فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

رقابت برای یک کرسی

رقابت برای یک کرسی
رقابت سه خودرو بنزینی محبوب در رده قیمتی ۱۸۰ تا ۲۱۰ میلیون تومانی، کیا اپتیما JF، رنو تلیسمان و هیوندای سوناتا LF
امروز اگر قصد خرید خودرویی سدان و نیمه لوکس را داشته باشید و نخواهید بهایی بیشتر از ۲۱۰ میلیون تومان را بپردازید، تنها سه گزینه معروف برای انتخاب دارید. رنو تلیسمان به عنوان یک خودرو فرانسوی، کیا اپتیما JF و هیوندای سوناتا LF به عنوان خودروهای کره ای در این بازار نقش آفرینی می کنند. البته باید گفت که این سه خودرو در جایگاه ماشین های بنزینی شناخته می شوند و بعدها شاهد مقایسه آن ها با خودروهای هیبریدی خواهید بود.
حال قصد داریم برای اینکه انتخابی راحتتر داشته باشید، تجربه های خود را با شما در میان بگذاریم. تجربه ای از تست و بررسی هر کدام از این خودروها که در دوره ای انجام شده است و امروز می خواهیم قیاس بین آن ها انجام دهیم. بالاخره این سه سدان شباهت های زیادی با هم دارند و از طرفی تفاوت هایشان باعث می شود که مشتری تنها به یک خودرو دل ببندد. حال با دانستن برخی حقایق، شاید باطن خودروها راحتتر برای مشتری نمایان شود.
رقابت برای یک کرسی
وقتی در بحث طراحی قیاس را آغاز می کنیم، نمی توان از جذابیت و شکوه تلیسمان گذشت. خودرویی فرانسوی که اصول طراحی گوتیک در آن دیده می شود و تلفیقی از هنر معماری و صنعت خودرو در یک مهندسی جمع شده است. حال برخی می گویند که تلیسمان اصلا فرانسوی نیست و در کره جنوبی مونتاژ می شود. در پاسخ به این ذهنیت غلط باید این طور جواب داد که این روزها سایت تولید رنو-سامسونگ در کره جنوبی مسئولیت تولید انبوه رنو تلیسمان را دارد و گروه رنو-نیسان در فرانسه آنچنان خط تولیدهای با تیراژ بالایی ندارند. همین ذهینت های اشتباه و دل بخواهی است که امروز باعث شده تا دست برخی خودروهای آلمانی و ژاپنی که در آمریکا مونتاژ می شوند، از بازار ایران کوتاه شود!
در جایگاه بعدی کیا اپتیما JF را می توان قرار داد که از نظر طراحی تا حدی با احتیاط روی آن کار شده است و از طرفی جذابیت و حس اسپرت بودن در آن همچنان وجود دارد. هیوندای سوناتا LF هم با توجه به اینکه در این چند ساله تغییر خاصی نکرده، به نوعی چهره ای تکراری و قدیمی در این جمع تازه وارد دارد. البته که بحث طراحی و پسندیدن خودرو از روی ظاهر، تنها به سلیقه افراد بر می گردد.
رقابت برای یک کرسی
وقتی به بحث فنی می رسیم، کار کمی سخت می شود. ولی با کمی دقت می توان به گزینه مناسب و خوب رسید. موتور ۶/۱ لیتری توربو تلیسمان ۱۹۰ اسب بخار قدرت تولید می کند و توان آن توسط یک گیربکس ۷ دنده اتوماتیک دو کلاچه به چرخ های جلو می رسد. در هیوندای سوناتا LF و اپتیما JF در صورتی که سیستم GDi روی موتور ۲٫۴ لیتری آن ها نصب شده باشد، قدرت ۱۸۸ تا ۱۹۰ اسب بخار برای آن پیش بینی می شود. در غیر این صورت و نبود سیستم GDi، توان موتور این دو کره ای حداکثر ۱۷۴ اسب بخار گزارش می شود. در هر حالتی هم باز موتور تلیسمان گشتاور خروجی بیشتری نسبت به سوناتا و اپتیما دارد. گیربکس این دو خودرو از نوع شش سرعته اتوماتیک است که قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند. لذا در این بخش می توان رنو تلیسمان را با توجه به فناوری بالا پیروز اعلام کرد.
در بحث شتابگیری هم باز تلیسمان در رتبه اول قرار دارد. شتاب کمتر از ۸ ثانیه در شرایط استاندارد و کمتر از ۸٫۷ ثانیه در شرایط تهران باز هم این خودرو را نسبت به رقبا برتری می دهد. در مسئله مصرف سوخت هم باز این مسئله تکرار می شود و به خاطر فناوری توربو موتور تلیسمان، شاهد مصرف سوخت سه گانه کمتری در این فرانسوی نسبت به کره ای ها هستیم.
رقابت برای یک کرسی
در بحث ایمنی هر سه خودرو از مرکز Euro Ncap و سایر سازمان های بررسی ایمنی، بالاترین سطح نمره و امتیاز را دریافت کرده اند. اما توجه داشته باشید که کیا اپتیما JF در نسخه فول، به کیسه هوا زانو راننده، رادار نقطه خطی و سیستم پیشگیری از تصادف هم مجهز است که می توان آن را در بحث پارامترهای ایمنی قویتر معرفی کرد.
وقتی بحث آپشن و امکانات رفاهی می شود، قیاس تا حد زیادی سخت می شود. زیرا تا حدی این خودروها شباهت زیادی به هم دارند. ولی اگر امکانات را بخشی از تجمل و لوکس بودن بدانیم، کار به مراتب راحتتر می شود. کیا اپتیما JF نسبت به رقبا امکاناتی چون دوربین ۳۶۰ درجه، سیستم صوتی قوی و لوکس هارمن کاردن، چراغشوی و… دارد. ولی از آن طرف صندلی های تلیسمان و نوع تودوزی آن به مراتب لوکستر و با کیفیتتر از سوناتا و اپتیما کار شده است. تلیسمان فرانسوی به صندلی های جلو با ماساژورهای مختلف مجهز است. از طرفی سیستم کمکی و اتوپارک آن امکانات به مراتب بیشتری را به در اختیار راننده قرار می دهد. وجود هدآپ، نمایشگر RLINK2، منو فارسی، روشن شدن مه شکن با توجه به زاویه چرخ، محدود کننده سرعت، موس موسط، قابلیت تنظیم حالت رانندگی با ۱۱ پارامتر، سیستم صوتی حرفه ای BOSE و… تلیسمان را از رقبا جلو می اندازد. سوناتا هم در این میان امکانات به نسبت خوب و قابل قبولی دارد. ولی باید قبول کرد، نسخه ای که از سوناتا در بازار ایران است، آنچنان امکانات خاص و پیچیده ای برای سال ۲۰۱۷ ندارد.
رقابت برای یک کرسی
در بحث رانندگی و نرمی، می توان رنو تلیسمان را تا حدی متفاوتتر دانست. زیرا شما می توانید با توجه به تنظیمات رانندگی، حالت فرمان و گاهی میزان حس سفتی و نرمی خودرو را تغییر دهید و حتی صدای موتور را به انتخاب خود زیاد و کم کنید. در جایگاه دوم کیا اپتیما JF حضور دارد که با توجه به برخی به روزرسانی ها نسبت به سوناتا، تا حد به نسبت کمی، سواری نرمتر و کم صداتری دارد.
در بخش کیفیت مواد به کار رفته، چرم صندلی و تودوزی رنو تلیسمان از رقبا متفاوت است. ولی در بحث جنس داشبورد آنچنان برتری خاصی ندارد و تنها کیفیت بهتر مونتاژ و تراش قطعات، تفاوت بیشتری را ایجاد کرده است. در برخی بررسی های جهانی، به مراتب کیفیت قطعات داخلی کیا بهتر از هیوندای اعلام می شود و می توان این مسئله را در مقایسه بین اپتیما و سوناتا مشاهده کرد.
رقابت برای یک کرسی
در بحث تامین قطعات هم هیوندای سوناتا جایگاه بهتری دارد و قطعات آن راحتتر در بازار با قیمت کمتری پیدا می شود. در مورد کیا اپتیما و رنو تلیسمان هنوز خبری از عدم وجود قطعات گزارش نشده، ولی بدیهی است که خودرو قدیمی تر در بازار (سوناتا LF) شرایط بهتری از نظر تعمیرات آسان و خدمات دارد.
در بخش بازار کارکرده و آزاد، کیا اپتیما و رنو تلیسمان شرایط خوب و بهتری نسبت به سوناتا LF دارند. امروز نسخه های فول تلیسمان و اپتیما قیمتی بیش از ۲۰۵ میلیون تومان در بازار پیدا کرده اند. ولی باید اشاره کرد که نگین خودرو به نسبت آسان موتور و اصاس خودرو قیمت گذاری به مراتب منطقی تری را برای تلیسمان در نظر گرفته است و تا حد زیادی مشخصات فنی قیمت را توجیه می کند.
رقابت برای یک کرسی
در پایان جدول مقایسه ای ترتیب داده ایم که در هر آیتم، رتبه اول تا سوم مشخص شده است:

