. ولی هندلینگ و پایداری این کراس اوور را می توان بهتر از دو رقیب دیگر دانست. با اینکه هوندا HRV شرایط رقابتی خوبی را در بازار دارد، ولی پیشرانه نه چندان قوی و از طرفی خدمات پس از فروش نه چندان گسترده می تواند آن را از دو رقیب ژاپنی دیگر عقب بیاندازد.

با نگاه کلی می توان فهمید که هر سه این خودروها قابلیت های رقابتی مخصوص به خود را دارند. هر کدام از شاخص های رقابت و برتری می تواند برای فردی مهم باشد و برای شخص دیگر اهمیت نداشته باشد. لذا با جمع بندی که از منابع خارجی داشته ایم، نتایجی را با توجه به شرایط بازار ایران دریافت کرده ایم. برای همین طی چند بخش به برتری های هر کدام از خودروها می پردازیم:

اول دوم سوم
کیفیت تویوتا C-HR هوندا HRV نیسان جوک اسپرت
طراحی تویوتا C-HR نیسان جوک اسپرت هوندا HRV
قدرت و شتاب نیسان جوک اسپرت هوندا HRV تویوتا C-HR
امکانات رفاهی تویوتا C-HR نیسان جوک اسپرت هوندا HRV
امکانات ایمنی نیسان جوک اسپرت تویوتا C-HR هوندا HRV
پایداری و فرمان پذیری هوندا HRV تویوتا C-HR نیسان جوک اسپرت
قابلیت حرکتی نیسان جوک اسپرت هوندا HRV تویوتا C-HR
فضای کابین و بار هوندا HRV تویوتا C-HR نیسان جوک اسپرت
گستردگی خدمات پس از فروش تویوتا C-HR نیسان جوک اسپرت هوندا HRV
مدت زمان گارانتی تویوتا C-HR (به خاطر گارانتی بالا سامانه های هیبریدی ایرتویا) هوندا HRV نیسان جوک اسپرت
ارزش بهای خودرو در ایران نسبت به قیمت جهانی نیسان جوک اسپرت هوندا HRV تویوتا C-HR

حسین دلاور-روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۱۲ تیر ۱۳۹۶ | ۵:۰۸ ب.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, مقایسه ها | تگ ها: ، ،

2 Responses to “سه ژاپنی برای تصاحب یک جایگاه”

  1. محمد گفت:

    یه محصول قوی که به زودی میاد ایرانو جا انداختین. میتسوبیشی اکلیپس کراس. بیاد سرور هر سه تای ایناست

  2. پولاد گفت:

    اگر اكليپس كراس با قيمت واقعي و نه قيمت كذايي وارد بشه، از همه اين‌ها بهتره.
    چون دو دفه و به جاي قيافه عجيب جوك يك قيافه خشن و سنگين داره.
    كه من بعيد مي دونم درست قيمت گذاري كنند. البته قيمت قطعي اش هنوز مشخص نيست ولي چشمم از شركت وارد كننده آب نمي خوره!

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.