بخش های بررسی رتبه اول رتبه دوم رتبه سوم
طراحی تلیسمان اپتیما سوناتا
کیفیت تلیسمان اپتیما سوناتا
دسترسی راحت در بازار اپتیما تلیسمان سوناتا
ارزش خودرو نسبت به قیمت تلیسمان اپتیما سوناتا
شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت تلیسمان اپتیما سوناتا
مصرف سوخت ترکیبی سه گانه تلیسمان اپتیما سوناتا
نرمی سواری تلیسمان اپتیما سوناتا
قابلیت های حرکتی تلیسمان اپتیما سوناتا
امکانات ایمنی اپتیما تلیسمان سوناتا
فناوری تلیسمان اپتیما سوناتا
امکانات رفاهی تلیسمان اپتیما سوناتا
قطعات یدکی در دسترس سوناتا تلیسمان و اپتیما  
فضای کابین تلیسمان سوناتا اپتیما
جمع بندی کلی تلیسمان اپتیما سوناتا
زمان ارسال پست: ۱۴ دی ۱۳۹۵ | ۲:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: پیشنهاد سردبیر, مقایسه ها | تگ ها: ، ، ،

56 Responses to “رقابت برای یک کرسی”

 1. حامد گفت:

  من نمی دونم چرا ولی وقتی تو تلیسمانی ک توی نگین خودرو بود نشستم احساس کردم کوچیکه مخصوصا صندلی عقب که اصلا راحت نبود ( از نظر ابعاد ) ولی وقتی توی سوناتا و اپتیما نشستم واقعا فضلی داخلشون ( به خصوص صندلی عقب ) خیلی راحت تر و جادار تر از تلیسمان بود و میتونم بگم در حد تویوتا کمری بود فضاشون ، ولی وقتی از بیرون به تلیسمان نگاه میکنم تو خیابون و اینا به نظر میاد ابعاد داخلش خیلی بزرگ باشه ( در ضمن قد من حدود ۱۸۴ سانته )
  ولی ای کاش تویوتا کمری هیبریدی اجازه ورود داشت چون از هر سه تای اینا سرتره

 2. حسین گفت:

  همشون خوبه ، هر کدام مزیای خودش داره.
  ولی رنو به خاطر برند و طراحی خوبش و امکانات و قیمت مناسب که انتخاب کرده امکان برنده شدنش در میزان فروش و محبوبیت در سال جاری بیشتره

 3. حسین گفت:

  همشون خوبه ، هر کدام مزیای خودش داره.
  ولی رنو به خاطر برند و طراحی خوبش و امکانات و قیمت مناسب که انتخاب کرده امکان برنده شدنش
  در میزان فروش و محبوبیت در سال جاری بیشتره

 4. رضا گفت:

  من ترجیحم اپتیماست. همچنین ممکنه با قیمت ۲۲۰تومن، موتور توربو ۲۷۰اسبی اپتیما هم وارد بشه که در اونصورت تالیسمان جلوش اسباب بازیه. ضمن اینکه همه حرفهات درست، اما وقتی فروش اپتیما بیشتره بنابراین بحث و دادن نظرات شخصی کاملا بی اساسه.

 5. حیدر گفت:

  ده خط راجب به طراحي تليسمان و نميدونم هنر تلفيق صنعت و معماري و گوتيك نوشتيد، بعد كلا بحث راجب به طراحي اپتيما و سوناتا دو خط شد…
  جالب اينجاست داشبورد هرسه ماشين با وجود قيمت ٢٠٠ تومني از پلاستيك بي كيفيت ساخته شده ولي بازم يه برتري به تليسمان چسبوندين كه كيفيت مونتاژش بهتره!! ميشه بگيد دقيقا معيارتون براي سنجش كيفيت مونتاژ بين اينا چي بوده؟!
  چطور شد اينبار ديگه ماشين توربو بنزين داخلي روش تاثير نميذاره و جزء نقاط ضعفش حساب نميشه؟

  برسي هاي ويديويي تون رو خيلي دوست دارم و بنظرم كاملا جالبن، ولي شايد بهتر باشه كمتر ازاين مقاله هاي به نظر من جانبدارانه بنويسيد،
  نظر شخصي من راجب به اين ماشينا اينه بيشتر بدرد ادماي بقولي ابشن دوست و تجملي ميخورن،ماشين هاي آلماني يا ژاپني بعضا صفر يا كاركرده اي هستن كه حداقل روشون ي اتاق پلاستيكي نصب نيست ، از لحاظ فني و برندينگ هم اينا برابرشون مثل جوك ميمونن
  تنها برتري أينا آپشن هست، البته اين نظر شخصي منه و نظر هركسي محترمه

 6. هادی حسینی گفت:

  خسته نباشید.
  آقای دلاورلطفا از همین مقایسه های سه گانه که تازه شروع کردید و خیلی عالیه رو ادامه بدید

 7. علی گفت:

  رنو تليسمان انتخاب به نسبت بهتری بین این سه گزینه است،فقط متأسفانه سیستم۴کنترل آن برای نسخه ایران حذف شده،در پایان تشکر ویژه از نویسندگان سایت اسب بخار

 8. فری گفت:

  سوناتا هیبرید مقایسه می کردید شتاب و سرعت و مصرف سوخت و فناوری و قیمت و بقیه چیزها برتر بود ۱۷۰تومن

 9. رضا گفت:

  ماشین های فرانسوی الکی گرونن متریال بکار رفته اونها تعریفی نداره
  بخصوص رنو تالیسمان که هنوز امتحان خودشو پس نداده

 10. اسماعیل گفت:

  سلام چرا تویوتا کمری رو توی مقایسه وارد نکردید!؟

 11. نیما گفت:

  منم به نظرم تلیسمان بهتره ولی این ماشین امتحانشو هنوز پس نداده واعتماد زیادی نمیشه بهش داشت حداقل سوناتا و اپتیما کامل جا افتادن.هنوز نمیشه به بحث خدمات نگین خودرو اعتماد کرد.ولی به شخصه اگه اپتیما ارزون تر بود به اون دو تا ترجیح میدادم طراحیش خیلی سرتره

 12. محمد متین گفت:

  نرمی سوناتا ۲ برابر اپتیما رو جه حسابس نرمی اپتیما از سوناتا بیشتره؟؟؟ بعد واقعا خیلی بی انصافین چون واقعا کیفیت سوناتا از اپتیما بیشتره ؟؟ بعد طراحی هم سلیقه ای است که شما نباید امتیاز میدادید؟؟ بعد اپتیما با سوناتا الآن چند سالی هست توی ایرانن و خوب جواب دادن ولی تلیسمان الآن چند ماه اومده زود قضاوت نکنین هی تعریفشو بکنین بعد چند سال باید تالیسمان رو دید شما تلیسمان رو توی فرانسه تست کردید و اون نسخه فرانسوی بود اینا که توی ایران هست همشون توی کره تولید میشه و شاید کیفیت فرانسه رو نداشته باشه و در کل مقایسه عادلانه ای نبود بررسی های ویدیویی تون خوب هستن ولی مقاله هاتون اصلا خوب نیستن

  • حسین دلاور گفت:

   تمام این پارامترها از طریق منابع خارجی قابل سنجش هست و اگه دقت کنید از عکس های اصلی استفاده شده نه تولیدی

 13. محمد متین گفت:

  آقا دلاور من نشستم توی ماشین که میگم بعد شما همش میگی سایت خارجی یا منبع خارجی اونجا خارج از کشور هست و عملکرد ماشین ها توی خارج از کشور متفاوته با داخل کشور بعد شما نباید به منابع خارجی تکیه کنید باید خودتون بشینید توی ماشین بعد نظر بدیدو بررسی کنید!!

  • حسین دلاور گفت:

   دقیقا همین رو میگم. خیلی ها فقط میشین توی یه ماشین، پیاده میشن و نتیجه گیری میکنن. وقتی چنین مطلبی نوشته میشه، مطمئنا پشتش یه تجربه هم بوده

 14. وحید گفت:

  سلام و خسته مباشید
  اقا دلاور شما که تجربه ی سواری تلیسمان و تویوتا کمری هیبرید رو دارید به نظرتون کدم سواری نرم تری دارن؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • حسین دلاور گفت:

   کمری هیبرید سواری نرمتری داره. ولی کلا سفارش آمریکاش وارد نمیشه. نمونه مونتاژ ژاپن هم وارداتش موقتی متوقف شده

 15. سینا گفت:

  سلام خیلی مقایسه ی خوبی بود ولی چرا با تویوتا کمری مقایسه نشد واقعا ؟؟؟؟؟؟؟؟ الان من برام یه سوال جدی پیش اومد که یا کمری خیلی بهتره یا خیلی بدتر که شما در مقایستون نیاوردیدش

 16. شاهین گفت:

  ممنون از اسب بخار بابت مقایسه ی خوبتون
  هرکی عقلش سرجاش باشه میره سراغ تلیسمن
  حالا هی یه عده بیان بگم آی سوناتا فلانه آی اپتیما بهمانه 😐

 17. محمدحسین گفت:

  بنظر من موتور های توربو کمتر عمر میکنن هر چند کیفیت خوبی داشته باشن ولی بخاطر طریقه استفاده نادرست زودتر خراب می شوند و هزینه تعمیر و نگهداریشون به مراتب بیشتر از موتور اتمسفری هسته.اپتیما انتخاب مناسب تری هست

 18. جواد گفت:

  سلام، ممنون از ظرافتی که در مقایسه انجام دادید کاش قیمت جهانی هر سه خودرو را با توجه به سطح پشن های وارداتی مقایسه می کردید،من شاید از معدود افرادی هستم که با هر سه خودرو رانندگی کرده‌ام تقریبا با نظر نویسنده موافقم

 19. محمد گفت:

  واقعا باید تاسف خورد که خبرنگاران ما با جانب داری هرچه تمام تر در مورد خودروها نظر میدن و هرکدام از شرکتهای وارد کننده که سرویسهای ویژه و خاص به خبرنگاران بدن اون شرکت و برند میشه محبوب دلشون و فقط و فقط به هر ترفندی شده میخوان ببرنشون بالا
  من از این عزیزان چنتا سوال دارم
  ۱: چرا در بخش خدمات و هزینه خدمات مقایسه نمیشه
  ۲: چرا گفته نمیشه به مردم که الان این رنویی که انقد براش فرش قرمز پهن کردین و همه جوره دنبال بالابردنش هستین همون رنوییست که توی بحث تحریمها کلا گذاشت و رفت
  ۳:چرا از استهلاک بالای توربو و تعمییر و نگهداری بیشتر در طولانی مدت و مصرف سوخت به مراتب بالاتر از عدد اعلام شده در مسافت طولانی و درگیری طولانی سیستم توربو صحبت نمیکنین
  ۴ چرا اعلام نمیکنین بیشتر رنوهای وارداتی از خط تولید ترکیه وارد میشه
  ما به خاطر یه سفر و هدیه های نگین خودرو (رنو ) باید اینجوری براش سینه سپر کنیم و مردم رو گمراه کنیم.
  اگه دقدقتون مقایسه خودروهاست باید بی طرف باشید و در هر آیتم ۵ خط در مورد رنو تعریف نکنین و به چند کلمه در مورد خودروهای دیگه بسنده نمایید.
  دوست دارم عزیزان سایت اسب بخار و کانال تلگرامیشون رو چک کنن و ببینند که چه تبلیغاتی برای این برند توسط این گروه شده و عاقلانه تصمیم بگیرند و به قول معروف آینده رو ببینند و فریب ترفندهای خبرنگاری و مستند سازی بر پایه تبلیغات را نخورند.
  جواب بنده هم محول میکنین به سایتهای معتبر خارجی……..

  • حسین دلاور گفت:

   رنو توی تحریم ها گذاشت رفت؟! خواهشا فرق برندها رو یاد بگیرید. رنو- پژو- سیتروئن و… همه با هم فرق دارن. پس چی شد؟ رنو- پژو- سیتروئن با هم فرق دارن. یه بار دیگه رنو…

 20. حميد گودرزى گفت:

  صندلى راننده تاليسمان ارتفاع پشت زانوش مثل اپتيما و سوناتا تنظيم نميشه و اين باعث ميشه اشخاصى كه قدشون بلند هست و صندلى رو تا آخر ميدن پايين ، زير رون پاشون خالى بمونه كه تو رانندگى طولانى مدت اذيت ميكنه . بهتر بود بجاى ماساژور اين قابليت رو اضافه مى كردن.
  همچنين طول قسمت نشيمنگاه صندلى جلو تاليسمان از اپتيما و سوناتا كمتره كه باعث خستگى پاها در طول رانندگى ميشه .
  باز هم تاليسمان جاى اينكه ماساژور رو فقط براى كمر بزاره بهتر بود براى كف صندلى ميزاشت چون بخاطر كوتاهى كف صندلى و تنظيم ناقص اون سرنشينان بيشتر احساس خستگى تو اون قسمت خواهند كرد.

 21. امیر گفت:

  بنظر من رقابت بیشتر بین اپتیما و تالیسمان هست.مطمئنا رنو برندست چرا که این محصول رنو با توجه به نوع طراحی و آپشن و ایمنی خرج بیشتری روی شرکت سازنده داشته و بنظر میاد سازنده کلی از سودش رو بیخیال شده تا بتونه بعداز مدتها صاحب یه خودرو در سطح مقایسه جهانی داشته باشه. ولی اکثر ما اگه بحث تصمیم نهایی در خرید خودرو خیلی برامون جدی بشه یا اپتیما رو انتخاب میکنیم یا سوناتا. اونم بستگی داره یه جوون بخواد پشت فرمون بشینه یا میانسال. در نهایت با توجه به عرضه کم و با تاخیر شرکت محترم نگین خودرو و تنوع و راحت بودن خرید اپتیما و سوناتا ، فکر میکنم در حال حاضر اپیتما برنده هست.

 22. علیرضا.م گفت:

  همه چیز تلیسمان خوبه به جزه اون مونیتور و دریچه کسل کننده وسط داشبورد .

 23. ايمان گفت:

  درود
  بنظر من تو اين سه برند هيونداي سر تره
  كيا هم كه زير مجموعه هيونداي هست و رنو هم هيچ وقت جز خودروساز هاي معروف نبوده و بيشتر ماشين هاش تيپ كارمندي دارن تا…
  و در مورد ماشين ها بنظر من سوناتا كه از نظر راحتي حرف نداره(كلا هيوندا ها اينجورين)ظاهرشم ساده ولي لوكس و زيباس
  كسايي كه ميگن هيوندا طراحي خوب نداره وقتي yfاومد گردنشون٣٦٠درجه ميچرخيد تا ببيننش در كلا اگر كسي دنبال يه ماشين تو اين رنج قيمت هست سوناتا بهترينه از هر نظر هيچ جا هم كم نمياره

 24. ایمان گفت:

  تلیسمان مسلما به دلیل موتور توربو قابلیت های حرکتی بالاتری داره هر چند موتور توربو هم دردسرهای خودشو داره. و خیلیا همون موتور اتمسفریک به دلیل سازگاری بیشترش با بنزین بی کیفیت داخلی ترجیح میدن.
  چیزی که تو این مقایسه برای من عجیبه آیتم فضای کابینه!!
  چیزی که من دیدم فضای کابین تلیسمن بخصوص در عقب خودرو به وضوح کمتر از سوناتا و اپتیما بود! حالا اینجا چطوری رتبه اول شده من نمیدونم!!!!!!
  انتخاب من بین سه تا هیچکدومه!
  به نظر من سوناتا هیبرید یا کمری هیبرید(دست دوم) گزینه های بهتری هست.

 25. ایمان گفت:

  در آیتم طراحی بر چه اساسی تلیسمن برتر از اپتیما هست؟؟؟؟
  هرچند نظر دادن در مورد طراحی تا حدی سلیقه ای هست ولی به نظر من در مورد تلیسمن بد جوری لوگوی جلوی ماشین بزرگه و تو ذوق میزنه!!
  انگار لگوی کشنده مگنوم کندن گذاشتن جلوش!!!!!!!
  تلیسمن تو عکس خیلی زیباتر به نظر میرسه وقتی رفتم نمایندگی از نزدیگ دیدمش اینو متوجه شدم.

 26. رادمهر گفت:

  بین این سه تا که قطعا تلیسمان بهتره
  اما بین اپتیما و سوناتا فک نمیکردم اپتیما نرم تر باشه چون سوناتا بیشتر خانوادگیه و اپتیما اسپرته بهمین خاطرفک میکردم سوناتا نرم تر و جادار تر باشه

  اما وااقعا با این پول چرا بین این ۳تا باید انتخاب کرد؟مگه آپشن چقد مهمه؟
  با۲۰تومن کمتر یه آریون نیو در حد صفر میشه خرید که تو هرچی بجز آپشن مقایسش کرد با این ماشینا علنا توهین به آریونه…سواری و کیفیت و قدرت موتور خیلی بهتر..برند معتبر تر و با استهلاک خیلی پایین تر…
  من به شخصه حتی اپیروس هم ب اینا ترجیح میدم ک با نصف کمتر پول اینا میشه ی تمیزشو گرف…چ برسه ب آریون

 27. حميد گودرزى گفت:

  صندلى راننده تاليسمان ارتفاع پشت زانوش مثل اپتيما و سوناتا تنظيم نميشه و اين باعث ميشه اشخاصى كه قدشون بلند هست و صندلى رو تا آخر ميدن پايين ، زير رون پاشون خالى بمونه كه تو رانندگى طولانى مدت اذيت ميكنه . بهتر بود بجاى ماساژور اين قابليت رو اضافه مى كردن.
  همچنين طول قسمت نشيمنگاه صندلى جلو تاليسمان از اپتيما و سوناتا كمتره كه باعث خستگى پاها در طول رانندگى ميشه .
  باز هم تاليسمان جاى اينكه ماساژور رو فقط براى كمر بزاره بهتر بود براى كف صندلى ميزاشت چون بخاطر كوتاهى كف صندلى و تنظيم ناقص اون سرنشينان جلو بيشتر احساس خستگى تو اون قسمت خواهند كرد.

 28. حميد گودرزى گفت:

  به نظر من تاليسمان طراحى جالبى داره ولى من تا به حال نديده بودم از طراحى يك ماشين خوشم بياد و انقدر زود از چشمم بيوفته .
  تاليسمان همونطورى كه خيلى سريع طراحيش آدم رو جذب ميكنه ، به همون سرعت هم دل آدم رو ميزنه .
  بد نبود به طراح اپتيما اشاره مى كرديد ، چون توسط peter schreyer انجام شده كه طراحى ماشين هاى آئودى از جمله Audi TT رو تو كارنامه خودش داره.
  طراحى با اين كه سليقه ايي هست ولى ريزه كارى ها و راز هايي تو اون هست كه باعث موندگارى يك طراحى ميشه و از پس هر كسى بر نمياد .

 29. کسری گفت:

  بدون شک رنوانتخاب منه

 30. هادی گفت:

  من پارسال هیوندا رو خریدم کاملا هم زاضی هستم، البته اون موقع هنوز تلیسمان و اپتیما jf نیومده بودن ولی اگه بازم بودن طراحی سوناتا رو به اون دوتا ترجیح میدادم، الان تمام قطعات سوناتا تو بازار هستش و تعویض روغن و فیلترهاش با کمتر از دویست تومن انجام میشه، ولی خدا میدونه تلیسمان که به تعداد محدود اومده نمایندگی قطعاتش و به چه قیمتی میخواد بفروشه و یک سرویس روغنش مطمئنا کمتر از پونصد تومن انجام نمیده نمایندگی

 31. جواد گفت:

  پاسخ محمد
  دوست عزیز شما که خبرنگارها رو متهم به جانبداری میکنی ،فکر کن خودت خبرنگاری و مقایسه کردی ،من که مطلب شما رو خوندم بیشتر حس جانبداری بهم دست داد ایا شما با تلیسمان رانندگی کردی؟منظورم حداقل صد کیلومتر؟و ثانیا
  ۱ـرنو هایی که به ایران میاد بجز فلوینس که اخیرا از ترکیه وارد میشه مابقی از سایت رنو سامسونگ کره میان(راجع به داچیا بحث نمی کنم)
  ۲- خواهشا این موتور توربو را با جک اس فایو یکی نکنیداین موتور ده ساله تو فرمول یک و زیر سنگین ترین فشار ها جواب داده و بابنزین ایران با توجه به اکتان پایین اداپته شده است
  ۳-رنو بیش از صد ساله خودرو میسازه و نیاز به تبلیغ اونهم در ایران که سالانه پنج هزار تا وارد میکنه نداره!
  ۴-خواهشا به جای تعصب افراطی از میزان فروش رنو در سگمنت های مختلف در اروپا و از مراجع معتبر اطلاع کسب کنید همین حالا در دو سگمنت اوله و در فروش کل دوم
  ۵-پست ترین ماشینه داچیا که لوگان نسل اوله در مقایسه با سایر ماشین های همرده به زعم دارندگان ان از کمترین استهلاکی بر خورداره یا همین مگانهای پلیس بیش از ۶۰۰ هزار کیلومتر طی کرده اند و هنوز حتی با عدم رسیدگی کافی پلیس سر حال در جاده ها طی مسافت می کنند پس رنو ماشین پر استهلاکی نیست و بر عکس در اروپا جز ماشینهای کم استهلاک هست
  ۶- اتفاقا در مقام مقایسه با توجه به اینکه بیشتر اپتیما و سوناتا ها از طریق عوامل متفرقه و با اپشنهای دستکاری شده وارد میشن خریدار بیشتر احساس خطر می کنه تا تلیسمان که بیش از ۹۵ درصد از نمایندگی مجاز وارد میشه ،شاهد این قضیه اتش سوزی در اپتیما،سورنتو و توسان های وارداتی بود
  ۷-یک روزی جناب دلاور ان چنان سفران را نقد کرد که در دنیا سابقه نداشت ولی ایا افرادیکه این خودرو را داشتن یا به این برند علاقه مند بودن هجمه راه انداختن؟!ولی وقتیکه رنو با طراحی جدید نگاههارو به خودش جلب کرده ودر خود کره هم فروش بسیار قابل توجه ای داره شما حاضر به قبول واقعیت نیستید
  به امید سلامتی و منطق بدون تعصب برای همگان

 32. مهران گفت:

  من طرفدار سفتو سختتونم ولی خیلی عذر میخوام این مقاله رو قبول ندارم
  دلایلم زیاده و از حوصله خارجه چون کسی که خودشو به خواب زده رو نمیشه بیدار کرد!

 33. محمد علی گفت:

  حیف از شما و سایتتون نیست که محل تبلیغات نگین خودرو شده اید؟گجا رنو یک برند معتبر جهانیه؟ تو بازار امریکا و کانادا یه ماشین فروخته؟ ماشین های فرانسوی از نظر تعمیر بدترین ماشین ها هستند برای یک تعمیر استارت رنو در مدل های قبلی گیر بکس ماشین باید باز میشد. مگر ماشین خلاصه شده تو چرم صندلی که مردم را گمراه میکنید و دچار سرگردانی برای تامین قطعات و تعمیرشان میکنید.موتور توربو هزینه تعمیرات بسیار بالایی دارد و فروش دست دوم رنو با نذر و نیاز انجام میشود.من تا دو هفته پیش سوناتا LF داشتم با ماشین از جلو تصادف کردم و آسیب بسیار زیادی از نظر مالی دید با آنکه با سرعت حدود ۵۰ کیلومتر به ماشن جلویی خوردم کوچکترین ضربه ای به خودم وارد نیامد و توسط بدنه ماشین جذب شد. ظرف یک روز تمامی قطعات آن را صافکار از بازار تهیه کرد یک لیست بلند بالا از قطعاتی که آدم بگوشش هم نخورده و پشت سپر و… نصب است میدونید فقط به چی فکر میکردم آنکه اگه هر کدوم از اینها نبود چی میشد؟
  واقعیت ماشین تو کشور ما تصادف و تعمیروقطعه یدکی و بازار دست دوم اونه .بعد از تعمیر هم ماشن را فوری فروختم شاید ۵ روزه فکر میکنید چرا مردم این همه کره ای میخرند؟ اونهایی که سال ۲۰۰۸ بجای سوناتا و آزرا ۴۰۷و C5,….خریدند ببینید الان چی گیرشان آمده ؟حد اقل شما خواسته یا نا خواسته مردم را گرقتار نکنید.
  با تشکر

  • حسین دلاور گفت:

   ممنون از نظرتون. ولی فکر کنم از روی کم اطلاعی برخی حرف هاتون بوی کذب میده. دیگه همه میدونن گروه رنو- نیسان مانند هیوندای- کیا یا پژو- سیتروئن یا فیات- کرایسلر یا تویوتا-Scion بازارهای خودشون رو تقسیم می کنن و بر مبنا برندینگ وارد هر بازار میشن. طبیعی هست که امروز رنو توی بازار آمریکا وارد نشه و حتی یکبار هم درخواست حضور نده، چون داره سودش رو میبره و بدیهی هست که نیسان هم وارد بازار منطقه ای رنو نشه و حضور نداشته باشه. مسئله دیگه اینه که ما هم گفتیم قطعات سوناتا در دسترس هست بهتر بود حداقل یه بار متن رو میخونید. ولی در حال حاضر گری مارکت حرف اول رو توی قطعات هیوندای میزنه. در مورد قطعات و تعمیرات اپتیما JF متاسفانه طبق بررسی نهادهای بازرسی، شرایط ضعیف گزارش میشه. در بازار صفر کیلومتر امروز، فروش اپتیما و سوناتا به مراتب بهتر از سوناتا بوده و حتی رکورد سال ۲۰۱۵ سوناتا در این میان نابود شده و تارگت فروشش عملا بر مبنا سفارش غیر رسمی اعلام میشه. موتور توربو هم نگهداریش مهمه. بدیهی هست ماشین های توربو به درد افراد تنبل و به اصطلاح شلخته در نگهداری خودرو نمیخوره و جالب هست بدونید آمار خرابی خودروهایی که فناوری GDi یا اینجکشن خالی رو دارن، توی کره ای ها از ژاپنی ها و اروپایی ها بیشتره. فقط کافی ضریب سوخت موتور GDi با شرایط ایران ناسازگار باشه تا هزینه میلیونی روی دست مشتری بذاره.

 34. علیرضا مقدم گفت:

  یکی از ضعیف ترین مقایسه هایی بود که در مورد ماشین خوندم!
  در مورد طراحی که سلیقه ست، چطور امتیاز دادید؟
  فضای کابین که قطعا اپتیما و سوناتا از تلیسمان جادار ترند… چطوری سوار شدید که این رو متوجه نشدید؟
  در خصوص پارامتر های هزینه های نگهداری و قابلیت اعتماد چطور؟؟؟
  در خصوص قطعات و خدمات و… چطور؟
  ضمنا چطوری پارامتر “کیفیت” رو سنجیدی؟ کیفیت رو چطوری تعریف می کنی؟ بگو ما هم بدانیم!

  کلا اسب بخار جان خیلی جانبدارانه داری محتوا تولید می کنی…!

  • حسین دلاور گفت:

   ممنون از نظرتون که نشون میده چقدر تعصب بدون تحقیق دارید. در مورد فضای کابین که کافیه تصویر رسمی ابعاد خودرو رو از سایت های متفرقه دانلود کنید تا ببنید توی مرحله اول در بحث فضای سر، زاویه پا و فاصله محوری تلیسمان برتری داره. اینها در شرایطی هست که حداقل یه بار هم سوار ماشین نشده باشید. در مورد کیفیت، با توجه به اینکه هر سه خودرو در کره تولید میشن، لیست کیفیت خودروها باز هم موجوده و میتونید از اکثر سایت های کره ای دانلود کنید. در مورد قیمت خدمات و نگهداری هم، باز هم میتونید لیست قطعات و سرویس های دوره ای رو مطالعه کنید. امروز همه شرکت ها لیست خدمات و قطعاتشون رو به مشتری به صورت پرینتی اعلام میکنن. اسب بخار به عنوان رسانه رسمی وظیفه نداره که همه این مدارک رو منتشر کنه و طبق قانون میتونه نتیجه گیری مستند رو اعلام کنه. در صورتی که خلاف این مسئله به صورت مستند و رسمی اثبات بشه، شما منتقد عزیز، شرکت های واردکننده و هر کسی میتونه شکایت کنه و طبق قانون ما مدارک مستند اون فرد رو منتشر کنید. انتشار مدارک تحقیقاتی رایج و عمومی وظیفه هیچ رسانه ای نیست و اون هایی که به مسئله شک دارن میتونن برن در موردش تحقیق کنن. پیدا کردن این مواردی که من به شما گفتم، کمتر از دو ساعت وقت میگیره دوست عزیز.

 35. علیرضا مقدم گفت:

  آقای دلاور عزیز ممنون از پاسخگوییتون،
  ولی اصولا به نحوی که خودتون می خواستید پاسخ دادید! من از روی تعصب و بدون تحقیق نظری ندادم، فقط چند تا سوال کردم و انتظار شفاف سازی از شما رو داشتم.
  به هر حال کسی اینجا نیتش نیست شکایت کنه، چون هیچ کدوم از این برند ها و نماینده هاشون رو ذینفع نیستیم! ما مصرف کننده ایم و هر کسی بنا به انتظارش از ماشین انتخاب میکنه.
  شما به عنوان یک رسانه وظیفه دارید جانبداری نکنید، هر جا هم خواننده از شما سوال می کنه بهتره به جای پاسخ های بدون جزئیات، متن بررسی ها رو تا حدی detail بزنید که شائبه ای برای کسی ایجاد نشه.
  در خصوص “فضای داخل” هم ابهام من راحتی نشستن هست. خصوصا صندلی های عقب، وگرنه شما می تونید روی شاسی ماشین بدون صندلی بشینید و خیلی هم فضای سر و پا و … داشته باشین!!!! ضمنا تالیسمان فضای سرنشین عقب کمتره و حتی روی سقف گودی ایجاد کرده برای سر سرنشین.
  در مورد کیفیت هم پاسخ مناسبی دریافت نکردم، ارتباط کیفیت با کره جنوبی چیه که فرمودید هر سه در کره مونتاژ می شوند؟ من تست بلند مدت کیفی رو پرسیدم نه کیفیت مونتاژ، شاید بهتر بود به سوال من در مورد ” تعریفتون از کیفیت چیه” پاسخ می دادید منم برام قضیه روشن بشود. کمااینکه اصولا ماشینی که در بازار امتحان خودشو هنوز پس نداده چطور می تونه “کیفیت” بالاتری به نسبت دو ماشین دیگه که از مدت های زیادی در ایران حضور داشتند کسب کنه؟
  در خصوص “خدمات و هزینه نگهداری” هم پاسخی دریافت نکردم، دقیقا هزینه ها چطوری هستند؟ این پارامتر رو چرا مقایسه نکردید؟ شاخص قطعات یدکی در دسترس لزوما به معنای هزینه های پایین نگهداری نیست. استهلاک و شرایط خاص یک ماشین توربو در ایران که برخلاف مطالبی که قبلا بیان شده بود (که یک فیلتر یا چند فیلتر میتونه شرایط یک ماشین توربو را با بنزین ایران سازگار کنه!!!) رو باید در نظر گرفت. بعدشم هیچ منطقی تایید نمی کنه فراوانی قطعات یدکی تلیسمان و اپتیما در یک رده باشند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  در آخر می خوام بگم:
  بله شما وظیفه ندارید همه جزئیات رو بگید، ولی باید همه حقایق رو بگید، نه اون بخشی که دوست دارید.
  همینجا هم بگم، من طرفدار سایت شما هستم، ولی رویکرد جدیدتون من رو داره آزار می ده به نحوی که صرفا از اخبار خودرویتون استفاده می کنم نه بررسی ها و نقدهای تصویری و متنی… امیدوارم همین حد هم از بین نره.

  ضمنا پیشنهاد می کنم از این به بعد رتبه بندی اگر می خواید داشته باشید به سلایق مختلف احترام بزارید، هر کدوم از این شاخص هایی که شما بررسی کردید می تونه وزن داشته باشه، برای یک خریدار شتاب بالا مهم تره، می ره تلسیمان می خره، برای یک شخص دیگه میتونه پارامترهای دیگه اثر گذار باشه.
  لطفا انتقاد پذیر باشید و سوالات این چنینی رو به منزله تخریب و… نگاه نکنید!

 36. صادق گفت:

  آقا واقعا طراحی اپتیما تناسب نداره، ینی هر بخشیش به تنهایی قشنگه ها اما مجموعه خوبی نیست!

 37. محمد علی گفت:

  ببخشید چرا بعضی از نظرات را حذف میکنید؟ اگه با قوانین سایت در تعارضه ممکنه جوابتون را ایمیل کنید.
  با تشکر

 38. جواد گفت:

  سلام، جناب دلاور سوالی که واقعا ذهن من را مشغول کرده اینه که چرا برند رنو این قدر منتقدان سر سخت داره که حتی ممکنه دانگ فنگ هم نداشته باشه!!!!و جالب تر اینه که این منتقدان افراطی از وقتی که رنو تغییر طراحی داده بسیار بیشتر شده‌اند،!!!! قبلا همین منتقدین، بزرگترین ضعف رنو را عدم ظرافت های طراحی عنوان می کردند حالا که این مورد به زعم اکثر کارشناسان برطرف شده رفتن سراغ توربوشارژر!!! ماه آینده که نیو کولیوس با موتور تنفس طبیعی و طراحی زیبا وارد بشه میرن سراغ سی وی تی!!!! به نظر این عزیزان ماشین فقط کره ای و لاغیر!!!! چون بی ام و هم تورو داره،ژاپنی‌ها هم سی وی تی هستند،بنز ها هم طراحی هاشون دمده ویکنواخت است!!!!

 39. جواد گفت:

  به شما قول می دهم که اگر نتیجه این بررسی به صورتی بود که اپتیما و سوناتا با اختلاف فاحش نسبت به تلیسمان اول و دوم میشدن و گفته میشد که این ماشین هیچگونه شاخصه مثبتی ندارد همه این عزیزان راضی و خشنود بودند!! ولی در مجموع ما مردم ایران بسیار عجیب هستیم که ماشینی را که حتی داخلش ننشسته ایم را اینقدر بیرحمانه نقد افراطی می کنیم، چند وقت قبل که بررسی سوناتا هیبرید گذاشته شده بود، عزیزانی در مدح و ستایش آن آنچنان غلو می کردند که من فراموش کردم که تویوتا هم هیبرید تولید می کند!

 40. جمالی گفت:

  به نظر من کیا اپتیما از تلیسمان سر تره هم از لحاظ متریال و طراحی داخلی و هم موتور ، تلیسمان موتورش توربو شارژ هست که با این وضعیت بنزین تو ایران دارنده ماشین فقط باید بنزین سوپر بزنه تازه اگر بتونه هر جایی گیر بیاره .
  از سویی تلیسمان فعلا امتحان خودش رو تو بازار پس نداده ، قطعا در صورت واردات ، تویوتا کمری از هر ۳ تا گزینه دیگه سرتر خواهد بود

 41. جمالی گفت:

  کمری از هر سه تا سرتره ، بی خود نیست سومین خودروی پرفروش تو آمریکا شده

 42. احمدرضا گفت:

  با سلام.
  دوستان چرا بدون اطلاعات و با تعصب میاید اینجا نظر میدین؟!
  دقیقا شده مثل تعصب طرفدارای اپل و سامسونگ. یه سریا بدون اطلاعات فنی و تحقیق کردن میان اینجا و فقط دوست دارن بر علیه این سایت مطلب بنویسن.
  خواهشا یک بار برید تو چند تا سایت خارجی و اولا فرهنگ مردم رو توی نظر دادن ببینید…دوما سایت اسب بخار داره بهترین و معتبرترین مطلب رو براتون ترجمه می کنه و یا حتی آزمایش های فنی که میگیرین همشون روی استاندارد و مطابق با بررسی های جهانی است.لطفا فقط یک بار هم که شده برید توی سایت های خارجی و یا حتی Youtube بررسی این خودروها را ببینید و بعد بیاید اینجا و اظهار فضل کنید.
  خیلی خوبه که قبل از نظر دادن ببینیم صلاحیت نظر دادن رو داریم اصلا آیا ؟! بعدش بیایم و مطلب یکی که کار تخصصیش بررسی اتومبیل است رو زیر سوال ببریم. خود آقای دلاور هم نوشتن بعضی جاها که ممکنه سلیقه هم دخیل باشه تو انتخاب مشتری ولی سلیقه دلیل بر برتری نیست.
  تو تمام رسانه های معتبر بررسی خودرو در دنیا ، تلیسمان را با ماشین های پرفروش (بجز بازار آمریکا که نیسان اونجاست) و سدان های متوسط دنیا مقایسه کردن و تلیسمان رو به عنوان رقیب کاملا جدی برای صدرنشینان جدول فروش می بینند.
  دوستان متعصب و کم اطلاع دقت کنند که فروش تلیسمان در کره هم تو این مدت کمی هم که عرضه شده ، بیشتر از ماشین های دیگه توی کره جنوبی بوده.
  در پایان باید تشکر کنم از جناب دلاور که میان و نظرها را میخونن و برخلاف سایر سایت های بررسی تخصصی (چه خودورویی و چه غیرخودرویی) حتی جواب نظرات را هم میدن.
  من نه تلیسمان دارم و نه سوناتا و نه اپتیما ، اما با مقالات متعددی که در سایت های معتبر خارجی و داخلی راجع به تلیسمان خوندم ، این بررسی که سایت اسب بخار گذاشته تا حد بسیار بالایی قابل اعتماد و استناد بوده و دوستانی که قصد خرید بین یکی از این سه ماشین را دارند ، توی خرید تلیسمان شک نکنند.
  مطمئن باشید ماشینی که چند سال روی همه چیزش کار شده باشه خیلی فرق داره با ماشین های کره ای که … (بهتره سر بحث را باز نکنم).
  بازم ممنون بابت سایت خوبتون.
  موفق باشید.

 43. حامد گفت:

  الان رقابت بین ماشین ها اینقدر فشرده شده که حرف های کلی واقعا جایگاهی در عقل و منطق نداره. نتیجه مقایسه اصلا مهم نیست چون کاملا سلیقه ایه.
  ولی دوستانی که نه اپتیما دارند نه سوناتا بهتره در مورد کره جنوبی و خودروسازیش نظر ندند!!
  شدیم مثل مردم کوچه بازار که در مورد سیاست و اقتصاد نظر میدند بدون اینکه ۱درصد تخصص در این موضوع داشته باشند!
  گویا خودروسازی کره جنوبی با پیشرفت خیلی بالاش در رنکینگ های جهانی رو خیلی ها نمیتونن باور کنند:)

 44. سامان گفت:

  سقف سوناتا جدید نسبت به yf کوچکتر شده احساس میکنم چون سر من مماس سقف بود و راحت نبودم ..ولی تو yf همچین احساسی نداشتم . اپتیما هم برای افراد بلند قند مناسب نیست نه اینکه جا نشید ولی راحت نیست ماشینم که یکجوری رو کف زمین ..احساس خوبی نمیده ..اما تالیسمان ..موتورش توربو یعنی سه سال دیگه موتور سوزیش شروع میشه .. فضای کابین بزرکه ولی طراحی طوریه وقتی پشتش میشنید احساس خفگی دارید ..و راننده در بین ادوات مختلف گیر افتاده … خلاصه اینکه اگه قدتون بالای ۱۸۷ هست قید هر ۳ تا رو بزنید ……..راستی رینگ اپتیما اگه ۱۸ باشه با فاق کم جلوبندیتون به ۶ ماه نمیرسه ….جالبه برخلاف ارقام رسمی تو سراتو که میشیند برای فضای سر یا headroom از اپتیما فضای بیشتری رو حس میکنید ..

 45. سینا فریدون نژاد گفت:

  درود
  بعد از مدتها پرسه زدن در اینترنت و نمایشگاه ها و نمایندگی های مختلف واقعاً سوناتا هیبرید یا اپتیما؟ با ۱۷۰ میلیون تومان کدام به صرفه تر است؟ ۱۰ میلیون اضافه کنم و اپتیما بخرم و یا با حدود ۱۶۵میلیون تومان تیپ GLS سوناتا هیبرید؟
  این سوال هایی است که واقعاً تو این یکی دو هفته منو به خودش مشغول کرده لطفا یک سوناتا هیبرید پیدا کنید و با برادر ناتنیش مقایسش کنین و با توجه به تعرفه گمرک برای خودرو های هیبرید اختلاف قیمتی بعضاً ۲۰ میلیونی بین این دو خودرو شاهدیم.
  من تجربه خوبی در خصوص خودرو دارم ولی بعضی وقتها آدم به یک ایستگاهی میرسه که هر چی صبر میکنه و فکر میکنه از چه راهی بره نمیدونه کدام راه به سودش هست(بهش میگم دوراهی ذلت، خفت) یک راه ممکنه اولش به بیراهه نمود کنه ولی وقتی توی این را میوفتی میفهمی راه درست همینه!
  از تیم خوب اسب بخار می خوام این دو برادر ناتنی رو دوباره امسال به چالش بکشه که ببینیم مادر کدوم یکی دلسوز تر بوده؟!
  بنده هم تمام و کمال حاضرم در خصوص به چالش کشیدن این دو برادر با تیم شما همکاری کنم اگر هم این چالش یک بررسی بلند مدت باشه دیگه چه عالی.
  در آخر هم با تشکری دوباره از زحماتی که می کشید بنده در شیراز ساکن هستم و با توجه به نمایشگاه های شیراز قیمت رو گفتم.
  یا علی

 46. امیر گفت:

  از نظر طراحی interiorرنو اصلا حرفی واسه گفتن در مقابل رقباش نداره.

 47. رضا گفت:

  آقای محمد متین شما توهم زدید همه جا دنیا میدونن بعد از تویوتا و هوندا سومین برند محبوب آسیا کیا هست. قطعا کیفیت اپتیما بهتر از سوناتا پلاستیکی هست. اگه اپتیماهای نوع وارد شده به آمریکا به ایران وارد میشد متوجه کیفیت بهترش در مقابل تالیسمان فرانسوی هم میشدین. تنها نکته بد اپتیما از نظر من موتوریه که همچنان داره تکرار میشه تو دو مدل ۱۷۲ و ۱۷۸ اسب بخاری

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.